Slapta nufotografavo, ką mokyklose valgo vaikai: „Net konservai šunims atrodo geriau“

2019 m. spalio 14 d. 19:01
Riebiu katinu prisistatantis tinklaraštininkas, paviešinęs nuotraukas, kuriose užfiksuoti moksleiviams mokyklose patiekiami patiekalai, tarp savo skaitytojų sukėlė tikrą audrą.  
Daugiau nuotraukų (16)
Prieš keletą savaičių jis savo sekėjų paprašė fotografuoti moksleiviams tiekiamą maistą ir siųsti nuotraukas jam. 
Užduotis pasirodė esanti ne iš lengvųjų, mat, moksleivių tėvų teigimu, daugelyje mokyklų ant valgyklų durų kabo užrašai, draudžiantys fotografuoti. Tad kai kurios nuotraukos buvo darytos slapta. 
Tinklaraštininkas sulaukė nemažai šokiruojančių nuotraukų iš įvairių mokyklų. Kartu su jomis Riebus katinas pateikė keletą faktų apie vieną konkrečią mokyklą.
Štai ką jis rašo: „Labiau pasidomėti šia tema mane paskatino Klaipėdos Santarvės progimnazijos moksleivių mamų laiškas. Jos rašo, kad patiekalai vaikams, kuriems užsakyti kompleksiniai pietūs, ženkliai skiriasi nuo tų, kuriuos perka mokinukai, atstovėję valgyklos eilėje. 
Kodėl sriuba įpilama tik mokinukui jos paprašius, nors puodas ir lėkštės stovi ant stalo? Už ją gi sumokėta? Ir koks naivuolis gali tikėtis, kad septynerių metų vaikas pats paprašys sriubos? Kodėl vanduo stiklinėse pateikiamas kaip gėrimas? Kodėl daržovės ant stalų bendruose induose, o ne išdėliotos lėkštėse prie karštų patiekalų? Kaip mes pripratinsime vaikus valgyti daržoves, jei niekas jų iškart neįdeda į lėkštes? Gal jos mažiau maistingesnės nei kotletas? Negi valgyklos darbuotojai turi susidarę išankstinę nuomonę, kad vaikai daržovių nevalgo? 
Net jei ir atsižvelgsime į Sveikatos apsaugos ministerijos rekomendaciją kurti švediško stalo principą, kuris turėtų padėti įgyvendinti maisto švaistymo mažinimo priemones. Jis čia neturėtų galioti. Gerbiamieji, už sriubą ir daržoves tėvai jau sumokėję, tad pilstykit sriubą vaikams, nepamirškit įdėti ir daržovių, kitu atveju skaičiuokite mokestį tik pagal faktą – už maistą, kurį vaikai įsidėjo į lėkštę. O mokytojos, atlydėjusios juos į valgyklą, nepatingėkite mažuosius paraginti valgyti viską, ne vien kruopas su maltiniais iš neaiškios mėsos. 
Nesiplėsiu, bet noriu tikėtis, jog ši apžvalga bus tarsi spyris į sėdynę atitinkamoms instancijoms gerai pakratyti ne tik mano minėtą mokyklą, bet ir kitas. Negalima tyčiotis maitinant tokiu maistu tuos, kurie mums išėjus į pensiją turės uždirbti pinigus „Sodrai“, kad ši turėtų iš ko mokėti pensijas. Pasirūpinkime vaikais, jų ateitimi – jie mūsų valstybės pamatas“, – paragino Riebus katinas. 
Visą jo tekstą ir komentarus galite perskaityti čia.
Tai jau ne pirma Riebaus katino iniciatyva, siekianti atkreipti dėmesį į viešąjį maitinimą.  Kiek anksčiau jis ėmė viešinti nuotraukas, kuriose užfiksuota, kaip maitinami ligoniai.  
Valgo ir vaikai, ir tėvai
Santarvės progimnazijos direktorė Laima Vaitonienė portalui lrytas.lt teigė iki šiol nesulaukusi pastabų dėl mokinių maitinimo. 
„Girdėjome tik gerus atsiliepimus. Valgykloje valgo ne tik mokiniai, bet ir jų tėvai, ir visada dėkoja už skanų maistą“, – teigė direktorė.
Šiemet mokykloje buvo įvesta keletas naujovių, kurioms, pasak jos, nepritaria dalis tėvų.
„Norime, kad mokiniai gautų karštą maistą, todėl sriuba patiekiama puoduose. Mokiniai gali įsipilti patys, o jeigu jiems sunku tai padaryti, padeda mokinius į valgyklą palydėjęs mokytojas.
Pastebėjome, kad vaikui suteikus galimybę pačiam nuspręsti, kiek jis nori sriubos, vaikai suvalgo visą įsipiltą sriubą. Yra ir tokių vaikų, kurie nemėgsta sriubos ir jos nevalgo. Manau, kad tai priklauso nuo mokinio poreikių ir šeimos maitinimosi įpročių.
Salotos patiekiamos dubenyse. Mokiniai gali įsidėti salotų tiek, kiek nori“, – aiškino L.Vaitonienė.
Nuo praėjusių mokslo metų mokiniams sudaryta galimybė gauti geriamojo vandens. Valgykloje ant atskiro stalo visada stovi ąsočiai su geriamuoju vandeniu ir stiklinėmis. Pradžioje buvo bandoma vandenį pagardinti citrinos skiltelėmis, tačiau vėliau to atsisakyta, nes ne visi mėgsta tokį vandenį.
Valgiaraščiai, pasak direktorės, yra patvirtinti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos ir yra skelbiami mokyklos svetainėje. Kiekvienos savaitės valgiaraštis yra skelbiamas valgyklos skelbimų lentoje. Taip pat ten galima rasti sveikos mitybos piramidę, valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos nemokamo telefono linijos numerį, maisto priedų, kurių neturi būti vaikams tiekiamuose maisto produktuose, sąrašą, alergijas arba netoleravimą sukeliančių medžiagų arba produktų sąrašą.
„Spalio 24 d. numatyta sukviesti tėvų komiteto posėdį ir pakviesti į jį pageidavimų ir pasiūlymų turinčius tėvus aptarti progimnazijos mokinių maitinimo organizavimą. Į tėvų pasiūlymus ir pageidavimus bus atsižvelgta“, – pažadėjo L.Vaitonienė.
Vieni gyrė, kiti peikė 
Pasirodžius Riebaus katino straipsniui ir nuotraukoms netruko pasipilti prieštaringi komentarai. 
Mokyklinio amžiaus vaikų turintys tėvai komentavo, kad ir kitose mokyklose vaikams vietoje gėrimo duodama vandens. Tuo metu kiti replikavo: „Aš kaip tik už tai, kad tik vandenį ir duotų, o ne kokius gėrimus su cukrum. Tik tas vanduo neturėtų būti mokamas.“
Kita skaitytoja rašė: „Kai aš mokiausi, mus, galima sakyti, kaip ponus maitino. Kas čia pasidarė? Sprendžiant pagal nuotraukas, atrodo, kad jos darytos kalėjime, ne mokykloje.“
„Tas pats dedasi ir darželiuose. Aš buvau šokiruota, kai 2 metų vaikams pusryčiams atnešė grikių košės, vandenyje virtos, be jokio padažo, sviesto, grietinės, druskos. Tiesiog birūs grikiai, nuo kurių vaikai springsta. Manų košė tokio kietumo, kad gali pilis statyti –  nenugriūtų. Su pietų maistu tas pats. Plovas, kuriame nėra mėsos, tik viena morka ir ištižę šalti ryžiai. Šuniukai geriau valgo nei vaikai“, – patirtimi dalijosi dar viena mama.
„Mokytojų dieną teko su vaikais pabūt valgykloje. Tikrai žandikauliai „atsikabino“: pusė vaikų paragavę liko nevalgę, išmetė maistą iškart, dar kitiems nebeliko kokio vieno populiaraus patiekalo, nes buvo išpirktas, o tai, kas vadinama plovu (gaila, nenufotografavau  – ten buvo krūva sulipintų ryžių su gabalėliu mėsos dėl vaizdo) taip ir liko eilėje lėkščių stovėt... Graudu ir gaila vaikų. Kalėjime, ir ten geriau maitina“, – komentavo kita mama.
„Šunų konservai geriau atrodo reklamuojami per TV“, – įvertino tinklaraštininko sekėjas.
„Kaip liūdna, kai vaikus taip skriaudžia... Manau, daugybei vaikų pietūs mokykloje yra pagrindinis dienos maistas. Liūdna, kai iš mažų pilvukų atima viską, ką gali“, – komentavo kita Riebaus katino sekėja.
„Koks maistas, tokie ir pažymiai! Jei vaikai sėdi gurgiančiais pilvais, tai jau tikrai jiems giliai dzin matematika, fizika ir poetų eilėraščiai!“, – išvados priėjo dar viena skaitytoja.
Tuo metu kiti skaitytojai dalijosi gerais pavyzdžiais ir vardijo mokymo įstaigas, kuriose maistas gardus, porcijos – didelės, kainos – nedidelės, o darbuotojos – malonios, besišypsančios. 
Pažeidimų – daug, nuobaudų – nulis
Savaitgalį Riebus katinas pratęsė temą paviešindamas oficialų Klaipėdos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos atsakymą tėvams, apskundusiems kitos uostamiesčio progimnazijos valgyklą. Tarnybos atstovai atliko neplaninį patikrinimą ir įvertino gaminamų patiekalų kokybę, receptūras ir technologinius aprašymus, laikymo sąlygas, personalo, patalpų ir inventoriaus higieną. 
„Nustatyti technologijų, laikymo sąlygų, valgiaraščio laikymosi pažeidimai: tikrinimo dieną pietums gaminti 2 patiekalų variantai nemokamą maitinimą gaunantiems vaikams, buvo galima pasirinkti: vištienos troškinį ar sklindžius su obuoliais, – rašoma tarnybos laiške tėvams.  – Sklindžiai su obuoliais nebuvo įtraukti į valgiaraštį, porcijos svoris buvo mažesnis nei nurodyta technologinėje kortelėje. 
Pasvėrus kitus patiekalus taip pat nustatyta, kad dalis jų svorio neatitiko reikalavimų. 
Gaminami patiekalai ne pagal suderintą valgiaraštį. Pietums tiekiami miltiniai patiekalai, kurie neatitinka reikalavimų, kadangi nėra sudaryti iš daug baltymų turinčių produktų (mėsa, paukštiena, žuvis, kiaušiniai, ankštinės daržovės, pienas ir pieno produktai ir angliavandenių turinčių produktų). Dalies laikomų pagamintų patiekalų temperatūra neatitiko higienos normų. 
Pranešimo (skundo) informacija patvirtinta. Atsakingi asmenys iškviesti į Klaipėdos VMVT akto svarstymui, pažeidimų analizei. 2019-10-01 pasitarimo metu atsakingi asmenys informavo, kad visi trūkumai pašalinti, sustiprinta vidinė kontrolė, darbuotojams pravesti papildomi mokymai. 
Kadangi įmonė dirba pirmuosius veiklos metus, administracinės poveikio priemonės netaikomos, tačiau bus sustiprinta kontrolė atliekant įmonės pakartotinį patikrinimą dėl trūkumų šalinimo kontrolės."
„Tai tik rodo, kad mes ir mūsų nepasitenkinimas dėl vaikų maitinimo mokyklose valstybinėms instancijoms yra giliai iki vienos vietos, – rašė Riebus katinas. – Galiu padiktuoti jiems kitą atsakymą, kai gaus eilinį skundą po kokių metų ir vėl ras trūkumų: „Kadangi įmonė dirba tik antruosius veiklos metus ir nuo jos maisto nemirė nė vienas vaikas, administracinės poveikio priemonės netaikomos, tačiau bus sustiprinta kontrolė atliekant įmonės pakartotinį patikrinimą dėl trūkumų šalinimo kontrolės.“
„Nebūk abejingas, pasidalink informaciją apie maitinimą mokyklose, darželiuose, ligoninėse“, – paragino Riebus katinas, feisbuke sukūręs net atskirą grupę „Maitinimas Lietuvos ligoninėse, mokyklose, darželiuose“. „Būtinai pasidalink šiuo pranešimu – viešumas ir tik jis gali dar kažką pakeisti“, – paragino jis. 

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.