Taigi, kas yra perdirbtas maistas? Perdirbtas maistas yra toks, kurio pradinė forma tam tikru būdu pakeičiama. Jei maisto produktas buvo džiovinamas, konservuojamas, kepamas, užšaldytas arba į jį pridedama cheminių medžiagų, galime laikyti jį perdirbtu.
Apdorojami net iš anksto supjaustyti vaisiai ar nuplautos salotos. Tai reiškia, kad didžioji dauguma to, ką mes valgome, buvo vienaip ar kitaip apdorota. Iš anksto supjaustyti vaisių griežinėliai nėra kenksmingi jūsų sveikatai, todėl darytina išvada, kad ne visas perdirbtas maistas kenkia.
Kai ekspertai kalba apie perdirbtą maistą, jie dažniausiai turi omenyje tokius gaminius, kurie itin stipriai apdorojami, pavyzdžiui, balti miltai, iš kurių pašalinama itin didelė dalis maistingųjų medžiagų.
Taip pat prie perdirbto maisto priskiriami sausainiai, saldainiai, duona, gaivieji gėrimai. Šiuose maisto produktuose labai dideli kiekiai blogųjų riebalų, cukraus ir druskos, kad jie būtų kuo patrauklesni vartotojams.
Kita didelė apdoroto maisto problema ta, kad iš jų pašalinamos maistingosios medžiagos. Sveikiausi maisto produktai yra neapdoroti, iš kurių maistingosios medžiagos nepašalinamos, pavyzdžiui, švieži vaisiai ir daržovės, ankštiniai, grūdai.
Perdirbtuose maisto produktuose trūksta riebalų, mineralų, vitaminų, subalansuoto baltymų, angliavandelių ir riebalų kiekio.
Štai 30 ženklų, kad valgote per daug perdirbto maisto:
1. Nuolatinis troškulys
Vienas iš dažniausiai vartojamų perdirbto maisto ingridientų – druska. Ji naudojama dėl to, nes prailgina maisto galiojimo laiką, pagerina jo skonį.
Jei valgote per daug apdoroto maisto, turėtumėte nuolat jausti troškulį. Taip nutinka, nes druskoje esantis natris pašalina iš jūsų organizmo vandenį ir jo tenka gerti daugiau.
Reikia pabrėžti, kad kiekvieno žmogaus kūnas, absorbuodamas natrį, veikia skirtingai. Pavyzdžiui, jūsų draugas suvalgo dėžutę popkornų ir nesijaučia ištroškęs, o jūs jaučiatės.
Taigi, atkreipkite dėmesį, ar nevartojate per daug perdirbto maisto, kuriame gausu druskos. Nuolatinis troškulys ir noras šlapintis gali rodyti, kad sergate cukriniu diabetu. Pasikalbėkite su šeimos gydytoju.
2. Pilvo pūtimas
Jei didžiąją laiko dalį jaučiate pilvo pūtimą, gali tekti peržvelgti savo mitybos racioną ir išsiaiškinti, kokius perdirbtus maisto produktus jūs valgote. Vėlgi – kalta druska ir joje esantis natris.
Kai suvartojame per daug druskos, mūsų kūnas sulaiko vandenį. Tai, savo ruožtu, sukelia patinimą ir pilvo pūtimą.
Vietos, kur vanduo linkęs kauptis: rankos, kojos ir kulkšnys. Taip yra todėl, kad druskoje esantis natris pašalina vandenį iš ląstelių, kurioms jo reikia, ir nukreipia jį į kitas vietas.
3. Nuolatiniai galvos skausmai
Kaltininkas – druska. Jei mes valgome daug perdirbto maisto, suvartojame daug druskos. Natris ištraukia vandenį iš ląstelių ir tai gali sukelti dehidrataciją.
Dehidratacija – dažna galvos skausmo priežastis, o natris – daugelio su dehidracija susijusių galvos skausmų kaltininkas.
Net jei jūsų kūnas sulaiko daugiau vandens nei turėtų, tam tikros specifinės ląstelės vis tiek negauna pakankamai vandens.
4. Nuovargis
Jei nuolat esate pavargęs, gali būti, kad kaltas perdirbtas maistas. Šiuo atveju – cukrus. Jei valgysite daug perdirbto maisto, kuriame yra cukranendrių cukraus, jums padidės cukraus kiekis kraujyje.
Maisto produktai, kuriuose esama daug paprastojo cukraus, apima ir tuos, kurie vadinami natūraliais, t.y. vaisių sultys, cukranendrių cukrus, fruktozė, gliukozė, sacharozė ir balti miltai.
Kai staigiai padidėja cukraus kiekis kraujyje, kasa išskiria didelį kiekį insulino, kad cukrus virstų gliukoze ir suteikų energijos jūsų ląstelėms.
Po staigaus cukraus kiekio kraujyje padidėjimo, jis staiga sumažėja, dėl to galite jaustis niūrus ir pavargęs.
5. Liūdesys
Gyvenimas susideda ir smagių ir ne tokių malonių akimirkų, todėl normalu, jei kartais jaučiamasi blogai. Vis dėlto jeigu jaučiatės liūdnas be jokios priežasties, gali būti, kad priežastis glūdi jūsų mityboje.
Jeigu jūsų mityba susideda iš reikiamo kiekio makro- ir mikroelementų, jūsų nuotaika neturėtų pernelyg keistis.
Perdirbtas maistas, gali lemti staigius nuotaikų pasikeitimus. Taip nutinka todėl, nes apdorotame maiste esama angliavandenių, dėl kurių greitai pakyla insulino lygis organizme, o kartu su juo ir gerą nuotaiką sąlygojantys neurotrasmitoriai.
Šie hormonai atsakingi už nuotaikos reguliaciją, o jiems priskiriami dopaminas ir seratoninas.
6. Dieta nepadeda
Jeigu jums nepavyksta numesti svorio, vertėtų peržiūrėti, ką valgote. Jei jūsų dietoje dominuoja mėsainiai, bulvytės ir sausainiai, greičiausiai suvartojate per daug kalorijų, tačiau nebūtinai jums nepavyksta tik dėl kalorijų pertekliaus.
Daugybė perdirbto maisto neturi organizmui reikalingų maisto medžiagų, kurios padėtų numalšinti alkį.
Tokios medžiagos yra sveikieji riebalai, skaidulos, angliavandeniai ir liesi baltymai. Jos padeda ilgiau jaustis sotiems ir dėl jų nejaučiate alkio jausmo po dviejų valandų pasibaigus pietums.
7. Dantų problemos
Jei valgysite daug maisto produktų, kurių sudėtyje yra daug paprastųjų angliavandenių, greičiausiai tai turės įtakos dantims.
Valgydami perdirbtus paprastuosius angliavandenius, pavyzdžiui, traškučius, saldainius, sausainius ir bulvytes, galite smarkiai pažeisti dantis.
Amerikos odontologų asociacija teigia, kad paprastasis šiuose produktuose esantis cukrus lemia dantų ėduonies vystymąsi.
Taip yra todėl, kad mūsų burnoje natūraliai yra bakterijų, kurios maitinasi cukrumi ir gamina rūgštis, kurios gadina emalį.
Emalis – tai medžiaga, dengianti dantų išorę, neleidžianti pažeisti vidinių, jautresnių dantų dalių.
8. Silpni kaulai
Kad kaulai būtų sveiki, jūsų racione turi būti daug vitaminų ir mineralų. Kaulams reikia kalcio, kalio ir vitamino D, o jie visi kartu stiprina jūsų kaulus, užtikrindami jūsų griaučių sistemos sveikatą.
Jei valgote daug perdirbto maisto, jums greičiausiai trūksta šių mikroelementų. Pavyzdžiui, jei nevalgote daugybės tamsių lapinių žalumynų, tokių kaip lapinių kopūstų ir špinatų, brokolių, jums pradės stigti šių mineralų ir kaulų būklė pablogės.
9. Aknė
Ar jūs vis dar kenčiate dėl aknės, nors paauglystė baigėsi? Dažniausios aknės priežastys tokios, dėl kurių mes negalime nieko padaryti – tai susiję su hormonais ir genetika.
Vis dėlto tyrimai parodė, kad esama ryšio tarp aknės ir daug cukraus turinčios dietos. Mokslininkai mano, kad taip nutinka dėl to, nes cukrus paskatina tam tikrų hormonų gamybą.
Šie hormonai sąlygoja uždegiminius aknės procesus, o ji pasireiškia ant veido ir žandikaulio.
10. Už maistą sumokate daug
Tai įdomu. Kada paskutinį kartą atidžiai peržiūrėjote savo pirkinių sąskaitą? Kiek išleidžiate perdirbtiems, iš anksto paruoštiems, supakuotiems maisto produktams, ir kiek sveikiems, neperdirbtiems maisto produktams?
Tyrimai rodo, kad žmonės, kurie perka daug perdirbto maisto, maistui išleidžia daugiau pinigų nei žmonės, kurie vartoja neperdirbtą.
Mes papildomai sumokame už perdirbto maisto gaminimą, jo pervežimą, šaldymą, pakavimą – už tai žmonės gauna algas. Taigi, kitą kartą, kai ruošitės apsipirkti, pabandykite pirkti neperdirbtą maistą ir pamatysite, kiek sutaupysite.
11. Aukštas cholesterolio ir trigliceridų kiekis kraujyje
Jei kurį laiką nesilankėte pas gydytoją – planuokite vizitą. Pasidarykite kraujo tyrimus. Jie gali parodyti, kad gliukozės, trigliceridų ir cholesterolio kiekis yra per didelis.
Taip pat gydytojas patikrins kraujo spaudimą. Visi šių tyrimų rezultatai parodys, ar jūsų dieta subalansuota.
Jei vartojate daug perdirbto maisto, tikimybė, kad cholesterolio kiekis bus aukštas dėl transriebalų – didelė. Natris, kurio gausu perdirbtame maiste, padidina kraujo spaudimą.
12. Didelis cukraus kiekis kraujyje
Jei jūsų šeimoje yra diabetu sergantis žmogus, jums gali kilti rizika patiems susirgti šia liga. Tokiu atveju pravartu atkreipti dėmesį į tai, kokį maistą valgote.
Pirmiausia, reikėtų laikytis atokiau nuo perdirbto maisto. Problema ta, kad šiuose maisto produktuose daug paprastųjų angliavandenių ir cukraus, o dėl jų padidėja cukraus kiekis kraujyje.
Jei jūsų kūnas negamina pakankamai insulino – galite susirgti diabetu.
13. Plaukų slinkimas
Norint išlaikyti blizgančius plaukus, jums reikia gausybės makro- ir mikroelementų: optimalaus baltymų, geležies, vitamino C, Omega-3 riebalų rūgščių, vitamino A, cinko, seleno, vitamino E ir biotino.
Sveika, subalansuota mityba – tai vienintelis būdas užtikrinti, kad gautumėte šias vertingas maistines medžiagas.
Jei jūsų dietoje daug perdirbtų maisto produktų, rizikuojate pažeisti plaukus. Jei valgysite daug perdirbto maisto, plaukai gali pasidaryti reti ir pradėti slinkti. Venkite nesveiko maisto, užkandžiams rinkitės, pavyzdžiui, mandariną su šaukštu migdolų sviesto. Mandarinuose esantis vitaminas B12 skatina plaukų augimą, lėtina žilimą ir mažina plaukų slinkimą.
14. Jūsų nuotaika greitai keičiasi
Jei jūsų nuotaika suprastėjo be jokios priežasties, galite kaltinti savo mitybą. Cheminės medžiagos maiste gali paveikti tai, kaip jūs jaučiatės. Perdirbtame maiste yra daug medžiagų, kurios nėra reikalingos organizmui, jo maistinė vertė žema.
Vienas didžiausių prastos nuotaikos kaltininkų – gazuoti gėrimai. Taip pat perdirbtame maiste yra omgega-6 riebalų rūgščių, kurios paveikia nuotaiką neigiamai.
15. Turite celiulitą
Jei turite celiulitą, tai daugiausia priklauso nuo jūsų genų, tačiau mityba taip pat gali turėti įtakos jo atsiradimui. Pavyzdžiui, paprastasis cukrus gaiviuosiuose gėrimuose, pyraguose ir kituose kepiniuose esantis cukrus bei daugybė perdirbtų produktų turi įtakos jūsų odoje esančio kolageno kiekiui ir odos elastingumui.
Dėl perdirbto maisto ir cukraus vartojimo celiulitas tampa lengviau pastebimas. Net mėsa, kurioje daug druskos, pavyzdžiui, saliamis, sukelia vandens sulaikymą organizme. Dėl to celiulitas atrodo prasčiau. Jei norite sumažinti celiulitą, sveika mityba yra pagrindinis dalykas.
16. Sunkus kvėpavimas
Ar jums pradeda trūkti oro, kai lipate laiptais? Kuo daugiau žmogus sveria, tuo sunkiau jam darosi judėti, o tai prisideda prie dar didesnio nejudrumo ir svorio didėjimo.
Kuo žmogus užimtesnis, tuo mažiau jis rūpinasi savo mityba. Toks asmuo dažniau valgo greitą maistą, kuriame gausu blogųjų riebalų, druskos bei cukraus.
17. Persivalgymas
Žmonės turi išvystytus skonio receptorius, kurie padeda susirasti gero, šviežio maisto. Mes linkę rinktis riebius, saldžius ir sūrus maisto produktus, nes laikui bėgant sužinojome, kad šiuose maisto produktuose gali būti maistinių medžiagų, kurių mums reikia išgyvenimui.
Maisto gamintojai tai žino ir sąmoningai gamina perdirbtą maistą, pridėdami į jį cukraus, druskos ir riebalų, kad dažniau sugrįžtume. Jie susiduria su didele konkurencija, todėl nemaža pinigų ir pastangų dedama į tai, kad maistas būtų kuo patrauklesnis.
18. Potraukis ir priklausomybė
Perdirbti maisto produktai gali sukelti priklausomybę ir negebėjimą kontroliuoti, kiek jų suvartojama. Jei pastebite šiuos simptomus, tikriausiai turite priklausomybę nuo tokio maisto:
- Jūs trokštate tam tikrų maisto produktų, net jei nesate alkanas ir esate sotus;
- valgote daug daugiau, nei ketinote;
- valgote tol, kol jaučiatės taip tasi tuoj sprogsite;
- jaučiatės kaltas dėl persivalgymo, tačiau vis tiek darote tai vėl ir vėl;
- sugalvojate sau krūvą pasiteisinimų;
- ir toliau nesilaikote valgymo taisyklių, kurias nusistatėte;
- slepiate nuo kitų, kiek iš tiesų valgote ar tai, ką valgote;
- negalite sustoti valgyti nesveiką maistą, nors turite sveikatos problemų.
19. Virškinimo problemos
Jei gamintojai maisto produktams gaminti naudoja miltus ar kitus grūdus, jie yra stipriai perdirbami. Rafinavimo proceso metu grūdai perdirbami, nuo jų pašalinamos selenos ir gemalai, paliekamas tik endospermas su krakmolu.
Problema ta, kad selenose gausu skaidulų, kurios labai naudingos virškinimui. Be skaidulų, likusi grūdų endospermo dalis – tik grynas krakmolas, kurį organizmas paverčia cukrumi.
Jei jūsų dietoje daug rafinuotų grūdų, tokių kaip sausainiai, balta duona, makaronai ir balti ryžiai, jums gali sutrikti virškinimas, užkietėti viduriai.
20. Uždegiminė žarnyno liga
Uždegiminės žarnyno ligos (dar vadinamos Krono liga ir opiniu kolitu) išsivystymas susijęs su perdirbtų maisto produktų vartojimu.
Kaltininkai – emulsikliai, kurie dedami į perdirbtus maisto produktus, siekiant pratęsti jų galiojimo laiką ir padėti jiems išlaikyti savo tekstūrą bei formą.
Emulsiklius galima rasti beveik visuose perdirbtuose maisto produktuose – nuo žemės riešutų sviesto iki jogurto, duonos, salotų užpilų.
21. Rūgšties refliuksas
Jei kenčiate dėl rūgšties refliukso ar net nuo virškinimo trakto refliukso ligos, jums vertėtų vengti perdirbto maisto.
Rūgšties refliuksas atsiranda, kai skrandžio rūgštys patenka į stemplę, nes apatinis stemplės sfinkteris (ASS) netinkamai užsidaro arba atsidaro per dažnai.
ASS – raumenų žiedas, vožtuvas, esantis skrandžio prieangyje. Kai skrandžio rūgštys patenka į stemplę, jos gali sukelti deginantį krūtinės skausmą, vadinamą rėmeniu.
Jei rūgšties refliukso simptomai pasireiškia daugiau nei du kartus per savaitę, jums išsivystė rūgšties refliukso liga.
22. Edema
Ekspertai teigia, kad dieta, kurioje esama daug perdirbto maisto ir natrio, gali priversti organizmą sulaikyti vandenį.
Edema pasireiškia tuo, kad nepageidaujami skysčiai pradeda kauptis konkrečiuose kūno audiniuose.
Skystis telkiasi po oda arba plaučiuose (plaučių edema). Skysčiai kaupiasi ir po oda, pavyzdžiui, kojose (kulkšnies edema).
23. Inkstų problemos
Valgydami daug perdirbto maisto, galite pakenkti savo inkstams. Inkstai sudaryti iš dviejų dalių, panašių į maždaug kumščio dydžio pupelę.
Jie yra šiek tiek žemiau šonkaulių, po vieną iš abiejų stuburo pusių. Sveika inkstų pora kiekvieną minutę gali išfiltruoti apie ½ puodelio kraujo, kad atsikratytų atliekų ir vandens pertekliaus.
Jie pagamina šlapimą, kuris iš inkstų į šlapimo pūslę patenka per du siaurus vamzdžius, vadinamus šlapimtakiais. Perdirbtame maiste esanti druska sukelia kraujo spaudimą, o tai itin kenkia inkstams.
24. Autoimuninės ligos
Kai žmogui išsivysto autoimuninė liga, tai reiškia, kad jo imuninė sistema puola savo pačios kūno ląsteles. Yra daugiau nei 100 skirtingų autoimuninių ligų, tačiau dažniausiai pasitaiko tokios ligos kaip vilkligė, išsėtinė sklerozė, reumatoidinis artritas, Krono liga, Hashimoto tiroiditas ir 1 tipo diabetas.
Sergant autoimunine liga, imuninė sistema supainioja sveikas kūno ląsteles su nesveikomis ir puola sveikąsias. Atrasta, kad septynios dažniausiai perdirbtame maiste naudojamos cheminės medžiagos prisideda prie autoimuninių ligų vystymosi.
25. Osteoporozė
Jei valgote daug perdirbto maisto, taip pat rizikuojate susirgti osteoporoze. Ši kaulų liga ištinka tada, kai mūsų kūnas nepagamina pakankamai naujos kaulų medžiagos.
Dėl sumažėjusio kaulų tankio, jie tampa silpni ir gali lūžti. Jei žmogus serga osteoporoze, jis gali susilaužyti kaulą net čiaudėdamas.
26. Nemiga
Maistas ir gėrimai, kuriuose esama kofeino, yra viena iš nemigos priežasčių, tačiau maistas, kuriame yra daug druskos, taip pat gali sukelti nemigą.
Apdoroti maisto produktai, iš anksto paruošti patiekalai, tirpios sriubos, duona, paruošta mėsa turi daug natrio.
Natris padidina kraujospūdį ir sąlygoja dehidrataciją. Norėdami gerai išsimiegoti, venkite perdirbtų maisto produktų.
27. Tingumas
Pasirodo, stereotipas, kad tinginiai priauga svorio – neteisingas. Tyrimo duomenys rodo, kad tingumą lemia nutukimas, o ne atvirkščiai.
Taigi, jei jūs visą laiką jaučiatės tingūs ir nemotyvuoti bei jūsų dietoje gausu perdirbtų maisto produktų, vertėtų susimąstyti apie šių produktų pašalinimą iš savo raciono. Perdirbtų maisto produktų atsisakymas gali padėti aiškiau mąstyti, būti labiau susikaupusiems ir energingesniems.
28. Storosios žarnos vėžys
Kai kurie perdirbti maisto produktai padidina storosios žarnos vėžio riziką. Šoninė, dešros, dešrainiai ir jautiena didina šio vėžio riziką.
Jei per dieną suvalgysite 50 gramų raudonos arba perdirbtos mėsos, storosios žarnos vėžio rizika padidės 18 procentų. O 50 gramų atitinka tik 2 gabaliukus rūkytos kiaulienos ir mažą dešrainį.
29. Metabolinis sindromas
Perdirbtų maisto produktų vartojimas susijęs su metaboliniu sindromu, kuris gali sukelti širdies ligas ir II tipo diabetą. Štai metabolinio sindromo rizikos veiksniai:
- didelė juosmens apimtis ir nutukimas;
- turite aukštą kraujospūdį arba vartojate vaistus jam mažinti;
- žemas gerojo cholesterolio lygis arba vartojate vaistus jam didinti;
- padidėjęs trigliceridų kiekis arba vartojate vaistus jam mažinti;
- didelis gliukozės kiekis kraujyje arba vartojate vaistus jam mažinti.
30. Nerimas
Žarnyne gaminasi didžioji dalis už nuotaiką atsakingo neurotransmiterio serotonino. Šis hormonas yra būtinas nuotaikai stabilizuoti.
Taigi, jei jūsų racione yra daug cheminių priedų, jūsų kūnas gali nepajėgti palaikyti sveiko serotonino lygio, kad išvengtumėte nerimo ir depresijos.
Cukrus padidina cukraus kiekį kraujyje, o tai savo ruožtu padidina insulino gamybą. Dėl to žmogus pasidaro mieguistas, blogos nuotaikos.
Parengta pagal medical-news.org