Valgydami žalumynus nepamirškite vienos svarbios taisyklės – kitaip gresia bėdos

2019 m. gegužės 20 d. 06:34
Emilija Miliauskė, „Kuras kūnui“
Nuo pavasario iki pat rudens gamta mums dovanoja itin daug naudingų sveikatai dovanų. Nemažai jų galime rasti tiesiog pievoje. 
Daugiau nuotraukų (2)
Įvairūs žalumynai labai naudingi organizmui. Jie gausūs vitaminų ir mineralų. Apžvelkime lengviausiai randamus ir atpažįstamus valgomuosius pievų žalumynus.
Štai vieni jų – kiaulpienių lapai. Kiaulpienių lapuose gausu vitaminų ir mineralų: C, E, karotino, geležies, kalcio, kalio, fosforo, magnio. Liaudies medicinoje kiaulpienių lapai rekomenduojami esant inkstų nepakankamumui, celiulitui, nutukimui, taip pat odos susirgimams, avitaminozei, mažakraujystei gydyti.
Dar vienas nuostabus augalas - dilgėlė. Dilgėlių lapuose yra C, A, K ir B grupės vitaminų. Daug vertingų mikroelementų: kalcio, kalio, natrio, mangano. Liaudies medicinoje dilgėlėmis gydyta daug susirgimų: mažakraujystė, aterosklerozė, kepenų ir tulžies pūslės ligos, inkstų akmenligė, reumatas, odos ligos, skrandžio spazmai. Kuomet nėra šviežių dilgėlių lapų – puikiai tinka džiovintų lapų arbata.
Rūgštynės gerina virškinimą, slopina rūgimo procesus žarnyne, skatina tulžies išsiskyrimą. Šiuose lapuose gausu vitaminų A, C, E, folio rūgšties, kalio, kalcio, fosforo, geležies. Geriausiai maistui tinka maži rūgštynių lapeliai, kol dar nėra susiformavę žiedynai. 
Balandų lapeliai gerina virškinimą, tonizuoja ir stiprina organizmą, gydo avitaminozę, pavasarinį nuovargį, išsekimą ir net nutukimą.
Kalbant apie visus augalus, kurių lapus galime valgyti, svarbu paminėti juose esantį chlorofilą. Chlorofilo molekulė (žalias pigmentas) yra labai panaši į hemoglobino molekulę žmogaus kraujyje. Pasak daktarės Ann Wigmore, chlorofilo vartojimas – tai lyg sveiko kraujo perpylimas. Nauja atgaiva organizmui, lengviausias būdas atsigauti ir atsinaujinti.
Vis dėlto yra viena svarbi taisyklė, kurios būtina laikytis valgant žalumynus – juos reikia nuolat keisti. Pavyzdžiui, jei 1-2 dienas renkatės kiaulpienes, kitą dieną rinkitės rūgštynes, tuomet – balandų lapelius ir t.t.
Nuolat keisti žalumynus būtina, nes juose yra alkaloidų. Alkaloidai augalams tarnauja kaip apsaugos priemonė nuo įvairių išorinių veiksnių, pradedant parazitiniais grybais, apninkančiais augalus, ir baigiant medžiagomis, saugančiomis nuo kenksmingo UV spinduliavimo. Pavyzdžiui, aporfino eilės alkaloidas liriodeninas, susidarantis tulpėse, yra aktyvi medžiaga prieš daugelį rūšių parazitinių grybų. 
Daugelis alkaloidų yra toksiški. Jie aptinkami įvairiose augalo dalyse: sėklose, lapuose, žievėje, šaknyse, vaisiuose. Šiuo metu išskiriama daugiau kaip 10000 skirtingų alkaloidų rūšių.
Nedidelės dozės alkaloidų nekenkia organizmui, tuo tarpu vartojant tuos pačius žalumynus kasdien, galima apsinuodyti. 
Atsižvelgiant į tai, rekomenduojama kasdien rinktis vis kitus žalumynus. Šią taisyklę galima taikyti ir kitiems augalinės kilmės produktams – kasdien renkantis skirtingus vaisius ir daržoves bei žalumynus gausime maksimalios naudos. Taip ne tik papildysite organizmo atsargas gausybe vitaminų ir mineralų, bet ir išvengsite apsinuodijimo simptomų.
Keletas idėjų žaliesiems kokteiliams su žalumynais
1. Bananas, kriaušė, kiaulpienių lapeliai ir stiklinė vandens.
2. Mangas, braškės, balandų lapeliai ir stiklinė vandens.
3. Bananas, du nektarinai ar persikai, vanduo ir rūgštynių lapeliai.
4. Dviejų apelsinų sultys, pusė stiklinės vandens, šviežių dilgėlių lapeliai, kivis. 
Visus ingredientus suplakti maisto plaktuvu-kokteiline iki vientiso kokteilio. Geriausia kokteilį gerti pirmoje dienos pusėje: ryte arba po pusryčių praėjus porai valandų, kad skrandis būtų tuščias.
Į kokteilį geriausia dėti tik vaisius, žalumynus ir vandenį. Daugelis kitų ingredientų, kurie dažnai randami žaliųjų kokteilių receptuose (pavyzdžiui, sėklos ar riešutai) lėtina kokteilio pasisavinimą virškinamajame trakte, gali sukelti dirginimą ir dujų kaupimąsi.
Todėl geriausia formulė yra vanduo, 1-2 vaisiai ir 1-2 rūšių žalumynai.
kiaulpienėRūgštynės^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.