Japonijos Okajamos universiteto aukštosios sveikatos mokslų mokyklos tyrėjai neseniai paskelbė atlikę tyrimą, kurio rezultatus publikavo prestižiniame leidinyje „BMJ Nutrition, Prevention and Health“. Mokslininkai aiškinosi, ar vėlyva vakarienė padidina kraujyje gliukozės lygį.
Didelis gliukozės lygis nulemia antsvorį, diabetą, širdies ir kraujagyslių ligas.
Tyrime dalyvavo 1573 sveiki vidutinio ir vyresnio amžiaus Japonijos gyventojai, vakarieniavę įvairiu metu. Taip pat buvo vertinami tokie veiksniai, kaip jų mityba, fizinis aktyvumas, svoris, rūkymas, alkoholio vartojimas.
Buvo stebimas ir glikuoto hemoglobino (HbA1c) lygis, kuris parodo gliukozės kiekį kraujyje per ilgą periodą.
Paaiškėjo, kad tyrimo dalyvių kraujyje šio hemoglobino lygis per trejus tyrimo metus nepasikeitė.
„Žmogaus svoris, kraujo spaudimas, kraujo riebalai, fizinis aktyvumas, rūkymas ir alkoholis kur kas labiau paveikė HbA1c lygį, nei intervalas tarp vakarienės ir miego“, – rašo tyrimo autoriai.
Jie pripažįsta, kad tai kol kas tik stebėjimai – kol kas dar nerastas priežasčių ir pasekmių ryšys. Be to, mokslininkai pažymi, kad Japonijos virtuvei būdingas didelis daržovių kiekis ir mažos porcijos, o tokios tradicijos laikomasi toli gražu ne visose šalyse.
Nepaisant to, savo išvadas tyrėjai laiko svarbiomis.
Štai ką jie rašo apibendrindami: „Derėtų skirti daugiau dėmesio sveikoms porcijoms ir produktų sudėčiai, miegui, rūkymo ir alkoholio vartojimo profilaktikai, nes šie veiksniai turi kur kas daugiau įtakos medžiagų apykaitai, nei vakarienės metas“.
O jūs ar mėgstate užvalgyti prieš eidami miegoti?