„Labai dažnai mes kritikuojame mėsainius ir manome, kad būtent mėsa mums yra kenksminga. Bet įdomu tai, kad iš tiesų pasižiūrėjus į mėsainį ir išsamiau jį išanalizavus, vienintelis tikriausiai sveikas produktas ir yra mėsa. Labai svarbu, kokios kokybės mėsą rinksimės. Ji yra puikus baltymų šaltinis, joje nebus daug Omega-6 riebalų rūgščių, o štai majonezas – labai didelis Omega-6 šaltinis. Kečupe yra cukraus, o bandelė labai greitai pakels mūsų cukraus lygį ir užsinorėsime valgyti nepraėjus nė valandai“, – aiškina T.Šliažaitė.
Ankstesnėje laidoje ji aptarė riebalų rūšis: tai nesočiosios, sočiosios riebalų rūgštys ir transriebalai.
Sočiosios yra visos gyvulinės kilmės riebalų rūgštys: mėsa, kiaušiniai, pieno produktai, lydytas sviestas, taukai – visuose juose yra sočiųjų riebalų rūgščių.
„Mes visi jų bijome ir dažnai gąsdinamės, kad per didelis jų vartojimas gali mums sukelti daug sveikatos problemų. Atsiminkime – jos reikalingos mūsų ląstelių membranai. Vyrams reikėtų naudoti apie 30 g per dieną, o moterims – 20 g“, – pataria Tautvilė.
Transriebalai – vienintelės riebalų rūgštys, kurių reikėtų vengti. Kas tai yra?
Margarinas. Kai jis atsirado, visi manė, kad jis padės sumažinti cholesterolio kiekį. O vėliau pastebėta, kad būtent tokie riebalai padidina cholesterolio lygį ir labai dažnai gali lemti širdies ir kraujotakos ligas. Tad margarino T.Šliažaitė siūlytų tikrai atsisakyti.
„Bet ne tik margarinas yra bėda, – pridūrė mitybos specialistė. – Šiais laikais labai daug įvairiausių sviestų, netgi veganiškų, kurie gaminami iš augalinių riebalų. Ką tai reiškia?
Augaliniai riebalai kambario temperatūroje yra skysti – saulėgrąžų aliejus, alyvuogių aliejus. Bet kai mes augalinį riebalą paverčiame tirštu, jis tampa transriebalu. Tad niekada nereikėtų rinktis sviesto, kuris yra pagamintas iš augalinių riebalų.
Rekomenduočiau vienintelį veganišką sviestą – pagamintą iš kokosų aliejaus. Jame yra sočiųjų riebalų, kurie nebijo karščio ir kaitinimo“.
Pasak T.Šliažaitės, buvo atliktas įdomus tyrimas, kuriame dalyvavo daugiau nei 80 tūkst. moterų: buvo aiškinamasi, kiek jos sunaudoja transriebalų. Paaiškėjo, kad moterys, kurios sunaudoja daugiau transriebalų, padidina riziką susirgti cukriniu diabetu net 40 proc.