Nuo senovės laurų lapai buvo vartojami kaip vaistai, orą valanti ir dezinfekuojanti priemonė, gerinanti miegą, mažinanti dusulį, įtampą, sąnarių skausmus. Juose esantys eteriniai aliejai naudingi gydant akmenligę, cistitą, naikina bakterijas ir grybelius, o jų nuoviras gerina virškinimą, ramina virškinamojo trakto gleivinę.
Laurų lapai padeda sumažinti blogojo cholesterolio, cukraus kiekį kraujyje, kartu ir riziką susirgti 2 tipo cukriniu diabetu ir net, kaip teigiama, padeda sulieknėti.
Įdomu tai, kad laurų lapai kaip prieskonis buvo pripažinti po daugybės šimtmečių ir pirmiausia jais buvo gardinami saldūs patiekalai – džemai, pudingai. Ir iki šiol kai kuriose virtuvėse laurų lapai naudojami saldiems gėrimams, desertams, uogienėms gardinti.
Mūsų kraštų virtuvėse laurų lapais gardinamos sriubos, troškiniai, padažai, marinuotos daržovės.
Beje, laurų lapai į sriubą ar troškinį turi patekti tiktai baigiant virti, kitaip išgaruoja eteriniai aliejai, o kartu ir visos teigiamos savybės.
Kuo dar naudingi laurų lapai?
Gydomosios savybės
Laurų lapai tradiciškai laikomi raminančiais, skausmą, traukulius ar uždegimus malšinančiais vaistais. Jie dažnai vartojami nemigai, lėtiniam stresui ir nuotaikų kaitai gydyti, rašoma interneto svetainėje „The Organic Book“.
Šie lapai pasižymi priešbakterinėmis ir priešgrybelinėmis savybėmis, padeda sumažinti tiek kraujospūdį, tiek ir širdies ritmą, apsaugoti nuo inkstų akmenų susidarymo.
Keli tyrimai parodė, kad laurų lapai dėl juose esančių fitocheminių elementų ir katechino gali padėti naikinti vėžio ląsteles.
Norintiems sulieknėti
Jeigu norite sumažinti svorį, pasidarykite tokios arbatos: į puodelį įmeskite keletą laurų lapelių ir šiek tiek cinamono. Užpilkite karštu vandeniu ir palikite pastovėti 5 minutes.
Šio gėrimo rekomenduojama kasdien išgerti, kai skrandis tuščias, po 1 puodelį. Po 20 dienų vartojimo reikėtų padaryti 10 dienų pertrauką.
Įspėjimas – šio gėrimo nereikėtų vartoti sergantiems virškinamojo trakto ligomis.
Gelbsti plaukus
Laurų lapai neretai tampa kosmetikos priemonių – kremų, losjonų, kvepalų, muilų ar valiklių – sudedamąja dalimi.
Jie laikomi veiksminga priemone nuo pleiskanų ir plaukų slinkimo. Jeigu norite apsisaugoti nuo šių bėdų, pavirkite keletą laurų lapų vandenyje, palaukite, kol atvės ir, ištrinkę galvą šampūnu, skalaukite šiuo skysčius plaukus.
Jeigu jūsų skalpas jautrus ir niežti galvos odą, galite pasidaryti kaukę: sumaišykite kelis smulkintus laurų lapus su kokosų aliejumi. Ištepę šiuo mišiniu galvos odą, palaikykite bent pusvalandį, o vėliau nuskalaukite drungnu vandeniu.
Malšina stresą ir neramias mintis
Uždekite laurų lapus ir palikite 10 min.
Jeigu jaučiate stresą ar esate blogos nuotaikos, tiesiog uždekite vieną ar du lauro lapus ir palikite 10 minučių pasmilkti kambaryje. Tik nepamirškite tuo metu, kol smilksta lapai, uždaryti langų, kad vėjo gūsis jų nenupūstų ir nepalikite greta ko nors degaus.
Laurų lapų dūmų kvapas atpalaiduos jūsų mintis ir galėsite lengviau susitelkti ties užduotimis.