Viskas, kuo mes piktnaudžiaujame – cukrus, druska, alkoholis – atsispindi mūsų odoje, todėl R.Kantauskas negaili patarimų, kaip sureguliuoti mitybos įpročius, jeigu norite džiaugtis spindinčia oda.
Žvelgdamas į klientų odą jis mato jų nuodėmes: tingėjimą tinkamai ją prižiūrėti, nuplauti kosmetikos likučius, nušveisti ir patepti kremu, ydingus mitybos įpročius.
„Jei esi pasiryžęs sutvarkyti veido ir kūno odą, pirmiausia reikėtų sumažinti cukraus kiekį, antra – gerti daugiau vandens.
Jeigu kaskart po kosmetologinių procedūrų žmogus sugrįš prie kenksmingų įpročių, didelės naudos ir kokio nors ryškaus pagerėjimo nebus“, – įsitikinęs kosmetologas.
Su R.Kantausku susitikome jo darbovietėje – nedideliame, bet jaukiame sostinės grožio salone „Angelos“. Kalbėdamasi atidžiau įsižiūrėjau į pašnekovo veidą.
„Jūs man esate kažkur labai matytas“, – pasakiau.
„Turbūt prisimenate mane dar iš „Akvariumo“ laikų. Dalyvavau pirmajame lietuviškame realybės šou“, – prisipažino Robertas.
Nors realybės šou buvo rodomas prieš keliolika metų, R.Kantauską kai kurie žmonės vis dar atpažįsta gatvėje.
Bet iki soties pasimėgavęs šlove ir dėmesiu vyras pasitraukė iš viešumos, o „Akvariumą“ vadina jaunystės laikų avantiūra.
„Dabar realybės šou nebedalyvaučiau“, – nuoširdžiai prisipažino R.Kantauskas, paniręs į grožio pasaulį.
Kosmetologija nebuvo jo svajonių sritis.
„Visą gyvenimą maniau, kad stosiu į Dailės akademiją ir būsiu drabužių dizaineris“, – juokėsi Robertas.
Vis dėlto į pasirinktą kelią vyras žiūri labai rimtai. Kažko ieškodamas rankinėje jis išsitraukia dvi storas knygas, iš kurių kyšo daugybė skirtukų.
Pasirodo, tai profesinė literatūra, į kurią R.Kantauskas gilinasi net laisvu nuo darbo metu, pavyzdžiui, važiuodamas viešuoju transportu.
Kosmetologui įdomu viskas, kas veikia mūsų odą – taip pat ir mityba.
Apie sveiką mitybą jis pasakoja ir remdamasis asmenine patirtimi. Nuo šių metų sausio 1 dienos jis visiškai nebevartoja cukraus. Jo atsisakyti nusprendė išvydęs jį patį šokiravusius skaičius ant svarstyklių.
„Reguliariai kas porą mėnesių neatlygintai duodu kraujo. Sykį prieš šią procedūrą buvau pasvertas. Šalia buvęs bičiulis pažiūrėjo į skaičius ant svarstyklių ir net atšoko. „Tu tiek sveri?“ – nepatikėjo. Aš ir pats išsigandau“, – prisiminė Robertas.
Nuo to laiko vyras tvirtai nutarė keisti gyvenimo būdą, todėl visiškai atsisakė cukraus.
Pokyčiai iškart davė naudos – vos per mėnesį R.Kantauskas numetė 11 kilogramų ir dabar džiaugiasi, kad drabužiai, kurie būdavo ankštoki, pasidarė laisvi, o ir savijauta pagerėjo.
„Negi nuo sausio taip ir neparagavote jokio saldumyno?“ – pasitikslinau.
Robertas neslepia, kad neseniai bičiulės surengtoje šventėje paragavo mažytį gabalėlį torto. Tačiau po ilgalaikės becukrės dietos šis desertas pasirodė tiesiog per saldus.
R.Kantauskas įsitikinęs – cukrus yra blogai, jo vartoti derėtų kuo mažiau. Bet dauguma žmonių vis tiek juo piktnaudžiauja.
Tai lemia įvairias problemas, ne tik padidėjusį kūno svorį.
„Būtent dėl cukraus dažniausiai iškyla spuogai. Paprastai, kai vartojama per daug cukraus, spuogai iškyla ties limfiniais mazgais – smakru, pasmakre“, – paaiškino R.Kantauskas.
Ryškesnis odos sudirgimas (ryškus šerpetojimas, paraudimas, spuogai) pastebimas ir tuomet, kai žmonės piktnaudžiauja aštriu maistu.
„Odos problemų labai dažnai kyla ir tada, kai žmonėms trūksta A, B grupės vitaminų, cinko – tada oda pradeda šerpetoti“, – yra pastebėjęs kosmetologas.
Tad kaip išvengti su oda susijusių problemų?
R.Kantauskas turi auksinį patarimą visiems klientams – gerti kuo daugiau vandens, nes odą, stengiantis atkurti drėgmės pusiausvyrą, svarbu drėkinti ne tik iš išorės, bet ir iš vidaus.
„Aš jau pripratinau visus savo klientus gerti vandenį. Ir jie visi pamatė akivaizdų skirtumą. Vartojant daugiau vandens pasikeičia odos tekstūra. Oda ima atrodyti visai kitaip“, – teigė kosmetologas.
Nežinantiems, kiek litrų vandens reikia išgerti per dieną, kosmetologas patarė: kiekį galima apskaičiuoti savo kūno masę padauginus iš 0,03. Tai esą yra viena tiksliausių formulių.
Labai naudinga odai yra ir lietuvių taip pamėgta silkė, nes ji – nepamainomas cinko, labai gerai reguliuojančio riebalų liaukų veiklą, šaltinis.
„Nemėgstantys silkės dar gali valgyti šparagines pupeles, jautieną, sėlenas ar, jei yra galimybė, austres. Šie produktai normalizuoja riebalų liaukų veiklą ir oda mažiau riebaluojasi“, – paaiškino R.Kantauskas ir prisipažino, kad ir pats labai mėgsta silkę.
Kitas patarimas – valgyti kuo daugiau vaisių ir daržovių. Jie ne tik aprūpina organizmą būtinais vitaminais, bet ir pagerina žarnyno veiklą. Vaisiuose esanti ląsteliena padeda pašalinti iš organizmo toksinus. Dėl to pagerėja odos būklė. Ypač naudingi oranžiniai vaisiai ir daržovės, pavyzdžiui, morkos, apelsinai.
Jie organizmą aprūpina vitaminais A, C, kurie labai svarbūs odai atsinaujinti. Beje, vitamino A yra ir jaučių kepenyse.
Nereikėtų pamiršti ir baltyminio maisto – organizmo statybinės medžiagos. Jame yra daug B grupės vitaminų, dėl kurių trūkumo, kaip minėta, oda gali pradėti šerpetoti.
Baltymų gausu liesoje mėsoje, įvairiose ankštinėse daržovėse, riešutuose.
Išbraukti iš valgiaraščio reikėtų įvairius kvietinių miltų patiekalus: bandeles, blynelius, pyragus. Kvietinius miltus kosmetologas patarė keisti visadalių grūdų miltais. Tokius pastaruoju metu perka ir pats.
Reikėtų vengti traškučių, greitojo maisto, gazuotų saldžiųjų gėrimų, kuriuos ypač pamėgusi jaunoji karta.
Kalbai pasisukus apie maisto produktus, pasiteiravau, ar verta juos naudoti ir kaip kosmetikos priemones, ar vis dėlto geriau rinktis gatavus kremus bei kaukes?
„Šiais laikais kosmetologija labai pažengusi. Didžioji dalis kosmetikos produktų yra smulkios molekulinės masės, todėl juos mūsų kūnas priima kaip savąją audinių dalį, puikiai pasisavina ir nebūna atmetimo reakcijos.
O nuo natūralių produktų žmonės neretai būna šiek tiek atpratę ir ant veido uždėtos agurkai, bulvės ar kiti produktai gali net sukelti alergiją“, – įspėjo kosmetologas.
Jeigu vis dėlto norėtumėte patys gamintis kaukes iš natūralių produktų, R.Kantauskas patarė atkreipti dėmesį į jų kilmę. Daržovės turėtų būti ekologiškos, užaugintos pažįstamo ūkininko ar savame darže, be jokių nitratų.
Antraip su doze natūralių veikliųjų medžiagų gresia gauti ir kenksmingų, kurių mums tikrai nereikia.
„O kaipgi kava? Ar trynimas tirščiais išties padeda sumažinti celiulitą?“ – pateikiau daugumai moterų aktualų klausimą.
„Odos stimuliacija padeda. Juk kovos su celiulito esmė – skatinti limfos nutekėjimą. Kuo intensyviau tai darysime, tuo lengviau toksinės medžiagos pasišalins iš organizmo.
Apskritai labai gerai šveisti ne tik kūną, ypač tas vietas, kurios moterims nepatinka – pilvą, sėdmenis ar šlaunis, bet ir veidą.
Svarbu nušveisti ir alkūnes, kelius, nes ten yra daug perteklinės odos, kuri gali suragėti ir patamsėti“, – patarė R.Kantauskas, savo klientus išmokęs ne tik gerti vandenį, bet ir reguliariai šveisti odą, o dabar bandantis įkalbėti ir atsisakyti cukraus.
Ką valgyti, o ko – ne?
Odai kenkiantys produktai:
cukrus
alkoholis
aštrus maistas
kvietinių miltų produktai
gazuoti saldūs gėrimai
vadinamasis greitasis maistas
Odai naudingi produktai:
vanduo
silkė
vaisiai ir daržovės, ypač oranžinės spalvos
liesa mėsa
jaučių kepenys
riešutai