– Kaip priversti vaiką valgyti sveikai?
– Prievartos negali būti jokiame amžiuje. Tačiau posakis: „įprotis – antrasis prigimimas“ yra teisingas. Sveikai maitintis vaiką reikia pratinti nuo pačių pirmųjų jo dienų. Pripratęs laiku ir taisyklingai valgyti, vaikas turėtų laikytis sveikos mitybos principų ir užaugęs.
Beje, žmogus taip yra pritaikęs savo biologinį mechanizmą, kad valgo šviesiuoju paros metu ir kas tris—keturias valandas. Net ir kūdikiai nėra išimtis. Todėl nereikėtų jų maitinti dažniau. Nereikia jų miegančių žadinti, priverstinai skatinti valgyti.
Be abejo, paauglystėje vaikai pradeda maištauti ir dažnai nebenori klausyti tėvų patarimų. Paaugliai dažnai keičia savo mitybos įpročius ir, deja, ne į gera. Šis amžiaus periodas yra sunkiausias ir vaikams, ir tėvams. Tačiau net ir tada prievartos negali būti. Tik bandant kalbėti ir savo rodomu pavyzdžiu reiktų skatinti vaiką sveikai maitintis.
– Kokias didžiausias klaidas tėvai daro savo vaikams diegdami sveikos mitybos principus?
– Mąstantys tėvai savo vaikams perteikia tik per ilgą laiką mokslininkų, medikų ir mitybos specialistų įrodytas ir patikrintas tiesas. Aš esu prieš tai, kad tėvai maitintų savo vaikus pagal veganizmo, žaliavalgystės ar kitų madingų mitybos krypčių principus.
Mano nuomone, tai didelis tėvų nusikaltimas. Juk jeigu vaiko negalima mušti, lygiai taip pat negalima ir versti valgyti vien tam tikrų produktų. Ypač kai vaikas dar mažas ir negali pasirinkti ar pareikšti savo norų.
Dar viena didelė klaida – permaitinimas. Tėvams dažnai atrodo, kad jų mažylis valgo mažai, tačiau iš tikrųjų jis valgo tiek, kiek ir priklauso jo amžiaus vaikui. Dėl to vis daugėja nutukusių vaikų.
Nutukimas – viena iš sveikatos rykščių, nuo kurios kenčia visa Europa. Dažnai dėl to kalti yra tėvai ir netgi močiutės. Tegul niekas neužpyksta, bet Lietuvoje yra labai gajus močiučių kultas. Jos lepina anūkus ir savo meilę išreiškia duodamos mažyliui įvairiausius skanėstus. Tačiau meilė turėtų būti išreiškiama kitais būdais, tikrai ne per maistą.
Tikiu, kad protingos mamos, matydamos, kad vaikas yra linkęs į viršsvorį, imasi priemonių. Juk nė viena mama sąmoningai nenori kenkti savo vaikui.
Dažnai mamos problemų sprendimo ieško internete, įvairiuose tinklaraščiuose, forumuose. Tačiau internetas – ne pats patikimiausias šaltinis. Todėl klausimų reikėtų ieškoti ne ten, o kreiptis į specialistus. Jie padės sugriauti mitus, kurie labai gajūs ir dažnai priverčia mamas imtis ne pačių vaikui naudingiausių priemonių. Pavyzdžiui, šiuo metu daug mitų gaubia pieno baltymų, glitimo toleravimą.
Tėvai neturėtų eksperimentuokite su savo vaikų sveikata ir jokiu būdu neturėtų pasiduoti įvairiausioms vienadienėms mityboms madoms. Tėvai turėtų būti atsakingi už savo atžalas. Jų pareiga užauginti sveiką pilietį.
– „Tu storas, todėl tortą pamiršk“, „Pažiūrėk, kaip atrodai – ar tikrai nori dar vieno picos gabalėlio?“. Deja, bet neretai tėvai mano, kad tokios jų pastabos padės vaikui pradėti sveikiau maitintis. Kaip patartumėte elgtis tiems tėvams, kurių vaikas yra apkūnus ir nuolat jaučia alkį? Bausmės, kalbos, taikomos dietos – kokios priemonės veiksmingiausios?
Vaikams arba paaugliams iki 18 metų neturėtų būti taikomos jokios dietos. Negalima jauniems žmonės kurti klaidingo įvaizdžio apie maistą. Jie turi būti skatinami valgyti įvairų maistą, tam, kad užaugtų protingais ir sveikais žmonėmis.
Kitas svarbus klausimas – kiek su maisto gaunamos energijos vaikai sunaudoja maigydami kompiuterio klavišus. Tėvai turėtų skatinti atžalas daugiau judėti, sportuoti. Fizinė veikla labai svarbi kiekvieno žmogaus sveikatai.
Šiais laikais maisto produktų asortimentas yra labai platus, tikrai turime iš ko rinktis. Maistas mums tapęs nebe tik priemone palaikyti gyvastį. Tėvų pareiga vaikams paaiškinti apie maisto produktus, jų grupes, naudą sveikatai. O dietos ar raginimai valgyti mažiau, kažin ar padės. Problema turi būti sprendžiama kompleksiškai.
Riboti reiktų tik labai riebių ir saldžių maisto produktų suvartojimą. Perteklinis riebalų ir cukraus kiekis – du lygiaverčiai sveikatos priešai.
– Jei vaikas jau yra nutukęs ar tėvai vieni patys gali išspręsti šią problemą?
– Šiais laikais galimybę kreiptis pagalbos į dietologus turi visi. Dietologai konsultuoja visose didesnėse poliklinikose. Tėvams būtų naudinga pasikalbėti ir pasikonsultuoti su dietologu. Tačiau vaiko valgiaraščius sveika mityba besidomintys tėvai gali sudaryti ir patys. Tam yra įvairios skaičiuoklės, galima rasti daug patikimos literatūros sveikos mitybos tema.
Tėvai geriau nei bet kokie mitybos specialistai ar pedagogai pažįsta savo vaiką. Todėl jie geriausiai turėtų žinoti, ko jo vaikui reikia, kokios priemonės jam padėtų efektyviausiai. Taip, aš kraunu didelę atsakomybę tėvams, bet nei mokytojai, nei juo labiau draugai, jūsų vaiko neišmokys sveikai maitintis.
Sveika mityba ir jos principų diegimu atžalai turi rūpintis mama arba tėtis, o geriausia, abu. Perkelti pareigą rūpintis vaiko sveika mityba darželiui ar mokyklai – didžiulė klaida.
Beje, valgymo sutrikimai dažniausiai kamuoja tuos vaikus, kurie iš bendraamžių ir draugų perima naujas madingas maitinimosi kryptis.
– Paminėjote mokyklą ir draugų įtaką. Kaip tėvams apsaugoti vaikus nuo pagundų mokykloje vietoje įprastų sveikų pietų rinktis šokoladukus ar bandeles?
– Viena iš išeičių – namuose paruošti priešpiečių dėžutę, kurioje būtų vaiko mėgstami sveiki ir skanus užkandžiai. Taip pat patarčiau tėvams užsukti į mokyklą ir pažiūrėti, kokie patiekalai gaminami mokyklos valgykloje. Atminkite, kad vaiko sveikata priklauso nuo to, ką ir kada jis valgo. Todėl tėvai turi būti atsakingi ir atrasti tam laiko. Kaip ir nuoširdžiam bendravimui su vaiku.
Nuolatinis kartojimas, kad šokoladukų pietums valgyti negalima, kažin ar paveiks vaiką. Reikia kalbėtis ir draugiškai tartis. Nuoširdus bendravimas – vienas pagrindinių dalykų, jei norite, kad vaikas išgirstų, ką jam sakote.
– Beveik dauguma vaikų mieliau kremta vaisius nei daržoves. Kodėl vaisių kiekis turi būti ribojamas ir kiek jų per dieną turėtų suvalgyti mokyklinio amžiaus vaikas?
– Paaugliams nuo dvylikos metų galioja tokios pat normos kaip ir suaugusiems žmonės. Jiems rekomenduojama per dieną suvalgyti apie 400 gramų daržovių ir 300 gramų, tai yra, maždaug 3 vidutinius vaisius. Kuo įvairesnės daržovės ir vaisiai bus, tuo bus sveikiau ir naudingiau augančiam organizmui.
Tačiau jei vaisiai valgomi kilogramais, vaikas gaus per daug vaisių cukraus – fruktozės. Štai todėl ir su vaisių sultimis reikia atsargiai. Pavyzdžiui, vienoje stiklinėje šviežiai spaustų apelsinų sulčių yra visos dienos vaisių limitas. Todėl rekomenduojama vietoje sulčių vaikams duoti patiems krimsti vaisius.
Daržovėse fruktozės yra kur kas mažiau, o juose esančių vitaminų ir vertingų maistinių medžiagų dažnai yra netgi daugiau. Todėl daržovės kasdieniame vaikų meniu turėtų sudaryti didžiąją dalį.
Pirkdami daržoves ir vaisius vaikams, tėvai turėtų pirmenybę teikti vietiniams produktams, atsižvelgdami į sezonus. Egzotiniai vaisai ir daržovės taip pat nėra blogai, nes lietuviško jų atitikmens neturime, o juose gausu augančiam organizmui naudingų maistinių medžiagų ir vitaminų.