Štai kodėl kasdien reikėtų suvalgyti po saują braškių

2016 m. birželio 1 d. 07:14
Pagaliau prasidėjo braškių sezonas! Ir nors turguje jos dar brangokos, kai kurie žmonės jau spėjo pasimėgauti pirmosiomis uogomis.
Daugiau nuotraukų (5)
Daug kas sutiks, kad vasaros pradžioje sunku rasti didesnį gardumyną už šias nedideles raudonas uogas.
Nesvarbu, kaip jums skaniau valgyti braškes: ką tik nuskintas, užpiltas pienu ar trintas, skubėkite jomis pasimėgauti iki soties, kol yra. Juk braškes valgyti ne tik labai skanu, bet ir be galo sveika.
Jos yra puikus vitaminų, mineralų ir antioksidantų šaltinis. Taip pat tai – galingas afrodiziakas, dėl kurio jūsų seksualinis gyvenimas taps dar geresniu.
Be to, kad šios uogos yra palyginti nekaloringos, jos dar ir padeda sudeginti riebalus! Taigi, šiuo vasarišku desertu galima mėgautis be jokios sąžinės graužaties.
Daug vitaminų – mažai kalorijų
Braškės, o taip pat ir žemuogės, patenka į daugiausiai antioksidantų turinčių vaisių ir daržovių dešimtuką, nes jose gausu flavonoidų.
Šiose saldžiose, šiek tiek rūgštokose uogose gausu būtinų maistingų medžiagų ir vitaminų, tokių, kaip vitaminas C, kalis, folio rūgštis ir skaidulos.
Paskaičiuota, kad saujoje šviežių braškių yra 160 proc. būtinos kasdieninės vitamino C dozės, o kalorijų tėra vos 50!
Taip pat braškėse ir žemuogėse yra stiprių antioksidantų antocianinų, elaginės rūgšties, kvercetino ir kemferolio, kurie laikomi prevencine priemone nuo tam tikrų rūšių vėžio.
Tiesa, tai patvirtinantys tyrimai su žmonėmis atlikti nebuvo. Tačiau braškėse yra galingų antioksidantų, kovojančių su laisvaisiais radikalais ir trukdančių formuotis augliams bei padedančių sumažinti uždegimus.
Padeda sudeginti riebalus
Braškes verta valgyti ir puoselėjantiems savo grožį, nes jose esančios maistinės medžiagos naudingos plaukų ir odos sveikatai.
Be to, braškės skatina tokių hormonų, kaip adiponektinas ir leptinas gamybą. Šie hormonai vadinami riebalus deginančiais ir skatinančiais medžiagų apykaitą, rašo interneto portalas „Livestrong.com“.
Jeigu jūsų mityba bus sveika ir subalansuota, be to, nevengsite pajudėti, braškės gali padėti lengviau pasiekti trokštamo svorio.
Braškes rekomenduojama valgyti ir tiems, kuriuos dažnai kamuoja vidurių užkietėjimas.
Vandeningi vaisiai ir uogos, tokie kaip braškės, vynuogės ar arbūzai  padeda geriau aprūpinti kūną skysčiais ir pagerinti žarnyno veiklą, o juose esančios skaidulos sumažina vidurių užkietėjimą ir palengvina tuštinimąsi.
Mirkykite braškes šokolade
Ar žinojote, kad braškės yra ir puikus afrodiziakas? Manoma, kad moterų ir vyrų seksualumui svarbi gera kraujo apytaka, o juk braškėse gausu antioksidantų, kurie naudingi širdžiai ir kraujagyslėms.
Be to, jose daug vitamino C, kuris, drauge su antioksidantais, siejamas su geresne vyrų spermos kokybe.
Tad drąsiai vaišinkitės braškėmis ir miegamajame, pamirkydami jas juodajame šokolade, kuriame yra metilksantinų, padidinančių libido.
Saugo nuo „blogojo“ cholesterolio
Prieš kelerius metus Italijos ir Ispanijos mokslininkai pastebėjo, kad valgant braškes sumažėja vadinamojo blogojo cholesterolio kiekis organizme.
Grupė savanorių visą mėnesį kasdien suvalgydavo po pusę kilogramo braškių. Vėliau mokslininkai tyrė, kaip pasikeitė savanorių kraujo duomenys. Paaiškėjo, kad visų tirtųjų kraujyje smarkiai sumažėjo blogojo cholesterolio ir trigliceridų kiekiai.
Nuo blogojo cholesterolio daromos žalos apsaugo ir braškėse bei žemuogėse esantis flavonoidas kvercetinas. Šis natūralus priešuždegiminis preparatas padeda sumažinti ir aterosklerozės riziką.
Naudinga širdžiai
Valgant braškes ar žemuoges sumažėja rizika susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis bei diabetu.
Braškėse esantis didelis polifenolio kiekis gali sumažinti širdies ir kraujagyslių ligų riziką, nes neleidžia susidaryti aterosklerozinėms plokštelėms ir sumažina kraujo spaudimą.
Be to, braškėse yra antocianinų. Kaip parodė Didžiosios Britanijos Noridžo medicinos mokyklos mokslininkų, kurių grupei vadovavo profesorė Aedin Cassidy, atliktas tyrimas, moterims, kurios reguliariai vartojo antocianinus, širdies priepuolio rizika sumažėjo 32 procentais.
Kiti tyrimai parodė, kad valgant braškes galima sumažinti homocisteino koncentraciją. Šios amino rūgšties padidėjimas kraujo plazmoje laikomas širdies ir kraujagyslių ligų rizikos faktoriumi.
Sveiką širdį padeda palaikyti ir braškėse esančios skaidulos bei kalis. Vieno tyrimo dalyviams, kasdien suvartodavusiems po 4069 mg kalio, rizika mirti nuo išeminės širdies ligos sumažėjo 49 proc., palyginti su tais, kurie kalio vartojo mažiau – apie 1000 mg per dieną.
Dėl didelio kalio kiekio braškes rekomenduojama valgyti ir tiems, kuriuos vargina padidėjęs kraujospūdis. Kalis padeda panaikinti neigiamą natrio poveikį kūnui.
Braškės gali apsaugoti ir nuo insulto. Įrodyta, kad tokie antioksidantai, kaip kvercetinas ir kemferolis, padeda sumažinti žalingų krešulių, lemiančių insultą, formavimąsi. Insulto riziką padeda sumažinti ir kalis, kurio, kaip minėta, nemažai yra ir braškėse.
Palengvina alerginius simptomus
Braškes ir žemuoges tinka valgyti net ir sergantiems diabetu, nes jos yra žemo glikeminio indekso produktas.
Be to, braškėse gausu skaidulų, padedančių reguliuoti cukraus kiekį kraujyje ir išlaikyti jį stabiliu, apsaugoti nuo didelių padidėjimų ar nukritimų.
Moksliniai tyrimai su diabetu sergančiomis pelėmis parodė, kad kasdien suvalgant apie 37 braškes galima smarkiai sumažinti diabeto komplikacijų, tokių kaip inkstų ligos ir diabetinė neuropatija, riziką. Tai lemia uogose esantis flavonidas fisetinas.
Braškes naudinga valgyti ir alergiškiems bei astma sergantiems žmonėms. Dėl priešuždegiminių kvercetino savybių braškės gali palengvinti alerginius simptomus, įskaitant užgulusią nosį, ašarojimą ir dilgėlinę.
Keletas tyrimų parodė, kad astma mažiau paplitusi ten, kur daugiau suvartojama tam tikrų maisto medžiagų, visų pirma – vitamino C, kurio yra gausu braškėse.
Naudingos kamuojamiems depresijos
Besilaukiančioms moterims taip pat reikėtų mėgautis šiomis uogomis, nes jose yra folio rūgšties, kurios vartojimas nėštumo metu padeda vaiką apsaugoti nuo galimų nervinio vamzdelio defektų.
Dėl folio rūgšties braškės naudingos sergantiems depresija.
Folio rūgštis apsaugo nuo homicisteino pertekliaus kūne. Per didelis homocisteino kiekis sutrukdo gamintis laimės hormonams, tokiems, kaip serotoninas, dopominas ir noradrenalinas, kurie ne tik reguliuoja mūsų nuotaiką, bet ir miegą bei apetitą.
Taip pat braškės padeda smegenims geriau apsirūpini krauju ir deguonimi.
Braškėsvitaminas Cantioksidantas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.