Tai taip pat įprasta, kaip įrankiai šalia lėkštės ir duonos riekė prie sriubos. Ir net nereikia ieškoti lipduko ant durų „H2O“ arba „Vanduo iš čiaupo – Tau geriausias“. Šiais lipdukais paženklintos gal pusšimtis kavinių, bet tikrai ne visos, galinčios pasiūlyti geriamojo vandens nemokamai.
Socialinė akcija tapo norma
Prieš keletą metų pradėta tuomet keista socialinė iniciatyva tapo įprasta norma.
„Kartą karštą dieną su užsieniečiais pietavome Vilniuje lauko kavinėje. Dar net nespėjome užsisakyti patiekalų, o ant stalo jau stovėjo grafinas vandens. Ir kai išgerdavome, vėl atnešdavo pilną ir nemokamai. Užsieniečiai buvo sužavėti ir labai maloniai nustebinti“, – sako Indrė Kleinaitė.
2010-aisiais ji ėmėsi iniciatyvos „Nepirkime vandens plastikiniuose buteliuose“, taip pat koordinavo „H2O" tinklą.
Kaip Indrė rašo savo puslapyje gyva.lt, jai iniciatyva gimė iš lengvo susierzinimo, kad Vilniaus kavinėse, paprašius vandens iš čiaupo, galėdavai susilaukti kreivų žvilgsnių.
„Mane nustebino tai, kokio pasisekimo sulaukė ši akcija. Juk dabar paprašyti arba pasiūlyti vandens iš čiaupo kavinėse tapo taip įprasta, lyg tai būtų buvę visada. O kai pradėjome, buvo sukrutę fasuoto vandens gamintojai, kavinėse padavėjai kai kada sakydavo, kad tas vanduo esąs nesaugus, arba kad duoti vandens iš čiaupo nemokamai neleidžia vadovai“, – prisiminė I.Kleinaitė.
Nereikia ir lipdukų
Vėliau buvo sukurtas tinklas „H2O“, jam priklauso dalis sostinės kavinių, nemokamai savo klientus vaišinančių vandeniu iš čiaupo. Ant kavinių durų yra priklijuoti specialūs lipdukai, o kai kurios vietos yra įsitraukusios į edukacinę kampaniją ir jose galima rasti informacinius lankstinukus, raginančius drąsiai paprašyti čiaupo vandens.
Tokią pat iniciatyvą, tik pavadintą „Vanduo iš čiaupo – Tau geriausias“ Lietuvos kurortuose Palangoje ir Druskininkuose surengė ir Aplinkos ministerija. Praeiviai, išvydę šį ženklą žino, kad lipduku paženklintose kavinėse gali nemokamai atsigerti vandens iš čiaupo, norintys gali vandeniu prisipildyti ir savo atsineštą tarą.
Restoranai, kurie vaišina vandeniu nemokamai, pastebi, jog ši nedidelė investicija padeda kurti svetingumą ir grįžta didesniu klientų lojalumu. Tačiau ne visoms viešojo maitinimo įstaigoms ši praktika yra tik verslo skatinimo sprendimas. Pavyzdžiui, pasak Vilniaus senamiestyje įsikūrusios kavinės „Soul box“ atstovų klientų vaišinimas vandeniu yra labiau kultūros dalis ir padeda kurti draugišką santykį su lankytojais.
Ar kavinių savininkai pasitiki vandens iš čiaupo kokybe? Dovilė Rinkūnaitė iš kulinarijos lofto „Čiop Čiop" teigia, kad Vilniaus vandentiekio vanduo yra ne tik kokybiškas, bet ir skanus, todėl nėra priežasčių, kodėl neturėtų naudoti vandens iš čiaupo ir vaišinti savo klientus.
Ji pastebi, kad „Čiop Čiop“ renginių metu daugėja žmonių, kurie nebebijo vandens iš čiaupo. „Soul box“ kavinės atstovai taip pat teigė, kad yra ramūs dėl vandens iš čiaupo kokybės, kad bėgantis vanduo jų įstaigoje yra švarus, o jų klientai yra patenkinti galėdami nuolat atsigaivinti tinkamai patiektu vandeniu, ypač karštą vasaros dieną.
Užsieniečiai irgi ragina
„Kai būnu užsienyje taip pat stengiuosi gerti vandens iš čiaupo. Tačiau galiu pasakyti, kad daugelyje vietų, pavyzdžiui, Romoje ar Londone, jis ne toks skanus kaip Lietuvoje. Ten naudojamas paviršinis vanduo, kuris yra labai gerai išvalomas netgi kelis kartus chloruojamas.
Ir nors chloras kažkaip išgarinamas, vis tiek vanduo nėra skanus. Gal čia mano skonio receptoriai jau išlavinti. Galiu pasakyti, kad Vilniuje vanduo iš tikrųjų skanus,o kitose šalyse jį irgi galima gerti“, – sako I.Kleinaitė.
Ji tvirtina, kad panašios akcijos, kai skatinama vartoti vandenį iš čiaupo, vyksta ir kitose šalyse. Pavyzdžiui, Londone tokia akcija vadinosi „Water on Tap“.
Bendrovės „Kelionių akademija“ direktorius Donatas Kireilis tvirtina, kad vandenį iš čiaupo saugu gerti daugelyje Europos Sąjungos šalių. O ar kavinės jo pasiūlys, priklauso nuo šalies kultūros ir nuo baro.
Štai kavą tiekiančioje užeigoje Italijoje jo greičiausiai gausite, o alaus bare Vokietijoje galbūt ir ne.
Priklauso nuo šalies
„Įprastai gidas, jeigu žino, informuoja keliautojų grupes, ar toje šalyje galima gerti vandenį iš čiaupo. Daugelyje Europos šalių tai galima ir yra saugu. Tik dažnai to vandens skonis ne toks malonus, kaip Lietuvoje. Tačiau sveikatai nekenkia. Azijos ir kitose egzotiškose šalyse to daryti nepatartina“, – sako D.Kireilis.
Jis tvirtino negirdėjęs, kad būtų galima gerti vandenį į čiaupo Egipto kavinėse ir viešbučiuose. Turkijoje kavinėse taip pat geriau nerizikuoti, nors aukštos klasės viešbučiai vandens kokybe rūpinasi – filtruoja ir ten jis yra saugus.
„Vis dėlto, bendra rekomendacija keliautojams yra geriamojo vandens nusipirkti sandariai uždarytame butelyje. Ir patartina, kad jis būtų gazuotas. Kelionės dažnai būna labai aktyvios ir tris dienas keliauti skaudančiu pilvu – nėra džiaugsmo.
Nors ir neesame su tuo susidūrę, bet jeigu svečioje šalyje apsinuodiji maistu, tai geriau jau būk tikras, kad tai ne nuo vandens. Vis dėlto, Turkijoje ar Egipte vertėtų netgi įsitikinti, kad vanduo į butelius iš tiesų išpilstytas gamykloje, o ne pačių pardavėjų“, – įspėja D.Kireilis.
I.Kleinaitė tvirtina, kad ir Lietuvoje nėra lengva įtikinti užsieniečius, kad vandenį iš čiaupo yra saugu gerti, ir jis yra saugus.