Penkiems premjerams patarinėjęs V. Kavaliauskas turi savo receptą, kaip gyventi netekus darbo

2020 m. spalio 18 d. 16:47
Receptas
Žinomas kolekcininkas, žurnalistas, istorijos tyrinėtojas, 29 knygų autorius Vilius Kavaliauskas (69 m.), patarinėjęs net penkiems premjerams, turi savo receptą, kaip gyventi netekus darbo: verda įvairias uogienes.
Daugiau nuotraukų (4)
Buvęs penkių vyriausybių vadovų patarėjas V.Kavaliauskas pripažino – uogienių virimas jam padėdavo neprarasti savigarbos.
„Kai kurio nors premjero partija pralošdavo rinkimus, mane atleisdavo iš darbo Vyriausybėje su „vilko bilietu“. Tuomet važinėdavau į turgų, pirkdavau uogų ir vaisių, iš jų virdavau uogienes ir pasijusdavau geriau“, – sakė žurnalistas.
Nuo 1994 iki 1997 metų V.Kavaliauskas dirbo Vyriausybės spaudos atstovu Adolfo Šleževičiaus, Lauryno Mindaugo Stankevičiaus vyriausybėse, 2001–2006 metais Algirdo Mykolo Brazausko patarėju ryšiams su visuomene, o vėliau patarinėjo dar dviems premjerams.
Uogienių virimą V.Kavaliauskas lygina su muzikos klausymusi ir vadina labai geru poilsiu. Gal tai būtų galima palyginti ir su meškeriojimu, bet žvejoti jis niekada nebandė – neturėjo laiko.
Uogienių V.Kavaliauskas yra priviręs tiek, kad tik neseniai jo šeima suvalgė 2012 metais ruoštas uogienes, – tiems metams pasibaigus jį išsyk į darbą pašaukė premjeru tapęs A.Butkevičius.
Erdvaus sandėlio lentynos lūžta nuo uogienių – prieš Kalėdas visi draugai gauna uogienės stiklainį dovanų.
V.Kavaliausko vaikai kartais užsimena, kad gal jis per daug giriasi savo uogienėmis.
Šią vasarą V.Kavaliauskas išvirė 140 stiklainių mėlynių uogienės ir 60 stiklainių bruknių. O netrukus ketina virti kriaušių uogienę su čiobreliais.
V.Kavaliauskas dažniausiai uogienes verda naktį.
Išvakarėse nuvykęs į turgų prieš uždarymą žurnalistas ir istorijos tyrinėtojas pusvelčiui superka persirpusias uogas ir vaisius, o vėliau eksperimentuoja savo virtuvėje.
Apelsinai bei citrinos, kurios labai pagardina uogienių skonį, prieš turgaus uždarymą irgi parduodami gerokai pigiau.
Bet jei perkant pardavėja bando patarti, ko geriau dėti į uogienę, V.Kavaliauskas griežtai nukerta, kad uogienes verda savo nuožiūra, tam, kad niekas jam nenurodinėtų.
Bruknes jis derina su slyvomis, į obuolienę deda aviečių ir niekada negaili prieskonių. Žurnalistas atrado, kad uogų bei vaisių mišinį labai pagardina sumalti granatai, kurie šį rudenį parduodami pigiau. O jei naudoja standiklį, tai tik pusę to kiekio, kuris nurodytas.
Kartais jo eksperimentai nebūna sėkmingi.
Pavyzdžiui, po kelių bandymų jis nustatė, kad persimonai uogienėms visiškai netinka. Odelės sukietėja, išeina neįprasta masė.
Abrikosų, persikų ir nektarinų kartais turguje galima nusipirkti pigiau nei obuolių, bet tokią uogienę reikia suvalgyti kuo greičiau.
Ilgiau pastovėjusi abrikosų ar persikų uogienė netenka skonio – lieka tik saldumas.
Šiuo metu V.Kavaliauskas ketina eksperimentuoti virdamas mangus su česnakais, nes tokį derinį ragavo Londone. Jis turi planų taip pat pabandyti į uogienes dėti agurkų, pomidorų.
Nuvykęs į užsienį V.Kavaliauskas kartais įsigyja egzotiškų uogienių. Albanijoje – figų, Bulgarijoje – uogienių su graikiniais riešutais.
Jo patarimas – nuvykus į kokią nors šalį eiti į turgų ir ragauti. Kiekvienoje šalyje yra savų uogienių virimo receptų.
Ar Lietuvoje laikomasi griežtų uogienių virimo taisyklių?
V.Kavaliausko nuomone, mūsų virtuvė labai konservatyvi. Istorikas ir žurnalistas nesupranta, kam vaisius laikyti su cukrumi per naktį, laukti, kol išsiskirs skystis, – jis išsiskiria kur kas anksčiau.
V.Kavaliausko žmona pyksta, kai vyras verda uogienes iš persikų, abrikosų ar kitų vaisių, kurie Lietuvoje neauga.
V.Kavaliausko įsitikinimu, negalima nieko drausti. Jei žmogus nori uogienės iš pomidorų ar agurkų – kodėl ne?
Savo virtų uogienių V.Kavaliauskas neišmeta, suvalgo net nelabai pavykusius eksperimentus. Jis teigia, kad paties išvirta uogienė jam skanesnė už pirktinę.
Beje, uogienės stiklainis, kurį V.Kavaliauskas padovanojo „Lietuvos ryto“ žurnalistams, ištuštėjo per kelias minutes.
Nors nė vienas taip ir nesuprato, iš ko ta uogienė išvirta, buvo labai skanu.
Kriaušės su čiobreliais
Reikės:
  • 5 kg kriaušių
  • 1 kg cukraus
  • džiovintų čiobrelių
Pernokusias kriaušes, kurioms liko maždaug viena diena iki supuvimo, geriausia pirkti sekmadienį prieš uždarant turgų. Lupti nebūtina, bet sėklytes išimti reikia.
Cukraus užpilkite nedaug – 5 kilogramams kriaušių užteks kilogramo cukraus. Leiskite išsiskirti skysčiui ir pavirkite 5–10 minučių, kad nesuvirtų į košę. Tuomet berkite džiovintus čiobrelius. Berkite po nedaug, vis paragaudami, kol pasijus čiobrelių kartumas.
Tuomet pilkite į nedidelius indelius. Ant jų dugno galima šliūkštelėti lašelį likerio ar stipresnio gėrimo, jis neleis uogienei surūgti. Bet tokios uogienės negalima duoti vaikams.
Vilius Kavaliauskasuogienė^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.