Lapkritį Lietuvoje reikėtų pervadinti austrių mėnesiu, nes kasmetis Austrių festivalis jau ketvirtą kartą kviečia rudenį pagardinti jūrų gėrybėmis. Šefai iš daugiau nei 60 restoranų ir barų lapkričio 22–25 d. kviečia paragauti įvairiausių patiekalų iš austrių net devyniuose Lietuvos miestuose.
„Austrių festivalis – tai šventė visiems, ir jūros gėrybių mėgėjams–gurmanams, ir smalsuoliams, kurie nėra ragavę šių moliuskų, nes galbūt neturėjo progos arba tiesiog nedrįso, – sako renginio sumanytoja ir organizatorė Indrė Leikauskė. – Austrių rūšių yra daugybė, o patiekti šį delikatesą galima nepaprastai įvairiai“.
Organizatorė džiaugiasi, kad festivalis nepaprastai išaugo – prieš ketverius metus pirmą kartą vykusioje austrių šventėje dalyvavo penki Vilniaus restoranai, o šiemet austrių patiekalų ragauti kviečia šefai net iš devynių Lietuvos miestų: Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Palangos, Panevėžio, Utenos, Šiaulių, Anykščių ir Druskininkų.
„Prie festivalio prisijungė net 60 barų ir restoranų, o pavėlavusieji jungiasi iki paskutinės minutės, – sako I. Leikauskė. – Kiekvienas iš jų pasiūlys kažką unikalaus, pagal savo konceptą, patieks austres ir klasikiniais, ir netikėtais deriniais.“
Lietuvos šefai siūlys ragauti austres su stipriaisiais gėrimais, grybais, įvairiais sūriais, alyvuogių aliejumi, maišys austres į jautienos tartarą, keps picas, mėsainius ir įvairius kitus patiekalus. Pernykščiame festivalyje buvo gaminami netgi ledai su austrėmis.
Organizatoriai planuoja, kad per keturias festivalio dienas lietuviai ir šalies svečiai suvalgys 35 000 austrių.
„Pastebime, kad keičiasi žmonių požiūris į austres. Jie daug drąsiau ragauja ir bando įvairius derinius. Pamenu pernai matytą vaizdą: dvi garbaus amžiaus ponios užeina į turgų, užsisako arbatos ir po austrę, o suvalgiusios ima emocingai dalintis įspūdžiais. „Žinai, visai nebjauru“, – sako viena. Miriau iš juoko tai išgirdusi“, – prisimena I. Leikauskė.
Ji pabrėžia, kad austrės toli gražu nėra vien elito maistas – senais laikais jas valgydavo ir turtingieji, ir vargšai, vieni užgerdami šampanu, o kiti – stauto alumi.
„Kodėl visi taip mėgo ir mėgsta austres? Galbūt todėl, kad jų šimtai rūšių ir pačių įvairiausių skonių. Priklausomai nuo to, kur jos auginamos, austrės gali būti saldžios arba karčios, jų sūrumas taip pat labai skiriasi. Žodžiu, tai visa skonio paletė“, – teigia I. Leikauskė.