Kokia 1000 vietų turinčio restorano sėkmės formulė?

2015 m. lapkričio 9 d. 10:20
lrytas.lt
Dažnas mano, kad restoranų ir ypač jų virtuvės dydį lemia vien tik klientų gausa. Tačiau ar žinojote, kad vienas iš lemiamų faktorių – restorano salėje esančių kėdžių skaičius, kuris lemia virtuvės dydį?
Daugiau nuotraukų (5)
Daugelis užsienio restoranų kūrėjų vadovaujasi formule 1=9, t.y. 1 sėdima vieta restorane lygi kiek daugiau nei 9 kv. cm. virtuvėje, mat sėkmingo restorano nebus be kokybiškos virtuvės.
Tiesa, nors didžiausių restoranų pasaulyje formulė smarkiai prasilenkia su standartine – kai kurių restoranų virtuvės užima net 5000 kv. metrų – tačiau Lietuvoje šios formulės pritaikymas dar retas reiškinys.
Virtuvės dydis – dar ne viskas
„Valgiaraštis, gaminimo metodai ir restorano plotas dažnai lemia restorano virtuvės dydį, tačiau formulė „1=9“ yra ta, kuria naudojasi daugelis restoranų kūrėjų. Galbūt Lietuvoje ji taikoma ir ne taip dažnai, bet užsienyje – beveik visada. Tai yra minimalus plotas, reikalingas efektyviam darbui virtuvėje, – pastebėjo profesionalios virtuvės įrangos sprendimus siūlančios „System Venbo Group“ vadovas Renaldas Borunovas. – Turiu pastebėti, kad virtuvės dydis dar ne viskas – ypatingai svarbu, kaip toji erdvė yra išnaudojama: kaip išdėstoma įranga, kokie prietaisai naudojami. Svarbiausias klausimas – ar padaryta viskas, kad virtuvės personalas taupytų laiką ir neatliktų nereikalingų veiksmų“.
Pasak R. Borunovo, standartinis restorano virtuvės dydis pasaulyje svyruoja nuo 46 iki 130 kv. metrų. Galima įsivaizduoti, kaip atrodo tokia virtuvė, tačiau kur kas sunkiau įsivaizduoti didžiausių restoranų pasaulyje virtuves – tokių, kurie vienu metu gali priimti 6 tūkst. svečių ar plotas užima daugiau nei 3 hektarus žemės.
Trys didžiausi restoranai pasaulyje
Visgi, remiantis standartine restoranų virtuvės dydžio apskaičiavimo formule, pabandyti galima*. 
1. Didžiausias restoranas pasaulyje yra Damaske, karo krečiamoje Sirijoje. Restorane „Damasko vartai“ (angl. Damascus Gate Restaurant) vienu metu gali valgyti 6014 svečių, jo bendras plotas siekia beveik 20 tūkst. kvadratinių metrų, o darbuotojų – daugiau nei 1,5 tūkst. Pagal formulę, šio restorano virtuvės plotas turėtų būti ne mažesnis nei 541 kv. m., tačiau realiai jis kur kas didesnis – net 2,5 tūkst. kv. metrai.
2. Antras pagal dydį restoranas pasaulyje yra Tailando sostinėje Bankoke – „Karališkas drakonas“ (angl. Royal Dragon Restaurant). Šiame restorane vienu metu telpa 5 tūkstančiai žmonių, jo bendras plotas užima kiek daugiau nei 33,5 tūkst. kv. m., o virtuvės personalas toks greitas, ir jo tiek daug, kad vos per valandą gali paruošti net 300 skirtingų patiekalų. Remiantis formule, šio restorano virtuvės plotas mažiausiai turėtų užimti 450 kv. metrų, tačiau realiai ji užima daugiau nei 5 tūkst. kv. metrų!
3. Trečias pagal dydį pasaulyje yra Kinijoje, Čangša mieste. Restorane „Vakarų ežeras“ (angl. West Lake Restaurant), vienu metu maistu mėgautis gali daugiau nei 5000 žmonių, o virtuvėje darbuojasi net 300 profesionalų, iš viso 1000 darbuotojų. Įdomu tai, kad jame yra net 5 skirtingos virtuvės.
Pagaminamo maisto kiekiai taip pat įspūdingi: 3 tonos žuvies, tona kiaulienos ir čili pipirų, 200 gyvų gyvačių kiekvieną savaitę.
Pritaikius formulę, šio restorano mažiausias galimas virtuvės plotas turėtų būti 465 kv. metrai, tačiau realūs skaičiai kur kas didesni. Kaip sako vienas iš šio restorano šefų, sujungus visas 5 virtuves į vieną, tai būtų didžiausia virtuvė pasaulyje.
Po vienu stogu – tūkstantis svečių
O koks restoranas Lietuvoje turi didžiausią virtuvę? Kaip vieną tokių R. Borunovas įvardijo restoraną „Pilialaukis“. Jame vienu metu gali tilpti iki 1000 svečių, o virtuvė užima net 400 kv. metrų, joje – 7 šaldytuvai, 3 konvekcinės krosnelės, 2 kupolinės indaplovės, taip pat įrengti keli specialūs įrenginiai, pavyzdžiui, malkų anglimis kūrenamos rūkymo bei duonos kepimo krosnys.
„Neslėpsime, užpildyti bei teisingai išnaudoti tokias dideles erdves – rimtas iššūkis. Tačiau jau prieš pradedant projektuoti virtuvę turėjome susiformavę aiškią viziją, puikiai žinojome, ką gaminsime, tereikėjo pasikonsultuoti su profesionalais, įsigyti įrenginius bei pasirūpinti tinkamu, patogiu jų išdėstymu. Priklausomai nuo sezono, virtuvėje dirba 9–20 žmonių, tad viskas įrengta taip, kad užtikrintume kuo greitesnį, paprastesnį bei našesnį virtuvės ir aptarnaujančio personalo darbą“, – sakė restorano „Pilialaukis“ virtuvės vadovas Donatas Beinoras.
Pasak jo, restorano darbą lengvina ne tik tinkamai parinkta ir išdėstyta įranga, bet ir įrengti 5 atskiri patiekalų išdavimo taškai, kuriuose atskirai išduodami karštieji patiekalai, bulviniai patiekalai, desertai ir pan. – taip darbuotojai nesimaišo vienas kitam ir darbas vyksta sklandžiai.
Vienai didžiausių restorano virtuvių Lietuvoje vadovaujančio D. Beinoro teigimu, virtuvė lemia didžiąją dalį restorano sėkmės: jei nebus kokybiškos virtuvės – nebus ir sėkmingo restorano.
O kad virtuvė galėtų pasiekti geriausių rezultatų, svarbūs du vienas nuo kito neatsiejami dalykai: stiprus, kūrybingas ir savo amatą puikiai išmanantis personalas bei kokybiška, individualius restorano poreikius atitinkanti ir protingai išdėstyta įranga.
*Informacija parengta remiantis 2014 m. Gineso rekordų knygoje bei www.restaurants.com sudarytu didžiausių restoranų pasaulyje sąrašu.
restoranasvirtuvėvalgiaraštis
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.