Galingas atogrąžų ciklonas „Gita“, kurio centras buvo kiek į pietus nutolęs nuo Tongos sostinės Nukualofos, saloje paliko gausybę žmonių be elektros. Audros vėjo gūsių greitis siekė 200 km per valandą.
Saloje buvo paskelbta nepaprastoji padėtis, o laikinose prieglaudose nakvojo apie 5 tūkst. žmonių, pranešė pareigūnai. Apie sunkiai sužeistus asmenis ar žuvusiuosius nepranešama.
Kaip prognozuoja meteorologai, tebestiprėjantis ciklonas antradienio vakarą pasieks pietines Fidžio salas. Vis dėlto audra turėtų aplenkti tankiai apgyvendintus šio salyno miestus, tarp jų ir sostinę Suvą.
Tongos leidėjas Pesi Fonua pasakojo, kad saloje išvartyta daugybė medžių. Jis sakė, kad vėjas nuplėšė daugybės namų stogus arba padarė pastatams kitokios žalos. Pasak jo, daugybė žmonių išgyveno baisią naktį ir džiaugiasi likę gyvi.
„Dauguma jų anksčiau nėra patyrę nieko panašaus, – sakė P.Fonua. – Jiems tai buvo tikras sukrėtimas.“
„Ankstesni parlamentarai daugybę metų siūlė statyti naujus parlamento rūmus, ir, manau, dabar tai bus būtinybė“, – pareiškė jis.
Fidžio Nacionalinės nelaimių valdymo biuro vadovas Anare Leweniqila Naujosios Zelandijos radijui sakė, kad grėsmė dėl artėjančios audros iškilusi maždaug 2,5 tūkst. žmonių, gyvenančių dviejose Fidžio salose. Jis sakė, kad ruošiantis ciklonui salyne kaupiamos maisto ir vandens atsargos, ir paragino pagyvenusius ir neįgalius asmenis pradėti vykti į evakuacijos centrus.
Praėjusią savaitę „Gita“ smogė Samoa ir Amerikos Samoa saloms, kur audra padarė nemažai žalos pastatams, sukėlė potvynių ir be elektros paliko gausybę gyventojų.
JAV prezidentas Donaldas Trumpas sekmadienį Amerikos Samoa paskelbė nepaprastąją padėtį, todėl Federalinė nepaprastosios padėties valdymo agentūra galės padėti 50 tūkst. gyventojų kovoti su audros padariniais.
Naujosios Zelandijos Nacionalinio vandens ir atmosferos tyrimų instituto mokslininkas Chrisas Brandolino sakė, kad Tongoje potvyniai sukels ne mažiau rūpesčių negu vėjo padaryta žala.