Supančiojęs moteris Talibanas ėmėsi ir vyrų: absurdiški draudimai stipriai sudrumstė kasdienybę

2025 m. sausio 5 d. 12:30
Kai Talibanas Afganistane pradėjo taikyti žiaurius apribojimus moterims, mažai kas tikėjosi, kad moralės policija imsis ir vyrų. Tačiau nauji elgesio reikalavimai pakeitė ir vyrų kasdienybę net didmiesčiuose.
Daugiau nuotraukų (2)
Nauji įstatymai įpareigoja Afganistano vyrus auginti kumščio ilgio barzdą ir draudžia imituoti ne musulmonų išvaizdą ar elgesį.
Tai reiškia, kad neleidžiama mūvėti džinsų ir kirptis trumpai, – vakarietiškos šukuosenos neva prieštarauja islamo teisei.
Be to, įstatymai uždraudė vyrams netgi pažiūrėti į moteris, išskyrus savo žmoną ar giminaitę.
Atrodo, kad šios naujovės pabudino kai kuriuos afganistaniečius. Ne tik Talibano priešininkai, bet ir kai kurie talibai pagaliau susivokė, kad apie laisvės ribojimus reikėjo pasisakyti anksčiau.
Bet dabar jau per vėlu, ir – nori nenori – vis daugiau vyrų augina barzdas, nešiojasi maldos kilimėlius ir palieka džinsus spintoje.
„Jei vyrai būtų kalbėję garsiau, dabar mūsų padėtis būtų kitokia, – sakė sostinės Kabulo gyventojas, kuris, kaip ir kiti kalbinti asmenys, kalbėjo anonimiškai, nes bijojo sulaukti nepageidaujamo režimo dėmesio. – Dabar visi auginame barzdas, nes nenorime būti apklausiami, žeminami.“
Taksi negali groti muzika
Naujosios Talibano taisyklės, taikomos vyrams, nublanksta ties apribojimais, kuriuos vyriausybė uždėjo mergaitėms ir moterims. Joms vis dar draudžiama lankyti mokyklą po šeštos klasės, neleidžiama studijuoti universitete.
Neseniai moterims buvo apskritai uždrausta kalbėti viešai ir liepta dengti ne tik galvą, bet ir apatinę veido dalį.
Bet naujai įgalioti religinės moralės pareigūnai, atpažįstami iš savo baltų chalatų, ėmė belstis ir į vyrų duris. Kai kuriuose Kabulo rajonuose jie pasirodė pas tuos, kurie pastaruoju metu nesilankė mečetėje.
Dirbantieji valstybinėse įstaigose pradėjo baimintis netekti pareigų, jei neaugins ilgos barzdos. Bet kuriuo atveju kai kurie barzdaskučiai dabar atsisako jas trumpinti. Talibanui kliūva ir taksistai – vairuotojais stabdomi, jei automobilyje groja muzika ir juo labiau – jei vežama moteris be vyro palydos.
Naujieji įstatymai suteikia moralės policijai įgaliojimus sulaikyti įtariamuosius iki 3 dienų. Bet už rimtesnius pažeidimus, pavyzdžiui, už pakartotinį nesimeldimą mečetėje, žmonės gali būti perleisti teismams. Čia islamo šariato teisės vykdytojai gali skirti didžiules baudas ar apriboti laisvę.
O už tokius pažeidimus kaip svetimavimas afganistaniečiai gali būti išplakti ar net mirtinai užmėtyti akmenimis.
Kaimuose pokyčių nemato
Rytų Afganistane gyvenantis Amiras sakė, kad jis palaikė Talibaną, tačiau įvedus naujus apribojimus vyrams jis jaučiasi verčiamas paklusti moralės policijai.
„Visi esame praktikuojantys musulmonai ir žinome, kas privaloma, o kas ne. Bet prieš mus naudoti jėgą yra nepriimtina, – sakė Amiras. – Net žmonės, kurie rėmė Talibaną, dabar bando palikti šalį.“
Dauguma „The Washington Post“ pakalbintų vyrų gyvena Kabule – kosmopolitiškiausiame šalies mieste – arba kituose miestuose. O konservatyvesnių ir tradiciškesnių Afganistano regionų žmonės sakė beveik nepastebėję jokių pokyčių.
Pietų Afganistano Helmando kaimo gyventojas teigė, kad jo kaime naujovės niekam nekelia susirūpinimo, o tokios taisyklės ten nuo seno buvo įprastos: „Kol kas čia nepasirodė jokia moralės policija. Ji daugiausia dėmesio skiria miestams.“
Iškart griebiasi sankcijų
Afganistano miestuose gyvenimas tekėjo daug liberaliau nei kitur, tad nauji moralės policijos veiksmai daugybei vyrų sukėlė šoką.
36-erių vairuotojas Kabule sakė, jog naujieji apribojimai yra milžiniški ir vis labiau apsunkina jo darbą.
Pasak vyro, nuo rugpjūčio pabaigos jo pajamos sumažėjo 70 procentų – iš dalies dėl to, kad Talibanas pradėjo taikyti taisyklę, draudžiančią moterims vienoms važiuoti taksi.
Net kai kuriose vyriausybinėse įstaigose įsivyravo naujas baimės jausmas.
Buvęs Talibano šalininkas prisiminė, kaip neseniai jo draugui, kuris vis dar dirbo režimui, buvo išskaičiuotas atlyginimas, nes jo barzda nebuvo pakankamo ilgio.
„Kalbama, kad kai kuriems valstybės tarnautojams, kurių barzdos buvo trumpesnės, nei reikalaujama, uždrausta įeiti į savo skyrius“, – sakė vienas darbuotojų.
Vyrai atsibudo per vėlai
Pastaruosius trejus metus engiamos Afganistano moterys nejautė vyrų paramos. Kai kurios pyko dėl vyrų tylos. Tuo metu Talibanas tiesė naujus kelius ir remontavo tunelius, taip pelnydamas visuomenės palankumą.
Dabar liberalesnėms moterims atsirado viltis, kad prie jų protestų prisidės ir Afganistano vyrai.
„Vyrai tylėjo nuo pirmos dienos, o tai suteikė Talibanui drąsos ir toliau taikyti tokias taisykles, – sakė 24 metų Kabulo gyventoja. – Dabar talibai pagaliau praranda Afganistano vyrų paramą.“
Kiti skeptiškai vertino tikimybę ką nors pakeisti. Vis dėlto keli sostinėje gyvenantys afganistaniečiai paatviravo, kad ėmė rimčiau svarstyti galimybę išvykti iš šalies.
„Bet jei daugiau jaunų žmonių pabėgs iš Afganistano, apskritai nebeliks jokių vilčių“, – sakė vienas Kabulo gyventojas.
Parengta pagal „The Washington Post“ inf.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.