Žvilgsnis į pačią V. Putino režimo šerdį: aprašė „elitinę agentūrą“, atsakingą už slapčiausias operacijas Rusijoje ir Vakaruose

2024 m. gruodžio 18 d. 10:48
Lrytas.lt
„The Wall Street Journal“ žurnalistas Evanas Gershkovichius parašė pirmąjį straipsnį po to, kai po apsikeitimo kaliniais jis grįžo į Jungtines Amerikos Valstijas. Jame žurnalistas pasakoja apie FSB Kontržvalgybos operacijų departamento (DKRO) veiklą.
Daugiau nuotraukų (6)
Žurnalistas pareiškė, kad DKRO yra Kremliaus „elitinės saugumo pajėgos“, kurias jis matė iš arti.
E. Gerskovichius ir jo kolegos iš „Wall Street Journal“ išsiaiškino, kad Kremliaus vadovo Vladimiro Putino režimo šerdis yra Kontržvalgybos operacijų departamentas (DKRO), kuri buvo atsakinga ir už E. Gershkovichiaus sulaikymą.
Pasak E. Gershkovichiaus, DKRO nėra gerai žinomas už Rusijos ribų, neturi savo puslapio Vikipedijoje, tačiau jo veikla ir įtaka Rusijoje yra didelė.
DKRO vadovauja generolas leitenantas Dmitrijus Minajevas. Jis buvo lėktuve, kuriuo skrido iš Rusijos išsiunčiami kaliniai, ir netgi matomas FSB paskelbtame apsikeitimo vaizdo įraše.
D. Minajevas yra pavaldus FSB pirmosios tarnybos vadovui Vladislavui Menščikovui. Pastarasis žaidžia ledo ritulį su V. Putinu ir „pasirenka, kuriuos amerikiečius suimti ir į kuriuos rusus juos iškeisti“.
„DKRO suvaidino didžiulį ir nepranešamą vaidmenį panardinant Rusiją į didžiausią represijų bangą nuo Josifo Stalino žlugimo, įskaitant Gynybos ministerijos valymą po to, kai žlugo V. Putino invazija į Ukrainą“, – rašo „The Wall Street Journal“.
Didelė DKRO misijos dalis buvo suimti Amerikos piliečius Rusijos teritorijoje, siekiant užtikrinti, kad būtų paleistas rusų samdomas žudikas Vadimas Krasikovas. Jis 2019 m. buvo nuteistas už V. Putino oponento nužudymą Berlyno parke.
Kaip „jauką“ DKRO darbuotojai specialiai naudojo E. Gershkovichių ir buvusį JAV jūrų pėstininką Paulą Whelaną. V. Krasikovas buvo paleistas 2024 m. rugpjūtį įvykusiuose kalinių mainuose, kurių metu buvo išleistas ir „The Wall Street Journal“ žurnalistas.
„The Wall Street Journal“ rašo, kad DKRO sekė Vakarų diplomatus Rusijoje ir „net spaudė JAV ambasados vidurinės mokyklos moksleivius šnipinėti savo bendraklasius“.
„Nors, pasak JAV ir Europos pareigūnų, DKRO turi tik apie 2 tūkst. pareigūnų, tačiau tai yra Kremliaus saugumo departamentas. Jis turi galią priversti šimtus tūkstančių darbuotojų visoje Rusijoje stebėti, bauginti ar suimti užsieniečius ir rusus, kuriuos įtaria bendradarbiaujant su jais (Vakarais – red. past.).
DKRO pareigūnams mokamas dosnus atlyginimas, net pagal galingos ir didelės Rusijos Federalinės saugumo tarnybos (FSB), kuriai ji priklauso, standartus“, – rašo „The Wall Street“.
Būtent DKRO yra tai, kas palaiko visą V. Putino saugumo operaciją, įvertino žurnalistai.
Jungtinių Valstijų ir Europos pareigūnai praneša, kad su DKRO nariais elgiamasi ypatingai ir nėra žinoma, kad kas nors iš šiios organizacijos būtų perbėgęs į Vakarus.
Dienraštis „The Wall Street Journal“ kalbėjosi su rusais ir Vakaruose gyvenančiais asmenimis, kurie tapo DKRO taikiniais dėl to, kad bandė sužinoti elitinės šnipinėjimo organizacijos paslaptis.
Du „The Wall Street Journal“ žurnalistai pasidalijo, kad jie buvo „atvirai sekami Vienos ir Vašingtono gatvėmis vykdant šnipinėjimo veiksmus, kuriais akivaizdžiai siekta įbauginti“. Vėliau Rusijoje abu buvo paženklinti kaip asmenys, kurie nėra laukiami.
Rusijoje DKRO areštuoja asmenis, įtariamus šnipinėjimu, bendradarbiavimu ar išdavyste.
DKRO priklauso Rusijos Federalinei saugumo tarnybai (FSB). Pasak E. Gershkovichiaus, ši nedidelė pareigūnų grupė sugebėjo „padėti paversti didžiausią pasaulio šalį griežtai kontroliuojama policine valstybe“.
Departamentas taip pat turi plačią įtaką už Rusijos ribų – DKRO pareigūnai vis dažniau veikia ir užsienio teritorijoje, verbuodami šnipus ir vykdydami sabotažo operacijas Rytų Europoje.
DKRO taip pat organizavo žmonių pagrobimus buvusiose SSRS šalyse, „The Wall Street Journal“ atskleidė Rytų Europos valdininkai. Tyrime kalbama, kad DKRO darbuotojai kartą kirto sieną su Estija, susprogdino dūminę granatą ir pagrobė Estijos saugumo tarnybos pareigūną, kad paskui jį iškeistų į Rusijos šnipą.
„Buvusiose sovietinėse valstybėse DKRO organizavo žmonių grobimus. <..> Kai užsieniečiai kerta svarbiausius pasienio punktus, DKRO paveda vietos FSB pareigūnams sistemingai juos apklausti, tikintis užverbuoti ar įbauginti atvykėlius, kad jie šnipinėtų savo tėvynei“, – rašoma publikacijoje.
Pasak žurnalistų, DKRO veikia ir Ukrainoje – sabotuoja geležinkelius ir renka žvalgybinę informaciją apie aukšto rango pareigūnus.
Taip Rusija gali rengti pasikėsinimus nužudyti arba tikslingus smurto aktus.
Ukrainos valdininkų teigimu, DKRO atsakingas už 2017 m. Kyjive automobiliuose sprogusias bombas, nusinešusias Vyriausiosios žvalgybos valdybos ir Ukrainos saugumo tarnybos darbuotojų gyvybes.
„The Wall Street Journal“ praneša, kad DKRO taip pat atsakingas už nesėkme pasibaigusį pasikėsinimą į Vyriausiosios žvalgybos valdybos viršininką Kyrylo Budanovą.
E. Gershkovichiaus ir „The Wall Street Journal“ publikacija atskleidė, kad Rusijoje veikia agentūra, veikianti bauginamai panašiai kaip buvusi KGB ir jos pirmtakė „Smert Shpionam“ (SMERŠ).
DKRO, naudojdama bauginimo taktiką, kursto baimę visiems, įtariamiems V. Putino režimo „kenkėjams“.
Nuodugnus žvilgsnis į DKRO organizaciją paskatino Jungtinių Tautų specialųjį pranešėją žmogaus teisių klausimais pavadinti „politinio persekiojimo atmosferą“ Rusijoje „neturinčia precedento pastaruoju metu“.
Parengta pagal „The Wall Street Journal“ inf.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.