Žurnalistai įvardijo, kad paskutinį rinkimų maratono mėnesį demokratų partijos štabuose prasidėjo abejonės, o pati K. Harris padarė klaidų pagrindinių žinučių pasirinkime.
Nors paskutinėmis rinkimų kampanijos savaitėmis K. Harris rodyti vaizdo įrašai, vaizduojantys įžūlias ir smurtines D. Trumpo pažiūras, buvo akivaizdus priminimas, kad rinkimai yra labai svarbūs, vargu ar tai jai padėjo – trečiadienio rezultatai buvo žiaurūs demokratams.
Vasarą K. Harris iš dabartinio JAV prezidento Joe Bideno paveldėjo kampaniją, kuri, atsižvelgiant į prezidento nepopuliarumą atrodė bevaisė.
Nepaisant to, demokratams išbraukus J. Bideną iš rinkimų sąrašo, ji greitai sustiprino savo merdinčią partiją, rašo „Politico“.
Tai ji pasiekė sutelkdama moteris, skatindama „TikTok“ ir „Instagram“ kūrėjus kurti jai palankų turinį ir iš rėmėjų surinkdama stulbinančias sumas.
Tačiau pagreitis, apie kurį kalbėjo jos patarėjai, politikei nedavė jokių vaisių.
Ji taip ir nesugebėjo palaidoti J. Bideno šmėklos, o tai labai apsunkino jos galimybes parduoti rinkėjams idėją, kad jos kandidatūra yra ta, kuri atvers naują puslapį Amerikoje.
Nesiryžo atsiriboti nuo J. Bideno
„Politico“ vertinimu taip nutiko todėl, nes K. Harris nusprendė pilnai neatsiriboti nuo beveik ketverių metų valdžioje, nepaisant to, kad rinkėjai išreiškė būtent tokį norą.
Be to, K. Harris nesiryžo išryškinti skirtumų tarp savęs ir J. Bideno, o ypač dėl didžiausio JAV prezidento pažeidžiamumo – jo vadovavimo ekonomikai.
Demokratų kandidatė taip pat nenurodė jokio konkretaus būdo, kuriuo jos prezidentavimas skirtųsi nuo J. Bideno kadencijos.
Kai kurie artimi K. Harris sąjungininkai ir net keli jos patarėjai nesuprato, kodėl ji neatsiribojo nuo JAV prezidento. Ypač daug klausimų jiems kėlė tai, kad politikė nebandė pasinaudoti 4 metų kadencijos pasiekimais.
„Mes vykdėme geriausią kampaniją, kokią tik galėjome, atsižvelgiant į tai, kad J. Bidenas buvo prezidentas, – „Politico“ aiškino vienas K. Harris patarėjas. – Joe Bidenas yra vienintelė priežastis, dėl kurios Kamala Harris ir demokratai šįvakar pralaimėjo.“
Dar vieno K. Harris patarėjo nuomone, J. Bidenas turėjo pasitraukti daug anksčiau ir leisti demokratams surengti pirminius rinkimus, kuriuos, jų manymu, būtų laimėjusi K. Harris.
Kovos ir abejonės
Trečiadienio smūgis demokratams buvo toks stiprus, kad kai kurie partijos lyderiai signalizavo apie būtinybę atlikti nuodugnią partijos nesėkmių „autopsiją“, rašo „Politico“.
„Tai ne tik viena apygarda. Tai gana sisteminga. Tai solidi respublikonų pergalė ir didžiausia respublikonų kandidato į prezidentus pergalė nuo Ronaldo Reigano 1984 m. Pensilvanijoje.
Nemanau, kad bet kuris demokratas, norintis pagerinti padėtį, turėtų tai sušvelninti“, – portalui „Politico“ aiškino Filadelfijos demokratų atstovas Brendan Boyle'is
K. Harris taip pat nepasinaudojo pranašumais, kuriais ilgai didžiavosi demokratų partija – pavyzdžiui, stiprybe priemiesčiuose. Rinkiminės kovos metu kai kurie demokratų pareigūnai ir strategai perspėjo, kad kampanijos operacija buvo valdoma prastai
Likus trims savaitėms iki rinkimų dienos Pensilvanijos valstijoje, kuri šių rinkimų metu buvo viena iš pagrindinių svyruojančių valstijų, žydų demokratai ir jų sąjungininkai už uždarų durų susitiko su K. Harris kampanijos pareigūnais Pitsburge
„Politico“ praneša, kad susitikimo metu demokratai K. Harris komandai perdavė žinutę, kad kampanijos veikla nebuvo tinkama – šis skundas buvo pakartotas kitose svarbiausiose valstijose.
Jie sakė, kad Pensilvanijos komandai trūko ryšių su svarbiausiais išrinktais pareigūnais – tai buvo svarbu, nes tai reiškė, jog įgaliotieji asmenys nebuvo veiksmingai naudojami siekiant padėti įtikinti rinkėjus paremti kandidatę, kurios jie beveik nepažįsta.
Jau tuomet prasidėjo kovos ir abejonės. Vienas demokratų partijos narys portalui „Politico“ pavadino susitikimą „išsiliejimo seansu“. Tuo metu žmonės jau balsavo paštu.
„Jokios reklamos socialiniuose tinkluose, televizijos reklamos, interviu tinklalaidėse ar bet kas, ką galite padaryti, nepadarys įtakos žmonėms, nes jų balsai jau atiduoti ir jie negali grįžti atgal ir jų pakeisti“, – „Politico“ sakė antrasis demokratas.
Filadelfijoje lotynų amerikiečių ir juodaodžių demokratai paskutinėmis savaitėmis iki rinkimų dienos rengė panašius privačius susitikimus su K. Harris komanda, kuriuose išsakė daug tų pačių nusiskundimų.
Trečiadienį demokratai taip pat ėmė rodyti pirštais į K. Harris duomenų komandą. Vienas Pensilvanijos demokratų strategas portalui „Politico“ atskleidė, kad K. Harris kampanija numatė didesnį rinkėjų aktyvumą svarbiose Filadelfijos priemiesčių apygardose.
Prastas pasirodymas televizijoje
„Politico“ vertinimų, kampanijos organizavimas buvo ta sritis, kur demokratai turėjo pranašumą. Tačiau tai buvo ne vienintelis skyrius, kuris nepastebimai nepateisino lūkesčių.
K. Harris kelias savaites televizijoje ir transliacijos paslaugose buvo lygiavertė ar net atsilikdavo nuo D. Trumpo.
Atrodė, kad laisvas ir nestrategiškas D. Trumpas maskavo ramesnę, tačiau galiausiai veiksmingą kampaniją, kurią jo patarėjai vykdė reklamose – jos kelias dienas triuškino K. Harris.
D. Trumpas ir jo sąjungininkai išleido dešimtis milijonų reklaminiams klipams, palikusiems didesnį pėdsaką internete.
Pavyzdžiui, kai kuriuose klipuose buvo rodoma, kaip K. Harris palaiko su lyties keitimu susijusios medicininės pagalbos teikimą federaliniams kaliniams ir imigrantams, finansuojamą mokesčių mokėtojų lėšomis.
Kituose klipuose buvo užfiksuotas jos nenoras atsiriboti nuo J. Bideno.
Susilaukė kritikos
K. Harris turėjo vos daugiau nei 100 dienų savo kampanijos organizavimui. Tiesa, kai kurie artimiausi jos padėjėjai tai vertino kaip privalumą, nes ji išvengė ideologiškai įtemptų varžybų pirminiuose rinkimuose ir užsitęsusios visuotinių rinkimų kampanijos sunkumų.
Politikė per trumpą laiko tarpą turėjo nuveikti daug svarbių užduočių – suorganizuoti kampanijos personalą svarbiausiose valstijose, suburti pagrindinį vidinį ratą, pasirinkti kandidatą į viceprezidentus ir pasirengti debatams su D. Trumpu.
Pagrindinė K. Harris idėja, iš kurios išplaukė jos taktiniai sprendimai, buvo mintis, kad ji – saugesnis variantas Amerikai, rašo „Politico“.
Nuslūgus pirminei pozityvo bangai, K. Harris ėmė sulaukti žiniasklaidos klausimų – ir D. Trumpo bei jo kampanijos kritikos – dėl to, kad ji nedalyvavo interviu su pagrindinėmis naujienų agentūromis.
Prireikė daugiau nei mėnesio, kol K. Harris atsisėdo pirmajam ilgesniam interviu, o vėliau ji dalyvavo tik keliose atrinktose laidose, kurios vyko draugiškose žiniasklaidos priemonėse.
K. Harris nusprendė nepateikti paaiškinimų, kodėl kai kurios jos pozicijos išsiskyrė nuo politikės praeities sprendimų – ji vadovavosi požiūriu „mano principai nepasikeitė“.
Dauguma aplinkinių palaikė tokį strateginį sprendimą, teigdami, kad dėl ilgų paaiškinimų ji sulauktų naujų klausimų iš žurnalistų ir suteiktų amunicijos nesiliaujančioms respublikonų ir D. Trumpo atakoms.
Tuo tarpu skaičiavimai, kuriuos K. Harris atliko kampanijos viduje atrodė dar rizikingesni – ypač atsisakymas atsiskirti nuo J. Bideno nors prezidentas viešai pasiūlė jai tai padaryti.
K. Harris padėjėjai kampanijos metu pabrėžė, kad tai buvo riba, kurios ji nenorėjo peržengti. Politikė manė, kad tai galėtų pakenkti daugybei jos viešų pareiškimų apie prezidentą ir išmuštų skyles jos pačios pasiekimų Baltuosiuose rūmuose sąraše.
Parengta pagal „Politico“ inf.