Futbolas, „draugystės pamokos“ mokyklose bei grafičiai su V. Putino atvaizdu: įspėja apie Rusijos daromą įtaką Afrikai

2024 m. spalio 27 d. 14:14
Lrytas.lt
Paaugliai futbolininkai prieš rungtynes klausosi Rusijos himno. Netoliese menininkai piešia Rusijos vadovo Vladimiro Putino portretą ant sienos grafičio festivalio metu. Sveiki atvykę į Burkina Fasą – vieną iš Afrikos valstybių, kuriose Rusija stiprina savo veiklą, siekdama įgyti įtakos.
Daugiau nuotraukų (5)
BBC pateikti įrodymai rodo, kad Rusija naudojasi žiniasklaidos ir kultūros iniciatyvomis, kad pritrauktų Afrikos žurnalistus, įtakingus asmenis ir studentus, kartu skleisdama melagingą informaciją.
Šiuos renginius skatina „Afrikos iniciatyva“ – naujai įkurta Rusijos žiniasklaidos organizacija, kuri save vadina „informaciniu tiltu tarp Rusijos ir Afrikos“. Ji paveldėjo struktūras, kurias anksčiau buvo sukūrusi išformuota samdinių grupė „Wagner“, ir, ekspertų nuomone, yra susijusi su Rusijos saugumo tarnybomis.
Įregistruota 2023 m. rugsėjį, praėjus mėnesiui po to, kai lėktuvo katastrofoje žuvo „Wagner“ bosas Jevgenijus Prigožinas, „Afrikos iniciatyva“ priėmė buvusius jo išformuotų įmonių darbuotojus.
Jos pastangos buvo ypač sutelktos į tris kariuomenės valdomas šalis – Malį, Nigerį ir Burkina Fasą.
Po neseniai įvykdytų perversmų šios Vakarų Afrikos šalys atsiribojo nuo Vakarų sąjungininkų, pavyzdžiui, Prancūzijos, kritikuodamos jų nesėkmingas intervencijas prieš džihadistų grupuotes ir kolonijinį palikimą. Vietoj to jos pasuko Rusijos link.
Be kultūrinių renginių vietoje, „Afrikos iniciatyva“ palaiko naujienų svetainę, kurioje skelbiami straipsniai rusų, anglų, prancūzų ir arabų kalbomis, taip pat vaizdo įrašų kanalą ir penkis „Telegram“ kanalus, iš kurių vienas turi beveik 60 000 prenumeratorių.
Kai kurie „Telegram“ kanalai buvo „perdirbti“ iš senesnių kanalų, kuriuos įsteigė su „Wagner“ susijusios grupės. Juose pirmiausia buvo reklamuojama Rusijos gynybos ministerijos sukarinta grupuotė „Africa Corps“, kuri faktiškai pakeitė „Wagner“ karinį sparną Vakarų Afrikoje.
Prokremliški naratyvai ir klaidinanti informacija, ypač apie Jungtines Amerikos Valstijas, yra plačiai paplitę.
Afrikos iniciatyvos interneto svetainėje paskelbtuose pasakojimuose be jokių įrodymų teigiama, kad JAV naudoja Afriką kaip biologinių ginklų gamybos ir bandymų poligoną, remiantis seniai diskredituotomis Kremliaus dezinformacijos kampanijomis.
Viena istorija atkartoja nepagrįstus Kremliaus teiginius apie tai, kad JAV biologinės laboratorijos perkeliamos iš Ukrainos į Afriką. Kitame be jokių įrodymų tvirtinama, kad JAV biologinių laboratorijų žemyne daugėja, ir teigiama, kad „prisidengiant moksliniais tyrimais ir humanitariniais projektais, Afrikos žemynas tampa Pentagono bandymų poligonu“, ir daroma prielaida, kad čia vykdomi slapti biologiniai eksperimentai.
„J. Prigožino propagandos pastangos daugiausia buvo nukreiptos į Prancūziją, o „Afrikos iniciatyva“ labiau taikosi į amerikiečius“, – sako Lenkijos tarptautinių reikalų instituto Artimųjų Rytų ir Afrikos programos vadovas, tyrėjas Jedrzej Czerepas.
„Ji kur kas labiau antiamerikietiška“, – aiškino jis.
Birželio mėn. grupė tinklaraštininkų ir žurnalistų iš aštuonių šalių buvo pakviesti į septynių dienų „spaudos turą“ po Rusijos okupuotas Ukrainos teritorijas. Kelionę organizavo Rusijos valstybinė žiniasklaida ir Vakarų sankcionuoti Rusijos pareigūnai, o žurnalistai lankėsi „Afrikos iniciatyvos“ būstinėje Maskvoje.
„Afrika negaudavo daug informacijos apie karą“, – BBC sakė Rusijoje studijavęs Ganos tinklaraštininkas ir mokslininkas Raymondas Agbadi, dalyvavęs minėtoje „spaudos kelionėje“.
„Kad ir kokią informaciją gaudavome, ji nebuvo pakankamai įtikinama, kad suprastume, dėl ko iš tikrųjų vyksta karas“, – aiškino jis.
Kelionėje taip pat dalyvavo amerikiečių influenceris Jacksonas Hinkle'as, aktyvus Rusijos prezidento Vladimiro Putino šalininkas, paskleidęs daugybę melagingų teiginių apie Ukrainą.
Po apsilankymo Maskvoje žurnalistai nuvyko 1250 km į Ukrainos uostamiestį Mariupolį Donecko srityje. Tada jie vyko į Zaporožės srities miestus – visas vietoves, kurias Rusija užėmė savo plataus masto invazijos į Ukrainą pradžioje.
Viso vizito metu žurnalistus lydėjo Rusijos pareigūnai, jie važiavo kartu su Rusijos kareiviais Z ženklu pažymėtomis transporto priemonėmis.
Gegužės mėn. organizacija „Afrikos iniciatyva“ surengė atskirą „spaudos turą“ į Rusijos okupuotą Mariupolį tinklaraštininkų delegacijai iš Malio.
Žurnalistų kelionės spaudai yra plačiai naudojama priemonė, kuria bandoma parduoti šalies požiūrį. Tačiau „Vakarų žiniasklaida rengia daug progresyvių mokymų žurnalistams, kad jie galėtų informuoti apie svarbiausias temas, kurios tapo pasaulinio masto problemomis, o Rusija šias ekskursijas naudoja kaip būdą propaguoti tam tikrus naratyvus“, – sako Beverly Ochieng, „Control Risks“ ir Strateginių ir tarptautinių studijų centro vyresnioji analitikė, pažymėdama, kad panašias ekskursijas rengia ir Kinija.
"Afrikos žurnalistai, rengiantys reportažus apie keliones, sukuria autentiškumo įspūdį, nes jie kreipiasi į auditoriją jų atpažįstamomis kalbomis, o ne primena, kad tai platesnės kampanijos, kuria siekiama Rusiją pateikti teigiamoje šviesoje, dalis", – sako B. Ochieng.
Po kelionės paskelbtuose straipsniuose Afrikos žurnalistai Rusijos pajėgų okupuotus Ukrainos miestus vadina „konflikto zonomis Rusijoje“ ir cituoja Rusijos įvestas valdžios institucijas, taip pakartodami Rusijos valstybinę propagandą ir pateikdami Kremliaus požiūrį į Ukrainos sienas.
Straipsnyje, paskelbtame „Multimedia Group“ valdomoje anglakalbėje interneto svetainėje „JoyOnline“, Ganos žurnalistė Ivy Setordjie rašo, kad Ukrainos Zaporožės regionas, kurio sostinę kontroliuoja Ukraina, „yra europinės Rusijos pietuose“.
BBC ji teigia nesutinkanti, kad regionus neteisėtai aneksavo Rusija, ir tvirtina, kad jos reportažai atspindi jos pačios nuomonę ir „jie nėra nukreipti Rusijos naudai“.
Be spaudos kelionių, „Afrikos iniciatyvos“ vietos filialai Vakarų Afrikos Sahelio regione aktyviai dalyvavo bendruomenės informavimo veikloje, kuria buvo siekiama pagerinti Rusijos įvaizdį.
BBC stebėjo „Afrikos iniciatyvos“ „Telegram“ kanalus ir „Facebook“ puslapius, kuriuose dalijamasi vaizdo įrašais, nuotraukomis ir pranešimais apie jų darbą vietoje.
Burkina Fase rasta pranešimų apie futbolo varžybas, kuriose skambėjo Rusijos himnas, „draugystės pamokas“ mokyklose, kuriose moksleiviai mokomi apie Rusiją, sovietinio kovos meno „sambo“ varžybas, pirmosios pagalbos seminarus piliečiams ir policininkams, grafičio festivalį, kurio dalyviai piešė Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną kartu su buvusiu Burkina Faso vadovu Tomu Sankara – visus šiuos renginius rėmė „Afrikos iniciatyva“.
Nuotraukose taip pat matyti, kaip „Afrikos iniciatyvos“ nariai dalina maisto produktus vietiniams gyventojams ir kaip kaimynystėje rodomas „Wagner“ remiamas dokumentinis filmas „Turistas“ apie „Wagner“ instruktorių grupę Centrinės Afrikos Respublikoje, kur „Wagner“ ir jos padaliniai jau kelerius metus padeda vyriausybei kovoti su sukilėliais.
„Pirminis sumanymas su „Afrikos iniciatyva“ buvo ištrinti viską, ką buvo sukūręs J. Prigožinas, ir pakeisti kažkuo nauju. Vėliau procese paaiškėjo, kad iš tikrųjų racionaliau buvo pakartotinai panaudoti visą jau turimą turtą“, – sako Lenkijos tarptautinių reikalų instituto tyrėjas J. Czerepas.
Jis pažymi, kad naujojoje organizacijoje svarbų vaidmenį atlieka Rusijos federalinė saugumo tarnyba FSB. „Afrikos iniciatyvos“ vadovas ir vyriausiasis redaktorius yra Artiomas Kurejevas, Rusijos ekspertų įvardytas kaip Rusijos federalinės saugumo tarnybos agentas. A. Kurejevas yra susijęs su Valdajų klubu, Maskvoje įsikūrusiu prezidentui V. Putinui artimu analitiniu centru.
„Afrikos iniciatyvos“ interneto svetainėje vyriausiojo redaktoriaus pavaduotoja nurodyta Anna Zamarajeva, buvusi „Wagner“ spaudos pareigūnė.
Viktoras Lukovenka, žinomas kaip vienas iš J. Prigožino „politinių technologų“, įkūrė „Afrikos iniciatyvos“ biurą Burkina Fase, tačiau pastaraisiais mėnesiais paliko šias pareigas. Buvęs Rusijos nacionalistas, turintis kriminalinę praeitį, V. Lukovenka kalėjo penkerius metus už Maskvoje įvykdytą išpuolį prieš Šveicarijos pilietį, kuris vėliau mirė.
Vasario mėn., reaguojant į JAV valstybės departamento pranešimą, „Afrikos iniciatyvos“ interneto svetainėje paskelbtame straipsnyje teigiama, kad jos redakcija „tvirtina, jog jos tikslas – skleisti žinias apie Afriką Rusijoje ir populiarinti Rusiją Afrikos šalyse“, suteikiant „įvairiems afrikiečiams galimybę būti išgirstiems, įskaitant jų kritiką Vakarų šalims“.
Tuo tarpu organizacija toliau intensyvina savo veiklą Sahelyje. Paskutinę rugpjūčio savaitę apie 100 Burkina Faso studentų dalyvavo pokalbyje apie mokymosi galimybes Rusijoje.
„Sužinojau apie Rusijos kultūrą ir mūsų vyriausybių santykius“, – po diskusijos nufilmuotame vaizdo įraše sakė besišypsantis paauglys, vilkintis marškinėlius su Afrikos iniciatyvos logotipu.
Parengta pagal BBC inf.
RusijaAfrikaBurkina Fasas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.