D. Trumpo pašonėje – turtingiausias pasaulio žmogus: ekspertai įvardijo, ko iš tiesų siekia E. Muskas

2024 m. spalio 24 d. 07:47
Lrytas.lt
Anksčiau turtingiausias pasaulio žmogus Elonas Muskas buvo tik politikos nuošalyje. Tačiau dabar jis prisiekė visišką ištikimybę kandidatui į prezidentus Donaldui Trumpui, o ekspertams kyla klausimų dėl milijardieriaus kėslų.
Daugiau nuotraukų (8)
53-ejų metų vyras investavo savo laiką, žinias ir pinigus siekiant, kad rinkimus laimėtų būtent respubliokonų kandidatas. Tai – retenybė tarp šalies verslo elito, kuris tradiciškai mieliau politikai įtaką daro iš užkulisių.
Šis požiūris smarkiai skiriasi nuo to, kaip elgiasi kiti įmonių vadovai. Daugelis jų geriau žinomi kaip brangių, išskirtinių lėšų rinkimo vakarienių rengėjai arba potencialių rėmėjų priėmėjai prabangiuose namuose
Tai paskatino stebėtojus kelti klausimus dėl E. Musko motyvų.
Tradicinis vadovų požiūris – įsitraukti „ne viešumoje“, – portalui BBC aiškino Mičigano universiteto Rosso verslo mokyklos verslumo katedros vedėjas Erikas Gordonas. Jis pridūrė, kad E. Muskas tai daro garsiai ir išdidžiai.
Ragina neignoruoti grėsmės
Ne pelno siekiančios organizacijos „Open Secrets“ duomenimis, E. Musko politinių veiksmų komitetas „America PAC“, palaikantis D. Trumpą, šiam rinkimų ciklui jau išleido daugiau kaip 119 mln. dolerių.
Be to, individualūs E. Musko įnašai daro jį vienu didžiausių individualių aukotojų prezidento rinkimuose.
Pranešama, kad šios aukos turi didelę įtaką D. Trumpo kampanijai svyruojančiose valstijose, kuriose kampanija tikisi mobilizuoti rinkėjus.
Pranešama, kad į pagalbą šiai veiklai buvo pasitelktas Steve'as Davisas, vienas svarbiausių Musko „leitenantų“, dirbęs jo bendrovėse, įskaitant „SpaceX“, „X“ ir „Boring Company“.
Kai kurie demokratai ragino savo partiją neignoruoti grėsmės, kurią prieš rinkimus kelia E. Muskas.
E. Muskas kreipiasi į žmonių grupę, kurie jį laiko „neginčijamai genialiu“ ir tarp kurių tradicinės demokratų informavimo pastangos pasirodė esančios sudėtingos, mano Pensilvanijos senatorius Johnas Fettermanas.
Po to, kai E. Muskas parėmė D. Trumpo rinkiminę kampaniją, jis tapo dažnu rinkimų kampanijos dalyviu. Turtingiausias pasaulio žmogus dažnai perspėja, kad tik D. Trumpas gali „išgelbėti“ Amerikos demokratiją.
„Taip elgiasi milijardieriai“
Paskutinėmis lenktynių savaitėmis E. Muskas atvyko į Pensilvanijos valstiją, kuri tapo tiek D. Trumpo, tiek Kamalos Harris dėmesio centru.
Dabar „America PAC“ kasdien iki rinkimų dienos skiria po 1 mln. dolerių vienam atsitiktiniam rinkėjui, su sąlyga, kad jis užsiregistruos balsuoti ir pasirašys peticiją.
Savaitgalį Harisburge ir Pitsburge vykusiuose „rotušės“ renginiuose E. Muskas laimėtojams įteikė milžiniškus loterijos stiliaus čekius, o minios entuziastingai skandavo „Elon“.
Į tai miniai jis atsakė sakydamas, kad jų energija „įžiebia ugnį“ jo sieloje.
Pirmadienį Filadelfijoje vykusiame mitinge kongresmenė Alexandria Ocasio-Cortez sakė, kad E. Muskas duoda milijoną dolerių amerikiečiams, kurie stengiasi sudurti galą su galu, tačiau tik jei jie „šoka“ už jį.
„Elonas Muskas mano, kad kai prieš akis svarbiausi mūsų gyvenimo rinkimai, kabinti pinigus priešais dirbantį žmogų yra mielas dalykas – taip elgiasi milijardieriai“, – pridūrė ji.
Tačiau kai kurie apžvalgininkai suabejojo jo motyvacija ir teigė, kad E. Muskui bei jo įmonėms santykiai su D. Trumpu yra naudingi. Tarp tokių stebėtojų yra elektromobilių įkrovimo platformos „Chargeway“ generalinis direktorius Mattas Teske.
Pasak M. Teske'o, milijardieriaus politinis posūkis buvo sunkus daugeliui elektromobilių pramonės atstovų, tačiau toks manevras nestebina, nes jis politikoje aktyvesnis yra jau kelerius metus.
„Manau, kad E. Musko interesai labiausiai sutelkti į kelis jam svarbius dalykus, susijusius su jo verslu, o reguliavimas yra tai, dėl ko jis išreiškė susirūpinimą“, – teigė M. Teske'as.
Jis pažymi, kad E. Muskas „smarkiai pasipriešino“ apribojimams Kalifornijoje, įvestiems per COVID-19 pandemiją.
Erikas Gordonas su tuo sutinka – E. Muskas save laiko žmogumi, kurį stabdo reguliuotojai. Eksperto teigimu, milijardierius mano, kad vyriausybės įsikišimas stabdė technologijų, į kurias jis sutelkia dėmesį, pavyzdžiui, autonominio vairavimo, plėtrą.
„Jis nori būti tarsi pasienyje, būti laukiniu verslininku, kuris gali tiesti naujus kelius ir nebūti stabdomas reguliavimo, kuris paprastai atsilieka nuo technologijų pažangos penkeriais, dešimčia ar dvidešimčia metų“, – BBC aiškino E. Gordonas.
„E. Muskas nori eiti kitu keliu, – pridūrė jis. – Jis nori skristi į Marsą.“
Pergalės atveju – pozicija administracijoje?
Pergalės atveju D. Trumpas pasiūlė, kad E. Muskas galėtų prižiūrėti JAV vyriausybės „išlaidų mažinimą“.
Apžvalgininkai mano, kad net jei jis nedirbtų būtent tokio darbo, E. Muskas turėtų įtakos D. Trumpo administracijoje, kurią jis palaikė per rinkimų kampaniją.
Savo ruožtu E. Muskas yra sakęs, kad būtų atviras idėjai vadovauti „Vyriausybės efektyvumo departamentui“, siekinant nutraukti JAV „dusinantį“ reguliavimą.
Demokratai teigia, kad šios pareigos galėtų sukelti sudėtingą interesų konfliktą, atsižvelgiant į milijardines vyriausybines sutartis, kurias E. Muskas yra sudaręs su bendrovėmis „SpaceX“ ir „Tesla“.
„Tai tarsi giliai ir neetiška, ir neteisėta“, – teigė buvęs Kalifornijos gubernatoriaus Gavino Newsomo vyriausiasis patarėjas ekonomikos ir verslo klausimais Lenny'is Mendonca.
L. Mendonca mano, kad asmenys, turintys susipynusių vyriausybinių ir reguliavimo ryšių, „gali turėti balsą“, tačiau neturėtų būti autoritetingi tų pačių interesų atžvilgiu.
Buvęs Federalinės rinkimų komisijos generalinis patarėjas Lawrence'as Noble'as suabejojo E. Musko dovanų teisėtumu rinkimų ciklo metu.
M. Noble'o nuomone, tokia agitacijos forma turėtų kelti susirūpinimą amerikiečiams, kurie vertina saugią darbo aplinką ir vartotojų apsaugą.
„Žinome, ką įmonės daro, kai yra paliktos likimo valiai. Jos teikia pirmenybę pelnui, akcininkų vertei ir generalinio direktoriaus atlyginimui, o ne saugai, jos tarsi nurašo saugos klausimus kaip verslo vykdymo sąnaudas“, – sakė jis BBC.
„Pavojinga, kai už saugą atsako asmuo, kuris taip žiūri į verslą ir taip žiūri į vyriausybę“, – apibendrino jis.
E. Muskui nekyla abejonių, kad jo pelningi ryšiai su JAV vyriausybe tęsis, nesvarbu, kokie bus lapkričio rinkimų rezultatai.
Tačiau jo prekės ženklas ir reputacija dabar yra susieti su Donaldo Trumpo reputacija, ir jo veiksmai rodo, kad jis tai žino.
Parengta pagal BBC inf.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.