Vienintelė opozicija, kurios bijo V. Putinas: kaip veikia prieš Kremlių kovojantys rusų partizanai

2024 m. spalio 4 d. 10:43
Lrytas.lt
Rusijos viduje – partizanai, žvalgybinės informacijos nutekinimas ir už Kyjivą kovojantys savanoriai. Britų leidinio „The Telegraph“ vertinimu, tai – raktas, kaip galima reikšmingai pakenkti Kremliui.
Daugiau nuotraukų (12)
Dabartinė Rusijos vyriausybė tam tikru būdu šalį kryptingai veda link tapimo antrąja SSRS, rašoma publikacijoje. Turima omenyje visiška cenzūra, Rusijos opozicijos lyderių šalinimas, žmogaus teisių gynėjų, laisvų žurnalistų ir visuomenės veikėjų persekiojimas. Tame tarpe yra ir draudimas kritikuoti valdžią, ypač agresyvų karą Ukrainoje.
Manoma, kad demokratiniai būdai, galintys pakeisti Kremliaus vyriausybę, yra praktiškai neįmanomi.
Jau dabar rengiamas galimas įpėdinis, kuris tenkintų visas įtakos grupes. Taigi net ir staigios Rusijos vadovo Vladimiro Putino mirties atveju, turbūt nereikėtų tikėtis, kad dabartinis režimas pasikeis.
Tuo pačiu Rusijos politinės opozicinės jėgos nėra konsoliduotos. Jos neturi vieno stipraus lyderio ir neturi jokios įtakos keičiant padėtį šalyje.
Be to, Maskva elgiasi itin agresyviai ne tik kare su Ukraina, ji kelia grėsmę ir Vakarams. Analitikai ir NATO valstybių narių gynybos ministerijos vis dažniau kalba apie Rusijos pasirengimą naujiems karams artimiausiais metais.
Tokiomis aplinkybėmis partizanų veikla Rusijos viduje, teisėsaugos pareigūnų verbavimas ir Rusijos savanorių būrių, kovojančių už Ukrainą, veikla nėra tik demonstratyvūs procesai.
Manoma, kad jie duoda realių rezultatų, kurie prisideda tiek prie Rusijos karinio potencialo mažinimo (taigi ir prie Ukrainos pergalės bei taikos Europoje), tiek prie pagrindų tolesniems pokyčiams pačioje Rusijoje kūrimo.
Pasak „The Telegraph“, būtent kariuomenė ir kitos saugumo tarnybos sudaro Rusijos autoritarinio režimo stuburą. Atrodo, kad šiais procesais remiasi ir Ukrainos gynybos ministerijos Vyriausioji žvalgybos valdyba (HUR).
Informacija apie pasikartojančius sabotažus ir specialiąsias operacijas įvairiose Rusijos vietose leidžia manyti, kad Ukrainos žvalgyba turi agentų tinklą ginkluotosiose pajėgose bei kitose Rusijos Federacijos saugumo ir vyriausybinėse institucijose.
Pavyzdžiui, 2023 m. paaiškėjo, kad HUR užverbavo Rusijos karininką Danilą Alfiorovą, kuris įtikino 11 Rusijos kariškių pasiduoti Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms.
Taip pat 2024 m. rugpjūtį, sėkmingai įvykdžius operaciją „Reeds“, buvo susprogdintas okupantų karininkų štabas. Operacijos vykdytojas, Rusijos karininkas, vėliau perbėgo į Ukrainos pusę.
Žiniasklaida taip pat pranešė apie įvairią sabotažinę veiklą Rusijoje. Tai apėmė geležinkelių sabotažą bei tiltų, kuriais buvo gabenami kariniai kroviniai, sprogdinimą.
2024 m. balandžio 8 d. HUR paskelbė apie sabotažą Rusijos mažajame raketiniame laive „Serpuchov“, kurio metu buvo sunaikinta ryšių ir automatizavimo įranga.
Laivas, gabenantis sparnuotąsias raketas „Kinzhal“ ir „Oniks“, buvo Rusijos karinių jūrų pajėgų bazėje Baltijske, Kaliningrado srityje. Pasak HUR, jis galėjo būti perdislokuotas siekiant sustiprinti Rusijos Juodosios jūros laivyną.
Operacijos detalės kelis mėnesius buvo laikomos paslaptyje, tačiau liepos mėn. buvo atskleistos per spaudos konferenciją.
Paaiškėjo, kad sprogimą laive įvykdė buvęs Rusijos Baltijos laivyno jūreivis, slapyvardžiu Goga, turėjęs prieigą prie valstybės paslapčių.
Teigiama, kad Goga turi ukrainietiškų šaknų. Prasidėjus plataus masto invazijai, jis bandė nutraukti sutartį su Rusijos kariuomene, bandė bylinėtis teismuose, tačiau visgi nebuvo paleistas.
2023 metais jis susisiekė su Ukrainos projektu „I Want to Live“, kuris pasiūlė jam bendradarbiauti. Per tą laiką Goga rinko ir perdavinėjo Ukrainai svarbią informaciją apie Rusiją.
HUR pavyko Gogą nelegaliai pervežti per sieną į Ukrainą, kur jis prisijungė prie savanorių būrio „Rusijos laisvės legionas“. Jis planuoja ir toliau kovoti su V. Putino režimu.
Neskaitant Rusijos laisvės regiono, Ukrainos pusėje kovoja dar du rusų suformuoti savanorių būriai. Tai – Rusijos savanorių korpusas (RVC) ir Sibiro batalionas.
Visi jie tapo žinomi dėl įsiveržimų Rusijos teritorijoje. Maskva bando juos laikyti tėvynės išdavikais ir reikalauja bausmės, vadina teroristais.
Tačiau taip Kremlius kalba ir apie Ukrainos ginkluotąsias pajėgas.
Atrodo, kad Rusijos savanoriai nemato kito veiksmingo kovos būdo. Jie vadina tai „ypatinga Rusijos išvadavimo nuo V. Putino operacija“ ir ragina kitus rusus prisijungti prie jų.
HUR pareiškė, kad žvalgybos tarnybos remia šiuos savanorių darinius, nes jos padeda Ukrainai kovoti.
Teigiama, kad tai yra pavyzdys kitiems Rusijos kariškiams, kurie nesutinka su Kremliaus pareiškimais, bet galbūt nedrįsta priešintis.
Kol kas būtent tokia opozicija Kremliui duoda realius, išmatuojamus rezultatus, kurie turi įtakos Rusijos kariniam potencialui ir karo eigai. Tikimasi, kad bus daugiau tokių atvejų ir kad kuo daugiau rusų pereis į Ukrainos pusę.
Būtent šia opozicija turėtų remtis Ukrainos partneriai, rašo „The Telegraph“.
Parengta pagal „The Telegraph“ inf.
RusijaVladimiras Putinasopozicija
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.