Dar vienas pralaimėjimas nuo kraštutinių dešiniųjų rankos šį savaitgalį beveik neabejotinai reikš jo galą, ir O. Scholzą gali ištikti JAV prezidento Joe Bideno likimas – jo partija, apimta panikos, jį nustums į šalį, kad užleistų vietą kandidatui, galinčiam išvengti politinių „žudynių“ per kitais metais vyksiančius nacionalinius rinkimus, rašo Briuselio leidinys „Politico“.
O. Scholzo centro kairioji Socialdemokratų partija (SPD) prieš sekmadienį vyksiančius rinkimus Brandenburge, Berlyną supančioje rytinėje žemėje, nedaug atsilieka nuo kraštutinių dešiniųjų „Alternatyvos Vokietijai“ (AfD).
Jei SPD pralaimės šį tradicinį bastioną, tai bus paskutinė rinkimų nesėkmė.
Birželį vykusiuose Europos Parlamento rinkimuose partija buvo nustumta į trečiąją vietą – už AfD – ir tai buvo skaudus pralaimėjimas, kurį tik dar labiau padidino du dideli pralaimėjimai prie balsadėžių Rytų Vokietijoje.
Rugsėjo 1 d. kraštutiniai dešinieji pasiekė didžiausią sėkmę nuo Antrojo pasaulinio karo laikų, laimėję Tiuringijos žemę ir užėmę antrąją vietą Saksonijoje. O. Scholzo SPD buvo sutriuškinta abiejuose rinkimuose.
Dar vienas kraštutinių dešiniųjų pralaimėjimas tik pagreitins SPD skaičiavimus, kada trauktis. Tai gali reikšti pirmalaikius rinkimus arba populiaresnio gynybos ministro Boriso Pistoriuso iškėlimą į pagrindinę rinkimų vietą 2025 m. nacionaliniame balsavime.
Brandenburgo simfonija
Nors sekmadienio balsavimas tariamai susijęs su nauju Brandenburgo žemės parlamentu, O. Scholzas supras, kad balsavimo biuletenyje yra ir jis pats. SPD valdžioje šioje žemėje buvo 34 metus, o beveik trečdalį to laiko premjeru buvo Dietmaras Woidke.
Partija negalės atsikratyti pralaimėjimo tokioje tvirtovėje, o rezultatai bus vertinami kaip platesnio masto referendumas dėl O. Scholzo, kai šalį apima baimė dėl migracijos ir mirtinų įtrūkimų ES ekonomikoje.
Iš tiesų, kaip mano SPD kampanijos dalyviai Brandenburge, apgailėtini SPD veiklos rezultatai federalinėje vyriausybėje kenkia jų perspektyvoms sekmadienio rinkimuose. Partijos provincijų vadovai stebi nacionalinio lygmens SPD politikų pasirodymus per televiziją.
„Pirmiausia daug laimėtume, jei tam tikri žmonės nebedalyvautų pokalbių laidose“, – toks aštrus vertinimas nuskambėjo iš D. Woidke'ės pavaduotojos Katrin Lange lūpų. Ji partijos lyderės Saskijos Esken viešus pasirodymus pavadino „nepakenčiamais“.
O. Scholzui sekmadienį vargu ar yra ką laimėti. Jei SPD laimės, tai bus laikoma regiono premjero D. Woidke'ės, kuris aiškiai vykdė kampaniją be kanclerio, sėkme. Jei laimės AfD, priešingai, bus kaltinamas O. Scholzas.
„Ne paslaptis, kad federalinė politika šiuo metu nebūtinai yra savo populiarumo viršūnėje“, – ketvirtadienį tinklalaidėje „POLITICO's Berlin Playbook Podcast“ sakė SPD partijos lyderio pavaduotoja, statybų ministrė Klara Geywitz.
O. Scholzo baigtis
Keletas vadovaujančių SPD veikėjų sakė „Politico“, kad pralaimėjimas Brandenburge gali lemti valdančiosios koalicijos – SPD, žaliųjų ir liberaliosios FDP „šviesoforo“ partnerystės – žlugimą. SPD viduje ima aiškėti, kad O. Scholzas negali laimėti kitų federalinių rinkimų.
O. Scholzui grėsmę kelia ir tai, kad socialdemokratams po ranka yra patraukli alternatyva: B. Pistoriusas.
B. Pistoriusas yra populiariausias politikas koalicinėje vyriausybėje ir neabejotinai populiariausias socialdemokratas. Jis laikomas veikliu ir geru komunikacijos specialistu, o komunikacija laikoma didžiausia O. Scholzo silpnybe.
Nepraeina nė vienas viešas renginys, kad B. Pistoriusas nebūtų paklaustas, ar yra pasirengęs stoti į valdžią. Iki šiol jis visada sumaniai neigė, kad yra suinteresuotas nuversti O. Scholzą nuo sosto.
Nors B. Pistoriusas laikomas SPD konservatyviojo sparno dalimi, jį remia ir partijos kairieji, kurie supranta, kad jei politikas iš Žemutinės Saksonijos kandidatuotų per kitus visuotinius rinkimus, tai galėtų tapti visos partijos balsų laimėtoju.
Kai kurie socialdemokratai net pradeda kalbėti garsiai: „SPD turi pagalvoti apie B. Pistoriusą kaip kandidatą į kanclerius“, – sakė Miuncheno meras Dieteris Reiteris.
SPD viduje svarstomas toks scenarijus: po Brandenburgo žemės rinkimų konfliktai federalinėje koalicijoje neabejotinai vėl užvirs. Tačiau užuot ieškojusi kompromiso, SPD turėtų įsivelti į konfliktą svarbiais klausimais, pavyzdžiui, dėl pensijų, ir atsisakyti tolesnių nuolaidų FDP liberalams.
Jei ši strategija bus priimta, lapkričio mėn. ji gali paskatinti koalicijos žlugimą ir sukelti naujus rinkimus pavasarį.
Pagal šį scenarijų diskusijos dėl SPD kandidato į kanclerio postą taps svarbiausios.
Daugeliu atžvilgių ši baigtis jau nulemta, o spaudimas O. Scholzui didėja.
Po to, kai šio mėnesio pradžioje Saksonijoje ir Tiuringijoje vykusiuose žemių rinkimuose SPD pasirodė prastai, partijos lyderis Larsas Klingbeilas buvo paklaustas apie paramą kancleriui.
Jo atsakymas buvo bet koks, tik ne džiuginantis: „Visi turi labiau stengtis.“
Parengta pagal „Politico“ inf.