Debatų metu Kamala Harris ne kartą privertė D. Trumpą smarkiai nukrypti nuo temos ir praleisti akivaizdžias galimybes pasisakyti politikos klausimais, respublikono pasirodymą įvertino portalas „The Guardian“.
Nors D. Trumpas tvirtino, kad debatus laimėjo „dideliu skirtumu“, respublikonai praktiškai vienbalsiai tvirtino, kad jis debatuose pasirodė prasčiau.
Po keleto apsikeitimų nuomonėmis JAV viceprezidentė sąmoningai užgauliojo D. Trumpą dėl jo silpnųjų vietų, o jis atsakinėjo su akivaizdžiu pykčiu.
Respublikonų kandidatas po debatų taip pat žengė neįprastą žingsnį ir apsilankė žiniasklaidos atstovų kambaryje, kuriame paprastai lankosi tik kandidatų surogatai.
Be to, D. Trumpas trečiadienį neįsipareigojo atsakyti į K. Harris kampanijos pasiūlymą surengti antrus debatus. Nepaisant paplitusios nuomonės, D. Trumpas teigė, kad kito politikų susitikimo reikia būtent K. Harris – pasak respublikono, ji pralaimėjo trečiadienio dvikovą.
„Aš būčiau mažiau linkęs (dalyvauti kituose debatuose – red. past.), nes mes turėjome puikią naktį. Mes laimėjome debatus“, – sakė jis televizijai ‚Fox & Friends‘.
Tuo tarpu pati K. Harris nekomentavo savo pasirodymo debatuose iki trečiadienio popietės – ji lydėjo prezidentą Joe Bideną oficialiuose renginiuose.
Aiškiai nustatytas tonas
Nepaisant D. Trumpo komentarų apie „laimėtus debatus“ ir „šališkumą“, kai kurie kanalo „Fox News“ laidų vedėjai taip pat laikėsi kitokios nuomonės nei respublikonų kandidatas.
„Nedarykime klaidos. D. Trumpui tai buvo blogas vakaras, – iš karto po debatų sakė „Fox News“ analitikas Britas Hume'as. – Tiesiog išgirdome tiek daug senų skundų, kurie, kaip visi žinome, politiškai nėra laimintys.“
Daugelis komentatorių teigė, kad debatų tonas buvo užduotas pačioje pradžioje. Tuomet į sceną įžengė K. Harris ir priėjusi prie D. Trumpo tribūnos prisistatė ir paspaudė jam ranką. Tai – pirmas rankos paspaudimas prezidento debatuose nuo 2016 m.
Šis gestas leido K. Harris pasukti kortas prieš D. Trumpą ir įtvirtinti savo dominavimą, rašo naujienų portalas „Politico“.
Dar vienas lemiamas 105 minutes trukusio susitikimo momentas įvyko kai K. Harris pavaizdavo žmones, kurie „iš nuovargio ir nuobodulio“ anksčiau laiko palieka D. Trumpo mitingus.
Užuot palikęs užgauliojimą nuošalyje ar atsakęs į tolesnį „ABC News“ laidos vedėjo Davido Muiro klausimą dėl imigracijos įstatymo projekto, D. Trumpas ėmė lyginti abiejų kandidatų mitingus.
K. Harris nusišypsojo ir žiūrėjo į jį, padėjusi smakrą ant rankos. Šis debatų epizodas – kartu su keliais kitais – iškristalizavo tai, ką daugelis respublikonų apibūdino kaip aiškų D. Trumpo pralaimėjimą.
Nusivylimas respublikonų tarpe
Respublikonai taip pat negailėjo pagyrų K. Harris, kuri pelnė pagarbą už tai, kad buvo gerai pasiruošusi.
„Ji buvo puikiai pasiruošusi, ji spendė spąstus, o jis gaudė kiekvieną triušį kiekvienoje skylėje, užuot kalbėjęs apie dalykus, apie kuriuos turėjo kalbėti“, – televizijai „ABC News“ sakė buvęs Naujojo Džersio gubernatorius ir respublikonų partijos narys Chrisas Christie'is.
„Tai yra skirtumas tarp žmogaus, kuris yra gerai pasiruošęs, ir žmogaus, kuris yra nepasiruošęs. Tas, kas ruošė D. Trumpą, (debatams – red. past.) turėtų būti atleistas“, – rėžė jis.
„D. Trumpas buvo nesusikaupęs ir prastai pasiruošęs, – socialiniame tinkle „X“ rėžė konservatyvios interneto svetainės „Townhall“ redaktorius Guy'us Bensonas. – K. Harris iš esmės pasiekė būtent tai, ko čia norėjo. Įtariu, kad apklausos apie debatus parodys, jog ji juos laimėjo“.
Kongreso respublikonai išreiškė nusivylimą dėl D. Trumpo nesugebėjimo laikytis drausmės ir spausti svarbiausius politinius klausimus.
Jis netgi atrodė susirūpinęs, kad debatuose nedalyvavo J. Bidenas, kurio katastrofiškas pasirodymas ankstesniuose debatuose Atlantoje birželio mėn. paskatino jį pasitraukti iš varžybų.
„Kur jis yra?, – paklausė D. Trumpas. – Jie išmetė jį iš kampanijos kaip šunį.“
„Man tiesiog liūdna, – portalui „The Guardian“ sakė vienas Atstovų Rūmų respublikonas. – Ji tiksliai žinojo, kur spjauti, kad patektų jam po oda. Tiesiog apskritai apmaudu, kad jis nėra santūresnis kaip per pirmuosius debatus.“
Net kai už D. Trumpą pasisakantys komentatoriai kritikavo debatų moderatorius už tai, kad jie tikrino būtent jo, o ne K. Harris faktus, jie taip pat pripažino, kad respublikonų kandidatas buvo savo paties nesėkmių architektas.
„D. Trumpas pralaimėjo debatus ir verkšlenimas dėl moderatorių to nepakeis, – socialiniame tinkle rašė konservatyvusis radijo laidų vedėjas Erickas Ericksonas. – Jis pralaimėjo ne dėl jų elgesio. Jis pralaimėjo dėl savo paties pasirodymo, kol jo lūpos judėjo, o ne dėl jų.“
Provokavo dėl silpnumo
K. Harris taip pat provokavo D. Trumpą, sakydama, kad JAV sąjungininkai jį laiko „silpnu“, nes mano, kad jis pataikauja Kremliaus šeimininkui Vladimirui Putinui, kuris „jį suvalgytų pietums“.
Primygtinai tvirtindamas, kad jį visi gerbia, D. Trumpas užsiminė apie kraštutinių dešiniųjų Vengrijos premjero Viktoro Orbano paramą.
„Viktoras Orbanas yra žinomas dėl Vengrijos demokratijos naikinimo naudojant metodus, kuriuos bandė kopijuoti D. Trumpas“, – portalui „The Guardian“. sakė Sirakūzų universiteto konstitucinės teisės profesorius Davidas Driesenas.
Klausant debatus profesorius nesuprato, kodėl D. Trumpas cituoja V. Orbano pagyrimą kaip savo paties lyderystės patvirtinimą.
„Artimiausių kelių dienų antraštės bus apie tai, kaip jis pralaimėjo šį renginį (debatus – red. past.)“, – „Politico“ sakė vienas respublikonų atstovas.
„Tikiuosi, kad iki savaitės pabaigos jis padarys ką nors drastiško, nesvarbu, ar tai būtų pokytis kampanijoje, ar kokia nors kita laukinė išdaiga, kad pakeistų būsimą naujienų ciklą“. – įvertino jis.
Parengta pagal „The Guardian“ inf.