Šis pokalbis buvo dar vienas neįprastas epizodas prezidento rinkimų kampanijoje, kuri pastarosiomis savaitėmis prieštaravo logikai savo stulbinančiais posūkiais, įskaitant pasikėsinimą nužudyti D. Trumpą ir prezidento Joe Bideno kampanijos pabaigą, rašo amerikiečių naujienų portalas CNN.
Atrodė, kad buvęs prezidentas blaškėsi ir stengėsi susidoroti su staigiu K. Harris iškilimu. Kartais per jų išsamų pokalbį atrodė, kad E. Muskas, naudodamasis savo profilio ir platformos galia, moko D. Trumpą, kaip geriau kovoti prieš demokratų kandidatę.
„Ji tiki į radikalę kairę“, – vienu metu pasakė D. Trumpas apie demokratų priešininkę, kuri vos per tris kandidato rinkimų savaites panaikino deficitą apklausose. Respublikonas nepagrįstai teigė, kad J. Bidenas buvo neteisėtai išstumtas, kad užleistų vietą K. Harris.
„Ji nedavė nė vieno interviu nuo tada, kai prasidėjo visa ši afera, ir sakykite, ką norite, tai buvo perversmas. Tai buvo Jungtinių Valstijų prezidento perversmas“, – piktinosi D. Trumpas.
E. Muskas pritarė respublikonų lyderio argumentams apie K. Harris ir pagyrė savo svečią, leisdamas suprasti, kad jis yra stiprus, o jo oponentai demokratai – silpni.
Milijardierius jau parėmė D. Trumpą ir pirmadienio vakarą nepaliko abejonių, kad nori, jog jis laimėtų antrąją kadenciją.
„Jūs esate kelias į klestėjimą. O aš manau, kad Kamala yra priešingybė“, – sakė jis D. Trumpui.
Palankus paveikslas K. Harris
E. Muskas penktadienio vakarą suteikė respublikonų kandidatui didžiulę auditoriją – mažiausiai 1,3 mln. klausytojų vienu metu, tuo tarpu pats milijardierius tikėjosi, kad artimiausiomis dienomis pokalbį išklausys milijonai vartotojų. Šis pokalbis įvyko tuo metu, kuomet D. Trumpo kampanija išgyvena blogiausią momentą, rašo CNN.
Politologo Lino Kojalos teigimu, nuomonių apklausos ir toliau piešia palankų paveikslą K. Harris, o kaip pavyzdį jis išskyrė naujausią tyrimą apie tinkamumą spręsti ekonomines problemas.
„Naujausias tyrimas Mičigane parodė, kad pirmą kartą po vienerių metų pertraukos Harris laikoma tinkamesne spręsti ekonomikos klausimus, nei Trumpas. Tai aktualu, nes tai visada buvo D. Trumpo stiprybė, jis šiuo klausimu J. Bideną lenkė 7 proc. punktais. Be to, infliacija ir ekonominė situacija bendrai yra svarbiausi klausimai 35 proc. rinkėjų, – socialiniame tinkle „Facebook“ rašė L. Kojala
Politologo teigimu interviu su E. Musku metu D. Trumpas turėjo tris tikslus – pakreipti bendrą kampanijos foną kita linkme, sutraukti dėmesį ir pasiųsti žinią plačiam elektoratui. „Prieš J. Bideną tokių priemonių taikyti D. Trumpui nereikėjo, dabar reikia ieškoti naujų metodų“, – aiškino jis. Politologas pridūrė, kad kova tebebus atkakli:
„Tie, kas detaliai seka kampaniją, jautriai reaguoja į kiekvieną naujieną, pasisakymą, kelių proc. punktų pokytį apklausose. Todėl interpretacijos efektas gali būti išpūstas. Didžioji dalis elektorato gyvena kitokiu ritmu, tad vertinti galimas baigtis išlieka sudėtinga.
Derėtų nepamiršti, kad šiame etape prieš 8 ir 4 metus atitinkamai H. Clinton ir J. Bidenas turėjo didesnį pranašumą apklausose, nei šiuo metu K. Harris. Nors metodologijos nuo to laiko, tikėtina, buvo koreguojamos, manyti, jog pergalė K. Harris kišenėje, daug pagrindo nėra“, – rašė L. Kojala.
Abu turėjo ką laimėti
Transliacijos metu atrodė, kad D. Trumpas, dažnai kritikavęs prezidento Joe Bideno sveikatą, pasimesdavo, arba nerišliai tarė žodžius. Nebuvo aišku, ar dėl to buvo kaltos garso problemos. Paprašytas pasiaiškinti, eksprezidento kampanijos atstovas spaudai Stevenas Cheungas sakė: „Tikriausiai tai jūsų klausa“.
Draugiškas milijardieriaus ir buvusio prezidento pokalbis taip pat parodė, ką kiekvienas iš jų galėjo laimėti.
E. Muskas stengėsi įtikti kandidatui į prezidentus, garsėjančiam sandorių lyderyste, savo požiūrį į imigraciją, ekonomiką, vyriausybės reguliavimo ribojimą ir mokesčių mažinimą, rašo CNN.
Vyriausybės politikos pokyčiai gali turėti įtakos E. Musko bendrovėms, įskaitant „SpaceX“, kuri yra pagrindinė JAV kosmoso programos dalyvė, ir „Tesla“, kuri gamina elektrines transporto priemones.
Visas pokalbis buvo kupinas galimų interesų konfliktų. Vienu metu E. Muskas netgi pasisiūlė užimti pareigas JAV vyriausybėje. Jis teigė, kad galėtų būti efektyvumo komisijos, skirtos administracinės valstybės sumažinimui, narys..
D. Trumpas, investavęs dvi valandas savo laiko, taip pat gavo daug naudos. E. Muskas nekvestionavo nė vieno jo melo ir ar iškreipto fakto – CNN teigimu, D. Trumpas interviu metu pateikė bent jau 20 melagingų teiginių. Vienas iš tokių melagingų pasisakymų buvo teiginys, kad respublikonui pralaimėjus rinkimus šalį užplūs 60 mln. nelegalių migrantų.
Per pokalbį E. Muskas sumenkino visuotinio atšilimo grėsmę, gindamas savo novatorišką elektromobilių imperiją. Tuo tarpu D. Trumpas įspėjo apie „branduolinio atšilimo“ grėsmę, kuri, pasak jo, kelia didesnį pavojų nei „visuotinis atšilimas“.
Nebuvo aišku, ar jis norėjo užsiminti apie branduolinę energetiką, kuri, pasak E. Musko, „nėra tokia baisi, kaip žmonės galvoja“.
Pergalė pasiekta su „Twitter“ pagalba
Šis susitikimas buvo puikus pavyzdys, kaip kandidato į prezidentus politiką pakeitė socialiniai tinklai ir tradicinės žurnalistikos skilimas. D. Trumpas galbūt nebūtų tapęs prezidentu be „Twitter“, nes jo, kaip politinės jėgos, iškilimas 2016 m. sutapo su svetainės klestėjimo laikotarpiu, rašo CNN.
Praėjus aštuoneriems metams nuo D. Trumpo pergalės, vadovaujant E. Muskui, kuris skelbiasi apie nevaržomą žodžio laisvę savo platformoje, „X“ panaikino daugelį apsaugos nuo melagingų faktų ir sąmokslo teorijų skleidimo svetainėje priemonių.
Todėl tai yra puiki vieta buvusiam prezidentui išvengti tradicinės žiniasklaidos suvaržymų ir megzti savo alternatyvios realybės tinklą, kuris yra labai populiarus tarp milijonų jo šalininkų.
Tuo tarpu respublikonai skundžiasi dėl to, kas, jų teigimu, yra liaupsinantis žiniasklaidos nušvietimas apie K. Harris kandidatūrą
Nepaisant E. Musko teiginų apie žodžio laisvę platformoje „X“, prieš interviu su D. Trumpu Europos Komisijos narys Thierry Bretonas parašė laišką E. Muskui ir įspėjo, jog jis turi užkirsti kelią „žalingo turinio“, kurį gali pasiekti bloko viduje esantys vartotojai, sklidimui.
D. Trumpo kampanijos spaudai atstovas S. Cheungas atsakė, kad ES turėtų „užsiimti savo reikalais, o ne bandyti kištis į JAV prezidento rinkimus“.
Negailėjo pagyrų E. Muskui
Pirmadienio vakarą D. Trumpas paskleidė nesuskaičiuojamą skaičių melagingų teiginių ir išvedžiojimų, įskaitant dėl sieną kirtusių migrantų skaičiaus, dabar jau atvėsusios infliacijos krizės masto, jo teisinių problemų, dabartinės administracijos energetikos politikos ir jo gerai žinomo teiginio, kad užsienio valstybės per pietinę JAV sieną išmeta savo kalinius.
Neabejotina, kad daugelis D. Trumpo rinkėjų artimiausiomis dienomis pritars buvusio prezidento pozicijoms, taip pabrėždami jo politinį gyvybingumą net ir po to, kai K. Harris kandidatūra pakeitė lenktynes dėl Baltųjų rūmų
Kai kuriais momentais D. Trumpas iš tiesų pateikė nuoseklesnius ir labiau sutelktus argumentus apie tai, ką norėtų pakeisti antrosios kadencijos metu. Pastarosiomis dienomis jis atrodė sutrikęs dėl pasikeitusios padėties lenktynėse, kurias, kaip manė, buvo pasirengęs laimėti prieš J. Bideną.
Respublikonų kandidatas ir E. Muskas kaltino dabartinį prezidentą ir viceprezidentę pradėjus išlaidų politiką, kuri paskatino infliaciją, skaudžiai atsiliepusią milijonams amerikiečių.
Tačiau nuolatinis D. Trumpo sąmokslo teorijų sureikšminimas taip pat parodė, kodėl jis yra niekinamas daugelio rinkėjų ir kodėl kyla abejonių dėl jo patrauklumo kai kurioms rinkėjų grupėms.
Iš pradžių atrodė, kad sesija taps nauja D. Trumpo nesėkmių metafora, nes ji vėlavo dėl techninių nesklandumų. E. Muskas teigė, kad dėl to kalta ataka prieš socialinį tinklą „X“, nors iš karto patvirtinti, kad už tai atsakinga kibernetinė ataka, nepavyko.
„Yra daug pasipriešinimo žmonėms, kurie tiesiog nori išklausyti, ką prezidentas D. Trumpas turi pasakyti“, – sakė E. Muskas.
K. Harris kampanija sureagavo greitai ir paskelbė praėjusių metų „Trump Truth Social“ įrašą, kuriame buvo D. Trumpas išpeikė Floridos gubernatorių Roną DeSantisą dėl nesėkmingos jo pirminės kampanijos pradžios gremėzdiškame „Twitter Spaces“ renginyje su E. Musku.
Šis renginys žymėjo D. Trumpo sugrįžimą į „X“, anksčiau žinomą kaip „Twitter“. Ankstesni svetainės savininkai buvo užblokavę jo paskyrą po 2021 m. sausio 6 d. surengto išpuolio prieš JAV Kapitolijų. Jo paskyrą atkūrė E. Muskas.
Klausytojai, išklausę visą dviejų valandų pokalbį, sužinojo daugiau apie besikeičiančias E. Musko politines pažiūras ir jo didėjantį norą pasinaudoti savo galia ir turtais joms išreikšti. Tuo tarpu nauja informaciją apie D. Trumpą buvo transliuojama antru planu, tačiau buvęs prezidentas buvo be galo dėkingas už naują draugą politiniu laikotarpiu.
„Tu esi nuostabus vaikinas, atlikai neįtikėtiną darbą. Esate didelis įkvėpimas žmonėms“, – prieš atsisveikindamas sakė D. Trumpas.
Parengta pagal CNN inf.