Pasikėsinimai į JAV prezidentus ir kandidatus nuo A. Lincolno iki D. Trumpo. Yra panašumų?

2024 m. liepos 14 d. 18:31
Lrytas.lt
Naktį iš šeštadienio į sekmadienį Lietuvos laiku per kandidato į JAV prezidentus Donaldo Trumpo susitikimą su rinkėjais nuaidėjo šūviai. Paaiškėjo, kad Pensilvanijoje buvo pasikėsinta į D. Trumpo gyvybę. Šis įvykis sukrėtė ne tik JAV, bet ir visą pasaulį, tačiau tokie išpuoliai JAV – nieko naujo. Anksčiau daug kartų buvo nusitaikyta į JAV prezidentus, buvusius prezidentus ir pagrindinius partijos kandidatus į prezidentus.
Daugiau nuotraukų (6)
Toliau – žvilgsnis į kai kurias žmogžudystes ir bandymus nužudyti, įvykusias nuo tautos įkūrimo 1776 m.
Abraomas Lincolnas, 16-asis prezidentas
A. Linkolnas buvo pirmasis nužudytas prezidentas, kurį 1865 m. balandžio 14 d. nušovė Johnas Wilkesas Boothas, kai jis su žmona Mary Todd Lincoln dalyvavo specialiame komedijos „Mūsų amerikietiškas pusbrolis“ spektaklyje Fordo teatre Vašingtone.
Po to, kai A. Lincolnas buvo pašautas į pakaušį, jis buvo nuvežtas medicininiam gydymui į namą, esantį kitoje gatvės pusėje nuo teatro. Kitą rytą jis mirė. Nužudymo motyvas buvo nurodytas tai, kad jis gynė juodaodžių teises.
Likus dvejiems metams iki nužudymo, per Pilietinį karą, kuris vyko dėl vergijos, A. Lincolnas paskelbė Emancipacijos proklamaciją, suteikiančią laisvę Konfederacijos vergams.
A. Lincolną pakeitė viceprezidentas Andrew Johnsonas.
A. Lincolną nužudęs J. W. Boothas buvo nušautas 1865 m. balandžio 26 d. Jis slėpėsi tvarte netoli Bowling Green miesto, Virdžinijos valstijoje.
Jamesas Garfieldas, 20-asis prezidentas
J. Garfieldas buvo antrasis prezidentas, kuris buvo nužudytas praėjus šešiems mėnesiams nuo pareigų ėjimo pradžios.
1881 m. liepos 2 d. jis ėjo per traukinių stotį Vašingtone, kad spėtų į traukinį į Naująją Angliją, tačiau beeinant jį nušovė Charlesas Guiteau.
Telefono išradėjas Alexanderis Grahamas Bellas bandė ištraukti J. Garfieldo krūtinėje įstrigusią kulką naudodamasis specialiai prezidentui sukurtu prietaisu, tačiau jam nepavyko.
Mirtinai sužeistas prezidentas kelias savaites gulėjo Baltuosiuose rūmuose, kol rugsėjo mėnesį mirė, kai buvo nugabentas į Naujojo Džersio pakrantę. Savo pareigas jis ėjo šešis mėnesius.
J. Garfieldą pakeitė viceprezidentas Chesteris Arthuras.
C. Guiteau buvo pripažintas kaltu ir 1882 m. birželį jam buvo įvykdyta mirties bausmė.
Williamas McKinley, 25-asis prezidentas
W. McKinley buvo nušautas 1901 m. rugsėjo 6 d. po to, kai pasakė savo kalbą Bafalo mieste, Niujorko valstijoje. Jis spaudė ranką žmonėms, kurie stovėjo eilėje, o tada vienas vyras iš arti paleido du šūvius jam į krūtinę.
Gydytojai tikėjosi, kad W. McKinley pasveiks, tačiau aplink kulkų žaizdas prasidėjo gangrena.
W. McKinley mirė 1901 m. rugsėjo 14 d., praėjus šešiems mėnesiams po antrosios kadencijos pradžios.
Jį pakeitė viceprezidentas Teodoras Ruzveltas.
Bedarbis, 28 metų Detroito gyventojas Leonas F. Czolgošas prisipažino, kad yra kaltas. L. Czolgošas teismo metu buvo pripažintas kaltu ir 1901 m. spalio 29 d. nuteistas mirties bausme ir pasodintas ant elektros kėdės.
Franklinas D. Rooseveltas, 32-asis prezidentas
F. Rooseveltas, tuo metu išrinktas prezidentu, ką tik pasakė kalbą Majamyje iš atviro automobilio galo. Tada nuaidėjo šūviai.
F. Rooseveltas nebuvo sužeistas per 1933 metų vasario mėnesio susišaudymą. Tačiau per jį žuvo Čikagos meras Antonas Cermakas.
Dėl šio įvyko kaltu buvo pripažintas Guiseppe Zangara ir nuteistas mirties bausme.
Harry S. Trumanas, 33-asis prezidentas
H. Trumanas 1950 m. lapkritį buvo apsistojęs Blairo rūmuose, kurie dar žinomi kaip Prezidento svečių namai. Tuomet į vidų įsiveržė du užpuolikai.
H. Trumanas nebuvo sužeistas, bet Baltųjų rūmų policininkas ir vienas iš užpuolikų žuvo per apsišaudymą. Dar du Baltųjų rūmų policininkai buvo sužeisti.
Dėl šio išpuolio atsakingas Oscaras Callazo buvo suimtas ir nuteistas mirties bausme.
Beje, 1952 m. H. Trumanas pakeitė mirties bausmę kalėjimu iki gyvos galvos. Taigi užpuoliką iš kalėjimo 1979 metais paleido prezidentas Jimmy Carteris.
Johnas F. Kennedy’is, 35-asis prezidentas
J. Kennedy mirtinai nušovė pasislėpęs žudikas, ginkluotas didelio galingumo šautuvu. Tai įvyko, kai prezidentas 1963 m. lapkričio mėn. lankėsi Dalase su pirmąja ponia Jacqueline Kennedy.
Kai prezidento kortežas važiavo per Dealey Plaza aikštę Dalaso centre, pasigirdo šūviai. J. Kennedy’is buvo skubiai nugabentas į Parklando memorialinę ligoninę, kur netrukus ir mirė.
Jį pakeitė viceprezidentas Lyndonas B. Johnsonas, kuris prisaikdintas konferencijų salėje lėktuve „Air Force One“. Jis yra vienintelis prezidentas, prisiekęs lėktuve.
Praėjus kelioms valandoms po nužudymo policija suėmė Lee Harvey Oswaldą. Pareigūnams surasti snaiperį padėjo aptikta snaiperio slėptuvė netoliese esančiame pastate – Teksaso mokyklų knygų saugykloje.
Po dviejų dienų L. Oswaldas buvo vežamas iš policijos būstinės į apygardos kalėjimą, kai Dalaso naktinio klubo savininkas Jackas Ruby’is išsiveržė į priekį ir mirtinai jį nušovė.
Geraldas Fordas, 38-asis prezidentas
1975 metais per kelias savaites į G. Fordą buvo bandyta du kartus pasikėsinti, tačiau nei vieną kartą jis nenukentėjo.
Pirmojo pasikėsinimo metu G. Fordas buvo pakeliui į susitikimą su Kalifornijos gubernatoriumi Sakramento mieste, Kalifornijoje, kai Charleso Mansono mokinė Lynette Fromme prasmuko pro minią gatvėje, išsitraukė pusiau automatinį pistoletą ir nukreipė jį į G. Fordą. Tačiau pistoletu ji neiššovė.
L. Fromme buvo nuteista kalėti, o 2009 m. buvo paleista į laisvę.
Nuo šio įvykio praėjus 17 dienų, kita moteris – Sara Jane Moore, susidūrė su G. Fordu prie vieno San Francisko viešbučio. S. Moore turėjo ginklą, ir vieną kartą iššovė, tačiau nepataikė. Bandant iššauti antrą kartą, vienas praeivis sugriebė jai už rankos.
S. Moore buvo pasodinta į kalėjimą, o į laisvę paleista 2007 m.
Ronaldas Reaganas, 40-asis prezidentas
R. Reiganas, pasakęs kalbą Vašingtone, ėjo prie savo kortežo. Tada jį pašovė minioje buvęs Johnas Hinckley’us jaunesnysis.
R. Reaganas po 1981 m. kovo mėn. įvykusio šaudymo atsigavo.
Tada buvo pašauti dar trys žmonės, tarp jų ir jo spaudos sekretorius Jamesas Brady’is, kuris dėl to liko dalinai paralyžiuotas.
J. Hinckley’us buvo suimtas ir uždarytas į psichiatrijos ligoninę. Dėl psichinės ligos prisiekusieji pripažino jį nekaltu.
2022 m. J. Hinckley’us buvo atleistas nuo teismo priežiūros, teisėjui nusprendus, kad jis „nebekelia pavojaus nei sau, nei kitiems“.
Georgas W. Bushas, 43-iasis prezidentas
2005 m. G. Bushas dalyvavo mitinge Tbilisyje kartu su Gruzijos prezidentu Michailu Saakašviliu. Tuomet į jį buvo mesta rankinė granata.
Abu vyrai buvo už neperšaunamos užtvaros, o granata, suvyniota į audeklą, nukrito maždaug už maždaug 30,5 metro. Granata nesprogo ir niekas nenukentėjo.
Tačiau Vladimiras Arutyunianas buvo pripažintas kaltu ir nuteistas kalėti iki gyvos galvos.
Theodoras Rooseveltas, kandidatas į prezidentus
Buvęs prezidentas buvo nušautas Milvokyje 1912 m., kai vykdė kampaniją, siekdamas grįžti į Baltuosius rūmus.
Prieš tai T. Rooseveltas dvi kadencijas ėjo prezidento pareigas ir vėl kandidatavo kaip trečiosios partijos kandidatas.
Sulankstyti popieriai ir metalinis akinių dėklas T. Roosevelto kišenėje, matyt, sušvelnino kulkos smūgį, ir jis nebuvo rimtai sužeistas.
Johnas Schrankas buvo suimtas ir likusį gyvenimą praleido psichiatrinėse ligoninėse.
Robertas F. Kennedy, kandidatas į prezidentus
R. F. Kennedis siekė būti demokratų kandidatu į prezidentus, tačiau buvo nužudytas Los Andželo viešbutyje. Tai įvyko po to, kai jis pasakė pergalės kalbą už laimėjimą 1968 m. Kalifornijos pirminiuose rinkimuose.
R. F. Kennedy buvo JAV senatorius iš Niujorko ir prieš penkerius metus nužudyto prezidento Johno F. Kennedy brolis.
Per šaudymą buvo sužeisti dar penki žmonės.
Dėl pirmojo laipsnio žmogžudystės kaltu buvo pripažintas Sirhanas Sirhanas. Jis nuteistas mirties bausme. Ši bausmė buvo pakeista į kalėjimą iki gyvos galvos, kuriame S. Sirhanas tebėra po to, kai praėjusiais metais buvo atmestas jo paskutinis prašymas paleisti jį į laisvę.
Georgas Wallace’as, kandidatas į prezidentus
G. Wallace'as kandidatavo į prezidento postą. 1972 m. per kampaniją Merilande jis buvo pašautas – dėl šio incidento jis liko paralyžiuotas nuo juosmens žemyn.
Alabamos gubernatorius G. Wallace'as buvo žinomas dėl savo segregacinių pažiūrų, kurių vėliau atsisakė.
Arthuras Bremeris buvo pripažintas kaltu dėl šaudymo ir nuteistas kalėti. Į laisvę jis buvo paleistas 2007 m.
Parengta pagal „Associated Press“ inf.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.