Dėl Italijoje areštuotos jachtos – galvosopis ir jos saugotojams: laivų išlaikymo išlaidos tapo kosminėmis

2022 m. liepos 9 d. 21:54
Specialiai „Lietuvos Rytui“, Italija
Į Rusijos oligarchams įvestų Vakarų sankcijų gniaužtus papuolusi paslaptingoji superjachta „Scheherazade“, kuri, kaip spėjama, priklauso pačiam Kremliaus šeimininkui Vladimirui Putinui, jau antrą mėnesį stovi po kaitria Toskanos saule be galimybės pajudėti.
Daugiau nuotraukų (2)
Su Rusijos prezidentu siejamai „Scheherazade“ – nors oficialus savininko vardas lieka neatskleistas – Italija arešto orderį išdavė gegužės pradžioje.
Beveik 700 mln. eurų vertės įspūdinga jachta prieš pat įšaldymo operaciją ketino sprukti į Dubajų, bet dabar kartu su paslaptinga įgula liko akylai saugoma Toskanos miesto Marina di Kararos uoste, kur ją aptarinėja smalsūs praeiviai.
Tiek vietiniai, tiek paplūdimyje saule besimėgaujantys poilsiautojai traukia telefonus ir bent pro tvoros plyšį mėgina įamžinti garsųjį italų finansų inspektorių laimikį.
O Italijos valdžia skaičiuoja, kad areštuotų rusų magnatų jachtų ir vilų išlaikymas vien šįmet valstybei kainuos daugiau kaip 10 mln. eurų, ir viliasi šiuos pinigus išieškoti iš pačių savininkų.
Prieiti arčiau neleidžia
Tarp Ligūrijos jūros ir Apuano Alpių, kur kasamas itin kokybiškas marmuras, įsikūrusiame nedideliame Marina di Kararos miestelyje yra vos apie 15 tūkst. gyventojų, tačiau uoste netrūksta ištaigingų laivų.
Čia veikia prabangias jachtas ir burlaivius gaminanti ir remontuojanti kompanija „Italian Sea Group“ – viena šio sektoriaus lyderių pasaulyje.
Vis dėlto milžiniška „Scheherazade“ uoste iškart krinta į akis.
Kaip ją surasti, mielai parodo apsaugos darbuotojas, tačiau pamatyti labiausiai aptarinėjamą laivą galima tik iš tolo.
„Ši jachta turbūt kokio nors rusų oligarcho“, – kalbėjo vaikais vedina italų pora.
Išgirdę, kad jachtos savininkas, kaip manoma, yra V.Putinas, o kaina siekia net 700 mln. eurų, jie nuoširdžiai nustemba.
Prieiti arčiau areštuotos superjachtos neleidžiama. Ji akylai saugoma dėl įvairių motyvų. Matyt, ir dėl to, kad niekas neapgadintų vieno prabangiausių pasaulio laivų, kaip kad nutiko Italijos šiaurėje, prie Komo ežero, stovinčioms areštuotoms Kremliaus propagandininko, televizijos laidų vedėjo Vladimiro Solovjovo viloms.
Jos buvo aptaškytos kraują primenančiais raudonais dažais, o šalia esantis baseinas paverstas kraujo ežeru.
„Aš buvau nuėjusi prie tos jachtos, nors ir negalima.
Mėginau nufotografuoti, tačiau mane iškart sustabdė, nes ji areštuota ir jei kas nors atsitiks, teks atlyginti. Viduje yra ekipažas, kuris negali net išlipti į krantą, jiems atneša valgyti.
Ta jachta tikrai V.Putino. Labai graži – net jei mane sustabdė, vertėjo ją pamatyti iš arti. Būtų dar labai smalsu pažiūrėti, kaip atrodo vidus“, – pasakojo prie tvoros sutikta miestelio gyventoja Paola.
Vietiniai sako, kad iki arešto jachta stovėjo labiau matomoje vietoje, o vėliau buvo perkelta į saugesnę. Laivo personalas taip pat pasikeitė: anksčiau buvusius rusus prieš pat areštą pakeitė anglai. Tiesa, paslaptingojo ekipažo niekas niekada gerai nematė, nes automobiliai juos visada priveždavo ir paleisdavo prie pat uosto durų.
„Aš čia atvykau iš kito miesto atostogų, todėl atėjau pasižiūrėti. Manau, tai kažkas virš normalumo ribų.
Nežinau, kas galėtų sau tokią prabangą leisti. Italijos prezidentas ar premjeras neįstengtų tokios įsigyti – galėtų turėti kokį laivelį, bet tikrai ne tokio lygio.
Būtų labai smalsu pažiūrėti, kaip atrodo vidus, girdėjau, kad vonioje netgi yra paauksuoti vandens čiaupai.
Tokias megajachtas čia, šiame uoste, ir stato visokiems magnatams bei šeichams“, – kalbėjo dviračiu jachtos pažiūrėti atvykęs Pierluigi.
Pradžioje sąsajas neigė
Prabangių laivų kompanija „Italian Sea Group“, pradžioje tikinusi, kad jos teritorijoje nuo praėjusių metų rudens remonto darbams prišvartuota „Scheherazade“ neturi jokių sąsajų su V.Putinu, gegužės 6-ąją pranešė apie jos areštą.
Finansų inspektoriai įvykdė Italijos ekonomikos ministro Daniele Franco pasirašytą dekretą, kuriuo nutarta megajachtą įšaldyti. Teigiama, kad prie šio sprendimo asmeniškai prisidėjo pats Italijos premjeras Mario Draghi, raginęs prabangaus laivo sąsajų su Kremliumi ieškojusius pareigūnus ilgiau nebedelsti.
Apie areštą informavusi prabangių laivų kompanija pabrėžė, kad „tai nesukels jokio poveikio visai jos veiklai, kuri bus vykdoma reguliariai“, ir kad įmonė „toliau bendradarbiaus su valdžios institucijomis“.
Su Kaimanų Salų vėliava plaukiojančios ir Maršalų Salose registruotai lengvatinio apmokestinimo kompanijai priklausiančios jachtos šeimininko vardas oficialiai nebuvo atskleistas.
Tačiau Italijos finansų policijos „Guardia di Finanza“ specialiojo padalinio atlikti tyrimai parodė, kad tikrasis savininkas turi ekonominių, verslo ir asmeninių ryšių su svarbiais Rusijos vyriausybės atstovais, kuriems yra taikomos Europos Sąjungos sankcijos.
Jachtos šeimininko italams teko ieškoti net kelis mėnesius.
Tuomet jau viso pasaulio žiniasklaida garsiai aptarinėjo, kad neišmatuojama prabanga garsėjantis laivas priklauso pačiam Kremliaus šeimininkui.
Svarių tai pagrindžiančių įrodymų tvirtino radusi ir įkalinto Rusijos opozicionieriaus Aleksejaus Navalno tyrimų komanda, paskelbusi, kad visi nuolatiniai jachtos darbuotojai, išskyrus kapitoną, yra rusai, priklausantys Federalinei apsaugos tarnybai (FSO), kuri išskirtinai rūpinasi Rusijos prezidento ir vyriausybės apsauga.
Inspektoriai suskubo
Italijos žiniasklaida praneša, kad nuo 2021 metų rugsėjo Marina di Kararos uoste stovinčiai „Scheherazade“ buvo atlikta keletas techninės priežiūros ir modernizavimo darbų, kurių kaina siekė apie 6 mln. eurų. Buvo planuojama, kad laivas bus pasirengęs palikti Toskanos vandenis iki birželio vidurio.
Jachtos įgula gegužės pradžioje iš tiesų jau buvo pasiruošusi kelti sparnus į Dubajų. Laivą spėta nuleisti į vandenį, pasak amerikiečių leidinio „The New York Times“, jau pradėtos pildyti vandens bei degalų atsargos.
Buvęs įgulos narys tikino, kad švartavimosi vietą rengtasi nedelsiant palikti.
„Scheherazade“ turėjo išplaukti vos atlikus įrangos bandymus jūroje, tačiau finansų inspektoriai buvo greitesni ir suspėjo užkirsti tam kelią.
Išlaikymas – brangus
Kol jachta stovi įšaldyta, pasirūpinti jos išlaikymu tenka Italijos mokesčių mokėtojams – turtą areštavusi valstybė įsipareigoja, kad jis nenuvertėtų ir nebūtų sugadintas.
Akivaizdu: 140 m ilgio, 6 aukštų ypač prašmatnus laivas, kuriame yra dvi sraigtasparnių nusileidimo aikštelės, SPA, treniruočių salė, baseinas, grožio salonas, kino teatras, auksu dengtos interjero detalės, pažangiausia apsaugos sistema ir kitos neeilinę prabangą liudijančios detalės, pinigus ryja net ir tuo atveju, kai yra visiškai nenaudojamas.
„Mes tikrai negalime galvoti apie galimybę šiai jachtai atjungti elektros tiekimą. Bet šis laivas per mėnesį vien elektros energijos sunaudoja už 50 tūkst. eurų. Kas už tai mokės?“ – Italijos televizijos laidoje klausė bendrovės „Italian Sea Group“ prezidentas Giovanni Costantino.
Kad tokio tipo jachtos išlaikymo išlaidos kosminės, patvirtino ir kiti ekspertai.
„Konkrečiai „Scheherazade“ yra milžinė tiek dydžiu, tiek savo ekonomine išraiška, todėl jos priežiūros išlaidos labai didelės.
Akivaizdu, kad jachtų išlaikymo kaina skiriasi priklausomai nuo laivo ypatumų, tačiau apskritai galima skaičiuoti, kiek tai atsieis valstybei.
Šio tipo jachtos atstovauja ypatingos prabangos sektoriui, jose dirba 40 žmonių įgula.
Todėl norėdami suprasti, kiek kainuos šio laivo priežiūra, turime skaičiuoti, kad metinės išlaidos siekia apie 10 procentų jachtos vertės. Tai yra bazė, nuo kurios reikia pradėti“, – kalbėjo tokių laivų priežiūra besirūpinantis technikas.
Italijai teks pasirūpinti ir areštuotomis kitų Rusijos oligarchų jachtomis.
Plieno magnatui, „Severstal“ prezidentui Aleksejui Mordašovui priklausanti 65 m ilgio 65 mln. eurų vertės „Lady M“ nuo kovo stovi įšaldyta Imperijos uoste Ligūrijos regione.
Kartu su laivu liko užblokuoti ir jo ekipažo nariai, Italijos televizijai nepanorę pasakoti detalių.
„Kiek čia pasiliksite? Mes nežinome. Jūs faktiškai gyvenate laive? Taip. Valgote, miegate čia? Taip. Ar rusai čia kartais pasirodo? Ne. Ar poną Mordašovą matėte? Negaliu apie tai kalbėti“, – trumpai į klausimus atsakinėjo nekalbus ekipažo narys.
„Prognozuojame, kad šios jachtos išlaikymas Italijai kainuos 30–50 tūkst. eurų per mėnesį.
Jau nusiuntėme sąskaitas, kurios turės būti apmokėtos“, – tikino turistinio uosto „Go Imperia“ prezidentas Marco Mangia.
Išlaidas svarsto išieškoti
Reaguodama į ES įvestas sankcijas Kremliaus aplinkos turtuoliams Italija iš viso yra įšaldžiusi 2 mlrd. eurų vertės rusų oligarchų turto – prabangių vilų bei jachtų.
Skaičiuojama, kad šio turto išlaikymas vien 2022-aisiais valstybei kainuos astronominę sumą – apie 10,7 mln. eurų, kurie jau yra numatyti biudžete.
Siekiant valstybės pečius išlaisvinti nuo didžiulės finansinės naštos svarstoma keisti įstatymus, kad areštui pasibaigus būtų galima išieškoti susidariusias išlaidas iš prabangių vilų ir jachtų savininkų, įskaitant ir priverstinį pardavimą, jei sumų jie nesutiktų padengti.
Naujomis įstatymo pataisomis siekiama apsaugoti valstybės iždą, kad iš jo neištekėtų pinigų upės, reikalingos Kremliaus oligarchų turtams išlaikyti.
Vyriausybė, kuri iš pradžių padengs protu nesuvokiamas išlaikymo išlaidas, paprašys pačių V.Putino draugų jas kompensuoti, pasilikdama teisę į turto išsaugojimą, jei sąskaitos po „atšildymo“ (pasibaigus areštui) nebus apmokėtos. Pastaruoju atveju šio turto lauktų pardavimas varžytynėse arba nuoma“, – rašo Italijos verslo naujienų dienraštis „Il sole 24 ore“.
San Remo miesto uosto, kur nuo kovo mėnesio liūdnai plūduriuoja dar viena įšaldyta superjachta „Lena“, priklausanti vienam artimiausių V.Putino rato žmonių naftos magnatui Genadijui Timčenkai, vadovas tvirtino, kad tai būtų gera išeitis.
„Manau, kad vyriausybė šia galimybe pasinaudos. Tikiu, kad tokio tipo laivai turi didelę paklausą pasaulyje“, – sakė „Porto sole“ uostui vadovaujantis Giuseppe Pontremoli.
Siūlymai konfiskuoti
Pranešama, kad ES šalys iš viso jau įšaldė 300 mlrd. eurų vertės turto, kuris priklauso Rusijos valstybei ir į Bendrijos sankcijų juoduosius sąrašus pakliuvusiems oligarchams bei kitiems režimui artimiems asmenims.
Lietuva ir kitos Baltijos šalys, taip pat Slovakija siekia, kad oligarchų turtas būtų atimtas, o ne įšaldytas, kaip dabar yra, o pinigai panaudoti Ukrainos atstatymui finansuoti.
Tokį sprendimą nekart ragino priimti ir Ukraina, tam specialioje rezoliucijoje pritarė ir Europos Parlamentas.
Ar areštuotus objektus būtų įmanoma teisiškai perduoti Ukrainai, šiuo metu aiškinasi Europos Komisija: darbą pradėjo speciali turto įšaldymo ir konfiskavimo darbo grupė.
Perimtą Rusijos oligarchų turtą panaudoti karo nusiaubtai Ukrainai atstatyti ir taip atlyginti karinės agresijos žalą oficialiai paragino ir Jungtinės Valstijos.
Vis dėlto kai kurios ES valstybės, tarp jų ir Vokietija, baiminasi, kad tokia priemonė galėtų pažeisti tarptautinius ir nacionalinius šalių įstatymus, kurie apriboja valdžios institucijų galias konfiskuoti privačią nuosavybę.
Italija^Instantareštuotas turtas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.