Viruso bendravardžius lydi ir patyčios, ir juokavimai: iššūkiu tampa net kavos pirkimas

2022 m. vasario 1 d. 22:58
Susipažinkite su Kovidais! Šio vardo savininkams gyvenimas netikėtai pabarstė įdomių prieskonių, kai COVID-19 virusas sukėlė pasaulinę pandemiją, kuri niekaip nesibaigia.
Daugiau nuotraukų (3)
„Mano vardas Kovidas ir aš nesu virusas.“
Kovidas Kapooras iš Bangaloro miesto Indijoje tokius žodžius užrašė „Twitter“ paskyroje iškart po to, kai 2020-ųjų vasarį Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) paskelbė oficialų ligos, kurią sukėlė koronavirusas, pavadinimą: COVID-19.
K.Kapooras negalėjo net įsivaizduoti, kad šį sakinį jam reikės kartoti dar ne vienus ir ne dvejus metus. Kad paprasti kasdieniai reikalai – užsisakyti kavos, užsiregistruoti viešbutyje ar parodyti pasą oro uosto pareigūnams – nebebus tokie paprasti kaip anksčiau.
Pandemija iš esmės pakeitė gyvenimus tų žmonių, kurie turi sanskrito vardą Kovidas.
Dauguma Kovidų jau pavargo nuo juokelių. Kai kurie net susijungė socialiniais tinklais, kad galėtų padiskutuoti ir pasiskųsti vienas kitam apie situacijas, kai šaipomasi iš jų vardo.
Šiaip Kovidas reiškia „mokslininkas“ arba „išsimokslinęs“, yra minimas vienoje seniausių Azijos tautų vedų literatūroje, pavyzdžiui, hindu maldoje dievui Hanumanui.
Tačiau vardas įgavo naują prasmę per COVID-19 pandemiją.
„Tai visiška beprotybė“, – savo dabartinį gyvenimą apibūdino K.Kapooras.
„Google“ pataiso vardą
Indas pabrėžė, kad jo varde paskutinė raidė d tariama labiau kaip „da“ – „Kovidda“.
Nepaisant to, kalbant visa tai nuskamba linksmai: tarkim, Kovidas sakė, kad kovidu susirgo skiepų nuo COVID-19 centre.
K.Kapooras iš situacijos pats mielai pasijuokia. Savo sekėjams „Twitter“ paskyroje jis pareiškė, kad jo kovido testas teigiamas nuo 1990-ųjų, kai jis gimė.
Kai indas pirmąkart nuo pandemijos pradžios išsiruošė į kelionę, oro uoste pakeliui į Šri Lanką mielai juokavo su pareigūnais, tikrinančiais pasą.
Tenka nusijuokti kaskart, kai „Google“ paieška pasitikslina, ar tikrai į langelį nori įrašyti „Kovid“, o ne „Covid“.
Kai draugai gimtadieniui užsakė tortą su jo vardu, konditerininkė nusprendė glaistu išrašyti „Su gimtadieniu, #Covid-30“. Paskui kepykla atsiprašė ir pasiūlė nemokamą tortą.
„Gyvenimas man ir mums visiems patiekė rūgščių citrinų.
Aš nusprendžiau į tai pažvelgti su humoru ir išspausti limonado. Juokingiausia – ir liūdniausia – kad visa tai tęsis dar ilgai, manau, kad visą mano gyvenimą“, – rašė K.Kapooras.
Kovid tuokėsi per COVID
Kai 2020 m. vasarį PSO vadovas Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas paskelbė naujojo viruso pavadinimą, jis sakė, kad ekspertams reikėjo pasverti daug niuansų: „Turėjome rasti pavadinimą, kuris nenurodytų jokios geografinės vietovės, gyvūno, asmens ar žmonių grupės, kuris būtų lengvai ištariamas ir susijęs su liga.“
Ir vis dėlto viena grupė liko paliesta.
„Pirmaisiais metais tai buvo juokinga“, – sakė 28-erių Kovid Jain iš Indijos miesto Indoros.
2020-aisiais viena draugė jai pranešė, kad moters vardas – toks pat kaip visų aptarinėjamo naujo viruso. Kai tų metų gruodį vyko jos vestuvės, draugai juokavo, kad „Kovid išteka COVID laikais“.
Dabar viešumoje K.Jain dažnai nusprendžia nesakyti savo vardo ir naudoja vyro arba kitokias pravardes, kad išvengtų nereikalingų pašaipų.
„Kad nepritraukčiau dėmesio, kavinėse ir maisto užeigose naudoju savo inicialus KJ arba pravardę Koko“, – sakė K.Jain.
Tai nėra taip lengva, nes vardas indei patinka, jai jis daug reiškia.
Jį dukteriai išrinko universiteto dėstytoju dirbantis tėvas.
Kartą kažkam palinkėjusi gerų naujųjų metų K.Jain išgirdo atsakymą: „Verčiau negirdėtume linkėjimų iš tavęs, COVID-19.“
Indijoje – daugybė mirčių
Kitas Kovidas iš Maharaštros valstijoje esančio Nagpuro – 34 metų Kovidas Sonawane – sakė, kad jam suprantama juokingoji šios vardų situacijos pusė, bet sąsajos erzina. Ypač kai juokauja nepažįstami.
Tuo metu, kai virusas gavo COVID-19 pavadinimą, Indijoje buvo nustatyti vos trys ligos atvejai. Dabar Indijoje dėl šios ligos jau mirė kone pusė milijono žmonių, o iš viso nustatyta per 35 milijonus viruso atvejų.
Visoje šalyje skaičiai pradėjo sparčiai augti paplitus naujajai omikron atmainai.
Bandant pristabdyti infekcijos plitimą kai kuriuose Indijos regionuose vėl įvesti apribojimai, pavyzdžiui, komendanto valanda.
Nauji žodžiai privertė net teisintis
Ne tik žmonės, vardu Kovid, jaučiasi paliesti naujų pasaulinio pandeminio leksikono žodžių. JAV dainininkas Omarionas neseniai „Twitter“ socialiniame tinkle sklaidė abejones dėl savo vardo sąsajų su omikron atmaina. „Esu muzikantas ir atlikėjas, o ne atmaina“, – juokavo Omarionas savo gerbėjams linkėdamas gerų naujųjų metų.
Kai pasaulyje vyravo delta atmaina, nelabai laimingi atrodė amerikiečių oro linijų „Delta“ atstovai. Rinkodaros komanda nėrėsi iš kailio galvodama, kaip neminėti delta atmainos pavadinimo.
Kita pandemijos paveikta kompanija buvo „Corona“ alaus gamintojas. „Naujasis koronavirusas, pirmiausia aptiktas Uhane, Kinijoje, nėra tas pat kas „Corona“ alus“, – 2020-ųjų sausį rašė leidinys „Forbes“, nes žmonės visame pasaulyje internete ieškojo žodžių „alaus virusas“ ir „Corona alaus virusas“, bandydami išsiaiškinti, ar virusas nesusijęs su meksikietišku gėrimu.
Šią sąsają pokštui panaudojo indo Kovido Kapooro draugai. Jie nufotografavo K.Kapoorą su alaus buteliu, nuotrauką įkėlė į socialinius tinklus ir parašė: „Žiūrėkite, tai Kovidas, turintis „coroną“.
Parengta „Washington Post“ inf.
pandemija^InstantCOVID-19 vakcina
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.