Didžiausio pasaulio vakcinų gamintojo pažadai virto prakeiksmu: teko sprukti iš šalies

2021 m. rugpjūčio 23 d. 08:01
Akistatoje su koronavirusu didžiausia pasaulyje vakcinos gamybos kompanija Indijoje dirba visu pajėgumu, tačiau vis tiek nespėja tenkinti paklausos. Dėl to pasipylus grasinimams jos vadovui Adarui Poonawallai net teko sprukti iš šalies.
Daugiau nuotraukų (6)
Vakarų Indijos Maharaštros valstijos mieste Punėje biotechnologijų ir biofarmacijos įmonę Indijos serumo institutą („Serum Institute of India“ – SII ) prieš 55 metus įkūrė A.Poonawallos tėvas Cyrusas Poonawalla.
Šeimos verslą perėmusį 40-metį A.Poonawallą Indijos serumo institutas padarė turtingą ir įtakingą.
Jo vadovaujamo vakcinų gamybos monstro produkcija per niekaip neslopstančią pandemiją gali tapti išsigelbėjimu ir Indijai, ir daugybei kitų žemų bei vidutinių pajamų šalių.
Didesni už konkurentus
Jeigu manote, kad galingiausi farmacijos milžinai yra „Pfizer“ ar „Johnson & Johnson“, klystate. Didžiausias pasaulyje yra Indijos serumo institutas, per metus pagaminantis 1,5 mlrd. įvairių skiepų dozių.
Dabar Indijos serumo institutas yra pagrindinis tiekėjas tarptautinėje vakcinų platinimo programoje „Covax“, kuria siekiama užtikrinti lygiavertę šalių prieigą prie skiepų nuo COVID-19.
Todėl A.Poonawalla – žmogus, be kurio vargu ar pasaulis galės laimėti kovą su koronavirusu.
Bet jis vengia bet kokių mėginimų pakalbinti: jei žurnalistams ir pavyksta su juo susisiekti, angliškai su indišku akcentu kalbantis verslininkas prašo skambinti jo viešųjų ryšių atstovui.
O juk yra apie ką klausti. Vakcinos gamybos tempai nėra tokie, kokie planuoti, – gal A.Poonawalla per daug prisižadėjo? Ar tikrai jo įmonė gali parūpinti milžinišką skiepų kiekį?
Milijardierius kelis mėnesius buvo atsiribojęs nuo viešumos prabangiame būste Londone. Tačiau norinčio gelbėti pasaulį vakcinų karaliaus A.Poonawallos istorija – drama, primenanti Bolivudo filmus.
Nuo jo veiklos ir Indijos politikų sprendimų artimiausiais mėnesiais priklausys milijonų žmonių likimas.
Pradžia – žirgų fermoje
Punė – sparčiai augančios ekonomikos simbolis. Ji vadinama variklių miestu: čia savo gamyklas atidarė tokie automobilių pramonės milžinai kaip „Mercedes-Benz“, „Volkswagen“, „General Motors“.
Tuo pat metu Punė, kurioje su priemiesčiais yra per 7 mln. gyventojų, nusipelnė ir Rytų Oksfordo titulo: miestas vilioja į savo aukštąsias mokyklas talentingiausius Indijos jaunuolius, veikia dideli informacinių technologijų centrai.
Išilgai Poonawalla Road pavadinto kelio išsidėsčiusi A.Poonawallos imperija – Indijos serumo instituto fabrikas ir biuro kompleksas. Šalia – žirgynas, sraigtasparnių aikštelė.
Daugiau kaip prieš pusę amžiaus bendrovių patriarchas dabar 80-metis C.Poonawalla būtent žirgų aptvare padėjo kertinį milijardų vertės verslo akmenį. Jis dovanodavo senus arklius vienam valstybiniam tyrimo institutui – ten iš gyvūnų kraujo būdavo išgaunamas serumas, iš kurio buvo gaminamos vakcinos nuo stabligės ir vaistai nuo gyvatės įkandimo.
Vienas veterinaras paskatino C.Poonawallą, užuot atidavinėjus senus žirgus, pačiam užsiimti vakcinų kūrimu.
Nors jam nebuvo nieko maloniau, nei plėtoti automobilių gamybą, tokioje šalyje kaip Indija nei iš sportinių automobilių, nei iš lenktyninių žirgų neuždirbsi tokių pinigų kaip iš vakcinų.
Jų poreikis buvo milžiniškas, nes gyventojų skaičius sparčiai didėjo, o medicinos preparatų trūko, be to, daugumą tekdavo atsisiųsti iš Europos.
Imperija smarkiai plėtėsi
1966-aisiais įkūrusi Indijos serumo institutą Poonawallų šeima jau po dvejų metų pradėjo masinę vakcinų gamybą.
Kompanija augo, vakcinų asortimentas plėtėsi, jos buvo pradėtos platinti kaimyninėse šalyse, o prabėgus porai dešimtmečių verslas jau apėmė visą pasaulį.
Kadangi gamybos apimtis buvo didelė, tai leido preparatus pardavinėti palankiomis kainomis. Sėkminga formulė, kuri galioja iki šiol.
65 proc. visų pasaulio vaikų, paskiepytų nuo tokių ligų kaip tymai, difterija ar poliomielitas, vakciną gavo iš Indijos serumo instituto. Poonawallų dėka pavyko beveik išnaikinti meningitą Afrikoje. Be to, įmonė kūrė naujus preparatus, kaip antai nuo Dengės karštligės – ūminės virusinės uodų platinamos ligos.
„Mūsų produkcija pasiekia daugiau vaikų negu „Coca-Cola“ arba „Pepsi“, – išdidžiai yra sakęs C.Poonawalla.
Šeimos patriarcho sukurta imperija investavo ir į viešbučius, kitą nekilnojamąjį turtą, finansines paslaugas, elektros energijos gamybą. Jos turtas dabar siekia 10 mlrd. eurų – Poonawallai yra turtingiausių Indijos žmonių dešimtuke.
Prabangus gyvenimas
Savo turto Poonawallų šeima neslepia ir mėgaujasi Azijos milijardieriams būdingu gyvenimo būdu, kai apsipirkti arba į verslo susitikimą skrendama nuosavu „Airbus 320“. Jų vilos išdabintos žymių dailininkų Rembrandto, Vincento van Gogho, Pierre’o Auguste’o Renoiro kūriniais.
Prabangiuosius „Rolls-Royce“ Poonawallai kolekcionuoja kaip maži berniukai žaislinius automobiliukus.
Vienas „Mercedes“ S klasės automobilis A.Poonawallo nurodymu buvo perdarytas į Betmeno automobilį.
Po apsilankymo kine jis su sūnumis filmo herojaus Betmeno automobiliu leisdavosi į nuotaikingas keliones, žinoma, dėvėdami juodas žmogaus-šikšnosparnio kaukes.
A.Poonawallo žmona 39-erių Natasha, kurią verslininkas vedė 2006-aisiais, – Indijos serumo instituto vykdomoji direktorė ir žinoma filantropė.
Šeima Adaro velionės motinos Villoo vardu finansuoja ligonines, mokyklas, o Punės mieste – net šiukšlių išvežimą. Labdaringa veikla užsiimanti žavioji Natasha kartais dalyvauja ir mados fotosesijose, rengiamose marmuru, raudonmedžiu išdailintuose Mumbajaus miesto rūmuose.
Prisidėjo ir B.Gatesas
Pinigai, valdžia ir puikus įvaizdis – į Poonawallų gyvenimą kai kurie net ir turtingi indai žvelgia su pavydu.
Savo draugams užmiesčio klube šeimos patriarchas C.Poonawalla nuolat sakydavo, kad gyvenime yra viską pasiekęs ir neturi daugiau jokių norų.
Bet pasaulį užgriuvus koronavirusui skubiai prireikė labai daug vakcinos, ir A.Poonawalla įžvelgė savo gyvenimo šansą.
Pernai gegužę Indijos serumo institutą pasiekė dėžė iš Oksfordo universiteto. Ten ant sauso ledo buteliuke gulėjo vienas mililitras ląstelinės medžiagos – vakcinos „AstraZeneca“ pagrindas. Turėjo praeiti dar aštuoni mėnesiai, kol Didžioji Britanija tapo pirmąja šalimi, patvirtinusia skiepą nuo COVID-19.
Bet taip ilgai A.Poonawalla nenorėjo laukti – gamyba turėjo prasidėti kaip galima greičiau, nepaisant jo tėvo susirūpinimo.
„Kai kurie mane laikė išprotėjusiu“, – yra prasitaręs verslininkas.
A.Poonawalla turėjo surinkti apie 680 mln. eurų gamybos pajėgumams sukurti. 255 mln. eurų jis investavo iš savo kišenės.
Verslininkas paskambino savo mokytojui Billui Gatesui. Vienas turtingiausių pasaulio žmonių indų verslininko projektus remia jau seniai ir šįkart taip pat norėjo padėti.
„Daugelis stebisi, kodėl esame vieninteliai, galintys tai padaryti tokiu mastu. Todėl, kad turėjau viziją ir investavome reikiamą pinigų sumą“, – aiškino A.Poonawalla ir davė pažadą padėti pasauliui kuo greičiau išsivaduoti iš koronaviruso gniaužtų.
Planai ėmė strigti
„Covax“ nedelsiant užsakė 1,1 mlrd. dozių vakcinos nuo koronaviruso „Covishield“, gaminamos Indijos serumo institute Oksforde sukurtos „AstraZeneca“ technologijos pagrindu.
Pernai lapkritį A.Poonawalla pažadėjo Indijos premjerui Narendrai Modi per mėnesį patiekti 400 mln. skiepo dozių.
Preparatą užsisakė daugelis kaimyninių šalių, tarp jų Nepalas ir Bangladešas, tarptautinės bendrovės, privačios ligoninės. Visi mokėjo iš anksto, nes verslininkui reikėjo kapitalo gamybai plėsti.
Šiemet kovą Indijai visa jėga smogė antroji koronaviruso banga. Žmonės duso perpildytuose ligoninių koridoriuose. Netekusieji vilties tepėsi karvių mėšlu, kiti maldavo pagalbos prie Indijos serumo instituto vartų.
Indijos vyriausybė buvo užsisakiusi tik 11 mln. vakcinos „Covishield“ dozių – juokingai mažai šaliai, kurios gyventojų skaičius siekia 1,4 mlrd. Bet A.Poonawalla vis tiek atsiliko nuo grafiko.
Pagal „Covax“ programą šalys vietoj numatyto minimumo – 200 mln. „Covishield“ dozių – gavo tik 30 mln. Bangladešas turėjo stabdyti savo vakcinavimo programą, Indijoje augo mirusiųjų skaičiai. Prasidėjo kaltųjų paieškos.
Teko bėgti į Londoną
A.Poonawalla viešai prisipažino, kad skiepų gamyba brangesnė ir sudėtingesnė, nei manyta. Be to, šįmet sausio 21-ąją fabrike kilo gaisras, jo priežastys nenustatytos. Penki žmonės žuvo.
„Gamybai tai neturi įtakos“, – netrukus savo „Twitter“ paskyroje parašė Indijos verslininkas.
Nepaisant to, ir toliau buvo vėluojama.
Balandį Indijos vyriausybė uždraudė eksportuoti Indijos serumo institute gaminamas vakcinas. Ribojimas galioja iki šiol, nes šalies poreikiai toli gražu nėra patenkinami, – infekuotųjų skaičius Indijoje perkopė 29 mln., fiksuota 380 tūkst. mirčių. Bet mažai kas abejoja, kad šie oficialūs skaičiai gerokai sumažinti ir neatspindi daug tragiškesnės realybės.
Vakcinų karaliumi tituluotas A.Poonawalla staiga tapo atpirkimo ožiu, skiepų tiekimo vilkintoju.
Indijos premjeras N.Modi, ilgą laiką rimtai nežiūrėjęs į koronavirusą ir leidęs rengti didelius susibūrimus per hinduistų šventes nedėvint kaukių, tikriausiai manė, kad tai labai teisinga.
A.Poonawallos telefonas netilo. Skambino politikai, ministrai ir verslininkai, kurie laukė užsakytos vakcinos. Įniršis, daugybė mirčių, skiepų gamybos krizė – Indijos serumo instituto savininko padėtis darėsi grėsminga.
Dėl nesiliaujančių grasinimų verslininkui Indijos vyriausybė skyrė apsaugą, kurią užtikrino aštuonių pareigūnų pamaina.
Vis dėlto situacija įkaito iki raudonumo, ir balandžio 23 dieną A.Poonawalla išskrido į Londoną – dar iki Didžiosios Britanijos įvesto draudimo atvykti iš Indijos dėl ten grėsmingai augančios koronaviruso delta atmainos bangos. Jo laukė žmona Natasha ir sūnūs, kurie čia lanko mokyklą.
Britų dienraščiui „The Times“ A.Poonawalla kalbėjo apie precedento neturintį agresyvumą jo atžvilgiu, todėl buvo priverstas ilgiau užsibūti Anglijoje.
„Nenoriu įsivaizduoti, kas gali įvykti. Negaliu to ištverti vienas“, – sakė paprastai savimi pasitikintis A.Poonawalla.
Pasiduoti nenusiteikęs
Indijos serumo instituto duomenimis, vakcinos nuo COVID-19 gamyba iki šių metų pabaigos labai nepadidės – bent jau birželį buvo išsiųsta 90 mln. dozių.
A.Poonawallai teks nuvilti nemažai šalių, kuriose jo įmonės preparatai per daugelį metų apsaugojo milijonus žmonių ir todėl jie dabar juo tikėjo.
„Visi pažadėjo per daug ir toliau taip elgiasi. Tiesiog paklausa daug didesnė, nei bendrovės gali pagaminti“, – sakė Indijos sveikatos ekspertas Malini Aisola.
Vakciną pasauliui A.Poonawalla galės tiekti tik tada, kai Indija panaikins eksporto draudimą. O tai gali užtrukti – juk paskiepyta tik nedidelė dalis jo tėvynainių.
Iš šios dramos naudos turi Kinija – teigiama, kad už programišių atakų prieš Indijos serumo institutą slypi nuolatinė Indijos varžovė. Kinija dabar nori savo sukurtomis vakcinomis aprūpinti tas šalis, kurioms preparatus iki šiol tiekė A.Poonawalla.
Vis dėlto sėkmės išlepintas Indijos milijardierius neketina pasiduoti. Birželio pabaigoje A.Poonawalla paliko savo 2300 kv. m ploto namus prabangiame Londono kvartale ir sugrįžo į Indiją, nes tikisi įgyvendinti savo pažadą pasauliui, kovojančiam su koronavirusu.
Indija^InstantCOVID-19 vakcina
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.