Kartelis „Jalisco Nueva Generación“ (CJNG) mėgsta siųsti aiškias žinutes visuomenei.
Pastaruosius kelerius metus Meksikos narkotikų karams atsinaujinus, šio kartelio iškilimas kelia ypač didelį nerimą – jie yra tiek įžūlūs, tiek negailestingi. Kovos su narkotikais biuro duomenimis, ši nusikaltėlių grupuotė atsakinga už tonomis kiekvieną mėnesį gabenamą metamfetaminą į JAV teritoriją.
„CJNG šiuo metu yra mūsų prioritetas nr. 1“, – tvirtino Billas Bodneris, specialusis agentas, atsakingas už kovą su narkotikais Los Andžele padalinį, kuris ir vadovauja agentų grupei, siekiančiai susekti žiauriojo kartelio lyderį.
Tas žmogus – Nemesio Rubénas Oseguera Cervantesas, žinomas kaip El Mencho, iki šiol sėkmingai išvengęs JAV federalinės valdžios rankos.
Ne vienas apklaustas JAV ir Meksikos teisėsaugos pareigūnas tikino, jog CJNG lyderis užėmė prieš tai karaliavusio „Sinaloa“ vado El Chapo vietą, kuris buvo sučiuptas 2016 m.
„Zetų („Sinaloa“ kartelio narių – red.) labai bijojo“, – sakė B.Bodneris. – Bet atsirado jų vertas varžovas.“
Vaiduoklio medžioklė
DEA paskelbė 10 milijonų dolerių atlygį už informaciją, kuri padėsianti areštuoti El Mencho, tačiau šių pinigų iki šiol niekas negavo.
CJNG gyvuoja tik apie dešimtmetį, tačiau į valdžią jis pakilo daug greičiau nei jų varžovai „Sinaloa“ kartelis. Dabar kartelio įtaka siekia šešis žemynus ir 28 iš 32 Meksikos valstijų.
Grupuotės gabenami narkotikai pasiekia visus pagrindinius JAV miestus, įskaitant Los Andželą, Čikagą, Hiustoną, Atlantą ir Niujorką, praneša pareigūnai.
El Mencho jau buvo JAV federaliniame teisme nuteistas dėl prekybos narkotikais, korupcijos ir žmogžudysčių, tačiau nusikaltėlis iki šiol laisvėje.
Meksikiečio susekimas šiuo metu yra svarbiausia kovos su narkotikais biuro užduotis, tačiau kol kas visos paieškos buvo bevaisės. Kai kurie iš pareigūnų kartelio vadą vadina „vaiduokliu.“
Kartelio lyderis gimė mažame Meksikos miestelyje Naranjo de Chila 1966 m., vėliau kurį laiką gyveno Kalifornijoje, tačiau jau aštuntajame dešimtmetyje jis buvo areštuotas dėl narkotikų pardavimo.
Galų gale jis grįžo į Gvadalacharą ir pradėjo dirbti „Milenio“ kartelyje, kuris buvo priklausomas „Sinaloa“. Jis greit iškilo jų gretose kaip vienas lyderių, o 2010m. atsiskyrė nuo šios grupuotės ir sukūrė savą, smurtu ir žiaurumu pasižymėjusį kartelį.
Didžiausias CJNG smurto proveržis – 2016 m., kai buvo sučiuptas legendinis El Chapo ir Meksikos narkotikų rinkoje atsirado laisvų, niekam nepriklausančių teritorijų, kurias kartelis užėmė savo griežta disciplina ir negailestingu susidorojimu.
„Atrodo, kad El Mencho yra daug drausmingesnis nei Chapo, – naują Meksikos narkotikų karalių apibūdino B.Bodneris. – El Chapo mėgo gyventi prašmatnų gyvenimo būdą – automobiliai, moterys, gražūs restoranai, alkoholis. El Mencho laikosi atokiau nuo tokių dalykų, sportuoja, valgo teisingai, nenori būti pastebėtas.“
Vienas iš nedaugelio žinomų jo pomėgių – meilė gaidžių peštynėms, kuri jam suteikė dar vieną slapyvardį – „Gaidžių valdovas“.
„Mes esame kare“
Tamsoje paslėptu veidu vyras prisimena paskutinį kartą, kai kalbėjo su sūnumi.
Tai įvyko daugiau nei prieš metus. Praėjo beveik 400 dienų kančios – skausmo, žinant jog tavo sūnus buvo žiauriai nužudytas, tačiau dar nerandant kūno.
„Aš netikėjau, kad žmonės gali tai padaryti“, – sakė jis interviu. – Mes esame kare.“
Saugumo sumetimais jis paprašė nerodyti jo veido ir nenaudoti jo vardo. Tai yra įprastas prašymas Meksikoje, kur vyriausybė ką tik paskelbė, kad vykstančio narkotikų karo metu dingo daugiau nei 61 000 žmonių – o žmogžudysčių skaičius viršijo 31 000 vien 2019 m.
Jis dėvėjo kepurę su snapeliu, buvo su ūsais ir pavargusia šypsena. Jis dirbo paprastu mediku, tačiau jo šeimai priklausė ranča atokiame Meksikos kaime, kurią buvo paveldima karta iš kartos. Kol, pasak jo, dešimtys kartelio narių nusprendė pasinaudoti ja narkotikų gamybai.
„Vyriausybė nesusitvarko su jais“, – niūrai kalbėjo tėvas.
Naudojasi socialiniais tinklais
Visuose socialiniuose tinkluose CJNG viešina egzekucijų nuotraukas, kraupius vaizdo įrašus, norėdami parodyti savo galią šalyje.
Kartelis taip pat naudojasi socialinėmis medijomis ieškant naujų narių per propagandinius įrašus.
Tačiau kaip pasakojo vienas buvęs Meksikos žvalgybos pareigūnas, kartelis jaunuolius rengia nuo labai mažų dienų – ankstyvoje paauglystėje – lengvai suviliodamas narkotikais, žadėdamas pinigų ir darbo.
Kai kuriuose rajonuose kartelio nariai taiko „Robino Hudo“ taktiką, skirstydami maistą ir kitas atsargas neturtingoms bendruomenėms. Tačiau vos privilioti jauni vyrai yra nedelsiant kankinami ir priverčiami tapti žudikais ar smogikais.
Dėl išpuolių negailestingumo CJNG dažnai lyginami su „Islamo valstybe“.
„Kalbant apie smurtą, taip, – nurodė specialusis agentas B.Bodneris. – Jie galbūt neturi religinės ideologijos, bet smurtas yra tas pats.“
„Kraujo dėmė“
JAV Kovos su narkotikais biuras pasakojo NBC, jog didžioji dalis metamfetamino kertančio JAV sienas priklauso CJNG.
Priešingai nei marihuanos ar heroino, šiam narkotikui nereikia derlingo žemės ploto ar gerų oro sąlygų. Jis gaminamas laboratorijose, kurios statomos izoliuotose vietovėse, tad sintetinių narkotikų prekyba yra ženkliai pelningesnė.
Biurui ištyrus kartelio gaminamo metamfetamino sudėtį paaiškėjo, jog dabar parduodami narkotikai yra „grynesni“ nei bet kada anksčiau.
Meksikos Guanachuato valstijos saugumo komisarė Sophia Huett interviu sakė, kad amerikiečių priklausomybė nuo narkotikų sukuria milžinišką paklausą – o tai savo ruožtu skatina kartelius ir jų smurtą.
„Deja, su kiekviena suvartota doze atsiranda kraujo dėmė“, – samprotavo saugumo komisarė. – Ir to negalime sustabdyti.“
Parengta pagal NBC inf.