Po Kapitolijaus šturmo antrą kartą teisiamas D. Trumpas sudrebino Respublikonų partijos pamatus

2021 m. vasario 13 d. 14:13
Donaldo Trumpo apkalta Senate įsibėgėjo. Demokratai buvusį prezidentą kaltina sukilimo kurstymu, tačiau jis greičiausiai bus išteisintas. Tačiau iš Respublikonų partijos traukiasi rekordiškai daug narių.
Daugiau nuotraukų (5)
74-erių D.Trumpas Senate teisiamas jau antrą kartą. Pirmoji apkalta, kurią demokratai jam surengė prieš metus, nepavyko. Panašu, kad nepasiseks ir ši.
Demokratų partijos atstovai tvirtina, kad buvęs šalies lyderis sausio 6-ąją kurstė sukilimą ragindamas savo lojalistų minią eiti prie Kapitolijaus ir sutrukdyti rinkimų rezultatų tvirtinimo procedūrą.
Skubos tvarka Atstovų Rūmuose surengtas apkaltos balsavimas greitai buvo patvirtintas – 232 balsais prieš 197 prezidentas pripažintas kaltu. Tačiau norint priimti šį sprendimą Senate reikia 67 iš 100 senatorių balsų.
Demokratai tokių turi tik 50, o juos remia tik keletas Respublikonų partijos senatorių.
Apkaltos procesas turėtų pasibaigti ateinančią savaitę.
Respublikonų partijos senatorius Tedas Cruzas tvirtina, kad apkaltos proceso rezultatas aiškus iš anksto – prezidentas bus išteisintas. Bet demokratai nori parodyti, jog smurto kurstymas prieš įstatymų leidėjus Amerikoje nėra pateisinamas, nes ši šalis yra demokratinė.
„Negalime leisti, kad prezidentai kurstytų ir mobilizuotų minią smurtauti prieš mūsų vyriausybę ir institucijas, nes jie atsisako priimti žmonių valią“, – tvirtino apkaltos procesui vadovaujantis demokratas Jamie Raskinas.
Apkaltos proceso metu demokratai į respublikonų sąžinę apeliuoja itin emocingais ir anksčiau nematytais vaizdo ir garso įrašais, padarytais per Kapitolijaus šturmą.
Įrašuose girdėti, kaip su protestuotojų minia nesusitvarkantys policininkai vienas kitam šaukia, kad praranda ryšį.
Ant vieno pareigūno buvusios kūno vaizdo kameros įrašai parodė, kad jam teko patirti prezidento šalininkų smurtą (tą dieną žuvo 5 žmonės, įskaitant vieną policijos pareigūną. – Red.).
Garso nefiksuojančioje saugumo kameroje buvo užfiksuoti bėgantys slėptis buvęs viceprezidentas Mike’as Pence’as, jo šeima, kiti Senato ir Atstovų Rūmų nariai bei jų komandų nariai.
Dar kitame įraše buvo girdėti protestuotojų skanduotė: „Pakarkite Mike’ą Pence’ą! Pakarkite Mike’ą Pence’ą!“
Šis politikas sulaukė didžiausio D.Trumpo įniršio, kai galiausiai nesutiko pats pažeisti konstitucijos ir nepatvirtinti rinkimų rezultatų, kurie rodė aiškią Joe Bideno pergalę, nepaisant buvusio prezidento tvirtinimų, jog rinkimai buvo suklastoti.
Demokratai Senate tvirtina, jog buvęs prezidentas jau ilgą laiką užsiėmė smurto šalyje kurstymu.
„Noriu pasakyti aiškiai: prezidentas neskatino pulti 1–2 žmonių ar demokratų kaip aš.
Jis liepė pulti jus visus“, – tvirtino Atstovų Rūmų narys demokratas Tedas Lieu.
Dar spalio mėnesį prezidentas tviteryje džiaugėsi savo šalininkų elgesiu, kai jie mėgino nuo kelio nustumti važiuojantį J.Bideno rinkimų kampanijos autobusą.
Demokratų teigimu, prezidento kalba darėsi vis labiau kurstanti smurtą ir jis net nebandė slopinti karingų nuotaikų – pakvietė savo šalininkus sausio 6-ąją atvykti į Vašingtoną ir sustabdyti rinkimų rezultatų vagystę.
„Jis savo šalininkams ne tik liepė kovoti, bet ir pasakė, kur, kada ir kaip“, – tvirtino demokratas Joe Neguse’as.
Tuo metu D.Trumpo advokatai teigia, jog prezidento teiginiai apie rinkimų klastojimą ir sukčiavimą ir ugninga retorika sausio 6-ąją yra neliečiami pagal pirmąją konstitucijos pataisą, kuri garantuoja žodžio laisvę.
Prezidento teisininkai tvirtina, kad panašią į D.Trumpo retoriką vartoja ir demokratai kviesdami šalininkus į rinkimų renginius.
Tačiau net jeigu D.Trumpo apkalta nebus sėkminga, demokratai tikisi, kad šis procesas padės pakeisti nors dalies lojalių respublikonų požiūrį į savo partijos vadovybę. Jau po Kapitolijaus šturmo buvo galima pastebėti pirmuosius besikeičiančios nuomonės rezultatus.
Dešimtys tūkstančių respublikonų pastarosiomis savaitėmis pateikia prašymus palikti partiją.
Kalifornijoje daugiau kaip 33 tūkst. registruotų respublikonų paliko partiją per tris savaites po Kapitolijaus šturmo. Pensilvanijoje šis skaičius siekė 12 tūkst., o Arizonoje – 10 tūkst.
„The New York Times“ atlikta analizė parodė, kad Respublikonų partiją per pastarąsias kelias savaites 25 valstijose, kurių partinės priklausomybės duomenys prieinami viešai, paliko 140 tūkst. narių.
Politikos ekspertai tvirtina, kad toks procesas įprastas po nesėkmingų rinkimų, tačiau jis niekada nebuvo toks aktyvus.
Respublikonų partiją palieka ne tik nauji nariai, bet ir ilgamečiai jos nariai. Vienas jų – Pensilvanijoje gyvenantis 56-erių kariuomenės veteranas Juanas Nunezas.
„Tai, kas sausio 6 dieną nutiko Vašingtone, sudaužė mano širdį“, – tvirtino partiją palikęs karo veteranas.
Parengta pagal „The New York Times“, „The Washington Post“ inf.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.