Demokratijos šventovė Amerika braška per visas siūles: kas laukia po D. Trumpo gaujos išpuolio
Giedrius Kanapka
„Lietuvos rytas“
2021-01-09 16:52Tūkstantinė Donaldo Trumpo šalininkų minia praliejo kraują ir įsiveržė į JAV Kapitolijų tikėdamasi pakeisti rinkimų baigtį, kai šį trečiadienį Kongreso nariai rinkosi patvirtinti rinkimų rezultatų. Bet anarchistiniai veiksmai nesustabdė demokratijos proceso.
JAV Kongresas tik ankstyvą ketvirtadienio rytą baigė lapkritį vykusių prezidento rinkimų rezultatų patvirtinimo procedūrą.
Niekuo neišsiskiriantis ir formalumu turėjęs būti trečiadienio posėdis pavirto chaosu, kai prezidento D.Trumpo paskatinti protestuotojai įsiveržė į Kapitolijų, kad sustabdytų rinkikų kolegijos balsų tvirtinimą ir išrinktojo prezidento Josepho Bideno pergalę.
Minia kadenciją baigiančio prezidento lojalistų sukėlė tokį skandalą, kokio daugiau kaip 200 metų Amerikos demokratija nebuvo mačiusi ir pasijutusi tokia pažeidžiama.
Kol Kongreso nariai evakavosi į saugias vietas, policijos užkardas įveikę D.Trumpo šalininkai šeimininkavo Kapitolijuje.
Jie daužė langus, įsilaužė į Atstovų Rūmų pirmininkės Nancy Pelosi biurą, vogė daiktus, o galiausiai pateko ir į Senato posėdžių salę.
Čia pakaitomis pozavo prieš fotoaparatų objektyvus vietoje, kurioje neseniai sėdėjo viceprezidentas Mike’as Pence’as.
D.Trumpo simbolika dėvinčių asmenų išpuolis kelioms valandoms sustabdė rinkimų rezultatų tvirtinimą, bet galiausiai vėl posėdžiauti susirinkę JAV tautos atstovai sutartinai pasmerkė šį smurto protrūkį ir įgyvendino tai, ką jie pavadino „konstituciškai šventa“ savo funkcija.
Viceprezidentas M.Pence’as galiausiai atsiskyrė nuo D.Trumpo, kuriam ištikimai tarnavo pastaruosius 4 metus, ir 3 val. 40 min. vietos laiku paskelbė tai, kas buvo jau du mėnesius aišku: J.Bidenas surinko 306 rinkikų kolegijos balsus ir nugalėjo 232 balsus surinkusį D.Trumpą, tad sausio 20 dieną bus inauguruotas 46-uoju Jungtinių Valstijų prezidentu.
„Tie, kurie šiandien kėlėte sumaištį mūsų Kapitolijuje, – jūs nelaimėjote. Smurtas niekuomet nelaimi – laimi laisvė“, – pabrėžė viceprezidentas.
Galiausiai su pralaimėjimu rinkimuose susitaikė ir D.Trumpas.
„Nors aš visiškai nesutinku su rinkimų rezultatais, o faktai paremia mano poziciją, sausio 20-ąją įvyks tvarkingas valdžios perdavimas“, – prezidento žodžius tviteryje citavo jo padėjėjas socialinės žiniasklaidos reikalams Danas Scavino.
Bet šią savaitę dar giliau prasivėrusios JAV visuomenės žaizdos greitai neužsivers – išpuolis Kapitolijuje paliko daugybę neatsakytų klausimų, o demokratus palaikantys amerikiečiai kaip niekada laukia J.Bideno, kuris žadėjo atkurti šalyje teisingumą, valdymo.
Minią surinko prezidentas
Viskas prasidėjo nuo to, kad daugelį savaičių JAV prezidentas D.Trumpas savo šalininkus maitino informacija apie neva suklastotus rinkimus ir pakvietė juos į eitynes prie pastato, kuris simbolizuoja JAV demokratiją.
„Statistiškai neįmanoma, kad pralaimėčiau 2020-ųjų rinkimus, – gruodžio 20-ąją tviteryje rašė D.Trumpas. – Didelis protestas Vašingtone sausio 6-ąją. Būkite ten, situacija bus pašėlusi.“
Susirinko tūkstančiai lojalistų, o juos pasitikęs prezidentas paragino minią eiti prie Kapitolijaus, išreikšti pyktį dėl balsavimo procedūros ir pareikalauti išrinktų atstovų, kad jie atmestų rinkimų rezultatus.
„Mes eisime prie Kapitolijaus ir išreikšime palaikymą savo drąsiems senatoriams ir Atstovų Rūmų nariams.
Mes nepasiduosime ir nepripažinsime pralaimėjimo“, – tokiais žodžiais į mūšį saviškius kvietė prezidentas.
Prie Kapitolijaus atėjusi minia pamažu spaudė pareigūnus ir veržėsi pro barikadas. Pareigūnai elgėsi diplomatiškai ir nenaudojo jėgos prieš protestuotojus, tad šie persikėlė prie pat pastato prieigų, o drąsiausi pradėjo laužtis į vidų.
D.Trumpo palaikytojai Kapitolijuje ne tik niokojo kabinetus, bet ir ieškojo viceprezidento M.Pence’o – norėjo priversti pažeisti įstatymus ir nepatvirtinti J.Bideno pergalės.
Prezidentas trečiadienį vykusio lojalistų mitingo metu ragino M.Pence’ą nepatvirtinti rinkikų kolegijos balsavimo rezultatų, o vėliau socialiniuose tinkluose parašė: „Padaryk tai, Mike’ai. Atėjo laikas elgtis ypač drąsiai!“
Protestuotojų rankose galėjo atsidurti net balsavimo dokumentai, bet per evakuaciją juos pagriebė vienas darbuotojas.
Demokratų ir Respublikonų partijų biuruose buvo aptiktos dvi bombos, jas detonavo specialiosios tarnybos.
Raminti įniršusios minios puolė ir pats D.Trumpas, tačiau šalia kvietimų gyventi taikiai ir eiti namo buvo siunčiama kita žinutė – į Kapitolijų įsilaužusius žmones prezidentas vadino didžiais patriotais, kurie reagavo į pavogtą pergalę rinkimuose.
Galiausiai Vašingtono merė paskelbė mieste komendanto valandą, o riaušininkus iš Kapitolijaus pavyko išguiti tik pasitelkus Nacionalinės gvardijos ir kitų specialiųjų tarnybų pajėgas.
Nepaprastoji padėtis JAV sostinėje galios iki sausio 21-osios, kai bus pasibaigusios visos J.Bideno inauguracijos iškilmės.
Auka dalijosi karo šūkiais
Kapitolijaus šturmo metu buvo girdėti ir šūviai. Vienų kėdėmis ir stalais užremtų durų stiklas ėmė trūkinėti ir netrukus dužo.
Pro atsiradusią skylę ėmė lipti moteris, pasigirdo šūvis, ji krito ant žemės.
Į krūtinę pašauta moteris dar sulaukė medikų pagalbos, tačiau pristačius ją į ligoninę buvo patvirtinta – ji mirė.
Tai pirmoji visą pasaulį šokiravusių riaušių Vašingtone auka, apie kurią sužinojo pasaulis.
Vašingtono policijos viršininkas Robertas Contee teigė, kad šūvį paleido vienas iš Kapitolijaus pareigūnų.
Žuvusi 35-erių Ashli Babbitt – JAV karinių oro pajėgų veteranė. 14 metų kariuomenėje tarnavusi moteris iš San Diego lemtingą dieną socialinėje erdvėje dar pasidalijo kovingomis žinutėmis, prie vadinamosios D.Trumpo gaujos paragino prisijungti ir kitus žmones.
Apie tai prabilo A.Babbitt vyras Aaronas. Jis kartu su ja į Vašingtoną nevyko.
Dieną prieš riaušes A.Babbitt tviteryje rašė: „Niekas mūsų nesustabdys. Jie gali bandyti, bandyti ir bandyti, bet audra jau čia ir ji užklups Vašingtoną mažiau nei po 24 valandų.“
Likus porai valandų iki to momento, kai D.Trumpo šalininkai šturmavo Kapitolijų, pralaužė užtvaras ir įsiveržę į vidų ėmė niokoti viską aplink, A.Babbitt paskelbė ir „būtinų padaryti dalykų sąrašą“. Be kita ko, ji rašė, kad viceprezidentas M.Pence’as privalo atsistatydinti ir turi būti nubaustas dėl išdavystės.
Pasaulio šalių lyderių pasmerktų riaušių metu dėl medicininių priežasčių mirė dar trys žmonės.
Pranešta apie 14 sužeistų pareigūnų, vienas iš jų mirė dėl patirtų sužalojimų.
Per riaušes Kapitolijuje pareigūnai sulaikė daugiau kaip 50 asmenų, dar kelios dešimtys jų buvo sulaikyta dėl komendanto valandos pažeidimų.
Prakalbo apie apkaltą
JAV prezidento D.Trumpo kadencija baigiasi sausio 20 dieną, bet šio trečiadienio riaušės ir įsilaužimas į Kapitolijų, kurį savo kalbomis išprovokavo JAV prezidentas, paskatino respublikonus galvoti apie precedento neturintį sprendimą – pašalinti šalies vadovą pasinaudojus 25-ąja konstitucijos pataisa.
„Jam turi būti paskelbta apkalta ir jis turi būti pašalintas iš pareigų“, – CNN tvirtino vienas neseniai išrinktas respublikonas.
Kitas buvęs aukšto rango pareigūnas taip pat tvirtino, jog prezidento veiksmai buvo pakankami, kad būtų galima jį pašalinti iš pareigų net ir likus tokiam trumpam laiko tarpui.
„Tai yra didelis šokas visai sistemai. Kaip jis dar porą savaičių gali eiti pareigas?“ – retoriškai klausė buvęs pareigūnas.
Taip vėlai keldamas rankas dėl JAV prezidento apkaltos Senatas balsuotų už tai, kad D.Trumpas daugiau ateityje negalėtų užimti jokio federalinio lygmens posto.
Bet jeigu būtų pritaikyta 25-oji konstitucijos pataisa, JAV viceprezidentas M.Pence’as ir vyriausybės kabineto narių dauguma turėtų balsuoti, kad D.Trumpas turi būti nušalintas nuo einamų pareigų, nes nesugeba tinkamai pasinaudoti savo galiomis.
Tai būtų precedento neturintis žingsnis.
Vis dėlto vargu ar prezidentas per likusias dienas poste sulauks tokio kirčio, bet diskusijos šia tema jau pasiekė Kapitolijų – ne vienas prieš metus prieš D.Trumpo apkaltą balsavęs senatorius permąstė savo poziciją.
Tuo tarpu N.Pelosi paskelbė, kad jei prezidento komanda nepritaikys 25-osios konstitucijos pataisos, Kongresas gali skubos tvarka iškelti D.Trumpui apkaltos procesą dėl protestuotojų skatinimo pulti Kapitolijų.
Nepasitenkinimas dėl protestuotojų skatinimo kilo ir D.Trumpo administracijoje. Iš pareigų pasitraukė susisiekimo sekretorė Elaine Chao, švietimo sekretorė Betsy DeVos, pirmosios ponios Melanios Trump personalo vadovė Stephanie Grisham, Baltųjų rūmų socialinių reikalų sekretorė Anna Cristina Niceta, spaudos reikalų patarėja Sarah Matthews, Nacionalinės saugumo agentūros direktoriaus pavaduotojas Mattas Pottingeris.
Buvęs Baltųjų rūmų personalo vadovas Mickas Mulvaney pasitraukė iš specialaus pasiuntinio Šiaurės Airijoje pareigų.
„Nebegaliu likti po šių įvykių“, – teigė M.Mulvaney.
Apie pasitraukimą paskelbė svarstantis prezidento patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Robertas O’Brienas.
Smurtinė kulminacija
Buvęs prezidentas Barackas Obama tvirtino, kad įvykių Kapitolijuje buvo galima tikėtis matant, kaip D.Trumpas ir jo sąjungininkai reagavo į pralaimėjimą.
„Du mėnesius prezidentas, jo politinė partija ir ją remianti žiniasklaida nesugebėjo savo šalininkams pasakyti tiesos, kad šie rinkimai nebuvo artima dvikova ir išrinktasis prezidentas J.Bidenas duos priesaiką sausio 20-ąją. Jų (respublikonų. – Red.) fantazijų naratyvas vis tolo nuo realybės, tad dabar pamatėme to pasekmes – smurtinę kulminaciją“, – teigė B.Obama.
Išrinktasis prezidentas J.Bidenas taip pat pasmerkė įniršusios minios veiksmus ir dėl to kaltino kadenciją baigiantį prezidentą.
„Tai yra tamsi akimirka mūsų šalies istorijoje. Tai nėra nepasitenkinimo reiškimas. Tai yra netvarka ir chaosas“, – kalbėjo J.Bidenas.
Demokratai ir šią partiją palaikanti žiniasklaida vieningai sutaria – šis įvykis bus atspindys visos šoumeno D.Trumpo kadencijos, kurios metu skandalai kilo taip dažnai, kad net nebuvo galima jų visų susekti.
„Kai kurie prezidentai rašo atsisveikinimo kalbas. Šis pasirinko surengti atsisveikinimo riaušes“, – rašė „The Washington Post“ skiltininkas Davidas von Drehle.
Belieka tikėtis, kad D.Trumpo šalininkai Vašingtone nesukels chaoso per J.Bideno inauguraciją. Saugumo tarnybos tam bus kur kas rimčiau pasiruošusios ir neleis įvykti tokio masto neramumams.
Tuo metu J.Bidenas šią savaitę pasiekė dar vieną pergalę. Pakartotiniuose senatorių rinkimuose Džordžijos valstijoje pergalę prieš iki šiol senatoriaus postus užėmusius respublikonus šventė Demokratų partijos atstovai.
Vadinasi, artimiausius 2 metus Senate bus po 50 demokratų ir respublikonų.
Tai reiškia, kad lemiamą balsą turės išrinktoji viceprezidentė Kamala Harris.
Sau palankesnės situacijos įstatymų leidybos institucijose J.Bidenas ir negalėjo tikėtis.
Dabar jis galės įgyvendinti savo tikslus ir dar stipriau iš visų sluoksnių išrauti D.Trumpo palikimą.