„Mano gyvenimas nuostabus, turiu puikią šeimą ir draugus, bet pastaruosius ketverius metus gyvenau tarsi su neaukšta temperatūra – jausdama nerimą, liūdesį ir neviltį. Tai persmelkė kasdienybę“, – apie D.Trumpo prezidentavimą sakė filantropė, buvusi žurnalistė 77-erių J.Kazickas, su „Lietuvos rytu“ kalbėdama savo namuose Niujorko valstijoje.
Kartu su šimtais Amerikos lietuvių ji ranka rašė laiškus ir siuntinėjo žinutes rinkėjams ragindama žmones balsuoti JAV prezidento rinkimuose.
Jos vyras Rogeris Altmanas, investicinio banko „Evercore“ įkūrėjas, Joe Bideno kampanijai surinko ne vieną milijoną dolerių aukų, kad padėtų iš posto išversti D.Trumpą.
Jie lengviau atsikvėpė tik tada, kai po tris dienas trukusio balsų skaičiavimo laimėtoju buvo pripažintas J.Bidenas, nors D.Trumpas iki šiol trimituoja, kad laimėjo jis, o pergalė buvo pavogta.
Paskatų nuversti netrūko
Garsiosios šeimos namuose netrūksta nuotraukų su Baracku Obama, įrėminti kadrai, kuriuose lietuvė glėbesčiuojasi su Hillary ir Billu Clintonais – jie tapo šeimos draugais, kai R.Altmanas dirbo B.Clintono komandoje valstybės Iždo departamente. Buvę JAV prezidentai yra svečiavęsi J.Kazickas namuose prie Niujorko Centrinio parko, kur šeima rengdavo lėšų rinkimo vakarus.
Suaugus vaikams šeima namą pardavė ir persikėlė į mažesnį butą, o karantiną leido toli nuo Niujorko peripetijų savo rančoje Vajominge. Dabar jie gyvena vasarnamyje užmiestyje. Bet jokia pandemija nesustabdė Amerikos lietuvės ir jos vyro aktyvumo JAV politikos užkulisiuose.
„Jautėme didžiulę paskatą išversti šį žmogų iš prezidento posto. Šį demagogą, autokratą, seksistą, žmogų, kuris melavo, kuris menkino kitos rasės atstovus, neįgaliuosius, imigrantus, – šis sąrašas labai ilgas“, – savo nuomonės apie D.Trumpą neslėpė J.Kazickas.
Abejingų jam nėra – meilė ir neapykanta visoje Amerikoje kunkuliuoja kaip niekada įnirtingai.
Už D.Trumpą balsavo per 73,5 mln. žmonių, tačiau tai – 6 mln. mažiau nei už J.Bideną.
Nieko nejausti D.Trumpui faktiškai neįmanoma. Per ketverius metus trukusią D.Trumpo erą apie jį išleista daugiau kaip 150 knygų. Televizijos kanalai transliavo ne naujienas, o realybės šou iš Baltųjų rūmų.
D.Trumpas kartais net naktimis kasdien rašinėjo žinutes pasauliui „Twitter“ socialiniame tinkle.
Kai likus kelioms dienoms iki rinkimų žmones į demokratų pusę palenkti norėjęs B.Obama susitiko su rinkėjais Mičigane, jis pažadėjo: „Apie juos tikrai neturėsite galvoti kiekvieną dieną.“
„Visus tuos ketverius metus kas rytą atsibundi ir matai absurdiškus D.Trumpo pareiškimus „Twitter“, kartais šimtus jų per dieną. Jis visą laiką šmėžavo akyse. Vis galvojau: kaip tai įmanoma? Kas vyksta Amerikoje?“ – sakė J.Kazickas.
Garsių išeivių Aleksandros ir Juozo Kazickų šeimoje augusi moteris tvirtino: „Ačiū Dievui, kad jie nematė D.Trumpo prezidentavimo.
Tai būtų sukėlę per daug sielvarto, nors visą gyvenimą tėveliai balsavo už respublikonus.“
Už J.Bideną – lietuvių grupė
Istoriškai išeiviai iš Lietuvos Amerikoje dažniau palaikė JAV dešiniuosius tikėdami, kad šie vykdys griežtesnę politiką Rusijos atžvilgiu.
Nors pati labiau liberalių pažiūrų J.Kazickas sakė, kad nesiginčijo su tėvais dėl jų pasirinkimo, nes svarbiausia buvo tai, kad šaliai vadovautų dori, atsidavę žmonės.
„Dėl savo krikščioniškų vertybių visada svarbiausia buvo rūpintis artimu, mylėti kaimynus ir aplinkinius.
Kai buvo renkamas B.Obama, tėvai turbūt balsavo už Johną McCainą. Ar aš būčiau buvusi patenkinta juo kaip prezidentu? Absoliučiai!
Paskui respublikonų kandidatas buvo Mittas Romney – jei jis būtų laimėjęs prieš B.Obamą, būčiau palaikiusi ir jį – padorų, rūpestingą, supratingą valstybės tarnautoją. Bet tik ne šį egoistinį psichopatą D.Trumpą“, – sakė J.Kazickas.
Panašiai mąstančių Amerikos lietuvių bendruomenėje buvo tiek, kad per tūkstantį žmonių susibūrė į grupę, pasivadinusią „Amerikos lietuviai ir draugai už Joe Bideną“.
Jie dalijosi įžvalgomis ir naujienomis, kartu savanoriavo ragindami amerikiečius balsuoti rinkimuose ir šypsodamiesi fotografavosi su specialiais marškinėliais, kur raidės JOE išspausdintos Lietuvos vėliavos spalvomis: geltona, žalia ir raudona.
Ginčai tarp išeivių
J.Bideno palaikytojų aktyvizmas netruko supykdyti D.Trumpo gerbėjų Amerikos lietuvių bendruomenėje.
Vienas žinomas bendruomenės veikėjas Kęstutis Eidukonis net išplatino laišką, kuriame aiškino, kaip susijaudino dėl to, kad tiek lietuvių palaiko J.Bideną, nes šis esą „kažkada buvo Lietuvos draugas, tačiau dabar – nesąmoningai draugauja su Kinija, Rusija ir Iranu“.
J.Bideno rėmėjų grupė netruko atsakyti ilgiausiu laišku – atrėmė kiekvieną K.Eidukonio argumentą.
„Sakote, kad J.Bidenas mus nuves į socializmą. Prašytume pasakyti, kur radote informacijos, kad J.Bideno administracija siūlo valstybei kontroliuoti gamybą ir prekių platinimą? J.Bideno administracija greičiau imsis mokesčių, atlyginimų ir socialinės gerovės reformų, naudingų vidurinei klasei stiprinti, – rašė Amerikos lietuvių aktyvistai savo viešame atsakyme. – Mes nesame pakeliui į socializmą su J.Bidenu, bet su D.Trumpu virstame bananine respublika, kurioje svarbiausių institucijų vadovai ištikimi prezidentui, užuot dirbę Amerikos žmonėms. Mūsų šalis tolsta nuo teisinės valstybės ir valdžių padalijimo principų, nors tai visada buvo demokratijos garantas.“
Gyveno netoli demokrato
J.Kazickas išdidžiai dėvėjo savo marškinėlius su trispalviu užrašu JOE ir skyrė valandų valandas kartu su kitais lietuviais aktyvistais rašydama laiškus ir žinutes Floridos rinkėjams.
„Žinutės turėjo būti neutralios, tiesiog raginančios eiti balsuoti. Tačiau norėjosi žmonių paklausti vieno: ką D.Trumpas dėl jūsų nuveikė?
Buvau laiminga matydama tiek daug lietuvių savanoriaujant. Tikiuosi, kad entuziazmas niekur nedings ir vėliau“, – kalbėjo J.Kazickas.
Moteris gimė Antrojo pasaulinio karo metais okupuotame Vilniuje, vėliau su šeima bėgo nuo sovietų arklio traukiamu vežimu iš Žaliosios kaimo Suvalkijoje į Rytų Prūsiją, tada traukiniu iki Vroclavo, galų gale į karo pabėgėlių stovyklą.
Tik po trejų metų gyvenimo keliose stovyklose Vokietijoje Kazickai laivu pasiekė Ameriką, ten gyvenimas prasidėjo iš naujo.
„Kai pamatysiu J.Bideną, reikės papasakoti, kad atvykę į Ameriką 1947-aisiais su tėvais gyvenome Vilks Baryje, Pensilvanijos mieste iš jo paties apygardos“, – šypsojosi J.Kazickas.
Surengė pokalbį su kandidatu
Su išrinktuoju prezidentu ji yra nekart susitikusi, kai nuo 1977 m. dirbo žurnaliste Vašingtone. Tais laikais J.Bidenas jau buvo JAV senatorius, o J.Kazickas politikoje dalyvavo tik kaip stebėtoja.
Bet viskas pasikeitė, kai ji baigė žurnalistės karjerą ir nebeturėjo išlikti neutrali. Juo labiau kad jos vyras R.Altmanas visada buvo atsidavęs aktyvistas. Dar nuo tada, kai būdamas studentas savanoriavo demokrato Roberto Kennedy komandoje. Vėliau jis dirbo JAV prezidentų demokratų Jimmy Carterio ir B.Clintono administracijose.
Kai Demokratų partija rinko kandidatą, galintį šiemet rinkimuose kovoti su D.Trumpu, R.Altmanas iš karto pajuto, kad daugiausia šansų laimėti turėtų J.Bidenas.
Kad padėtų savo kandidatui kovoti su prezidentu, R.Altmanas mobilizavo daugybę savo pažįstamų Volstrite, galinčių aukoti dideles pinigų sumas.
Viename jo organizuotų renginių pasitelkus „Zoom“ konferenciją buvo galima tiesiogiai pabendrauti su pačiu J.Bidenu. Žinoma, už tai paaukojus nemenką pinigų sumą kampanijai.
„Bet mano vyras tikrai neturi jokių užmačių dirbti naujoje administracijoje. Jam tiesiog svarbu dalyvauti ir padėti“, – patikino J.Kazickas.
Miniai nerūpi melas
Kai po trijų balsų skaičiavimo nerimo dienų galų gale buvo paskelbtas nugalėtojas, J.Kazickas iššovė šampano butelį.
„Tik niekas mano šeimoje jo negeria, tai turėjau viena pabaigti“, – juokėsi Amerikos lietuvė.
Tačiau ji neslėpė, kad nerimas dėl šalies susiskaldymo niekur nedingo, nes D.Trumpo įtaka vis dar milžiniška.
„Matėte tuos mitingus, kur žmonės taip aistringai jį palaiko. Jiems nerūpi jo melas ir vulgarus elgesys. Jo paniekinantis tonas ir retorika. Jiems nerūpi niekas, išskyrus tai, kad jis – savas bičas.
Iki šiol niekas garsiai nesakė to, ką jie galvoja: atkurkime Amerikos didybę, grįžkime į laikus, kai juodieji neturėjo balso, kai gėjai negalėjo tuoktis ar net viešai pasibučiuoti...
Mačiau nuotrauką, kurioje vienuolės laikė plakatą „Katalikų vienuolės už Trumpą“. Kaip jos gali jį palaikyti? Žmogų, kuris mažiausiai iš visų primena Kristų, žmogų, kuris dėl savo brolių ir seserų nepadarė nieko. Žmonės balsavo dėl vieno įsitikinimo – prieš abortus. Negi visa kita nebesvarbu? Negaliu patikėti, kad vis dar aiškinamės dėl klausimo, kuris buvo aktualus, kai pradėjau žurnalistės karjerą prieš penkiasdešimt metų“, – sakė J.Kazickas.
Pinigai – kilniems tikslams
Suprasti kitokius nei pats, įsigilinti į žmonių istorijas ir jas papasakoti kitiems – tokie ieškojimai atvedė J.Kazickas į žurnalistės karjeros kelią.
Buvo septintasis dešimtmetis, moterys žurnalistikoje gaudavo darbo nebent rašyti apie madą, namus ir vakarėlius.
Nepaisant kliūčių J.Kazickas išvyko į Vietnamą, kur brendo karas, ir tapo viena iš vos kelių moterų karo korespondenčių.
Juk kai augi namuose, kur nuolat kalbama apie Šaltąjį karą, Lietuvos ir pasaulio gerovę, demokratiją ir kovą su priespauda, rūpi daugiau nei savo kiemas ir asmeninė nauda.
Todėl ir dabar J.Kazickas savo įtaką ir šeimos sukauptą kapitalą naudoja JAV politikoje remdama kandidatus, kurie, kaip ji tiki, labiau rūpinasi socialine gerove, o Lietuvoje – finansuodama daugybę socialinių ir mokslo projektų.
„Aš taip stipriai myliu Lietuvą. Tie ryšiai su tėvyne yra begaliniai, – sakė J.Kazickas, vadovaujanti Kazickų šeimos fondui, įkurtam 1998-aisiais. – Pinigai negali išspręsti visų problemų, bet remiant žmones, turinčius panašias vertybes, galima pakeisti gyvenimus.“
Ji prižiūri programas, kurios kaimo jaunimui padeda gauti reikalingą profesiją, vaikus ugdo per sportą, moko kūrybinių technologijų, rengia projektus su pensininkais ir linkusiais į savižudybę asmenimis.
Be to, fondas skiria stipendijų studijoms ir tyrimams JAV, remia kultūros renginius ir lituanistines mokyklas.
„Taip svarbu pasiekti vaikus kaimuose ir per sportą bei mentorystę įkvėpti pasitikėjimo savimi, rūpestingumo sau, aplinkiniams ir savo šaliai. Išmokyk jaunimą tinkamos ir reikalingos profesijos ir jis nevažiuos į Angliją ar Airiją ieškoti darbo. Jis liks Lietuvoje ir galvos, kaip pasitarnauti savo šaliai“, – įsitikinusi J.Kazickas.
Nori ištiesti ranką kitiems
Dažnai į Lietuvą keliaujanti Amerikos lietuvė nežino, kada vėl galės atskristi, nes koronaviruso pandemija sustingdė planus ir keliones. Niujorke J.Kazickas jaučiasi saugiai, nes ten žmonės dėvi kaukes ir laikosi atstumo.
Bet ji išgyvena dėl likusios Amerikos, kuri seka dabartinio prezidento D.Trumpo pavyzdžiu, o šis iš kaukių nešiotojų ne kartą yra pasityčiojęs.
„Jeigu jie nedėvi kaukės dabar, tikrai nesidės J.Bideno paliepti, – sakė J.Kazickas, kalbėdama apie išrinktojo prezidento planus rimtai imtis kovos su pandemija JAV. – Pasidalijimas šalyje yra toks didelis. Nežinau, kaip J.Bidenui seksis gydyti tautą.“
Prisiminusi, kaip devintojo dešimtmečio pradžioje buvo susidūrusi su D.Trumpu JAV atvirajame teniso čempionate, dabar J.Kazickas purto galvą: „Nenorėčiau jo daugiau gyvenime sutikti.“
Tačiau ji nieko prieš išklausyti tradicinių respublikonų nuomonės ir tiesti tiltus tarp kairės ir dešinės, o ne mūryti sienas.
„J.Bidenas turės įnešti ramybės, ištiesti ranką kitai pusei. Jis tai darė visą gyvenimą, – kalbėjo J.Kazickas. – Privalome klausytis vieni kitų ir rasti bendrų taškų. Tačiau vargu ar J.Bidenas sulauks respublikonų palaikymo Senate.
Ateinantys ketveri metai bus sunkūs. Ne tokie chaotiški kaip D.Trumpo kadencija, bet bus nelengva.“
Laukia prezidento kvietimo
Ji nervinasi dėl nesibaigiančių D.Trumpo tiradų apie neva sufalsifikuotus rinkimų rezultatus, nors tam kol kas nėra jokių įrodymų. Jai neramu, kad jis užkurs tikrą pragarą naujajai administracijai, užuot šalies labui padėjęs naujajam prezidentui sklandžiai perimti darbus.
Tačiau D.Trumpas jau užsiminė apie rinkimus 2024-aisiais – tai rodo, jog šiemet jis pats galimybių nebemato.
„Iš dalies jis supranta, kad pralaimėjo, bet D.Trumpas juk negali leisti savęs vadinti pralaimėtoju“, – pečiais gūžtelėjo J.Kazickas.
Ji nekantriai laukia sausio 20 dienos, kai D.Trumpas turės palikti Baltuosius rūmus, o priešais JAV Kapitolijų Vašingtone J.Bidenas duos priesaiką ir taps 46-uoju JAV prezidentu.
J.Kazickas su vyru iki šiol atsimena, kokia jaudinanti atmosfera supo inauguraciją, kai 2008 m. prezidentu tapo B.Obama: „Dalyvavome inauguracijoje ir jautėme nepaprastą džiaugsmą, negalėjome patikėti, kad tai įvyko.“
B.Obamos ir viceprezidento J.Bideno valdymo metais šeima porą kartų lankėsi Baltuosiuose rūmuose per Kalėdų šventes.
J.Kazickas šypsojosi tikėdamasi, kad pralaimėjus D.Trumpui vėl galės ten grįžti: „Tikiuosi, kad Joe mus pasikvies.“