Kinams antroji pandemijos banga nebebaisi: sklinda kalbos apie pigų ir veiksmingą skiepą Specialus reportažas iš Italijos

2020 m. lapkričio 21 d. 21:10
Specialiai „Lietuvos rytui“, Italija
Koronavirusas vėl stabdo visos Europos gyvenimą, bet kinai Italijoje nebesėdi užsidarę, o toliau tęsia darbus. Pasklido kalbos, kad jie jau paskiepyti nuo COVID-19 Kinijoje arba net atsivežė vakcinos į Italiją.
Daugiau nuotraukų (5)
Europą ir JAV kaustant antrajai koronaviruso bangai įvairios farmacijos kampanijos varžosi siekdamos kuo greičiau sukurti efektyvią ir saugią vakciną nuo COVID-19.
Kinijai, kur viskas prasidėjo, antrosios pandemijos bangos, daugelio nuostabai, pavyko išvengti.
Ar to paslaptis – jau masiškai pradėti naudoti skiepai?
Raudonojo Drakono šalyje daug kas slepiama po tamsia uždanga, tačiau kad Kinija suskubo skiepyti savo piliečius, niekam ne paslaptis.
Skiepytis į gimtąją Kiniją vyksta ir Europoje gyvenantys kinai.
Miestuose, kur glaudžiasi didelės kinų bendruomenės, kalbama ir apie tai, kad kinai savo vakcinos sugebėjo atgabenti ir čia ne tik į Kiniją negalintiems nuvykti tautiečiams, bet ir kitiems norintiems.
Kinų kvartaluose ramu
Italijos Toskanos regione esantis Prato miestas, žinomas kaip tekstilės ir greitosios mados fabrikų meka, skaičiuoja, kad maždaug kas dešimtas jo gyventojas yra kinas.
Tokie yra oficialūs duomenys, tačiau realūs skaičiai neabejotinai kur kas didesni.
Manoma, kad 200 tūkst. gyventojų turinčiame mieste gali būti net apie 40 tūkst. kinų. Dauguma jų niekur neregistruoti, todėl lieka šešėlyje.
Pavasarį, kai Italiją pirmąją Europoje netikėtai užgriuvo koronaviruso cunamis, Prato miestas, daugelio nuostabai, netapo jo epicentru. Čia gyvenantys kinai žinojo, ko laukti, todėl saugojosi labai kruopščiai, iš karto uždarė visus fabrikus, parduotuves, jų nebuvo matyti ir gatvėse.
Didžiulis kinų kvartalas užsibarikadavo, atrodė, tarsi būtų išmiręs. Dabar, Europai susidūrus su galinga antrąja viruso banga, kuri kur kas stipresnė už pirmąją, kinų elgesys atrodo gerokai pasikeitęs.
Jų fabrikų zonose verda darbas. Kinų beveik nėra ir tarp užsikrėtusiųjų, nors pandemijos rodikliai Italijoje auga, o Toskana dėl didelio užsikrėtimų skaičiaus buvo priskirta raudonajai zonai, kur vėl įvesti griežčiausi šalyje suvaržymai.
Nenuostabu, jog daugelis ėmė klausinėti, kokią paslaptį žino čia gyvenantys kinai, kad sugeba geriau apsisaugoti?
Tokiu fenomenu net ėmė domėtis sveikatos sistemos pareigūnai.
„Prieš keletą dienų susitikome su Kinijos konsulu ir paprašėme bendradarbiauti, kad geriau suprastume kai kurią dinamiką, kurią stebime jų bendruomenėje.
Mums buvo pasiūlyti tarpininkai ir bendradarbiavimo garantijos“, – vietinio laikraščio „La Nazione“ redakcijai sakė už centrinės Toskanos dalies ligų prevenciją atsakingos įstaigos vadovas Renzo Berti.
Jis pabrėžė, kad kinų tarp užsikrėtusiųjų yra, tačiau jų skaičius stebėtinai menkas.
Skuba skiepytis į gimtinę
Kinų bendruomenė apsaugos nuo koronaviruso receptais dalijasi nenoriai. Todėl itin gausiai kinų gyvenamame Italijos mieste jau kurį laiką netyla kalbos, jog kinai suskubo vykti į Didžiosios sienos šalį, kad pasiskiepytų eksperimentine vakcina.
Pekino režimas ne kartą skelbė, kad bent kelios kinų kuriamos vakcinos jau yra pasiekusios paskutinę bandymų stadiją. O informacija apie tai, kad kinai nuo koronaviruso skiepijami masiškai, dar nepabaigus visų tyrimų dėl vakcinos efektyvumo, oficialiai pasirodė prieš keletą mėnesių.
„Kad susidarytų imunitetas, po kiek laiko skiepą reikia pakartoti. Vienas faktas yra akivaizdus: tiek Prato, tiek Milano miestuose yra kinų, kurie vyko į Kiniją, kad pasiskiepytų“, – rašė Italijos dienraštis „Libero Quotidiano“.
Italijos Prato mieste gyvenantys kinai šalies žiniasklaidai atvirai pasakojo apie jų tautiečių keliones į Kiniją siekiant ne tik pasislėpti nuo antrosios koronaviruso bangos, bet ir pasiskiepyti. Tiesa, tokia kelionė esą prieinama ne visiems, nes procesas ilgai užtrunka.
„Tie, kurie yra laisvesni, renkasi grįžti ir pasiskiepyti, nes pats procesas yra labai komplikuotas – tarp pirmos ir antros vakcinos dozės turi būti 28 dienų tarpas.
Dar karantinas čia, karantinas ten. Viską skaičiuojant iš viso reikia net 3–4 mėnesių.
Girdėjau, kad žmonės taip daro, bet kiti neturi tam laiko“, – Italijos televizijos laidoje pasakojo įmonę Prato mieste turintis kinas itališku vardu Fabio Zengas.
„Ar norėtumėte, kad vakcinos būtų atgabenta čia, į Italiją?“ – klausė jo žurnalistai.
„Manau, tai būtų puiku. Vakcina kainuoja nebrangiai – 30–40 eurų“, – atsakė tėvynėje sukurtos vakcinos veiksmingumu tikintis kinas.
Tą patį televizijos ekranuose liudijo ir kitas kinų bendruomenės atstovas Flavio Hu.
„Norintys Kinijoje tikrai gali pasiskiepyti nuo koronaviruso. Žinoma, mūsų tautiečiai iš Prato miesto ten taip pat vyko.
Kinijos vyriausybės sprendimu užsienyje gyvenantys kinai turi pirmenybę skiepijantis, – kalbėjo vietinis kinų verslininkas. – Iš duomenų, kuriuos radau internete, supratau, kad tai visai saugi vakcina.
Skaičiau, kad Kinijoje jau paskiepyta apie 9 mln. žmonių. Kaina jos nedidelė, apie 30 eurų.“
Jau atvežė į Italiją?
Kinams skubant skiepytis nuo koronaviruso Italijos žiniasklaidoje pasirodė viešų svarstymų, ar kinai nebus spėję vakcinos atsivežti ir čia?
Pirmasis apie tai interneto svetainėje Targettopoli.com parašė Prato mieste gyvenantis italų tinklaraštininkas Jonathanas Targetti.
„Lietuvos rytui“ jis pasakojo, kad miestas ūžia nuo tokių kalbų. Esą kinų pokalbių svetainėse, „WhatsApp“ ir kitose programėlėse tiesiog plaukia pasiūlymai pasiskiepyti.
„Nebuvo nė dienos, kad žmonės man apie tai nerašytų. Mano artimos draugės motinai, kuri dirba prekybos su Kinija įmonėje, tiesiogiai buvo pasiūlyta vakcina iš Kinijos“, – pasakojo J.Targetti.
Anot tinklaraštininko, Prato miestas ypatingas tuo, kad čia gyvenančios kinų ir italų bendruomenės yra susiliejusios.
„Per tiek metų atsirado daug sąsajų. Yra labai daug kinų įmonių, kuriose dirba italai.
Per pirmąją pandemijos bangą Prato mieste situacija buvo gerai kontroliuojama, nes vietiniai kinai buvo labai gerai informuoti ir įspėjo, kas gresia.
Vėliau nutiko labai įdomus dalykas. Vasarą, kai buvo ramesnis periodas ir buvo galima laisviau keliauti, kinai dingo. Vėl masiškai jie pasirodė rugpjūtį, rugsėjį.
Tie, kurie, kaip aš, dažnai lankosi industrinėse miesto zonose, tai galėjo puikiai pastebėti.
Dabar jie laikosi mūsų reikalavimų, bet gyvena normalų gyvenimą, ne taip, kaip per pirmąją bangą“, – „Lietuvos rytui“ sakė atsakymų į kinų paslaptis ieškantis italas.
Jis tikino neabejojantis, kad daugiau pinigų ir laiko turintys kinai sugrįžo į Italiją pasiskiepiję, o kalbos, jog vakcinos atsivežė ir čia, anot italo, taip pat turi pagrindo.
„Gandai iš nieko nekyla. Ne visi galėjo vykti į Kiniją. Tiems, kurie negalėjo, vakcinos, manau, atvežė. Pavyzdžiui, įmonių savininkai galėjo jos atgabenti savo darbuotojams.
Jos galėjo būti atvežta ir su įvairiausių prekių siuntomis, kurios čia nuolatos atkeliauja iš Kinijos. Tai nebūtų legalu, tačiau tam tikri diskursai verčia susimąstyti.
Tarkime, yra duomenų, kad iš mūsų miesto kasmet į Kiniją iškeliauja milijardai išplautų eurų. Kodėl tuomet kinai negalėtų rasti būdų, kaip atvežti ir vakcinos?“ – klausė J.Targetti.
Pasak italo, vakcinos kinai siūlo pirmiausia tautiečiams.
„Buvo net tokių kalbų, kad viena žinoma miesto vaistinė ją iš po prekystalio pardavinėjo vietiniams kinams. Aš turiu žmonių, dirbančių su kinų įmonėmis, liudijimų, kad jiems buvo siūloma vakcinos įsigyti už 50 eurų, – pasakojo italas. – Netikiu, kad italai patys prašytų kinų tos vakcinos, nes nėra didelio pasitikėjimo ja. Aš pats nesu vakcinos priešininkas, bet norėtųsi, kad ji būtų iki galo išbandyta ir saugi.“
Informacija dar renkama
Italijos žiniasklaidoje taip pat pasirodė straipsnių, jog kinų bendruomenė eksperimentinės vakcinos galėjo spėti atvežti ir į Amžinąjį miestą Romą.
„Nesileiskite į nuotykius pirkdami vakciną nuo COVID-19 iš po prekystalio. Ji netikra ir ne iki galo ištestuota. Mes renkame apie tai informaciją, kad galėtume ją perduoti pareigūnams. Kol kas turime tik kelis pranešimus, bet bandysime įsigilinti“, – spaudai sakė Romos medikų organizacijos vadovas Antonio Magi po to, kai kelis šeimos gydytojus esą pasiekė informacija apie iš Kinijos atkeliavusią vakciną, kurios bandymai šiuo metu yra pasiekę trečiąją bandymų stadiją.
Kinų vakcina įtarimų sukėlė ir Italijos politikams. Dešiniųjų lyderis Matteo Salvini pareiškė, kad eis iki galo aiškindamasis, kaip ir kada Pekinas sukūrė vakciną, kurią jau yra pasiruošęs pasiūlyti pasauliui.
„Niekuomet nesutiksiu su tuo, kad italai ir kiti europiečiai pasirodytų kaip kvailiai. Kai kurie iš mūsų buvo užkrėsti tyčia ar netyčia, dėl pavėluotos informacijos ar tam tikrų tos šalies ketinimų, kuri galbūt jau turėjo paruoštą vakciną. Kad jai mokėtume, kad būtų išgydyti tie, kurie susirgo dėl jos melo ir kaltės“, – piktinosi M.Salvini.
Tuo metu Prato miesto tarybos narys Marco Wongas neneigė, kad kai kurie kinai spėjo sugrįžti į tėvynę skiepytis, bet užtikrino, jog atvežti vakcinos į Italiją šiuo metu nebūtų įmanoma.
„Į Kiniją daug kas vyksta dėl įvairių motyvų. Kai kurie važiuoja ten, nes jiems atrodo, kad šiuo metu Kinjoje yra saugiau nei Italijoje, – sakė M.Wongas. – Viena priežasčių, kodėl Kinijai greičiau pavyko pažaboti pandemiją yra ta, kad ten karantinas buvo gerokai griežtesnis, o kontaktų atsekamumo sistema efektyvesnė.
Tačiau mes kalbame apie skirtingą socialinį kontekstą. Čia būtų buvę neįmanoma įvesti panašių priemonių, nes kiekviena šalis turi savo kultūrinius ir socialinius ypatumus.“
Turi planą Kalėdoms
Italija jau paskelbė, kad pirmąsias vakcinos nuo koronaviruso dozes pirks iš farmacijos kompanijos „Pfizer“.
Šios vakcinos efektyvumas jau buvo patvirtintas.
Teigiama, kad ji šalį pasieks kitų metų sausio pabaigoje. Vyriausybės parengtame plane numatoma, kad 3,4 mln. dozių pirmiausia keliaus į ligonines ir senelių globos įstaigas, kur gyvena pažeidžiamiausi asmenys.
Skaičiuojama, kad gavus pirmąją skiepų siuntą būtų galima paskiepyti apie 1,7 mln. žmonių.
Plane taip pat numatoma, kad vėliau skiepytis galės visi norintys, o tam ketinama įrengti net vadinamuosius užvažiuojamuosius (angl. „drive-in“) punktus.
Kol vakcinos nėra, su antrąja koronaviruso banga Italija kovoja jau pavasarį išbandytais metodais.
Pastarosiomis savaitėmis šalyje, kur balkonuose jau niekas nebedainuoja, vėl įvestas griežtas karantinas. Tiesa, ne visuose regionuose.
Pagal pavojaus lygį, nustatomą vertinant tokius kriterijus kaip užsikrėtimų skaičius, jų atsekamumas ir laisvos vietos intensyviosios terapijos skyriuose, šalis buvo suskirstyta į tris zonas: geltonąją, oranžinę ir raudonąją.
Raudonojoje, į kurią patenka vis daugiau regionų, gyvenimas primena pavasario karantiną.
Vėl uždarytos parduotuvės, restoranai, apribotas judėjimas, namus galima palikti tik su pateisinama priežastimi.
Visoje šalyje nuo 22 val. įvesta komendanto valanda. Valdžia įspėja, kad atšaukti suvaržymus bus galima tik tuomet, kai užsikrėtimų kreivė ims kristi žemyn.
Atsiradus labai atsargiems pandemijos lėtėjimo ženklams šalies vyriausybė ėmėsi rengti planą, kaip saugiai atšvęsti Kalėdas.
Manoma, kad prieš šventes kino salės, teatrai ir sporto klubai liks uždaryti, tačiau gali būti leista atidaryti parduotuves ir restoranus.
Italijos premjeras Giuseppe Conte jau pradėjo morališkai ruošti italus tam, kad Kalėdos šįmet neabejotinai bus kitokios, nei įprasta.
„Turime pasiruošti tam, kad šventės šiemet praeis be didelių linksmybių – vakarėliai, šventimai, bučiniai, apsikabinimai nebus įmanomi. Šalia mokslininkų vertinimų reikalingas ir sveikas protas.
Kalėdos bus kuklesnės, net jeigu galėsime apsikeisti dovanomis, kurios padėtų pakelti ekonomiką“, – įspėjo G.Conte.
Vaikams, kurie klausė, kaip bus su Kalėdų Seneliu, premjeras optimistiškai atsakė, kad laukiamiausias svečias ateis, nes turi leidimą, su kuriuo gali keliauti po visą pasaulį, nešioja kaukę ir laikosi saugaus atstumo. Vaikams jis patarė Kalėdų Seneliui po eglute padėti ne tik sausainių ir arbatos, bet ir dezinfekcinio rankų skysčio.
Premjeras pažadėjo, kad tuo, kaip išguiti virusą, pasirūpins suaugusieji, o ne Kalėdų Senelis.
Varžybos dėl vakcinos efektyvumo
Šiuo metu dėl vakcinos nuo COVID-19 sukūrimo pasaulyje varžosi daugybė farmacijos įmonių, tačiau pagrindiniai pretendentai išvesti pasaulį iš pandemijos yra du – „Pfizer“ ir „BioNTech“ tandemas bei „Moderna“.
„Pfizer“ ir „BioNTech“ šią savaitę paskelbė, kad jų vakcinos efektyvumas siekia 95 proc. ir ji atitinka visus kriterijus, reikalingus skubos tvarka gauti leidimą ją platinti. Pirmiausia vakcina būtų pradėta platinti JAV, o tada ir kitose šalyse. Tai reiškia, kad jau antroje gruodžio pusėje vakcina bus prieinama labiausiai pažeidžiamoms visuomenės grupėms.
„Moderna“ skelbia, kad jos vakcinos efektyvumas siekia mažiausiai 94,5 proc. Šią vakciną taip pat planuojama pradėti naudoti dar šiemet.
Ekspertai pažymi, kad „Moderna“ vakcina yra šiek tiek pranašesnė už „Pfizer“ ir „BioNTech“. „Moderna“ vakcinai laikyti užtenka 20 laipsnių šalčio, o jų konkurentų vakcina turi būti laikoma 75 laipsnių šaltyje. „Pfizer“ ir „BioNTech“ vakcina šaldytuve gali stovėti 5 dienas, o „Moderna“ – iki mėnesio.
Italija^InstantKinija
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.