E. Macrono vizito Baltijos šalyse esminiai klausimai – dialogo su Rusija kūrimas ir Europos pozicijų stiprinimas
2020-09-30 20:51Vizito Baltijos šalyse metu Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas pasidalino savo Europos vizija – nuo Amerikos gynybos sistemos nepriklausoma, už savo likimą atsakinga Europa. Lyderiui nepavyko išvengti Rusijos klausimo.
Debatuose su studentais Vilniaus universitete antradienį E. Macronas teigė, kad Europa turi imtis savarankiškesnio ir tvirtesnio vaidmens pasaulyje, nebūti pavaldi nei Vašingtonui, nei Pekinui.
„Mes (kai kurios valstybės daugiau, nei kitos) praradome savo strateginę nepriklausomybę ir priklausome nuo JAV gynybos sistemos. – debatuose kalbėjo Prancūzijos prezidentas. – Mums neturėtų būti priimtina gyventi bipoliniame pasaulyje, kuriame yra tik JAV ir Kinija.“
Nepaisant to, kad Rusijos opozicijos lyderis Aleksėjus Navalnas buvo apnuodytas, E. Macronas laikosi savo pozicijos megzti ryšius su Vladimiru Putinu. Šios idėjos jis neatsisakė ir susitikimuose su Lietuvos ir Latvijos prezidentais.
„Mes suvokiame jūsų kaimynystės kontekstą ir jūsų istoriją. Strateginį dialogą su Rusija siekiame atnaujinti remdamiesi abipusiu supratimu, skaidrumą ir jūsų saugumo klausimą“, – atvykęs į susitikimą su Latvijos prezidentu Egiliu Levitu Rygoje antradienį vakare kalbėjo E. Macronas.
Prezidentas tęsė: „šiuo dialogu nebus siekiama paneigti jokių Europos šalių istorinių patirčių, jo reikia turint omeny mūsų istoriją ir geografiją“.
Siekdami išlikti mandagūs Baltijos šalių bei bei kitų Centrinės ir Rytų Europos lyderiai aiškiai parodė, kad jie patikės dialogo su Maskva nauda tik jei jis atneš apčiuopiamų rezultatų.
„Mes suprantame troškimą užmegzti dialogą, tai yra visada svarbu diplomatijoje, tačiau dialogas tik dėl dialogo nėra tai, ko mes norime, tai tik sukelia įspūdį, kad viskas vyksta lyg įprastai“, – kalbėjo užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.
Tiek kelionės po Baltijos šalis metu, tiek anksčiau, E. Macronas teigė, kad vienintelis ir tinkamiausias būdas Europai egzistuoti – susikurti „trečiąjį kelią“, nesidrovėti tarptautinėje arenoje ginti savo interesų. Į tai galėtų įeiti ir Europos gynybinių pajėgumų kūrimas. E. Macronas ramina su JAV glaudžius ryšius turinčias Europos šalis, kad Europos gynybos pajėgos būtų papildinys NATO.
Minčių didinti Europos karinius pajėgumus Prancūzijoje ir kitose Europos šalyse kyla ne pirmą kartą. Visgi, Europos Sąjungos veiksmai ir retorika dažniausiai nesutampa.
Europos Komisija pastaraisiais metais pradėjo spausti Europos Sąjungos šalis ir ginklų įmones dirbti kartu bendruose projektuose, įkūrė Europos gynybos fondą su tikslu stiprinti bendradarbiavimą tyrimuose bei karinių technologijų vystyme.
Deja, šie planai buvo pristabdyti kai Europos lyderiai – taip pat ir E. Macronas – sutiko skirti fondui beveik perpus mažiau lėšų, nei buvo prašyta.
Ginamasis žodis dialogui
Nors ir agituodamas už dialogą su V. Putinu, E. Macronas pabrėžė, kad tai nereiškia, jos jis yra naivus ar kad neketina esant reikalui prieštarauti Rusijos lyderiui.
Jis jau pasmerkė A. Navalno apnuodijimą ir susitiko su Baltarusijos opozicijos lydere S. Cichanouskaja.
Idėjos priešininkai nurodo menkus E. Macrono bendradarbiavimo su Putinu rezultatus, bet neatrodo, kad šis ketina keisti kursą.
Gavęs klausimą apie filosofiją per debatus su studentais, Prancūzijos prezidentas atsakė, kad studijos šioje srityje jį išmokė apie „nuolatinės įtampos tarp minties ir veiksmo dialektiką“.
E. Macronas nustebino daugumą partnerių Europoje kai pernai rugpjūtį pradėjo strateginį dialogą su Maskva. Jo vizitas į Lietuvą ir Latviją, kaip ir anstesnis apsilankymas Lenkijoje, atspindi pastangas išaiškinti savo požiūrį ir nuraminti tuos, kurie vis dar jaučia Rusijos okupacijos ir teroro sukeltų traumų pasekmes.
Jis pabrėžė Prancūzijos pajėgų dislokavimą Baltijos šalyse ir Lenkijoje. Antradienį jis aplankė 300 prancūzų karių, dislokuotų Rukloje.
„Saugumo klausimai čia, prie Europos sienų, yra ir mūsų saugumo klausimai“, – kalbėjo Prancūzijos prezidentas savo kariams.
Visgi, E. Macronas nei karto neįvardijo, nuo kokios grėsmės kariai yra pasiruošę ginti. Nors ir Prancūzija daug prisidėjo stiprinant NATO įsitvirtinimą regione, jis pasirinko nesuteikti sau svarbaus vaidmens tame. Tai oficialiai aiškinama dideliu Prancūzijos įsitraukimu kituose regionuose, tačiau akivaizdu ir tai, kad Paryžius ne itin nori veltis į gynybos klausimus prie Rusijos sienų.
Vienintelė gynybos sritis, kurioje E. Macronas reikalauja Rusijos pasiaiškinimo, yra kibernetinis saugumas ir dezinformacija. Greitai po to, kai laimėjo rinkimus ir stovėjo šalia V. Putino Versalyje, jis įvardijo „Russia Today“ ir „Sputnik“ kaip dezinfomacijos skleidėjus. Taip pat jis vis užsimena apie bandymus nulaužti jo prezidentinę kampaniją.
Lankydamasis Baltijos šalyse E. Macronas su Lietuva ir Latvija pasirašė bendrą pareiškimą Europos Sąjungai stiprinti teisinius įrankius kovoje su rinkimų manipuliacijomis ir dezinformacija.
Kai baigiantis debatams Vilniaus universitete buvo paprašytas įvardinti tris lyderystės bruožus, E. Macronas išskyrė drąsą prisiimti rizikas net likus vienam, gebėjimą įtikinti partnerius ir įgyvendinti idėjas. Prancūzijos prezidentas jau įrodė, kad turi pirmąjį bruožą, tačiau tik laikas parodys, kaip jam sekėsi įrodyti kitus du bruožus Baltijos ir kitų šalių akyse.
Parengta pagal Politico.eu inf.