Rinkimuose laukia nuožmi kova – lyderis sutiko savęs vertą varžovą

2020 m. birželio 27 d. 19:47
Specialiai „Lietuvos rytui“, Varšuva
Birželio 28 d. lenkai renka būsimą prezidentą. Kova buvo itin arši, tačiau balsavimas laikomas tik antrojo turo preliudija. Nėra abejonių, kad jame dalyvaus prezidentas Andrzejus Duda ir Varšuvos meras Rafalas Trzaskowskis.
Daugiau nuotraukų (10)
„Niekas iš užsienio mums nenurodinės, ką rinkti prezidentu. Tai ne Leonido Brežnevo laikai“, – taip JAV vadovo Donaldo Trumpo linkėjimą rinkimus laimėti dabartiniam Lenkijos prezidentui Andrzejui Dudai įvertino buvęs gynybos ministras Tomaszas Siemoniakas.
Šis opozicinės Piliečių platformos partijos (PPP) valdybos narys D.Trumpo linkėjimą pavadino „neleistinu kišimusi į Lenkijos vidaus reikalus“.
Kitas PPP atstovas, buvęs užsienio reikalų ministras, Europos Parlamento komisijos santykiams su JAV pirmininkas Radoslawas Sikorskis A.Dudos išvyką pavadino ne tiktai visiškai nenusisekusia, bet ir galinčia turėti neigiamų pasekmių Lenkijai.
Neabejojama, jog tokiais kategoriškais pareiškimais T.Siemoniakas ir R.Sikorskis siekė pagelbėti partijos kolegai, Varšuvos merui 48-erių Rafalui Trzaskowskiui įveikti bendraamžį A.Dudą.
Naujausios sociologinės apklausos liudija, kad iš 11 kandidatų į prezidentus būtent A.Duda ir R.Trzaskowskis surinks daugiausia balsų ir pereis į antrą, lemiamą, turą.
Prognozuojama, jog šį sekmadienį už A.Dudą balsuos apie 40, už R.Trzaskowskį apie 30 procentų rinkėjų, o jokio kito kandidato palaikymas neviršys dvylikos procentų.
Nepaisant prognozių, kad prezidentui išrinkti po dviejų savaičių reikės rengti antrą turą, įtampa prieš šio sekmadienio balsavimą Varšuvoje tvyrojo didžiulė.
Juolab kad šie rinkimai yra išskirtiniai, turėję vykti dar gegužės 10 dieną.
Tada suplanuoti rinkimai dėl didžiulių visuomenės protestų ir Vakarų valstybių kritikos buvo atšaukti likus vos trims dienoms. Vyriausybė rinkimus siekė įvykdyti nepaisydama siaučiančios koronaviruso pandemijos, nes bijojo, kad dėl didėjančio nedarbo lygio sumažės jų remiamo A.Dudos populiarumas.
Iš tikrųjų nukėlus rinkimus paaiškėjo, kad A.Dudos populiarumas kasdien mažėja, tad šalį valdanti autoritariška Teisės ir teisingumo partija (TTP) griebėsi įvairių, net nešvarių, gudrybių.
Skubų A.Dudos susitikimą su JAV prezidentu D.Trumpu likus 3 dienoms iki rinkimų dienraštis „Fakt“ pavadino „kozirio kirčiu“.
Ši išvyka leido A.Dudai dominuoti žiniasklaidos pranešimuose ir girtis apie išskirtinai glaudžius Varšuvos bei Vašingtono santykius ir didėjančią karinę JAV pagalbą.
Kartu ši išvyka leido A.Dudai pabėgti nuo konkurentų klausimų apie neįvykdytus ankstesnių rinkimų pažadus ir nereagavimą į TTP vykdomas aferas.
Naudojosi nešvariais metodais
Metodai, kuriais valdantieji siekė padėti A.Dudai laimėti rinkimus, akivaizdžiai patvirtino opozicijos kaltinimus, kad Lenkija iš demokratinės virsta autoritarine.
Buvo pasitelkta policija ir teismai, Bažnyčia, valstybinė televizija, internetiniai troliai ir netgi korupcine vadinama dovanų akcija kaimų savivaldybėms.
Manoma, kad pastarąją akciją sugalvojo vidaus reikalų viceministras Maciejus Wasikas.
Jis paskelbė konkursą savivaldybėms, kuriose gyvena ne daugiau kaip dvidešimt tūkstančių žmonių.
Kiekviename iš šešiolikos šalies regionų ta savivaldybė, kurios gyventojai gausiausiai ateis į rinkimus, gaus dovanų naują gaisrinę mašiną, kainuojančią 800 tūkstančių zlotų (beveik 180 tūkst. eurų).
Buvęs Valstybinės rinkimų komisijos pirmininkas Wojciechas Hermelinskis tokią akciją pavadino gėdinga ir skirta padėti rinkimus laimėti A.Dudai.
W.Hermelinskis priminė, kad už katalikišką TTP per kiekvienus rinkimus labiausiai balsuoja kaimų ir mažų miestelių žmonės, o šio elektorato mobilizavimas gali lemtingai prisidėti prie A.Dudos pergalės.
Pasitelkė net policiją?
Žurnalas „Newsweek“ rašė, jog TTP šalininko A.Dudos pergalei įtvirtinti pasitelkiama netgi policija.
Žurnalo teigimu, dabar norint skubiai išsikviesti šiaip jau nerangią policiją dėl apiplėšto rūsio arba konflikto su kaimynu, užtenka ištarti stebuklingą žodį.
Tereikia pasakyti, jog minėtas kaimynas šaukia „nebalsuokit už A.Dudą“ arba vagis užrašė ant sienos „A.Duda ir TTP naikina demokratiją“ ir policija prisistatys akimirksniu.
Žiniasklaidoje pastarosiomis savaitėmis mirga pranešimai, jog dėl tokių skundų policija tardo, suiminėja ir skiria nuobaudas.
Bydgoščiaus miesto policija tildė ir tardė tuos, kurie per susitikimą su A.Duda skandavo, kad jis yra melagis, nes netesėjo rinkimų pažadų.
Bet ta pati policija kitą dieną nereagavo į grupės vyriškių skanduotę „būsi pakartas“ per R.Trzaskowskio palaikymo renginį.
Gdansko verslininkas Sebastianas Pawlowskis buvo suimtas už tai, jog ant savo automobilio priklijavo plakatą „geriau maudysiuosi srutose nei balsuosiu už A.Dudą“.
Prokuratūra pranešė, kad vyriškiui už tariamą prezidento įžeidimą gresia treji metai kalėjimo. Opozicija tai pavadino siekiu įbauginti rinkėjus.
TVP veidmainiauja
„Tai, ką išdarinėja valstybinė televizija TVP, yra grynas propagandos skleidimas“, – pareiškė Žurnalistų draugijos (ŽD) atstovas Andrzejus Krajewskis.
ŽD paviešino birželio 15–20 dienomis darytą informacinių televizijos bei radijo programų tyrimą, kurio rezultatai parodė, kad TVP yra pati neobjektyviausia.
Iš 45 TVP pranešimų apie rinkimus 21 buvo skirtas A.Dudai.
Visi šie pranešimai buvo pozityvūs, o likę 24 pranešimai apie kitus kandidatus buvo vien negatyvūs.
ŽD priminė, kad dauguma kaimų gyventojų neturi nei kabelinės, nei palydovinės televizijos ir regi vien valstybinę TVP.
Jos vadovai, siekdami įsiteikti TTP, pastarosiomis dienomis griebėsi net manipuliacijų aukštindami A.Dudą.
TVP per žinias parodė, kad Krokuvoje į susitikimą su A.Duda atėjo didelės minios žmonių.
Tačiau ta minia buvo nufilmuota per dieną anksčiau vykusį rinkėjų susitikimą su R.Trzaskowskiu.
Internautai demaskavo, kad TVP iš reportažo ištrynė vaivorykštės spalvų LGBT vėliavas, kurias šios organizacijos atstovai buvo atsinešę į R.Trzaskowskio mitingą.
Jungtinės Karalystės istorikas, Rytų Europos ekspertas Timothy Gartonas Ashas dienraštyje „The Guardian“ parašė, jog TVP laidos tapo visiškai politizuotos ir daro gėdą Lenkijai.
Bažnyčia parėmė A.Dudą
Nors Vyskupų konferencija pranešė nesikišanti į prezidento rinkimus ir uždraudė kunigams politinę agitaciją, Bažnyčios atstovų palankumas katalikiškos TTP kandidatui buvo akivaizdus.
Siekdamas įtraukti kunigus į rinkimų kampaniją, TTP lyderis Jaroslawas Kaczynskis pareiškė, kad sprendimas laikytis abortų kompromiso yra klaida, ir ją siūlys ištaisyti.
Tai buvo užuomina, kad TTP pagaliau parems Bažnyčios siekį Lenkijoje visiškai uždrausti abortus ir vers gimdyti moteris net po išprievartavimo ar nustačius nepagydomą vaisiaus išsigimimą.
Opoziciją šokiravo Bažnyčios leidimas vicepremjerei Jadwygai Emilewicz pasakyti rinkimų agitacijos kalbą, transliuotą per TVP, iš sakyklos Čenstakavos paulinų vienuolyno bažnyčioje.
Dėl bažnyčioje esančios ir visuotinai garbinamos Dievo Motinos ikonos ši vietovė yra didžiausias šalies maldininkų traukos centras.
Žiniasklaida atskleidė, kad Vyskupų konferencija išsiuntė prašymą visame pasaulyje dirbantiems lenkų misionieriams melstis už „teisingo prezidento išrinkimą“. Prašyme, kurį pasirašė vyriausybės atstovas santykiams su išeiviais Janas Dziedziczakas, tvirtinama, kad tai bus civilizacinės reikšmės balsavimas.
Jis nulems, ar šalis toliau eis lenko popiežiaus Jono Pauliaus II nurodytu keliu ir išsaugos savo kultūrines bei religines tradicijas.
Kokia yra priešinga kelio kryptis, kalbėdamas per mišias nurodė Krokuvos arkivyskupas Marekas Jedraszewskis.
Šis pareiškė, jog „LGBT šalininkai siekia atimti iš mūsų lenkišką, nuo 1050 metų katalikišką žemę“ ir melstis sekso dievui.
Arkivyskupas gąsdino, jog sekso dievui bus norima priversti melstis net keturmečius vaikus, kuriuos darželiuose ketinama mokyti lytinio savęs patenkinimo paslapčių.
Pasaulis pasmerkė panieką
Arkivyskupas M.Jedraszewskis LGBT nurodė kaip didžiausią šalies priešą solidarizuodamasis su prezidentu A.Duda, kurį dėl tokių replikų pasmerkė visas Vakarų pasaulis.
A.Duda demokratinių valstybių kritikos sulaukė po žodžių, kad „LGBT – tai ne žmonės, o ideologija“, kuri yra blogesnė už komunizmą.
Be to, A.Duda pasirašė Šeimos kortelės įstatymą, kuriuo ne tik pažadėjo didesnę finansinę paramą motinoms ir vaikams, bet ir įsipareigojo drausti LGBT ideologiją valstybinėse įstaigose, neleisti homoseksualams įsivaikinti.
Prezidentas garantavo, kad jam valdant šeima bus laikoma tiktai vyro ir moters santuoka.
Neabejojama, kad tokiais veiksmais A.Duda siekė nuteikti visuomenę prieš R.Trzaskowskį.
Pastarasis prieš metus tapo pirmu LGBT parade dalyvavusiu sostinės meru, o jo žmona pareiškė neleisianti savo vaikų į religijos pamokas.
Be to, R.Trzaskowskis pasirašė LGBT kortele pavadintą susitarimą, kuriame pasižadėjo neleisti sostinėje diskriminuoti seksualinių mažumų ir leisti LGBT atstovams mokyklose rengti tolerancijos paskaitas.
 
Matydamas šalies visuomenę tampant vis labiau tolerantišką, A.Duda prieš metus pareiškė, kad svarsto galimybę pasirašyti įstatymą dėl tos pačios lyties asmenų santykių įteisinimo.
Spėjama, kad tautos priešais LGBT atstovus A.Duda įvardijo paskatintas autoritariško TTP lyderio J.Kaczynskio.
Genialiu strategu laikomas politikas pirmas išplatino viešą laišką rinkėjams, kuriame ėmė gąsdinti, jog prezidentu tapus R.Trzaskowskiui tradicinėms katalikiškoms šeimos vertybėms Lenkijoje ateis galas.
Vakarų politikams negailestingai pasmerkus A.Dudos žodžius apie LGBT, Lenkijos prezidentas savo pareiškimų išsižadėjo ir pareiškė nieko neketinantis diskriminuoti.
Dienraščio „Rzeczpospolita“ teigimu, neabejotina, jog LGBT pasmerkimas A.Dudai suteiks daugiau balsų konservatyvioje provincijoje, o to J.Kaczynskis ir siekė.
Tai, kad didmiesčiuose ėmė vykti LGBT atstovų demonstracijos su šūkiais „mes esame žmonės“, TTP negąsdina, nes miestų gyventojai ir iki šiol labiau balsavo už opoziciją.
Be to, diskusija apie LGBT leido TTP pabėgti nuo diskusijų apie klaidas kovojant su koronavirusu, augantį nedarbą ir sveikatos apsaugos sistemos krizę.
Apklausų firmos „Ibris“ duomenimis, LGBT tema lenkus mažai domino, buvo tik devintoje vietoje pagal svarbumą, tačiau TTP pavyko pastaruoju metu ją paversti dominuojančia.
Išvyka į JAV – kirtis varžovams?
A.Dudai susitikimas su JAV prezidentu D.Trumpu turėjo tapti pergalingu kirčiu koziriu, tačiau išvyką lydėjusi kritika sukėlė abejonių dėl jos efektyvumo.
Oficialiai Varšuva skelbė, kad A.Duda į Vašingtoną skrenda pasirašyti svarbių sutarčių.
Tai, jog pagrindinis vizito tikslas yra kitas, interviu JAV dienraščiui „The Washington Post“ išsidavė TTP valdybos narys Dominikas Tarczynskis.
Pastarasis pareiškė, jog jo partija „myli D.Trumpą, kuris neabejotinai padės A.Dudos perrinkimo kampanijai“.
Kad išvyka buvo fasadinė, interviu televizijai „Polsat News“ išsidavė pats A.Duda.
Jis pareiškė, kad nežino, kokioje vietoje amerikiečiai statys atominę elektrinę.
Televizija TVP visą dieną kartojo D.Trumpo pagyras A.Dudai ir kalbėjo apie didėjantį ekonominį ir karinį šalių bendradarbiavimą.
Buvo giriamasi D.Trumpo pažadais didinti JAV karių kontingentą Lenkijoje, statyti atominę elektrinę su amerikietiška technologija, diegti 5G telekomunikacijų tinklą, parduoti būsimus skiepus nuo koronaviruso ir papildomą karinę ginkluotę.
Tačiau „Rzeczpospolita“ atkreipė dėmesį, jog visas minėtas sutartis tiktai ruošiamasi pasirašyti, o prezidentu rudenį neperrinkus D.Trumpo jos gali tapti neaktualios.
Dienraščio teigimu, paprasti lenkai labiausiai vylėsi, kad Vašingtonas pagaliau visiškai atšauks vizų būtinybę keliaujantiems į JAV, tačiau tai vėl nebuvo padaryta.
Buvęs užsienio reikalų ministras R.Sikorskis pareiškė, kad demokratų kandidatui Joe Bidenui laimėjus rudenį įvyksiančius JAV prezidento rinkimus, A.Dudos vizitas Lenkijai gali atsirūgti.
Mat tapšnodamas petį didžiai besišypsančiam A.Dudai, D.Trumpas šaipėsi iš J.Bideno ir kritikavo didmiesčių merus demokratus.
Viešnagę lydėjo LGBT aktyvistų demonstracijos prie Lenkijos ambasados Vašingtone bei JAV kongresmenų kritika.
Kongreso Užsienio reikalų komisijos pirmininkas Eliotas Engelas protestavo prieš A.Dudos vizitą – pareiškė, kad jis kartu su TTP skleidžia homofobiškus stereotipus ir žmogaus teisėms, kurias JAV įsipareigojo ginti, prieštaraujančią politiką.
Naujienų agentūra AP teigia, kad A.Dudos vizitas buvo labiau reikalingas D.Trumpui, kuris viliasi, kad tai paskatins už jį balsuoti JAV gyvenančius lenkus.
Be to, tai buvo pirmas užsienio šalies vadovo vizitas siaučiant koronaviruso epidemijai.
Dėl pavėluotos reakcijos į pandemiją kaltinamas D.Trumpas labai siekė parodyti, kad gyvenimas grįžta į savo vėžes.
„Rzeczpospolita“ prognozuoja, jog A.Dudos vizitas į JAV sužavėjo mažumą tautiečių, ir, priešingai nei kad spėjo TTP, esminės įtakos rinkimų rezultatams neturės. Ar taip tikrai yra, paaiškės sekmadienį.
Ant prezidento rinkimų kortos pastatyta daug
Andžejus Pukšto
Vytauto Didžiojo universiteto Politologijos katedros vedėjas, docentas
„Pastaruoju metu Lietuvos ir Lenkijos santykiuose yra didelis suintensyvėjimas į teigiamą pusę. Jau 4 metus bendradarbiavimas yra glaudus. Reikia pripažinti, kad jis prasidėjo premjero Sauliaus Skvernelio dėka, o antros kadencijos pabaigoje įsitraukė Dalia Grybauskaitė. Bendradarbiavimo frontas yra platus. Bendradarbiavimas vyksta karinio ir energetinio saugumo srityje, Europos politikos ir tautinių mažumų klausimais.
Dabar Lenkijoje vykstanti kova dėl prezidento posto yra visiškai neįprasta, nes vyksta tebesitęsiančios pandemijos metu, o balsavimas buvo nukeltas. Per rinkimų maratoną dominavo socialinės apsaugos ir gerovės klausimai. Tačiau opozicijos atstovams pavyko iškelti ir kitų klausimų. R.Trzaskowskis pabrėžė teismų reformą ir tvirtino, kad pergalės atveju atskirtų generalinio prokuroro ir teisingumo ministro pareigybes. Nuo pat pradžių R.Trzaskowskis kalbėjo apie nacionalinio transliuotojo reformą.
Netikėtai išplaukė ir seksualinių mažumų klausimas, tačiau prezidentui A.Dudai didesnės įtakos tai neturės. Jis turi tvirtą elektoratą, tad kalbama apie opozicijos rinkėjų mobilizavimą, kurie į rinkimus buvo numoję ranka. Jeigu rinkimų aktyvumas bus didelis, jis veiks opozicijos naudai.
Lietuvai abu pagrindiniai kandidatai yra palankūs, tik R.Trzaskowskio pergalės atveju žaidimo taisyklės gali keistis. Dabar A.Duda buvo nustatęs tokias taisykles, kad Lietuva yra reikalinga Lenkijai palaikyti. R.Trzaskowskiui laimėjus rinkimus nebebūtų beatodairiškos meilės D.Trumpui.
Tai būtų į ES orientuota politika, bandoma aktyviau bendrauti su Vokietija ir Prancūzija. Jeigu jis mėgins žaisti su A.Merkel ir E.Macronu, Lietuvai reikės pasitempti, kad visada būtų šalia Lenkijos.
Tikiu, kad R.Trzaskowskis visiškai atsiribos nuo R.Sikorskio ir jo aplinkos žmonių ir nepasikartos prieš 10 metų buvęs scenarijus, kai Lenkijos liberalai buvo užkūrę antilietuvišką pirtį. Tiek A.Dudai, tiek R.Trzaskowskiui Lietuva yra reikalinga kalbant apie antirusišką frontą, JAV pajėgų regione užtikrinimą, NATO stiprinimą.
Vyrauja nuomonė, kad jeigu laimės R.Trzaskowskis, tai bus didelis žingsnis pirmalaikių parlamento rinkimų link, nes jau dabar jungtinė dešinė yra draskoma nesutarimų, tad šie rinkimai gali pagreitinti partinio monolito griūtį.“

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.