Į protestus Minske aktyvistai ateina nešdamiesi šlepetes. Su jomis jie žada sutraiškyti vyrą, kurį vadina Tarakonu.
Tai šalies prezidentas Aliaksandras Lukašenka, autokratas, kuris Baltarusijoje ir po Sovietų Sąjungos griūties išlaikė daugelį represyvaus aparato struktūrų.
Bet rugpjūčio 9-ąją šalyje vyks prezidento rinkimai, o rodosi vis daugiau ženklų, kad žmonių nebetenkina dabartinė sistema.
Nepasitenkinimas gyvenimo sąlygomis Baltarusijoje yra toks pat didelis kaip ir praėjusio amžiaus pabaigoje, kai į valdžią atėjo A.Lukašenka. Šalį 65-erių politikas valdo nuo 1994 metų. Visus rinkimus jis laimėjo triuškinama persvara, bet autoritarinėje valstybėje nėra aišku, kiek žmonių iš tiesų palaiko prezidentą.
Kai kurios nepriklausomos apklausos parodė, kad už prezidentą pasirengę balsuoti vos 3 proc. žmonių.
Šių rinkimų kampanija yra ženklas, kad A.Lukašenkos dienos gali būti suskaičiuotos.
Tinklaraštininką pakišo
Šalį opozicijos protestai krečia nuo tos dienos, kai A.Lukašenka paskelbė apie ketinimus laimėti jau šeštus rinkimus ir pareiškė, kad neleis šalyje įvykti dar vienai spalvotajai revoliucijai.
„Mes neleisime šalyje kurti nepastovumo. Mes nenorime spalvotosios revoliucijos“, – kalbėjo A.Lukašenka.
Paskutiniu Europos diktatoriumi vadinamo politiko oponentai tvirtina, kad jam nebegalima daugiau leisti kandidatuoti, bet prezidentas šalies opoziciją vadina nusikaltėlių gauja.
Dabartinį judėjimą prieš A.Lukašenką paskatino tinklaraštininkas Sergejus Tichanovskis.
Jis įkūrė „YouTube“ kanalą ir judėjimą „Šalis gyvenimui“. Internete jis greitai sulaukė šimtų tūkstančių baltarusių peržiūrų. Čia tinklaraštininkas viešino informaciją apie šalyje vešančią korupciją, piktnaudžiavimą valdžia.
S.Tichanovskis prezidentui sugalvojo naują pravardę – Tarakonas – ir pažadėjo jį sustabdyti.
Prie savo automobilio stogo jis prisirišo milžinišką šlepetę ir pradėjo važinėti po šalį.
Tiesa, kelionė ilgai neužtruko. S.Tichanovskis negalėjo iškelti savo kandidatūros į prezidentas, nes dalyvavo nesankcionuotame proteste, buvo sulaikytas, o jo namuose atlikta krata. Čia pareigūnai rado 900 tūkst. JAV dolerių (802 tūkst. eurų), tačiau tinklaraštininko draugai teigia, kad jis buvo pakištas.
Vietoj vyro į rinkimų kovą stojo jo žmona Svetlana ir iš karto sulaukė tūkstančių baltarusių palaikymo.
Sulaikė pateikiant parašus
Šią savaitę sulaikytas ir kitas opozicijos kandidatas – Viktoras Babaryka.
Ketvirtadienį buvęs komercinio banko „Belgazprombank“ vadovas buvo sulaikytas dėl finansinių nusikaltimų, kai rinkimų komisijai nuvežė lapus su rinkėjų parašais.
Kartu buvo sulaikytas ir rinkimų kampanijai vadovaujantis jo sūnus Eduardas, jam pareikšti įtarimai mokesčių slėpimu.
Norint užsiregistruoti rinkimuose Baltarusijoje reikia 100 tūkst. rinkėjų parašų, o penktadienį V.Babarykos komanda jau buvo surinkusi 425 tūkst.
Šis Baltarusijos vadovui A.Lukašenkai kritikos nevengiančio opozicijos kandidato sulaikymas šalyje sukėlė naują protestų bangą. Minsko centre ketvirtadienio vakarą tūkstančiai antivyriausybinių protestuotojų spontaniškai suformavo 5 kilometrų ilgio žmonių grandinę, mosavo vėliavomis ir skandavo „Laisvės!“
Kritika dėl pandemijos
A.Lukašenka aršios opozicijos kritikos sulaukia jau nuo koronaviruso pandemijos pradžios.
Žmones jis skatino nepasiduoti psichozei, gerti degtinę, vairuoti traktorių ir kaitintis pirtyje.
Pandemijos įkarštyje, gegužės 9-ąją, šalyje vyko Pergalės dienos paradas. A.Lukašenka kalbėjo, kad geriau „mirti stovint ant kojų, nei gyventi klūpint“.
Laimei, žmonės neklausė prezidento patarimų. Daugelis buvo su kaukėmis, laikėsi socialinio atstumo taisyklių. Savanoriai rinko lėšas ir pirko apsaugines priemones medikams.
Šalyje ir toliau kas dieną pranešama apie daugiau kaip 600 naujų koronaviruso atvejų. Mirčių skaičius viršija 330, bet šia statistika pasitikėti negalima.
Verslo pasaulio kandidatas
Opozicija šalyje ir toliau yra smaugiama.
Surinktus 100 tūkst. parašų atidavusi S.Tichanovskaja tvirtino sulaukusi grasinimų, kad neturėtų viena vairuoti, nes tai gali turėti pasekmių jai ir jos vaikams.
„Diktatorius bijojo tinklaraštininko, vėliau bankininko. Jis supranta, kad valdymo metais yra padaręs daugybę įstatymų pažeidimų ir nusikaltimų“, – teigė prezidento posto siekti bandantis Mikalajus Kazlou.
Be sulaikyto ir nežinia kada dienos šviesą išvysiančio V.Babarykos, realių galimybių kovoti su A.Lukašenka turi ir diplomatas Valerijus Cepkala, anksčiau sukūręs Baltarusijos silicio slėnį.
Socialiniame tinkle „Facebook“ jis žmones kvietė į revoliuciją.
„Svajoju apie šalį, kurioje žmonės turi nuosavybės teisę, kur gali atvirai ir be baimės reikšti savo nuomonę, kur vulgarumas ir nepagarba bus pašalinti iš politikos“, – rašė V.Cepkala.
A.Lukašenka gali suvaržyti kitų opozicijos veidų veiklą, tačiau V.Cepkalos taip lengvai nepažabosi, o Baltarusijos technologijų parkas turės svarbų vaidmenį sprendžiant, ar paskutinis Europos diktatorius liks valdžioje.
Penktadienį baigėsi terminas, kai kandidatai galėjo pateikti surinktus parašus rinkimų komisijai. Dabar jau ji spręs, kurie iš kandidatų atsidurs balsalapiuose rugpjūčio mėnesį.
Tačiau aišku viena: spaudimas opozicijai ir sulaikymai Baltarusijoje nesiliaus, nes valdžios vadelių Tarakonas užleisti niekam nesiruošia.
Parengta pagal „Deutsche Welle“, „Euronews“, „Belsat“, ELTA inf.