Naujausiame vaizdo įraše, kuriuo pasidalijo dar sekmadienį, Rami Makhloufas nepaprastai tyliu balsu ištarė kelis sakinius.
Šis vyras negali skųstis nei turtais, nei dėmesiu. Net ir sunkiausiais Sirijai laikais jis niekada nežinojo, ką reiškia badas, skurdas šalyje, kurioje 10 milijonų žmonių neturi ko valgyti, o dar pusė tiek dėl karo neteko namų.
50-ies R.Makhloufas gyvena slėnyje, kurį itin pamėgę Sirijos turtuoliai.
Vaizdo įrašuose jis sėdi pasipuošęs prabangiu itališku švarku, o už nugaros sudėtos guli alyvmedžių malkos, kurios galbūt bus panaudotos atėjus žiemai.
Tačiau jei tai, ką jis kalba savo nufilmuotuose vaizdo įrašuose, yra tiesa, tuomet galiai ir turtams greičiausiai atėjo pabaiga.
Sukaupti turtai stebino
Valdydamas milžinišką valdžios konglomeratą R.Makhloufas sukaupė turto, verto 9,1 mlrd. eurų.
Kontroliuodamas savo verslus magnatas buvo atsakingas už 60 procentų šalies ekonomikos, o savo veiksmais patraukė ir JAV bei Europos Sąjungos dėmesį, kuris vėliau virto ekonominėmis sankcijomis.
R.Makhloufas susijęs su begale šalyje plėtojamų projektų: naftos ir statybų verslais, automobilių prekyba, turizmu, tačiau svarbiausia jo kontroliuojamų pajamų gysla – didžiausia Sirijoje komunikacijų bendrovė „Syriatel“.
„Jie liepia man atitolti nuo mano valdomų kompanijų, verčia elgtis taip, kaip jie įsako.
Mano akys užrištos ir aš nieko negaliu padaryti“, – apie desperatišką situaciją kalbėjo R.Makhloufas.
Vienas Sirijos verslininkas teigia, kad R.Makhloufo turtai gali būti net didesni, nei oficialiai deklaruojama.
„Sirijos BVP 2010 metais siekė 54 milijardus eurų. Jis kontroliavo bent pusę šios sumos.
Padauginkite tai iš 20 metų, kuriuos šalį jau valdo B.al-Assadas, pridėkite šeimai priklausančio sidabro iš Hazefo al-Assado valdymo laikotarpio ir gausite neregėtus turtus, kurie neprasmuktų pro jokį auditą“, – kalbėjo savo vardo nenorėjęs atskleisti vietos verslininkas.
Manyta, kad R.Makhloufas praeityje prisidėjo ir prie tarpininkavo kiekvienam svarbiam verslo sandėriui.
Kas kartą verslininkas imdavo milžinišką atlygį, o už tai Sirijoje net buvo pramintas Ponu Penkiais Procentais.
Pusbroliai bendraudavo šiltai
R.Makhloufas yra dabartinio šalies prezidento Basharo al-Assado pirmos eilės pusbrolis iš motinos pusės.
Prezidentas už verslininką vyresnis vos ketveriais metais.
Vaikystėje jie nuolat bendraudavo ir buvo laikomi labai gerais draugais.
Verslininkas R.Makhloufas ilgą laiką buvo aktyvus prezidento režimo rėmėjas, o B.al-Assado šeima retai kišdavosi į jo šeimos gyvenimą ar verslą.
Interviu garsiajam JAV leidiniui „The New York Times“, kurį davė dar 2011 metais, kai Sirijoje įsibėgėjo karas, jis teigė, kad šalies valdantysis elitas – Assadai, Makhloufai ir keli artimi jiems bendražygiai kausis iki pabaigos siekdami išlaikyti savo pozicijas.
„Jie turėtų žinoti, kad jei mes kankinamės, mes niekada nesikankinsime vieni“, – vaizdžiai tuomet situaciją siekiant išsilaikyti valdžioje nusakė R.Makhloufas.
Atrodo, jog visa tai tapo realybe. Tačiau kitas jo pažadas, kad šeima išliks vieninga, neišsipildė. Tai įrodo ir vienas po kito socialiniuose tinkluose vyro viešinami vaizdo įrašai.
Viename įraše R.Makhloufas prašo Dievo, kad baigtų šią neteisybę, su kuria jis susiduria pastaruoju metu, o kituose trijuose kritikuoja B.al-Assado režimą.
Didžiajai daliai Sirijos gyventojų tokia kritika smarkiai atsirūgtų ir jie netrukus atsidurtų kalėjime.
Gegužės 3 dienos įraše vienas įtakingiausių šalies verslininkų sakė: „Pone prezidente, saugumo tarnybos pradėjo kištis į žmonių laisvę. Tie asmenys yra jūsų žmonės, jūsų ilgamečiai rėmėjai, taip pat rinkėjai.“
Vaikai gyveno prabangiai
R.Makhloufo kompanijos dabar kaltinamos, kad yra nuslėpusios 165 milijonus eurų mokesčių. Tokios svarbos žmogui tai nėra didelė pinigų suma.
Jo sūnus Mohammadas, kuris šiuo metu gyvena Dubajuje, interneto platybėse apibūdinamas kaip sėkmės lydimas milijardierius.
Tačiau net R.Makhloufo vaikai ištrynė savo prabangaus gyvenimo vaizdus iš socialinio tinklo „Instagram“ vien todėl, kad siunčiama žinutė pasauliui atrodytų kuo įtikinamesnė.
Verslininkas R.Makhloufas viename savo kreipimųsi „Facebook“ tinkle išplatino dokumentą, kuriame rašoma, kad jis ruošiasi atiduoti skolą valstybei.
Tačiau panašu į tai, kad jo pusbrolis B.al-Assadas, su kuriuo santykiai vis komplikuotesni, yra labiau nusitaikęs į multimilijoninę R.Makhloufo verslo imperiją, o ne į ganėtinai menką mokestinę skolą.
Prabėgus dešimtmečiui šiurpaus karo, kuris sugriovė didžiąją dalį šalies, Sirijos pinigų skrynios yra beveik tuščios, tad šalies prezidento režimas ieško, kaip užkamšyti finansines skyles.
Kaltinamas ir Kremlius
Naujausiame vaizdo įraše, kuris buvo įkeltas gegužės 17 dieną, R.Makhloufui teko atsiprašinėti ir savo darbuotojų.
Mažiausiai 28 jo pavaldiniai pastaruoju metu buvo suimti Sirijos saugumo tarnybų.
„Didžioji teisinių procesų dalis visiškai sustojusi ir nėra jokio postūmio. Situaciją dar labiau sunkina paslaptingi žmonės, kurie suima niekuo dėtus asmenis“, – kalbėjo R.Makhloufas.
Tačiau žvelgiant tiesai į akis tie paslaptingi žmonės nėra jau tokie paslaptingi. Verslininkas puikiai žino, kas vadovauja kampanijai, nukreiptai prieš jį patį.
R.Makhloufo brolis Hafezas ilgą laiką vadovavo Generaliniam žvalgybos direktoratui – svarbiausiai slaptajai tarnybai Sirijoje, kuri tvarkosi su vidinėmis grėsmėmis B.al-Assado režimui.
Verslo magnatas aiškiai suvokia, ką Sirijos saugumo ir slaptosios tarnybos gali padaryti ir kokiais metodais veikdamos dirba.
Egzistuoja nemažai teorijų ir galimų variantų, susijusių su staigiu R.Makhloufo kritimu.
Kai kurie sako, kad verslininkas tapo pernelyg įtakingas ir turtingas, todėl režimas nori jo atsikratyti.
Pirmieji spaudimo iš valdžios signalai buvo matomi dar praėjusią vasarą, kai jis buvo priverstas uždaryti savo kontroliuojamą paramos tinklą „Bustan“.
Manoma, kad ši R.Makhloufo veikla itin nepatiko prezidento sutuoktinei Asmai al-Assad, kuri užaugo Londone ir Sirijos gyventojų matoma kaip pagrindinis režimo teikiamos paramos gyventojams variklis.
A.al-Assad pati turi suformavusi savo paramos tinklą ir spėjama, kad ji paprašė vyro, jog R.Makhloufas būtų patrauktas iš kelio.
Kita įdomi teorija yra susijusi su Kremliumi.
Korupciją Sirijoje nuolat kritikuoja įvairūs Rusijos žiniasklaidos kanalai, kurie yra parankūs Vladimirui Putinui. Jis – artimiausias B.al-Assado sąjungininkas ir saugotojas.
Rusijos prezidento sprendimas įsitraukti į Sirijos karą 2015 metais leido B.al-Assadui užsitikrinti paramą sunkiame ir daug aukų pareikalavusiame konflikte.
Remiantis šia teorija B.al-Assado režimas nenori prarasti itin svarbios ir naudingos V.Putino apsaugos, o R.Makhloufas yra akivaizdi auka, nes nemažai Sirijos gyventojų daliai jis simbolizuoja korupciją, kuri įsišaknijusi visoje šalyje.
Artimi Rusijos prezidento V.Putino aplinkai asmenys ir verslininkai galbūt irgi ieško galimybių perimti itin pelningus R.Makhloufo verslus, kuriuos jis valdė ilgą laiką.
Šeima konfliktavo nuolat
Tiesa tokia, kad niekas iš pašalinių asmenų nežino, kas vyksta už uždarų B.al-Assado sąjungininkų susitikimų durų ir kokie sprendimai priimami.
B.al-Assado tėvas Hafezas, kuris buvo pirmasis šalies vadovas iš šios šeimos, 1970 metais perėmęs valdžią, Siriją pavertė giminės verslu.
Jo žmona Anisa Makhlouf užaugo kur kas turtingesnėje šeimoje nei Hafezas, kuriam kelią iš skurdo į valdžią reikėjo skintis Sirijos oro pajėgose ir „Baath“ partijoje.
H.al-Assadas buvo nepaprastai įtarus ir netgi laikytas vieninteliu ambicingu Sirijos pareigūnu, kuris gali užimti prezidento postą.
Jis apsupo save vyrais iš alavitų šiitų sektos, tačiau šeimos nariai visada buvo svarbiausia jo sukurto politinio režimo dalis.
Nepaisant to, vidinių konfliktų ir siekių pakeisti politinės valdžios santykį netrūko.
Hafezo brolis Rifaatas buvo jo dešinioji ranka, jam prezidentas patikėjo svarbiausias užduotis.
Viena tokių – 1982 metais sustabdyti „Musulmonų brolijos“ sukeltą sukilimą, per kurį žuvo tūkstančiai gyventojų.
Kai po kurio laiko H.al-Assadą ištiko ūmios širdies bėdos, Rifaatas išsiuntė savo kontroliuojamus tankus į Damasko gatves siekdamas užimti valdžią. Bandymas buvo nesėkmingas.
Rifaatas nebuvo išsiųstas į kalėjimą ar pasiųstas myriop. Buvo ištremtas iš šalies, tačiau jam leista pasiimti milijonus dolerių.
Regis, tokia išeitis būtų geriausia ir valdžiai nepatogiu tapusiam verslininkui R.Makhloufui.
Tai šiam verslo magnatui būtų didžiulis krytis iš milžiniškos viršukalnės.
Dabar vyras sulaukia vis didesnio spaudimo iš režimo, kuriame kadaise buvo vienas svarbiausių sraigtelių.
Vieši bandymai teisintis, dokumentų, vaizdo įrašų skelbimas socialiniame tinkle „Facebook“ kaip bandymas atsikirsti parodo, kad ši kova jau pralaimėta.
Apžvalgininkai taip pat pritaria: garsiajam verslininkui teks pasiduoti.
„R.Makhloufas apie įtampą šeimos rate puikiai žinojo. Jis suprato, kad finansinis pyragas traukiasi, o kova dėl turtų tampa vis nuožmesnė.
Jis nėra nei leitenantas, nei lyderis. Jis sėdi laipteliu žemiau B.al-Assado“, – kalbėjo Tarptautinio strateginių studijų instituto Vidurinių Rytų analitikas Emile’is Hokayemas.