Baisūs mirčių skaičiai netrukdo Amerikai veržtis iš viruso glėbio

2020 m. gegužės 9 d. 20:13
Daugiau nei prieš 100 dienų Siatle tapo žinoma apie pirmąją koronaviruso infekciją JAV. Nuo to laiko prasidėjo nacionalinė pavyzdžio neturinti drama, kurios pabaiga toli gražu nėra aiški. Virusas toliau grūmoja.
Daugiau nuotraukų (11)
Sausio 19 dieną prastai pasijutęs žmogus įžengė į greitosios pagalbos kliniką, įsikūrusią šiauriau Siatlo (Vašingtono valstijoje). Tai buvo sekmadienis.
35-erių vyriškis neseniai buvo grįžęs iš koronaviruso epicentru tapusio Uhano, kur lankė savo šeimą. Iki šiol jis laikomas pirmuoju žinomu koronaviruso atveju JAV.
Taip prasideda amerikiečių tragedija.
Nuo sausio 19-osios praėjo daugiau nei 100 dienų. Mažiausiai 1,3 mln. žmonių užsikrėtė koronavirusu, daugiau negu 78 tūkst. mirė – bent taip teigiama oficialiai. Tikrieji skaičiai veikiausiai kur kas didesni.
Sustojo fabrikai, nebeskraido lėktuvai, Niujorko saloje darbininkai kasa šimtus duobių kapams.
Galingiausia pasaulio valstybė atsidūrė klastingojo viruso gniaužtuose. Daugiau nei 328 milijonus gyventojų turinčioje šalyje įvesta nepaprastoji padėtis.
Ir nors diskutuojama dėl karantino sušvelninimo, mažiausiai 39 valstijos pranešė, kad iki vasaros uždaro mokyklas.
Daugiau nei 32 milijonai žmonių neteko darbo, nedarbas JAV artėja prie 20 proc. Tokia yra liūdnoji statistika.
Bet kas iš tikrųjų įvyko per tas daugiau kaip 100 dienų?
Sausio 8 d.
Melissa Hyatt pradeda pirmuosius savo tarnybos metus. JAV ligų kontrolės ir prevencijos centras įspėja šalies valdžią dėl Kinijoje pradėjusio plisti viruso.
M.Hyatt žino, kas yra paskutinis žmogus, kuriam ji padavė ranką dar iki COVID-19 proveržio.
Ji prieš 7 mėnesius buvo išrinkta naująja Baltimorės apygardos (Merilando valstija) policijos vadove. M.Hyatt – pirmoji šias pareigas einanti moteris.
Ji negalvojo apie COVID-19, nors JAV ligų kontrolės ir prevencijos centras tą dieną pirmą kartą apie koronaviruso grėsmę įspėjo amerikiečius.
M.Hyatt tikėjo prezidentu Donaldu Trumpu, kuris buvo ramus.
Vasario 25 d.
Naujajame Orleane tūkstančiai žmonių švenčia Užgavėnes.
Cynthia Lee Sheng parengia ekstremaliųjų situacijų valdymo planą. Tądien Užgavėnių sezonas Naujajame Orleane ir kaimyninėse vietovėse baigiasi karnavalu. C.Lee Sheng yra Džefersono apygardos administracijos vadovė.
Per karnavalą, į kurį sugužėjo šimtai tūkstančių iš viso pasaulio, geriama, šokama ir bučiuojamasi.
C.Lee Sheng bendruomenės vadovo pareigas eina tik 7 savaites. Ji dar nežino, kad jos „Area One“ – taip administraciniu žargonu vadinama moters kompetencijai priklausanti sritis – pamažu tampa vienu didžiausių infekcijos židinių JAV.
Iki tol šalyje buvo užfiksuoti 45 viruso atvejai. Tarp jų didžioji dalis – kruizinio laivo keleiviai.
„Mes niekuomet nediskutavome dėl Užgavėnių atšaukimo“, – tvirtino C.Lee Sheng.
Draugiška, energija trykštanti moteris – Respublikonų partijos narė. Prieš kelias dienas D.Trumpas užtikrino, kad šiltesni orai virusui turės neigiamą poveikį. Tuo C.Lee Sheng patikėjo.
Nepaisant to, administracijos vadovė ėmėsi ryžtingų priemonių. Ji parengė ekstremaliųjų situacijų valdymo planą visiškai netikėtam atvejui, jeigu neprognozuojama krizė pasiektų Džefersono apygardą.
Kokios įstaigos privalo dirbti katastrofos atveju, kokie valdininkai gali dirbti nuotoliniu būdu? Kaip galima informuoti piliečius?
„Maniau, kad tai galbūt mums pravers vasarą, kai prasideda uraganų sezonas“, – pasakojo C.Lee Sheng.
Vasario 28 d.
Olbanyje (Niujorko valstijoje) Dorothy Johnson laidoja savo brolį Andrew.
Į laidotuves atvyko per 200 žmonių. Po to visi keliavo valgyti gedulingų pietų. Niekas neįtarė gresiančio pavojaus.
Su broliu D.Johnson kalbėjosi telefonu dar prieš kelias dienas. Netrukus po to Andrew žmona rado vyrą mirusį svetainėje. Niekas nežino jo mirties priežasties.
D.Johnson jau 28 metai dirba vietos ligoninės chemoterapijos skyriuje.
Doerčio apygardoje, kuriai priklauso Olbanis, 70 proc. gyventojų – juodaodžiai.
Anot moters, čia vyrauja labai didelis skurdas.
Pirmą kartą apie koronavirusą ji išgirdo likus dienai iki brolio Andrew laidotuvių. Ji žiūrėdama žinias girdėjo D.Trumpo kalbą.
D.Johnson prisimena, ką jis sakė: „Virusas siaučia Kinijoje, nesirūpinkite. Demokratai naudojasi koronavirusu, kad man atkeršytų.“
Per Andrew laidotuves jo sutuoktinei buvo pakilusi tokia aukšta temperatūra, kad moteris vos išlipo iš automobilio.
„Į gedulingus pietus namuose ją teko nešti“, – sakė D.Johnson.
Vakare vienam laidotuvių dalyvių teko vykti į ligoninę. Susirgo ir pamokslą sakęs pastorius bei moteris, balzamavusi Andrew kūną.
D.Johnson brolio laidotuvių dieną JAV ligų kontrolės ir prevencijos centras pranešė apie pirmąją koronaviruso auką Siatle. Bet veikiausiai jau vasario pradžioje Kalifornijoje mirė pirmieji koronavirusu sirgę pacientai.
Mirčių skaičiai šalyje maži dėl to, kad yra didžiulių testavimo problemų. Kovo 6-ąją D.Trumpas pažada, kad visi, kas nori, gali pasitikrinti dėl koronaviruso.
Kovo 10 d.
Olbanyje suserga D.Johnson. Baltimorėje Randallas Harwardas kuria idealią apsaugos kaukę. Praėjus dešimčiai dienų po brolio laidotuvių D.Johnson teko vykti į vieną iš Olbanio ligoninių.
„Mane kamavo dusulys, buvo aukšta temperatūra“, – pasakojo D.Johnson.
Ji jautėsi taip, tarsi mirtų. Po trijų dienų D.Johnson siunčiama karantinuotis į namus: ji susirgo COVID-19. Koronavirusas diagnozuotas jos šešiems broliams ir seserims – visi buvo laidotuvėse.
D.Johnson 51-erių duktė dėl abipusio plaučių uždegimo paguldyta į už dviejų valandų kelio esančios ligoninės intensyviosios terapijos skyrių. Vietos ligoninė jau perpildyta.
Mažiausiai 10 dienų koronavirusas galėjo netrukdomai plisti. Šimtai bėgikų dalyvavo maratone, gyventojai minėjo miesto šventę.
60 milijonų amerikiečių įsikūrę kaimo vietovėse. Jie paprastai yra senesni ir turi daugiau chroniškų ligų nei didmiesčių gyventojai.
Doerčio apygarda su 90 tūkst. žmonių ir daugiau nei 1 tūkst. koronaviruso atvejų netrukus užims vieną pirmųjų vietų pagal viruso paplitimo šalyje statistiką.
R.Harwardas mato, kad virusas niekam nejaučia gailesčio. Savo namuose Baltimorėje jis žiūri vakaro žinias.
Vyriškis dirba sporto prekių gamintojo „Under Armour“ produktų kūrėju. Per televiziją tuo metu rodo gydytoją iš Italijos.
Reporteris jo paklausia, kokį patarimą duotų Jungtinėms Ameikos Valstijoms.
Medikas, kaip prisimena R.Harwardas, atsakė: „Jūsų ligšiolinis elgesys, viskas, ką iki šiol padarėte, neduos naudos. Jūs privalote save apsaugoti.“ Italų gydytojo žodžiai paveikė R.Harwardą. Esant keblioms situacijoms jis dažnai remdavosi Holivudo filmais. Ir tokiu būdu paskatindavo savo kolegas. Jis tai vadina užduoties įveikimu turint ribotas priemones.
„Savo komandai parodžiau sceną iš filmo „Apollo 13“, kai pakeliui į Mėnulį sprogus deguonies balionui astronautai atsidūrė beviltiškoje padėtyje. Jie privalėjo spręsti problemą su tomis priemonėmis, kokias tuomet turėjo“, – pasakojo R.Harwardas.
Netrukus tarp valstijų dėl apsaugos priemonių gaminimo prasidėjo lenktyniavimas. Jo centre atsidūrė „Under Armour“ produktų kūrėjas R.Harwardas.
Kovo 13 d.
Koronaviruso aukų skaičius auga. JAV jau daugiau negu 2 tūkst. užsikrėtusiųjų, 50 mirusiųjų. Prezidentas D.Trumpas skelbia nacionalinę nepaprastąją padėtį.
Ligoninės daugelyje vietų turi nedaug apsauginių kaukių, didėja pirštinių paklausa, trūksta apsauginių drabužių, dirbtinio kvėpavimo aparatų, apsauginių skydelių. Valstijos grumiasi dėl pagalbinių priemonių.
Dieną prieš tai „Under Armour“ gavo paklausimą iš Merilando universiteto medicinos centro ligoninių tinklo, ar bendrovė gali padėti gaminant apsaugines kaukes.
R.Harwardas pateikia savo gaminį, bet pirmąjį variantą medikai atmeta. Tuomet viena jo bendradarbių pasiūlė savąjį. Jis tiko ir medikai šiam modeliui uždegė žalią šviesą. R.Harwardo bendrovė jau pagamino šimtus tūkstančių tokių kaukių.
Po kelių dienų per telefoninę konferenciją su gubernatoriais D.Trumpas aiškino: „Apsauginėmis kaukėmis, dirbtinio kvėpavimo aparatais, visomis apsauginėmis priemonėmis bandykite pasirūpinti patys.“
Kovo 18 d.
Niujorkas tampa pagrindiniu židiniu.
Valstijos gubernatorius Andrew Cuomo praneša apie 2382 naujus užsikrėtimo atvejus. Skaičius padidėjo 75 proc., palyginti su ankstesne diena.
Kvinso slaugytoja Christina pranešimus girdėjo būdama paplūdimyje. Kai skaičiai vis labiau kopė aukštyn, ji nutraukė atostogas, kad galėtų padėti savo ligoninei.
Į kliniką įžengusi moteris neatpažino savo darbo vietos. Trijose didelėse patalpose buvo gydomi vien COVID-19 pacientai. Dešimtims reikėjo taikyti intubaciją – gyvybę gelbėjančią procedūrą, kai užtikrinamas deguonies patekimas į kvėpavimo takus.
Kovo 26 d.
Daugiau nei 81 tūkst. užsikrėtusiųjų ir per 1 tūkst. mirusiųjų.
„Epidemiologiniu požiūriu pasaulio gyvenimą reikia sustabdyti metams. Bet taip niekas nenorėtų įsivaizduoti savo šalies“, – pareiškė Bruce’as Penmanas.
58-erių B.Penmanas – verslininkas, D.Trumpo rinkėjas iš Monjumento (Kolorado valstija).
Jis kiekvieną rytą įsijungia televizorių, žiūri transliuotojo „Fox Business“ žinių laidą „Mornings with Maria“. Paskui vyras naršo po socialinį tinklą „Twitter“ ir skaito naujienų svetainės „Fox News“ straipsnius.
Bendrovė, kuri priklauso jam ir žmonai, teikia pastatų priežiūros paslaugas. Taip pat ir telekomunikacijų koncernui „AT & T“, kuris laikomas gyvybiškai svarbia bendrove.
Todėl B.Penmanas taip pat laikomas reikšmingu darbuotoju.
Per praėjusias savaites jam teko samdyti daugybę naujų darbuotojų. Nepaisant to, B.Penmanas įsitikinęs: „Vyriausybė turėtų nesikišti į laisvąją ekonomiką. Žmonės turi patys apsispręsti dėl izoliacijos.“
Žiniasklaida, B.Penmano įsitikinimu, skleidžia baimę dėl viruso, o tai kenkia ekonomikai. Verslininkas nėra vienintelis pažeriantis valdžiai kritikos dėl izoliacijos taisyklių taikymo.
Kovo 27 d.
JAV dabar yra daugiau patvirtintų koronaviruso atvejų nei Kinijoje, Italijoje ir Ispanijoje. Beveik pusė infekuotųjų gyvena Niujorko valstijoje. Klinikos perpildytos, 6481 sergančiojo COVID-19 būklė tokia sunki, kad juos reikia gydyti stacionariai, 1583 – intensyviosios terapijos skyriuose.
Vienu iš jų rūpinasi Christina. Slaugytoja stovi prie vyriškio lovos tarp monitorių, vamzdelių ir dirbtinio kvėpavimo aparato.
Savo telefono ekraną Christina nukreipia į pacientą. Giminaičiai ir draugai nori su juo atsisveikinti.
Iš tikrųjų tam slaugytoja neturi laiko. Ji nori artimiesiems bent jau suteikti galimybę atsisveikinti su mirštančiuoju. Truputis pagarbos atsidūrus padėtyje, kai ligonis lieka vienas ir netenka žmogiškumo.
Vašingtone į savo socialinio tinklalapio „Twitter“ paskyrą JAV prezidentas D.Trumpas parašė automobilių koncernams „General Motors“ ir „Ford“: „Gaminkite dirbtinio kvėpavimo aparatus, skubiai!“
Balandžio 16 d.
Slaugytoja iš Olbanio vėl sėdi savo sode. Daugiau nei prieš dešimt dienų ji palaidojo savo dukterį, nuo COVID-19 mirė jos dėdė. Paskui – kaimynas. Po kelių valandų ji vėl eis į kapines.
Kai kuriose valstijose įniršę piliečiai su JAV vėliavomis rankose protestuoja prieš apribojimus.
Prezidentas D.Trumpas remia susirinkusiuosius savo „Twitter“ paskyroje: „Išlaisvinkite Mičiganą! Išlaisvinkite Minesotą! Išlaisvinkite Virdžiniją!“
Balandžio 22 d.
35 metų vyras iš Siatlo, amerikietiškasis „nulinis pacientas“, nuo kurio prasidėjo nacionalinė drama, pasveiko.
Gegužės 8 d.
Nors užsikrėtimų skaičius auga dešimtimis tūkstančių, mokslininkai ir institucijos jau ieško išeičių, kaip įveikti didžiausią krizę per pastarąjį šimtmetį.
Pranešama, kad vien balandžio mėnesį JAV buvo prarasta 20 mln. darbo vietų, tačiau likusios kompanijos dirba susitelkusios į būtiniausių kovojant su virusu naudojamų priemonių gaminimą.
Mokslininkai aiškinasi, kaip per artimiausius du mėnesius dėl koronaviruso ištirti visą JAV populiaciją, o valdžios institucijos sprendžia galvosūkius, kaip po krizės šaliai atsidaryti ir maksimaliai sumažinti ekonominius nuostolius. Visi sutaria, jog tokio iššūkio JAV nepatyrė nuo Didžiosios depresijos laikų, tačiau Baltieji rūmai tikisi, kad iš viruso gniaužtų greitai pavyks ištrūkti.
Parengė Ona Kacėnaitė

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.