COVID-19 parklupdžius JAV ir dalį Europos, žvilgsniai krypsta į šluba antimi vadintą A. Merkel
„Lietuvos rytas“
2020-05-04 21:53Vokietijos kanclerės politinė karjera ne kartą buvo laikoma mirusia. Tačiau dabartinė pandemija dar labiau sustiprino 65-erių Angelos Merkel reputaciją ir populiarumą tiek Vokietijoje, tiek už jos ribų.
Šluba antis – paprastai tokiu terminu vadinami politikai, kurių karjeros zenitas jau seniai praėjo, o gulbės giesmė jau sugiedota. Tokios politinės figūros laikomos silpnomis ir neturinčiomis didelės įtakos.
Per pastaruosius keletą metų Vokietijos kanclerė A.Merkel nekart buvo vadinama šluba antimi. Silpnas pasirodymas 2017 m. rinkimuose, 2018 m. įvykęs pasitraukimas iš Krikščionių demokratų sąjungos (CDU) pirmininko pareigų, tais pačiais ir šiais metais įvykę politinio oponento Friedricho Merzo bandymai nuversti kanclerę iš posto – tai tik keli pavyzdžiai, visiems aplinkui garsiai skelbę apie silpnėjančią A.Merkel įtaką.
Net artimiausi A.Merkel sąjungininkai garsiai kalbėjo, kad Vokietijai laikas įpūsti naujų vėjų.
Tačiau A.Merkel tebestovi tvirtai kaip niekada, o į ją gręžiasi vis didesnė visuomenės dalis.
Vokietijoje pirmadienį buvo užfiksuota 165 tūkst. užsikrėtimo koronavirusu atvejų, tačiau šalies sveikatos apsaugos sistema dirba be priekaištų.
COVID-19 pražudė tiktai 6,8 tūkst. vokiečių, kai kitose Vakarų Europos šalyse mirčių statistika yra kelis kartus didesnė.
Vertinama visame pasaulyje
Šiuo momentu A.Merkel šlovės spinduliai šildo ne tik Vokietijoje, bet ir visame pasaulyje.
„Viso pasaulio žiniasklaida šiuo metu A.Merkel laiko stipriausia pasaulio lydere. Ji yra tokia vadovė, kuri puikiai supranta situaciją ir geba ją paaiškinti žmonėms“, – tvirtino Izraelio televizijos korespondentas Amichai Steinas.
Panašios nuomonės laikosi ir dauguma pasaulio. Kovo mėnesį net Naujosios Zelandijos laikraštis „New Zeland Herald“ rašė, kad Vokietijos lyderė spindi, nepaisant menkstančios galios.
Šią savaitę kanclerė buvo aukštinama Argentinos ir kitų pasaulio kraštų spaudoje.
„65-erių fizikos mokslų daktarė net ir po penkiolikos metų aukščiausiame poste elgiasi kaip normalus žmogus.
Koronaviruso krizės metu ji yra viena iš nedaugelio politikų, kuri veda šalį į priekį.
Informaciją ji pateikia su moksliniu griežtumu, bendrauja ramiai ir nuginkluoja daugelio isteriją“, – rašė Argentinos dienraščio „Clarin“ politikos apžvalgininkas Ricardo Roa.
Jis net sugalvojo naują terminą „merkelina“, kuris apibūdina A.Merkel politinės lyderystės blaivumą ir ryžtingumą, kuris yra būtinas bandant išspręsti problemas ir nesistengiant iš to gauti politinės naudos.
Sentimentalumas nebūdingas
Daugelis Vokietijoje yra pavargęs nuo A.Merkel vadovavimo eros, tačiau politikė tik įrodo, kokio vadovavimo tarptautiniu mastu dabar trūksta.
Ne vienas JAV leidinys kritiką Donaldui Trumpui apipina su pagyromis A.Merkel.
„Jau kelias savaites Vokietijos vadovė su sau būdingu racionalumu sėkmingai veda šalį į kovą su COVID-19“, – rašė „The Atlantic“.
Jungtinės Karalystės vyriausybė su pavydu žvelgia į tai, kaip su krize tvarkosi Berlynas. Beveik per kiekvieną spaudos konferenciją Dauningo gatvės atstovų klausiama, kodėl su krize nėra kovojama taip, kaip tai daroma Vokietijoje.
Naujausi apklausų duomenys rodo, kad A.Merkel rodoma lyderystė leido jai susigrąžinti nuo 2017 metų nematytus reitingus. Šiuo metu politikę palaiko apie 80 proc. vokiečių.
Kanclerę gerbia visi
Bet kas yra už šio beveik globalaus pagarbos A.Merkel reiškimo?
CDU priklausantis Bundestago narys Andreas Nickas tvirtina, kad tarptautinė bendruomenė mato ypatingą A.Merkel sprendimų priėmimo būdą ir vadovavimo skaidrumą.
„A.Merkel požiūris yra pragmatiškas, tačiau kartu orientuotas į tikslą. Ji analizuoja situaciją ir viską atsargiai sveria. Ji blaiviai protestantiška ir nepretenzinga“, – kalbėjo A.Nickas.
Žinoma, politikas yra kanclerės partijos narys.
Bet A.Merkel poziciją giria ir Vokietijos kairieji. Socialistinės Kairiųjų partijos narys ir Tiuringijos premjeras Bodo Ramelowas pastaruoju metu nekart bendravo su kanclere.
„Jos veiksmai yra ramūs ir sukoncentruoti į rezultatą. Visi vaizdo skambučiai ir pokalbiai su ja yra neįtikėtinai puikiai struktūruoti, o tai karštoms diskusijoms suteikia ramybę“, – kalbėjo B.Ramelowas.
A.Merkel pastaruoju metu kritikuoja Vokietijos regionus, kurie lengvina karantino sąlygas.
„Aš tai puikiai suprantu, nes šiuo metu būtinas visų bendras veikimas, – kalbėjo politikas. – Kadangi turime suvaldyti pavojų ir padėti žmonėms, palaikau tokią ramią moterišką valdžią, o ne pompastiškus vyrus, kurie populistinėmis nuostatomis gali ignoruoti pavojų keliančius faktus.“
Kaukės užsidėjusi nebuvo
Visos krizės metu A.Merkel nė karto prieš kameras ar viešumoje nepasirodė nešiodama veido kaukę. Apžvalgininkai tvirtina, kad ji tiesiog tokia yra. Anksčiau ji niekada nebuvo tokia mokslininkė, kokia yra dabar. Kanclerė ramiai įvertina kiekvieną situaciją ir jos galimą baigtį.
Pasaulyje be koronaviruso jau praėjusį šeštadienį būtų buvęs aiškus A.Merkel įpėdinis CDU pirmininko pareigose. Pirmoji įpėdinė Annegret Kramp-Karrenbauer buvo priversta trauktis.
Dabar kitas CDU lyderis greičiausiai nebus išrinktas iki gruodžio mėnesio.
Bet dar iki tol A.Merkel laukia didelis iššūkis. Liepos 1 dieną Vokietija perima vadovavimą Europos Sąjungos Tarybai.
Prieš metus kai kurie spėliojo, kad A.Merkel dar iki šios dienos nuspręs trauktis iš kanclerio pareigų. Dabar tie patys žmonės tikisi, kad kanclerė artimiausiu metu niekur nepradings.
Vokietija sėkmingai kovoja su koronavirusu ir visi tikisi, jog šalies vadovavimas ES Tarybai padės visai Bendrijai vieningai nugalėti virusą. Bet A.Merkel įpėdinystės klausimas išlieka atviras.
Niekas nežino, ar artimiausiu metu atsiras politikas, kuris šiais nestabilumu garsėjančiais laikais sugebės pasauliui suteikti tokį stabilumą, kuriuo jau daugiau kaip 15 metų garsėja A.Merkel.
Parengta pagal „Deutsche Welle“ inf.