Pasaulyje plinta dar viena pandemija, kuri gali būti pavojingesnė ir už koronavirusą

2020 m. gegužės 3 d. 20:51
Dezinformacija ir konspiracijos teorijos pasaulyje ėmė plisti kartu su koronavirusu, tik dar sparčiau. Tačiau greitas netikrų naujienų plitimas gali būti net pavojingesnis už pražūtingą biologinį virusą.
Daugiau nuotraukų (16)
Nuo aštuntojo dešimtmečio iki pat naujojo tūkstantmečio pradžios pasaulis regėjo, kaip nuo vienos šalies iki kitos ritasi pavojingas melas apie AIDS.
Būta visko, apie ką galime išgirsti ir dabar: kalbėta, kad ŽIV buvo sukurtas valstybinėje laboratorijoje, manyta, kad ŽIV testai yra nepatikimi, ir netgi imta galvoti, kad nuo viruso galima išsigelbėti geriant ožkos pieną.
Tokios informacijos plitimas padėjo plisti ir virusui: dezinformacija, kuria patikėjo kai kurie žmonės, padidino rizikingą elgesį ir pagilino krizę. Dabar susiduriame su nauja dezinformacijos banga, šį kartą kalbant apie koronavirusą.
Informacinė tuštuma
Nuo „Facebook“ iki „WhatsApp“, nuo pasaulio lyderių iki garsenybių – neteisingą ir klaidinančią informaciją galima išvysti beveik kiekviename žingsnyje.
Temos taip pat gana plačios, apimančios beveik viską nuo to, kas sukėlė protrūkį, iki to, kaip galima išvengti ligos. Ji pasaulyje sekmadienio vakarą buvo diagnozuota daugiau nei 3,5 mln. žmonių, iš jų 245 tūkst. mirė. JAV užfiksuota kone trečdalis koronaviruso atvejų ir mažiausiai 67 tūkst. mirčių.
Patikrinta, teisinga informacija – vienas geriausių ginklų kovojant su COVID-19. Ji žmonėms leidžia tinkamai elgtis ir plokštinti užsikrėtimo atvejų kreivę. Pagal idealų pandemijos scenarijų informacija yra pateikiama tik ekspertų ir greit pasiekia visuomenę.
Tačiau panašu, kad nuo tobulo scenarijaus esame gana toli – koronavirusas pasaulyje ėmė plisti tuo metu, kai manipuliuoti žiniomis ypač lengva.
Be to, šiuo metu naujienos plinta greičiau, nei ekspertai spėja tirti virusą.
Tai, ką šiandien laikome tiesa, rytoj gali būti klaidinga, todėl pavojinga dezinformacija užpildo žiojinčią tuštumą.
Geriausia to iliustracija – kaip keitėsi nuomonė dėl kaukių nešiojimo. Vasario pabaigoje, kai koronavirusas JAV buvo dar tik pradėjęs plisti, chirurgas generolas daktaras Jerome’as Adamsas ėmė skelbti, kad veido kaukės yra nenaudingos didžiajai visuomenės daliai, ir ragino jų nebepirkti.
Dabar žinome, kad kaukes raginami dėvėti visi.
Pensilvanijos universiteto Medicinos etikos ir sveikatos politikos skyriaus pirmininkas daktaras Ezekielis Emanuelis teigia, kad nepasikeitė mūsų žinios, tačiau pasikeitė prioritetai – anksčiau buvo raginama kaukes palikti medicinos darbuotojams.
„Mes bandėme žongliruoti daug sprendimų vienu metu ir pasirinkome netinkamą to balansavimo būdą“, – teigia jis.
Panaši istorija su gandu, kad gali būti pavojinga naudoti ibuprofeną siekiant numušti aukštą temperatūrą, kilusią dėl koronaviruso.
Susirūpinimas, išreikštas sveikatos specialistų, buvo atkartotas Prancūzijos sveikatos ministerijos, kuri perspėjo nenaudoti šio vaisto.
Ši informacija netrukus spėjo išplisti tarptautinėje žiniasklaidoje ir privertė Pasaulio sveikatos organizaciją (PSO) išplatinti pranešimą, jog „pagal dabar turimą informaciją negalima teigti, kad ibuprofeno vartojimas yra pavojingas“.
Dirva gerai užsidirbti
Nežinomybė, painumas ir baimė – puiki dirva veikti ir užsidirbti ekstremistams bei sąmokslo teorijų skleidėjams. Prieštaringai vertinamos laidos „Infowars“ vedėjas Alexas Jonesas bando išplatinti idėją, kad koronavirusas – amerikiečių sukurtas biologinis ginklas, tad skatina žiūrovus pirkti vitaminus iš jo parduotuvių.
Kai kurie žmonės taip pat tiki, kad 5G belaidis ryšys yra pavojingas ir turi tiesioginį ryšį su COVID-19.
Išaugo ir prieš vakcinas nusiteikusių žmonių skaičius. Socialiniuose tinkluose atlikti tyrimai rodo, kad tokiomis temomis skelbiamų vaizdo įrašų žiūrimumas nuo vasario iki kovo išaugo nuo 200 tūkst. iki daugiau nei 2 mln.
Panašiai išaugo prieš skiepus pasisakančius žmones buriančių „Facebook“ grupių narių skaičiai.
Anksčiau atlikti tyrimai rodo, kad tokios dezinformacijos plitimas gali žmonėms sukelti didesnį pavojų.
Praėjusiais metais paskelbto tyrimo duomenimis, jeigu visuomenėje atpažįstami veidai kalba, kad tornadų grėsmė yra nedidelė, juos sekantys žmonės gerokai rečiau evakuojasi kilus pavojui.
Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto politologas Nerijus Maliukevičius „Lietuvos rytui“ teigė, kad informaciniai virusai gali pražudyti žmones lygiai taip pat kaip ir tikri virusai.
„Kaip biologinis, taip ir informacinis virusas gali turėti tragiškų pasekmių sveikatai. Žmogų, kuris elgiasi veikiamas tam tikrų dezinformacinių žinučių, tai gali netgi pražudyti.
Kaip pavyzdį galima paimti informaciją, kad neva virusą gali sunaikinti alkoholis ir šiluma.
Buvo atvejis, kai Irane žmonės ėmėsi savigydos – gėrė visiškai tam netinkantį alkoholį ir mirė“, – kalbėjo politologas.
Nepatikrinta informacija
Amerikiečiai metai iš metų „Fox News“ kanalą vertina kaip vieną patikimiausių televizijos kanalų, tačiau dabar jis savo žiūrovams skleidžia nepatikrintą informaciją.
Vidutinis „Fox News“ žiūrovo amžius – 65 metai. Šios amžiaus grupės žmonėms koronavirusas yra pavojingiausias.
Kitaip tariant, „Fox News“ žiūrovai yra pagrindinėje rizikos grupėje, ir jų mėgstamiausias žinių kanalas juos tiktai dar labiau stumia į pavojų.
Šis vienas pagrindinių JAV televizijos kanalų jau gana seniai kalba, jog COVID-19 nėra tokia pavojinga, skatina vartoti nepatvirtintus vaistus ir teigia, kad koronavirusu demokratai naudojasi tam, kad apjuodintų prezidentą Donaldą Trumpą.
„Jeigu tau jau nusibodo masinė isterija, per didelis viruso pavertimas politiniu ginklu, tu nesi vienas“, – dar praėjusį mėnesį kalbėjo vienas žinomiausių „Fox News“ vedėjų Seanas Hannity.
Jis taip pat tvirtino, kad „koronavirusą galima prilyginti sezoniniam gripui“.
Harvardo universiteto Johno F.Kennedy mokyklos mokslininkų atliktas tyrimas parodė, jog ši mintis spėjo gana greitai išplisti, nes šiuo metu 38 proc. apklaustųjų mano, jog mirštamumas nuo COVID-19 ir sezoninio gripo yra toks pat.
Iš tikrųjų sezoninis gripas nusineša 0,1 proc. sergančiųjų gyvybių, o nuo koronaviruso sukeltų komplikacijų pasaulyje mirė beveik 7 proc. užsikrėtusiųjų.
Konspiracijos teorija, kad koronaviruso aukų skaičiai gali būti padidinti siekiant pakenkti D.Trumpui prezidentinių rinkimų metais, dalijosi ne vienas „Fox News“ dirbantis asmuo.
Tuckeris Carlsonas, kuris taip pat laikomas vienu žiūrimiausių „Fox News“ laidų vedėjų, teigė, kad „yra nemažai priežasčių, dėl kurių žmonės gali siekti skelbti neteisingus skaičius“.
T.Carlsonas taip pat tvirtino, kad koronavirusas „nėra natūraliai gamtoje egzistuojantis virusas ir greičiausiai bus sukurtas Kinijos vyriausybės“. Tokios spėlionės iki šiol neturi jokio argumentuoto pagrindimo.
Nepadeda ir tai, kad „Fox News“ yra kanalas, iš kurio D.Trumpas sužino visas naujienas, „faktus“ ir apie juos garsiai kalba. Vienas pavyzdžių – hidroksichlorakvinas, kurį JAV prezidentas ėmė vadinti „stebuklingu vaistu“ pažiūrėjęs T.Carlsono laidą.
Šios laidos metu žurnalistas skelbė medikų nepatvirtintus duomenis, jog hidroksichlorakvinas, skirtas maliarijai gydyti, yra efektyvus vaistas nuo COVID-19. Netrukus po to apie tai ėmė kalbėti ir D.Trumpas: „O ką prarasite? Vartokite!“
Visuomenę klaidina ir lyderiai
D.Trumpas, kurio „Twitter“ paskyrą seka daugiau nei 78 mln. žmonių, o televizines konferencijas kartais stebi daugiau kaip 10 mln. amerikiečių, šiuo metu yra vienas įtakingiausių nuomonės formuotojų.
Ir šie prezidento pareiškimai apie hidroksichlorakviną nebuvo vienintelis pasiūlymas kalbant apie COVID-19 gydymą.
Praėjusią savaitę JAV prezidentas ėmė kalbėti, kad į koronavirusu apsikrėtusių žmonių kūnus būtų galima leisti dezinfekavimo priemones, tokias kaip baliklis, ir švitinti kūnus ultravioletiniais spinduliais.
„Matau, kad yra dezinfektantų, kurie virusą užmuša per vieną minutę! Galbūt yra būdas, pavyzdžiui, suleisti dezinfektanto į kūną, tai būtų beveik kaip valymas, galėtume tuo pasinaudoti“, – kalbėjo D.Trumpas.
Vyriausiasis sveikatos ekspertas vėliau patikino, kad federalinės laboratorijos net nesvarsto taikyti tokio gydymo metodo.
Dar vėliau Baltieji rūmai pranešė, jog prezidentas kalbėjo sarkastiškai, ir kaltino žiniasklaidą, kad iškraipė jo žodžius.
Žala jau buvo padaryta – žmonės išties pradėjo svarstyti šį variantą.
Kitą dieną apie tai, kad namų dezinfekavimo priemonių negalima vartoti žmogui, nuomonę pareiškė ir vienas didžiausių valymo priemonių gamintojų JAV.
Išplatintame pranešime žmonės buvo įspėjami, kad jų produktų „jokiu būdu negalima naudoti žmogaus organizmo vidinei dezinfekcijai, jų negalima švirkštis, nuryti ar dar kitaip vartoti“.
Kompanijos atstovai teigė, jog šį pranešimą išplatinti paskatino tai, kad žmonės ėmė klausinėti, ar jų produktus galima naudoti koronavirusui gydyti.
„Įkvėpti chloro būtų pats blogiausias dalykas, koks gali nutikti plaučiams, – sakė San Fransisko Zuckerbergo ligoninės pulmonologas ir medicinos profesorius Johnas Balmesas. – Kvėpavimo takams ir plaučiams dezinfektantai labai pavojingi.“
Autoritarinių valstybių įtaka
„Lansinge, imkis veiksmų, – rašoma vieno karantino priešininkų protestų, vykusių JAV, Mičigano valstijoje, aprašyme. – Žmonės sako, kad konservatoriai niekada neprotestuoja, nes jie visada dirba. Na, dabar yra kitaip – mes nedirbame, tad atėjo laikas protestuoti.“
Kitose socialinio tinklo „Facebook“ reklamose rašoma, jog žmonės nusprendė sukilti prieš „šiuos beprotiškus miestų uždarymus“, jie kovoja, kad „išrinkti politikai ir vėl atidarytų Ameriką“.
Šie JAV vykstantys protestai – tiktai vienas ženklų, kaip greitas koronaviruso plitimas pakeitė kasdienį šalies gyvenimą.
Jie taip pat parodo, kaip, amerikiečiams siekiant išsiaiškinti politikų tikslus ir suprasti pasaulinę pandemiją, JAV tapo puikia vieta veistis vidinei ir tarptautinei manipuliacijai bei informaciniam karui.
„Kai pirmąkart pamačiau šiuos protestus, supratau, kaip lengva būtų Rusijai – ar bet kuriai kitai šaliai – manipuliuoti tuo, kas dabar vyksta, – teigė buvęs Valstybės saugumo komiteto personalo direktorius Michaelas Allenas. – Šalis traumuota, o žmonės pikti. Ir kai jie ieško informacijos, kuri pateikiama įvairiausia forma, tai tampa puikiu lauku tarptautiniam įsikišimui ir dezinformacijai.“
Politologas N.Maliukevičius teigia, kad situacija naudotis gali ne tik Rusija, bet ir kitos autoritarinės šalys, tokios kaip Kinija, kurios nori kurti pozityvų savo įvaizdį.
„Kinija, kaip autoritarinio režimo šalis, skelbiamą informaciją slėpė, kontroliavo ir dozavo, bet dabar bandoma pasinaudoti pasaulyje kilusia situacija ir humanitarinės pagalbos politika, kuri yra labiau ryšių su visuomene strategija. Taip bandoma kurti pozityvų šalies įvaizdį Vakaruose“, – tikino politologas.
Panašiai elgiasi ir Rusija. Anot N.Maliukevičiaus, vykdomi veiksmai yra labiau propagandiniai, tačiau netrūksta ir dezinformacijos, kai į viešumą išmetamos įvairios konspiracijos teorijos.
Vienas pavyzdžių – teiginys, kad koronavirusas buvo sukurtas JAV karinėse bazėse.
„Rusija aktyviai naudojasi susiklosčiusia situacija.
Išskirtinis pavyzdys buvo Rusijos išsiųsti plaučių ventiliatoriai, skirti JAV. Tai buvo daroma bandant parodyti, kad galbūt Rusijai taikomas sankcijas reikėtų persvarstyti – vis dėlto ventiliatoriai buvo pagaminti Rusijoje esančių sankcionuotų įmonių“, – sako politologas.
N.Maliukevičiaus teigimu, plintanti dezinformacija gali turėti įtakos ir rinkimams – ne tik JAV, kuriose šiemet turėtų vykti prezidento rinkimai, bet ir visose kitose šalyse, kurių laukia balsavimas.
„Tai, kaip dabar politikai dorojasi su kilusia krize ar kaip vėliau spręs ekonominės krizės pasekmes, tiesiogiai atsilieps per rinkimus.
Įvairios manipuliacijos informacija – dažnas atvejis, ne tik iš Kinijos ar Rusijos, bet ir pačių politikų pusės. Skleidžiama dezinformacija tikrai turės įtakos rinkimų rezultatams“, – teigė politologas.
Į pagalbą – socialiniai tinklai
Tikros ir melagingos informacijos hibridas, plintantis internete, tapo iššūkiu daugumai socialinių tinklų. COVID-19 ir grėsmė, kylanti visuomenės sveikatai, reiškia, kad tokie tinklai kaip „Facebook“, „Twitter“ ir „YouTube“ yra neįprastai griežti informacijos pašalinimo atžvilgiu.
Pavyzdžiui, „Facebook“ ištrynė Brazilijos prezidento Jairo Bolsonaro vaizdo klipą, kuriame jis kalbėjo, kad hidroksichlorakvinas gali išgydyti koronavirusą.
Labai panašiai pasielgė ir „Twitter“ – laikinai užblokavo buvusio Niujorko mero ir D.Trumpo asmeninio teisininko Rudy Giuliani paskyrą, kur jis irgi kalbėjo apie šį vaistą, kurio efektyvumas nepatvirtintas medicinos ekspertų.
Tuo metu „Google“ pranešė, jog sukūrė 24 valandas dirbančią komandą, kuri naikina dezinformaciją iš paieškos rezultatų ir „YouTube“ vaizdo įrašų platformoje. Žmonės, ieškantys informacijos, nukreipiami į oficialų PSO puslapį ir kitas oficialias sveikatos apsaugos agentūras.
Faktų tikrinimo organizacijos taip pat intensyviai dirba siekdamos užtikrinti teisingos informacijos plitimą ir tai, kad žmones pasiektų faktai, kurie yra pateikiami gydytojų ir mokslininkų.
Tačiau net technologijų kompanijoms imantis teisingų veiksmų, panašu, kad tai nepadės visiškai užkirsti kelio plintančiai dezinformacijai. Didėjant mirčių skaičiui augs ir politinis bei socialinis susipriešinimas, į kurį taikysis autoritarinės valstybės ir įvairūs oportunistai.
Apie virusą mokslininkai vis dar atranda naujų faktų ir kol kas žinoma tikrai ne viskas, todėl tai, ko nežinome, tikėtina, kad gali virsti pavojingomis konspiracijos teorijomis.
Pandemija gali tapti unikalia galimybe susitelkti į faktus, pasitikėti ekspertais – epidemiologais, gydytojais ir mokslininkais ir visada keletą kartų patikrinti žinias, perskaitytas internete.
dezinformacija^Instantkoronavirusas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.