Atrodytų, slidinėjimo kurortas aukštai kalnuose – pakankamai saugi vieta siaučiant koronaviruso pandemijai.
Slidininkai daug sportuoja, leidžia laiką lauke, ne sąmoningai, o privalomai palaiko saugų atstumą vienas nuo kito trasose.
Viskas būtų gražu, jei ne pramogos ir vaišės po slidinėjimo – vadinamasis „apres ski“. Po visos dienos slidinėjimo trasose žmonės vakarais ir naktimis renkasi baruose, diskotekose, restoranuose.
Vyko koronaviruso vakarėliai
Išglio kurortas Austrijoje visuomet garsėjo kaip tas, kuriame vakarėliai po slidinėjimo ypač trankūs. Šį kurortą labai pamėgę vokiečiai, skandinavai ir rusai.
Tačiau vėlyvą vasarį–kovo pradžioje šis kurortas pagarsėjo ir kitaip: jis tapo didžiuliu viruso SARS-CoV-2 židiniu.
Visoje Europoje buvo atsekta žmonių, kurie COVID-19 susirgo po atostogų Išglyje. Paklausius jų istorijų labiausiai stebina žmonių ir valdžios neatsakingumas.
Pasaulio sveikatos organizacija jau kalbėjo apie pandemijos grėsmę, Italijoje kasdien mirė šimtai žmonių, bet slidinėjimo kelionės buvo ir toliau vykdomos.
Štai vasario 29-ąją Islandijos oro linijos „Icelandair“ iš Miuncheno į Reikjaviką parskraidino orlaivį.
Kovo 1 d. pranešė, kad keleivis, atostogavęs Italijoje ir buvęs tame skrydyje, yra užsikrėtęs. Imti tikrinti kiti to reiso keleiviai. Tarp jų – 14 slidininkų grupė iš Išglio. Keli iš jų buvo užsikrėtę.
Kovo 5 d. Išglį islandai paskelbė pavojaus zona. Austrija tą dieną sureagavo neatsakingai. Išplatino pareiškimą, kuriuo tvirtino, jog „mažai tikėtina, kad slidininkai užsikrėtė Tirolyje, veikiausiai tai įvyko lėktuve, skrendant su keleiviu iš Italijos“.
Norvegija, nepaisydama Austrijos raminimų, kovo 7 d. nutarė ištirti iš ten grįžusią turistų grupę. Tarp jų identifikuojami užsikrėtusieji.
Vėliau Norvegija pranešė, kad šalyje mažiausiai 491 žmogus – iš kone 1,5 tūkst. sergančiųjų – užsikrėtė virusu Austrijoje, dauguma – slidinėjimo kurortuose Paznauno slėnyje, kur yra ir Išglis.
Karantinas Tirolyje – per vėlai?
Sureagavus Norvegijai sunerimo ir Vokietija – iš šios šalies į Austriją atvyksta dar daugiau slidininkų. Buvo suskaičiuota, kad vien Hamburgo mieste 80 sergančių žmonių poilsiavo Išglyje.
Danijoje virusą iš kurorto parsivežė apie 100 žmonių. O kiek tokių užsikrėtusių slidininkų yra Rusijoje?
Kovo 12 d. Išglyje buvo paskelbtas karantinas. Tuo metu Austrijoje buvo užfiksuota 360 susirgimo atvejų, daugiau nei 100 iš jų Tirolio žemėje.
„Daug ženklų rodo, kad Išglis tapo slapta koronaviruso Europoje veisykla, tad karantino Austrija ėmėsi per vėlai“, – rašė Vokietijos leidinys „Focus“.
Taigi kurortas buvo izoliuotas jau tada, kai virusas plito visur Europoje, o slidininkai prieš kurį laiką buvo išvykę savais keliais.
Žinojo, bet puotavo
Beje, dar prieš paskelbiant karantiną Išglyje sužinota, kad 36-erių vokietis barmenas, dirbęs kurorto bare, susirgo COVID-19.
Netrukus paaiškėjo, kad užsikrėtė 15 žmonių, su kuriais jis kontaktavo. Tądien, kovo 9-ąją, šis baras ir keli kiti uždaryti.
Tačiau dieną Išglis toliau ūžė – trasos pilnos, žmonės vakarais susigrūsdavo į vietas, kurios dar veikė, linksminosi iki pat karantino paskelbimo.
„Gobšumas triumfavo prieš atsakomybę už žmonių sveikatą.
Valdžia norėjo pagriebti dar nors vieną slidinėjimo savaitę, nes būtų buvęs nuskriaustas vietinis verslas“, – rašoma austrų dienraštyje „Der Standard“.
Austrijos valdžia tokiai nuomonei prieštarauja. Ji teigia, kad slidinėjimo sezoną paaukojo: jis Tirolyje trunka iki gegužės 2 d. ir iki to laiko čia dar turėjo apsilankyti 150 tūkst. turistų.
Vis dėlto, kad reakcija buvo pavėluota, rodo faktai ne tik iš Išglio. Zeldeno slidinėjimo kurorte vakar buvo izoliuota 80 viešbučio darbuotojų.
Čia dirbusiam barmenui nustatyta COVID-19 infekcija. O visi tie, kuriuos jis aptarnavo, išsisklaidė Europoje.
Parengta pagal „Deutsche Welle“, „Der Spiegel“ inf.