Epidemija Ispanijoje ir toliau nekontroliuojamai plinta. Užsikrėtusių jau 11 tūkst. Per 24 valandas užsikrėtusiųjų čia padaugėjo net dviem tūkstančiais. Vadinasi vyksta tai, ko labiausiai bijo epidemiologai – epidemijos kreivė smarkiai kyla. Ispanijoje 491 žmogus mirė. Dar keturi šimtai labai sunkios būklės.
Atrodo, kad netrukus Ispanija atsidurs tokioje pat sanitarinėje ir ekonominėje krizėje, kaip Italija. Jau dabar skelbiama, kad trūksta korona viruso testų ir jie bus atliekami tik tiems pacientams, kurie įeina į rizikos grupes.
Madrido, kur pirmiausia įsiplieskė koronaviruso židinys, ligoninėse jau vyrauja panika – gydytojai yra išsekę ir trūksta lovų reanimacijose. Nepaisant to, kad užsikrėtusiųjų kiekvieną dieną daugėja tūkstančiu ar net keliais, Ispanijos ministras pirmininkas Pedro Sanchesas iki vakar vakaro dar nebuvo nurodęs žmonėms neiti į darbą. Todėl pirmadienį didmiesčių metro ir toliau buvo pilnutėliai – žmonės skubėjo į darbovietes.
Antradenį situacija jau pasikeitusi. Gatvės tuščios, išeiti galima tik esant visiškai būtinybei, nors eiti į darbą nėra uždrausta, tik skatinama dirbti iš namų.
Vyriausybės klaidos glumina ispanus
Ispanai nesupranta kai kurių vyriausybės pavėluotų sprendimų. Ilgai nebuvo draudžiama eiti iš namų, išskyrus tuos atvejus, jei einama į darbą – tačiau gamyklose, kuriose vienoje vietoje dirba daugiau nei 500 žmonių, užsikrėtimo galimybė yra labai didelė.
Ekspertai kritikuoja Ispanijos vyriausybę dėl daugybės klaidų ir lėtumo priimant sprendimus, norint užkirsti kelią sparčiai plintančiai epidemijai. Atrodo, kad prieš savaitę dar niekas nesuvokė, kokia rimta yra situacija.
Dar vos prieš savaitę, kovo 8 dieną Ispanijos vyriausybė dalyvavo daugiatūkstantinėje moters dienos demonstracijoje ir štai, vos tik praėjus penkiomis dienomis, skelbiama ypatinga situacija ir prašoma žmonių neiti iš namų be būtinos priežasties.
Tarytum būtų neužtekę italų pavyzdžio. „El Pais“ žurnalistas Inaki Galibondo sako, kad praėjusią savaitę priimdama sprendimus dėl koronaviruso Ispanijos vyriausybė suklydo daugybę kartų. „Mes nebegalime leisti sau daugiau klaidų“ – tvirtina žurnalistas.
Ketvirtadienį visi Ispanijos autonominiai regionai nusprendė, kad bus uždaromi vaikų darželiai, mokyklos ir universitetai. Tačiau barai ir restoranai, į kuriuos tučtuojau persikėlė visi Ispanijos gyventojai, užsidarė tik penktadienio naktį.
Ir tik šeštadienį buvo sukurtas techninių ekspertų komitetas išskirtiniam koronaviruso pandemijos atvejui.
Penktadienį P.Sanchesas paskelbė ypatingą padėtį, tačiau tik šeštadienį paaiškino, ką ji reiškia. Priešingai, nei tikėjosi ekspertai, Ispanijos minsitras pirmininkas neuždarė sienų – palaukė iki pirmadienio nakties. Tačiau į situacijos kontrolę įsitraukė armija, valstybė pareiškė nuo šiol kontroliuojanti privatų sveikatos priežiūros sektorių, buvo nuspręsta centralizuoti Ispanijos valdžią ir krizės metu panaikinti autonomines kompetencijas.
Šis paskutinis sprendimas ypač papiktino Katalonijos prezidentą Kimą Torrą, kuris tvirtina, kad Madridas naudojasi bet kokia proga sumažinti Katalonijos laisvę. Iš tiesų katalonai yra pasimetę, nes P.Sanchesas ragino žmones eiti į darbą, tuo metu K.Torrą ragino likti namuose.
Ištuštėjo miestų gatvės
Visą savaitgalį Katalonijoje vyravo tyla. Barai ir restoranai buvo uždaryti nuo penktadienio vidurnakčio, kirpyklas policija uždarinėjo su plaukus besidažančiomis klientėmis jų viduje. Pasak Ispanijos vidaus reikalų minsitro Fernando Grande Marlaskoso, tokia situacija Ispanijoe užsitęs daugiau nei 15 dienų, nuo ko smarkiai nukentės šalies ekonomika, ypač smulkūs ir vidutiniai verslininkai.
Miestai ir gyvenvietės Katalonijoje buvo ištuštėję, į duonos parduotuves ir vaistinės žmonės tvarkingai ėjo tik po du. Keliuose judėjimas sumažėjo net 70 procentų. Visi gatvėje laikėsi metro atstumo vienas nuo kito, o televizijos laidose vedėjai taip pat sėdėjo per atstumą.
Gatvėse su kaukėmis patruliavo policinikai, į namus buvo grąžinami visi be būtinos priežasties išėjusieji į gatvę – tie, kurie buvo išsiruošę pabėgioti ar pasivažinėti dviračiais. Tuo metu per televiziją matėme vaizdus, kaip kaimynystėje esančioje Prancūzijoje žmonės ir toliau būriuojasi parkuose.
Užkrėtė per savaitgalį pajūryje
Tačiau anaiptol ne visi ispanai elgėsi taip pavyzdingai, kaip Katalonijos gyventojai. Praėjusios savaitės viduryje, Madride jau pradėjus siausti koronai ir vadovams nusprendus uždaryti mokyklas, dalis sostinės gyventojų nusprendė išvykti karantinui iš sostinės į pajūrį. Taip virusas buvo perneštas į Valencijos ir Mursijos regionus, kur sostinės gyventojai turi vasarnamius. Toks madridiečių elgesys sukėlė Ispanijoje baisų pasipiktinimą.
Dar vienas nerimą keliantis ženklas – kinai palieka Ispaniją. Dar prieš vyriausybei įsakant uždaryti visas ne maisto produktais prekiaujančias parduotuves, kinai jau pradėjo uždarinėti savąsias parduotuves bei barus ir išvykti į Kiniją.
„Tai, kaip Ispanijos vadovai bando tvarkytis su situacija, man visiškai nekelia pasitikėjimo. Manau, kad man ir mano vaikams bus žymiai saugiau Kinijoje, kur taisyklės yra griežtos, aiškios ir visi jų klauso“, – Katalonijos dienraščiui „Ara“ sakė vienas Barselonos baro savininkas iš Kinijos. Dėkojo be atokvėpio dirbantiems medikams
Daugiausiai pastangų ir nemigos naktų pandemija kainuoja medikams. Pasak ekspertų, netrukus pritruks specialios aprangos, sanitariniam personalui norint tinkamai apsisaugoti nuo užsikrėtimo ligoninėse.
Ispanai reiškia medikams padėką socialiniuose tinkluose, tuo metu sanitarai garso įrašuose prašo piliečių būti atsargiems ir neiti iš namų nesant būtinybei.
Medikai teigia, kad Ispanijos vyriausybė sureagavo per vėlai, todėl dabar atsakomybė yra sanitarų ir piliečų rankose. Sekmadienio vakarą Barselonos gyventojai suorganizavo tradicinį puodų daužymą balkonuose – šį sykį ne protesto vardan, o norėdami išreikšti padėką medicinos darbuotojams už jų pasiaukojimą ir pastangas.