Griežtą migracijos politiką vykdžiusiam 46-erių M.Salvini dėl jo sprendimų iškelta ne viena byla.
Vis dėlto manoma, kad teismo procesas tik padės jam į dėmesio centrą sugrąžinti migrantų temą ir susirinkti dar daugiau rinkėjų balsų.
Teisme raškys naudą?
15 metų kalėjimo ir sugriauta politinė karjera – tokią kainą Italijos euroskeptikų vedlys M.Salvini gali sumokėti už tai, kad būdamas vidaus reikalų ministras neleido išlaipinti migrantų šalies uostuose.
Italijos Senatas pritarė tam, kad M.Salvini būtų teisiamas dėl įtariamo žmonių pagrobimo. Kapitonu vadinamas buvęs vidaus reikalų ministras prieš Temidę turėtų stoti Sicilijos Katanijos miesto teisme.
Nors bylos nagrinėjimas dar nepradėtas, M.Salvini jau pradėjo krautis pirmuosius politinius dividendus.
Italijoje grotažymė #iostoconsalvini („aš esu už Salvini“) per vieną dieną socialiniuose tinkluose tapo populiariausia, o apklausos parodė, kad dauguma žmonių nepritaria tam, jog M.Salvini būtų teisiamas.
Italijos politikos apžvalgininkai įsitikinę, kad tai padės M.Salvini sugrąžinti į pirmuosius puslapius primirštą, tačiau vis dar labai aktualią migrantų temą.
O teismo salę politikas galės sėkmingai paversti rinkimų agitacijos arena. Artimiausi regioniniai rinkimai šalyje vyks jau gegužę ir manoma, kad populiariausios šalies partijos „Lyga“ lyderis puikiai pasinaudos nauju teisiamojo vaidmeniu.
Sako, kad darytų tą patį
Leidimo būti teisiamas prašė ir pats M.Salvini. Jis tikino atlikęs konstitucinę pareigą, gynęs šalies sienas ir tą patį esą padarytų vėl, jei taptų ministru.
„Tėvynės gynyba yra šventa pareiga. Aš manau, kad aš apgyniau šalį. Neprašau už tai premijos, bet jeigu dėl to turiu būti teisiamas, tegul procesas vyksta. Aš didžiuojuosi tuo, ką padariau. Kai grįšiu į vyriausybę, vėl padarysiu tą patį“, – Senato rūmuose sakė M.Salvini.
Jis pažadėjo, kad į teismo salę kartu nusitemps ir dabartinį Italijos premjerą Giuseppe Conte, kuris vadovavo vyriausybei tuomet, kai pilni migrantų laivai stovėjo užblokuoti uostuose.
M.Salvini teigė, kad visi sprendimai buvo priimti su tuometės daugumos palaiminimu.
„Posėdžių salėje nematau nei G.Conte, nei Luigi Di Maio – su jais pasimatysime kitoje salėje. Teismo posėdžių salėje“, – buvusiais bendražygiais iš populistinio Penkių žvaigždučių judėjimo piktinosi M.Salvini.
Prokurorai kartą jau prašė panaikinti jo imunitetą kitoje neįleisto imigrantų laivo byloje, tačiau tuomet valdžioje buvusį politiką išgelbėjo valdančiosios daugumos balsai.
Šį kartą Kapitono imunitetą panaikinę Italijos senatoriai tikino, kad jis turės galimybę apsiginti teisme. Esą jo sprendimas neįleisti migrantų buvęs perdėtas ir nehumaniškas.
Pabėgėliai laukė savaitę
Italijos nacionalistų lyderis kaltinamas neteisėtai laikęs migrantus įkaitais, kai praėjusių metų liepą pakrančių sargybos laivui „Gregoretti“ uždraudė išlaipinti Viduržemio jūroje išgelbėtus migrantus.
Daugiau kaip 130 pabėgėlių laive buvo uždaryti 6 paras, kol juos sutiko pasidalyti kitos Europos Sąjungos šalys.
Tačiau M.Salvini gali tekti atsakyti ne tik už šį atvejį. Italijos Senatą netrukus turėtų pasiekti dar keli prašymai panaikinti jo neliečiamybę.
Milano prokurorai baigė ikiteisminį tyrimą dėl nevyriausybinio laivo „Sea Watch 3“ kapitonės Carolos Rackete žeminimo.
M.Salvini ne kartą kapitonei nepagailėjo įvairiausių epitetų ir už tai gali būti teisiamas.
„Net ir ta vokiečių erkė mane apskundė teismui!“ – piktinosi politikas.
Migrantus gelbėjusi, be leidimo į uostą juos įplukdžiusi ir didžiulį atgarsį pasaulyje sukėlusi vokiečių kapitonė C.Rackete tvirtino, kad tuometis vidaus reikalų ministras ją šmeižė ir įžeidinėjo viešai išvadindamas nusikaltėle, kriminalinio nusikaltimo vykdytoja, prekybos žmonėmis bendrininke.
Carolą M.Salvini kaltino taranavus uostą saugojusių pareigūnų laivą ir taip sukėlus jiems mirtiną pavojų, tačiau Italijos teismas vokiečių kapitonę visiškai išteisino.
Žada rankų nenuleisti
Iškelti bylą M.Salvini siekia ir pabėgėlius gelbėjantis laivas „Open Arms“, kuris su 160 migrantų denyje buvo priverstas stovėti Lampedūzos salos uoste.
„Aš gavau dar vieną pranešimą apie procesą dėl to, kad rugpjūtį sutrukdžiau nelegaliems pabėgėliams išsilaipinti iš nevyriausybinės ispanų organizacijos laivo. Visi bando visokiais būdais mane sustabdyti ir įbauginti: aš pažadu, kad rankų neketinu nuleisti ir niekada nepasiduosiu“, – apie pradėtą dar vieną tyrimą pranešė pats M.Salvini.
Italijos žiniasklaida apskaičiavo, kad sudėjus visus kaltinimus partijos „Lyga“ lyderiui grėstų kelios dešimtys metų kalėjimo.
Net jei ir nebūtų įkalintas, populiariausio šalies politiko politinė karjera būtų palaidota. Nuteistas M.Salvini nebegalėtų įgyvendinti siekio tapti šalies premjeru, nors jo partija reitingų lentelėse kyla vis aukštyn ir šiuo metu pagal apklausas gautų net 30 procentų rinkėjų balsų.
Be to, jis būtų antras politikas po buvusio premjero Silvio Berlusconi, kuriam tektų atlaikyti tokią teismų laviną.
Liberalai linki bausmės
Briuselyje buvo itin palankiai sutikta žinia apie euroskeptiškojo M.Salvini laukiantį teismo procesą. Liberaliosios Europos Parlamento frakcijos ALDE lyderis Guy Verhofstadtas socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje paskelbė, kad sveikina tokį Italijos Parlamento sprendimą.
„Teisingumas turi būti įvykdytas. Tikėkimės, kad tokio atpildo jis sulauks ir dėl savo masinės korupcijos imant kyšius iš Rusijos naftos bendrovių“, – sakė įtakingas belgų europarlamentaras.
M.Salvini tikina, kad jo įgyvendinta griežta imigracijos politika, kurios metu migrantų laivams buvo uždaryti visi šalies uostai, padėjo išvengti daugybės pabėgėlių mirčių Viduržemio jūroje.
Esą jam pasitraukus iš vyriausybės migrantų srautai vėl tapo nekontroliuojami.
Italijos vidaus reikalų ministerija taip pat atšaukė M.Salvini sprendimą mokėti mažesnes kompensacijas tiems, kurie apgyvendina pabėgėlius. Partijos „Lyga“ vadovas išmokas buvo gerokai apkarpęs.
Nuo buvusių vienam pabėgėliui skiriamų 35 eurų per dieną jos sumažėjo iki 19–26 eurų. Į M.Salvini kėdę atsisėdusi ministrė Luciana Lamorgese sumą sugrąžino kone į buvusį lygį.
„Atidariusi jūrų uostus vyriausybė atvėrė ir italų pinigines, didindama išmokas tiems, kurie priima prieglobsčio prašančius pabėgėlius.
Ši vyriausybė vėl padeda įsivažiuoti verslui, kuris užsidirba iš išlaipinamų pabėgėlių“, – vyriausybės sprendimu piktinosi M.Salvini.
Šalies vidaus reikalų ministrė pripažino, kad imigrantų antplūdis vėl išaugo.
„Oficialūs duomenys rodo padidėjusius srautus. Bet tai nulėmė ir politinė situacija, nestabilumas, kuris šiuo metu yra Libijoje“, – sakė ministrė.
Ji teigė, kad Italija persvarstys baudas, skiriamas nevyriausybinių organizacijų laivams, gelbėjantiems migrantus.
Tačiau ministrė pabrėžė, kad daugybė migrantų yra pasirengę išplaukti, todėl būtų nehumaniška jų neišlaipinti.
Pabėgėlių daugės
Europos sienų ir pakrančių apsaugos agentūra „Frontex“ prieš kelias dienas įspėjo, esą nepaisant kurį laiką sumažėjusių migrantų srautų kovą nuo Afrikos pakrančių išplaukiančių pabėgėlių skaičius vėl gerokai išaugs.
„Frontex“ duomenimis, vasarį Europoje turėtų išsilaipinti iki 1250 pabėgėlių, o kovą – beveik 2000. Jų suaktyvėjimą esą nulems nestabili situacija Libijoje.