Vergvaldystę primenančios darbo sąlygos, slepiami mokesčiai, į Kiniją nelegaliai išsiunčiami milijardai eurų ir savos prie Vakarų pasaulio sunkiai derančios taisyklės – tokia šokiruojanti kinų, sugebančių pagaminti prekę už kelis eurus, gyvenimo realybė.
Uhano koronavirusas pasaulyje jau pražudė mažiausiai 630, o buvo diagnozuotas daugiau kaip 31,4 tūkst. žmonių. Beveik 5 tūkst. jų būklė yra kritinė.
Nors absoliuti dauguma užsikrėtusių asmenų ir aukų yra kinai, raudonojo drakono ekonomikai virusas jau sudavė labai skaudų smūgį. Baimės užvaldyti žmonės nebeina į kinų parduotuves, restoranus, nepageidaujami tampa ir turtingi kinų turistai.
Tuo metu iš viruso paralyžiuotos gimtinės į Europą grįžtantys kinai savanoriškai ryžtasi gyventi karantino sąlygomis, kad neišplatintų mirtino užkrato.
Didžiausia bendruomenė Europoje
Prato miestas, esantis Italijos Toskanos regione, Europoje pirmauja pagal kinų, tenkančių vienam gyventojui, skaičių.
Oficialiais duomenimis, maždaug kas dešimtas jo gyventojas kinas, tačiau realūs skaičiai neabejotinai yra kur kas didesni. Manoma, kad suskaičiavus nelegaliai atvykusius bei tuos, kurie čia dirba ir gyvena, nors yra registruoti kitur, šis skaičius išaugtų mažiausiai dvigubai.
Skaičiai išties šokiruojantys – mieste, kuriame gyvena vos 200 tūkst. žmonių, gali būti daugiau kaip 40 tūkst. kinų ir šis skaičius nuolat auga. Iškalbingas ir ką tik paskelbtas populiariausių pavardžių dešimtukas – jame galima rasti vos vieną itališką, atsidūrusią 8-oje pozicijoje.
Chen, Hu ir Lin – tokios populiariausios pavardės mieste, įsikūrusiame visiškai šalia žymiosios Florencijos. Nenuostabu, kad koronavirusas pastaruoju metu čia kelia ypač daug baimės.
Visuomet judrus ir niekada nemiegantis kinų kvartalas tarsi apmiręs, o jų restoranai ištuštėję. Kinai saugosi ir gedi.
Dėl solidarumo su kenčiančia Kinija nuspręsta atsisakyti ir kasmet rengiamo įspūdingo Naujųjų metų šventės parado su tradiciniais drakonais.
Užvaldė tekstilės rinką
Vaistinėse kinai šluoja medicinines kaukes ir siunčia jas giminaičiams į Kiniją. Tik nuolat dirbantys kinų fabrikai laikosi kone įprasto režimo – siuvėjų mašinos čia dūzgia 12 valandų per parą be poilsio dienų.
Kinų antplūdį jau kelias dešimtis metų išgyvenantis miestas anksčiau garsėjo kaip italų tekstilės meka.
Dabar prie didžiosios dalies fabrikų kabo sėkmę esą pritraukiantys raudoni kinų žibintai ir savininkų kilme neleidžiančios suabejoti iškabos.
Patekti į kinų fabrikus, kur ką tik pagamintos prekės čia pat ir pardavinėjamos, – nesudėtinga.
Jei nekeli įtarimų ir neprimeni mokesčių ar darbo inspektoriaus, kurių čia bijoma dar labiau nei viruso, esi visada laukiamas.
Tačiau šiukštu negali išsitraukti fotoaparato – vos kelis žodžius itališkai mokantys fabriko darbuotojai tuoj pat lieps jį paslėpti.
Keli eurai grynais ir naujas rūbas su dar nenukarpytomis siūlėmis pirkėjo rankose. Jei nori sąskaitos – gali tekti primokėti keliais eurais daugiau.
Savaitgaliais čia suvažiuoja daugybė prekeivių iš visos Europos – pigūs kinų apdarai, dažniausiai su kokybę žadančiu kilmės ženklu „Made in Italy“ („Pagaminta Italijoje“), urmu sukrauti į furgonus iškeliauja po visą Europą.
Didžiuliuose kinų fabrikų kvartaluose galima rasti visko.
Taip pat ir garsių prekės ženklų, kartais padirbtų taip profesionaliai, kad atskirti juos nuo originalo gali tik labai įgudusi akis.
Išstūmė italų amatininkus
Pavojingas Kiniją parklupdęs virusas čia dar nepridarė didelių bėdų, tačiau kinų fabrikų veikla pamažu stoja, nes trūksta iš izoliuotos Kinijos negalinčių grįžti darbuotojų, stringa ir žaliavos tiekimas. Vietiniai kinai skundžiasi, kad jų mados verslui gresia paralyžius.
Iki šiol jie sėkmingai plėtėsi prarydami konkurencijos neatlaikiusius italų fabrikus.
„Šios tobulos gyvos karo mašinos išstūmė italų amatininkus. Faktas, kad dirba nebe italų rankos, pribloškia, kaip ir tai, kad kinų darbininkai kartais nemoka nė žodžio itališkai. Akivaizdu, kad reikalams tvarkyti pakanka ir gestų.
Tai dar ne pabaiga. Iš Prekybos rūmams pateiktų dokumentų aiškėja, kad fabrikų savininkai kaip savo gimimo vietą nurodo Kinijos Respubliką be jokio detalesnio paaiškinimo.
Vadinasi, galima tiesiog pareikšti, kad gimei šalyje, kurioje 1,4 mlrd. gyventojų ir yra didelė kaip žemynas“, – taip kinų verslo ypatumus aprašo Italijos žiniasklaida.
Kinų fabrikai čia dygsta greitai ir dingsta tarsi vaiduokliai vos prasidėjus patikrinimams. Jie net nesumoka mokesčių.
Dirba greitai ir pigiai
Prato miesto mero posto siekęs italų politikas Aldo Milone „Lietuvos rytui“ pasakojo, kad italams kinai pradžioje buvo tiesiog tobula darbo jėga, dirbanti greitai ir už mažą atlygį.
„Dirva kinams čia buvo derlinga, nes jie rado gerai pažįstamą tekstilės sektorių. Pradžioje jie dirbo vietiniams.
Aš jau tada perspėjau, kad tai truks neilgai. Jie galėdavo įvykdyti užsakymą per kelias paras – dirbo dieną ir naktį.
Italams buvo patogu gaminti greitai ir nedaug kainuojančią produkciją. Aštuntajame dešimtmetyje jie labai prisidėjo prie miesto ekonomikos augimo bumo. Tačiau netrukus išsilaisvino ir tapo autonomiški, ėmė gaminti ir patys tiesiogiai pardavinėti visai Europai. Dabar nuvažiavus į fabrikų zonas italų įmones galima suskaičiuoti vienos rankos pirštais“, – piktinosi A.Milone.
Politikas tikino su pareigūnais apvažiavęs daug kinų fabrikų ir radęs ten šokiruojančių dalykų: išnaudojamus nelegalius imigrantus, tiesiog fabrike įrengtus lovų prigrūstas patalpas, virtuves, kuriose baisūs higienos pažeidimai.
„Dabar kyla daug protestų, nes jie išnaudoja žmones. Darbo jėga pas juos menkai apmokama, jie nemoka mokesčių, viską daro šešėlyje. Užėjus pas juos galima surasti drabužių po 5 eurus. Kaip jie sugeba už tokią kainą pasiūti?“ – svarstė politikas.
Anot A.Milone, gamyklų atstovai jam tvirtino, kad apdarą pasiūti čia kainuoja iki pusantro euro.
„Tada supranti, kad tiems darbininkams jie nemoka nieko, duoda gal puodelį ryžių. Už tokią kainą negalima nieko pagaminti mokant mokesčius ir laikantis įstatymų. Vėliau jie bandė parodyti, kad legalizuojasi.
Įdarbino po kelis darbininkus visame fabrike kelioms valandoms, nors realiai jie dirbdavo pusę paros“, – pasakojo politikas.
Jis teigia pirmasis įspėjęs, kuo gali baigtis kinų invazija.
„Aš visada sakiau, kad Prato miestas netrukus taps pasauline anomalija, nes kinų populiacija čia greitai pasieks 50 proc. Taip yra todėl, kad italų skaičius mažėja, o kinų auga.
Jeigu nueisite į miesto ligoninės Gimdymo skyrių, pamatysite, kad tarp gimdyvių daugiausia kinių“, – „Lietuvos rytui“ teigė A.Milone.
Į Kiniją išsiunčia milijardus
Raudonojo drakono ekonomikai sparčiai augant turtėjo ir emigravę kinai.
Minėtame Toskanos mieste, kuris dažnai pavadinimas Kinijos provincija, jie jau įsigijo daugybę istorinių italų šeimoms metų metus priklausiusių viešbučių ir restoranų.
Jų automobiliai tampa vis prabangesni. Vis dažniau jie rengiasi ne pačių siūtais menkaverčiais rūbais, o dizainerių kūriniais.
Italijos žiniasklaida skelbia, kad juodąjį verslą savo gniaužtuose jau seniai laiko kinų mafija.
Nelegalios paskolos ir lošimų salės, prostitucija, narkotikai, turto prievartavimas ir pinigų plovimas – tuo užsiima ne tik garsiosios Italijos mafijos grupuotės, bet ir joms nenusileidžiantys kinų klanai.
„Kinų kriminalinės grupuotės šiame regione tapo tokios stiprios, kad ėmė kontroliuoti kitus Italijoje ir visoje Europoje esančius kinų klanus. Tai aiškėja iš bylų, kurios buvo ar yra nagrinėjamos šiuo metu“, – „Lietuvos rytui“ sakė su nusikalstamomis grupuotėmis kovojančios organizacijos Antonino Caponnetto fondo prezidentas Salvatore Calleri.
Italijos banko duomenimis, vos prieš kelerius metus iš Prato į Kiniją per grynųjų pinigų perlaidų kompanijas ar banko pavedimus kasdien būdavo išsiunčiama pusantro milijono eurų.
Toks yra grynųjų pinigų kiekis, kuris cirkuliuoja kinų bendruomenėse.
„Visi per nelegalų verslą sukrauti turtai vėliau keliauja į Kiniją. Per grynųjų pinigų perlaidas jau buvo išsiųsta 3–4 mlrd. eurų. Dabar jie rado ir kitą būdą – pinigus siunčia per kontrabandininkus.
Tai yra žmonės, kurie grynuosius pinigus gabena paslėpę ant savo kūno. Tie pinigai keliauja į Kiniją, o paskui grįžta kaip legalūs ir taip yra išplaunami.
Už šiuos pinigus jie vėliau įsigyja įvairius verslus. Pareigūnai negali nieko padaryti, nes iš Kinijos nesulauksi geranoriško bendradarbiavimo. Tai pralaimėtas karas“, – šokiruojančius faktus patvirtino A.Milone.
Pareigūnams kartais vis dėlto pasiseka užkirsti kelią kinų mafiozams. Romos oro uoste pernai rudenį buvo sulaikyti du kinai, kurių lagaminuose buvo beveik 3 milijonai eurų grynaisiais.
Su nusikalstamumu kovojančios organizacijos perspėja, kad kinų grupuotės vis didesnes teritorijas užvaldo tyliai ir nepastebimai.
„Jos nėra nematomos, apie jas labai mažai kalbama. Apie kinų mafiją privaloma kalbėti be skrupulų. Tik taip galima padėti doriems kinams, nes tyla reikštų pritarimą mafiozams. Kol kas apie kinų mafiją kalbama tikrai nepakankamai“, – sakė S.Calleri.
Kinai izoliuojasi savanoriškai
Mirtinas koronavirusas iki šiol nenugalima jėga augusį raudonąjį drakoną sužeidė tiesiai į širdį grasindamas užkrėsti ir kitų šalių ekonomiką.
Skaičiuojama, kad daugiausia žalos patirs tokios šalys kaip Italija, kuri yra priglaudusi ne tik gausią kinų bendruomenę, daug eksportuoja į Kiniją, bet ir sulaukia bene didžiausio pasaulyje kinų turistų skaičiaus.
„Kai pasaulinė ekonomika skundžiasi peršalimu, Italija, kurios ekonomikos augimas nulinis, rizikuoja pasigauti plaučių uždegimą. Kinų sindromas ją paveiks kur kas giliau, nei galima įsivaizduoti: ne dėl paties viruso savaime, bet dėl jos ekonomikos paralyžiaus.
Italijos ekonomika paremta eksportu, o kinai yra didžiausi vartotojai pasaulyje (ar bent jau tokie buvo, kol neatsidūrė karantine).
Turizmo ir aukščiausios klasės prekių sektorius turėtų nukentėti labiausiai. Būtent šiemet Italijoje planuota švęsti keliautojų iš Kinijos piką, po rekordinių 2019-ųjų, kai buvo užfiksuota 5,3 mln. atvykėlių“, – rašė populiarus Italijos verslo naujienų portalas „Il sole 24 ore“ („Saulė 24 valandas“).
Būtent du kinų turistai į Italiją ir atvežė koronavirusą. Romoje į infekcinę ligoninę paguldytos sutuoktinių poros sveikatos būklė iki šiol kritinė.
Žiniasklaida praneša, kad baiminantis viruso šalyje prasidėjo tikra kinų medžioklė.
Prie garsiojo Romos Trevio fontano įsikūręs baras net buvo iškabinęs skelbimą, kad kinų nepageidauja.
O gausiai turistų lankomoje Florencijoje kinų turistai buvo viešai iškoneveikti ir paraginti sugrįžti kosėti į savo šalį. Kinų bendruomenės nariai skundėsi, kad jų vaikai diskriminuojami mokyklose.
Kai kurie Italijos regionai uždraudė iš tėvynės grįžusiems kinų moksleiviams eiti į mokyklas neišlaukus privalomo karantino laikotarpio.
Patys izoliuotis dviem savaitėms nusprendė ir po Naujųjų metų švenčių į Italiją grįžtantys kinai.
Vien į Toskanoje esantį Prato miestą šiomis dienomis jų grįžo keli šimtai. Dauguma kilę ne iš virusio židiniu tapusios Uhano provincijos, o iš kito Kinijos miesto Vendžou, kuriame taip pat paskelbtas karantinas.
„Dabar jie bijo, kontroliuoja vienas kitą. Jiems būtų didelis nuostolis, jeigu čia paaiškėtų koronaviruso atvejis. Tai būtų labai dramatiška.
Įvertinant sąlygas, kuriomis jie gyvena, tai yra po 10–15 viename bute, virusas tuoj pat išplistų. Kiltų didžiulė panika“, – sakė „Lietuvos ryto“ kalbintas A.Milone.
Ekonomistai perspėja, kad Kinijai nesustabdžius viruso plitimo milijardinius nuostolius netrukus skaičiuos ne tik Raudonasis drakonas, bet ir visas pasaulis.
Italai pirmieji išskyrė pavojingą virusą
Italijoje kol kas patvirtinti 3 koronaviruso atvejai. Be užsikrėtusios ir į ligoninę prieš savaitę paguldytos kinų turistų poros, virusas patvirtintas ir vienam italui.
Jis savaitės pradžioje specialiu reisu kartu su kitais italais buvo parskraidintas iš izoliuotos Uhano provincijos. Visi 56 iš Kinijos grįžę italai buvo laikomi karantine kariniame miestelyje Romoje. Pranešama, kad užsikrėtusio vyro būklė yra stabili. Esą jis gyveno atskirame kambaryje, todėl tikimybė, kad virusą bus pasigavę ir kiti kartu su juo grįžę italai, nėra didelė.
Italijos medikai šią savaitę taip pat paskelbė, kad jiems pirmiesiems Europoje pavyko sėkmingai išskirti pavojingą virusą iš prieš tai susirgusios kinų poros mėginių. Manoma, kad tai ypač padės jį analizuojant ir ieškant efektyvaus gydymo.
„Dabar duomenys bus prieinami tarptautinei bendruomenei. Taip atsiveria papildomos galimybės naujiems testams diagnozuojant ligą ir kuriant vakciną. Italija šiuose tyrimuose tapo viena svarbiausių partnerių“, – sakė virusą sėkmingai išskyrusios Romos infekcinės ligoninės vadovai.