Naujas tyrimas, apie kurį rašo „The Guardian“, atskleidė, kad nuo 1990-ųjų prieš klimato kaitą skatinančius veikėjus buvo pradėtas net 1,3 tūkst. bylų.
Jungtinės Valstijos šiuo aspektu pirmauja. Čia yra užvesta net 1023 bylų, tačiau aktyviau veikt pradėjo ir kitų šalių organizacijos ar individai.
„Grantham“ instituto Londono ekonomikos mokykloje tyrėja Joana Setzer tvirtino, kad „vyriausybių ir verslų laikymas atskaitingomis už nevykdomą kovą prieš klimato kaitą tampa globaliu fenomenu“.
„Žmonės ir aplinkosaugininkų grupuotės verčia vyriausybes ir kompanijas minti teismų slenksčius ir aiškintis dėl nevykusios kovos su klimato atšilimu. Šalių, kuriose tai yra daroma, skaičius nuolatos auga“, – kalbėjo J.Setzer.
Donaldas Trumpas priešų 2,5 metų tapęs JAV prezidentu pakeitė aplinkosaugos įstatymus aplinką teršiančių kompanijų naudai. Norint pakeisti jo veiksmus buvo iškeltos 154 bylos, tačiau realūs pokyčiai teismuose dar nebuvo pasiekti.
Pagal iškeltų bylų skaičių paskui JAV seka Australija (94 bylos), Jungtinė Karalystė (53 bylos), Naujoji Zelandija (17 bylų) ir kitos šalys.
Vienas ryškiausių sėkmingos kovos pavyzdžių nutiko Pakistane, kur teismas nusprendė, kad švari gamta yra prigimtinė žmogaus teisė, tad valdžios institucijos privalo imtis veiksmų sprendžiančių klimato kaitos problemą.
Pandžabo regiono ūkininkas Ashgaras Leghari padavė vyriausybę į teismą tvirtindamas, kad valdžia nekovodama su klimato kaita pažeidžia jo prigimtines žmogaus teises.
Jis tvirtino, kad šalies vadovai žmonėms neužtikrina priėjimo prie vandens, maisto ir elektros energijos kylant klimato kaitos iššūkiams.
Vyras pasiekė, kad šalyje būtų įkurta klimato kaitos komisija, kuri dabar Pakistane rūpinasi šiais klausimais.
Dar viena byla buvo laimėta Jungtinėje Karalystėje, vyriausybė buvo pripažinta kalta dėl neveiklumo kovojant su pernelyg dideliu taršos lygiu.
Belieka tikėtis, kad mažais žingsneliais nevyriausybinėms organizacijoms ir pasaulio išlikimu besirūpinantiems individams pavyks pasiekti daugiau pokyčių, nes priešingu atveju planetos ateityje laukia katastrofiški šios problemos sukelti padariniai.