Galiausiai vis labiau atitrūksti nuo savo šalies. Nors daugumos artima aplinka yra kiti užsienyje gyvenantys lietuviai, emigracijoje po truputį tolsti nuo savos kultūros ir tradicijų.
Sunkiausia yra vaikams, kurie lietuvių kalbą girdi tik šeimoje, jeigu abu tėvai yra kilę iš Lietuvos. Vietiniai darželiai ir mokyklos tautinėms mažumoms dėmesio neskiria, tačiau laimei Jungtinėje Karalystėje yra ne vienas čia gyvenančių lietuvių įkurtas lietuvybės židinys.
Artėjant gražiausioms metų šventėms lituanistinėje mokykloje „Obelėlė“ buvo suorganizuotas specialus užsiėmimas „Kūčių vakarienė“, kurios metu įvairaus amžiaus vaikai mokėsi apie Lietuvoje paplitusias šio vakaro tradicijas. Čia sudalyvauti galimybę turėjo ir naujienų portalas lrytas.lt.
Sulaukė kunigo pamokos
Prieš prasidedant renginiui vaikai žaidė aplinkui ir tarpusavyje bendravo tai angliškai, tai lietuviškai, tačiau pakviesti prie stalo nurimo. Į viduryje dienos surengtą Kūčių vakarienę atvyko ir kunigas Petras Tverijonas.
Jis vaikų paklausė, kas yra Kalėdos? Vaikai teikė savo atsakymus, kad Kalėdų metu yra svarbu dovanos, eglutė, šeima, kol galiausiai buvo pasakytas kunigo norėtas atsakymas – Jėzaus gimimas.
Vėliau vaikai atsakinėjo į kitus klausimus – kodėl po staltiese yra padėtas šienas, kodėl ant stalo nėra mėsos, kas yra pasninkas.
Kunigas aplink ilgą stalą susėdusiems vaikams ir tėvams padalino po kalėdaitį. Visi vaikščiojo ir tarpusavyje jais dalinosi.
Du vaikai suskaičiavo ant Kūčių vakarienės stalo esančius patiekalus ir gavus patvirtinimą, kad yra 12 patiekalų, visi pradėjo valgyti.
Ant vaišių stalo buvo silkės, kūčiukų, kisieliaus, mandarinų, riešutų, įvairių mišrainių ir kitų patiekalų. Tėvai turėjo iš anksto paplušėti, kad vyrautų tikra šventinė nuotaika.
Pristatė Kūčių vakaro burtus
Pabaigus valgyti vaikai greitai pakilo žaisti, tačiau mokytojos juos taip pat greitai sugrąžino prie stalo, kad pamokytų juos apie Kūčių vakaro burtus.
Daug jų vaikai nežinojo – tik apie šieno iš po staltiesės traukimą. Tėvai juokavo, kad jiems irgi burtų nebereikia, nes savo antrąsias puses jau yra suradę.
Baigę pasakojimą mokytojos vaikams ir tėvams suorganizavo vieną iš burtų žaidimų, kas jų laukia ateinančiais metais. Po keliais puodeliais buvo paslėpta kryželis, žiedas, šakelė arba moneta.
Kryželis reiškia vargą, žiedas – meilę, šakelė – sveikatą, o moneta – laukiantį praturtėjimą.
Ugdo pagal Lietuvoje galiojančią programą
Lituanistinė mokykla „Obelėlė“ duris rytų Londone esančiame Stratfordo rajone atvėrė 2007 metais. Aplink šią vietą lietuviai yra gausiausiai įsikūrę.
Šioje šeštadieninėje mokykloje 8 kvalifikuoti pedagogai įvairaus amžiaus vaikus moko lietuvių kalbos, Lietuvos istorijos, geografijos, etnokultūros, muzikos ir dailės.
Ugdymo procesas yra vykdomas pagal Lietuvoje galiojančią švietimo programą, tad mokiniai laiko standartizuotus testus, aktyviai dalyvauja įvairiuose konkursuose ir stovyklose.
Viso šešetadieninę mokyklą lanko beveik 100 vaikų.