„Islamo valstybės“ vado iškilimas – protu nesuvokiama teroro istorija

2019 m. lapkričio 1 d. 20:17
Neapykantos skleidėjas, žiauriausių kada nors užfiksuotų vaizdo įrašų įkvėpėjas, viešumoje tik kartą pasirodęs bėglys. Abu Bakras al-Baghdadi kurstė džihadą, tačiau sekmadienį jo kovą užbaigė JAV pajėgos.
Daugiau nuotraukų (17)
Susisprogdinęs teroristinės organizacijos „Islamo valstybė“ (IV) vadeiva paliko baisių nusikaltimų ir kraujo troškimo pėdsakus.
Jo ir visos IV istorija parodo, ką internetas gali padaryti izoliuotiems ir lengvai paveikiamiems žmonėms.
Pagal savo mastą IV buvo lyg žvakė, kuri švietė dvigubai ryškiau, bet perpus trumpiau, negu buvo įmanoma.
2013 m. pabaigoje A.B.al-Baghdadi sekėjai užplūdo ar Raką. Judėjimo ambicijos pradėjo plisti Sirijoje, o 2014-ųjų vasarą čia buvo įkurtas islamo kalifatas, kuriam netrūko ambicijų, tačiau visos kitos savybės rodė, kad jie ilgai netemps.
IV turėjo taisykles, armiją, valiutą, tačiau praėjus vos trejiems metams pradėjo kovoti dėl išlikimo savo bastionuose ar Rakoje ir Irake esančiame Mosule.
Džihadistų kontroliuotas Mosulas žlugo 2017 m. liepą, kai Irako premjeras Haideras al-Abadi pranešė, kad šalies pajėgos sėkmingai atsiėmė miestą.
Teritoriškai IV sužlugo taip pat greitai, kaip ir iškilo, tačiau pasaulyje liko jų siaubingas palikimas – ideologija, kuria A.B.al-Baghdadi sekėjai ir toliau vadovausis.
Save paskelbė kalifu
Viešumoje A.B.al-Baghdadi pasirodė tik 2014-ųjų liepą. Mosulo didžiojoje mečetėje jis susirinkusiems gerbėjams skelbė savo žodį. Vietiniai pasakoja, kad didžiulė žmonių minia jį palydėjo į mečetės vidų.
Mosule jis kalbėjo ilgai ir skelbė apie savo, kaip naujojo musulmonų kalifo, vaidmenį – tai daugeliui oponentų kėlė pyktį.
A.B.al-Baghdadi save paskelbė kalifu Ibrahimu.
Kyla klausimas, kodėl Irakas leido šiam asmeniui išvis daryti tokius pareiškimus, tačiau Irake, kur tuo metu vyko karas, buvo įmanoma viskas.
Džihadistų interneto svetainės nurodo, kad A.B.al-Baghdadi gimė 1971-aisiais. Vėliau Islamiškajame Bagdado universitete jis studijavo islamo kultūrą bei teisę ir įgijo mokslų daktaro laipsnį.
Manoma, kad jis galėjo būti Samaros mečetės tarnautojas iki amerikiečių invazijos 2003 m.
Po metų jis buvo suimtas JAV okupacijai besipriešinančių sunitų sukilimo metu.
Irako sunitai vėliau buvo viena pagrindinių A.B.al-Baghdadi palaikytojų grupių.
Viename JAV kalėjime A.B.al-Baghdadi buvo laikomas iki maždaug 2009-ųjų. Kartu su juo kalėjo ir daugelis kitų būsimų džihadistų ir IV lyderių.
Skatino judėjimo pertvarkas
Kalėjimas pakeitė A.B.al-Baghdadi. 2010-aisiais džihadistai Irake gyveno nesantaikoje, bet tuomet 39-erių A.B.al-Baghdadi paskatino judėjimo pertvarkas ir pradėjo remtis į sunitus.
Savo ruožtu Amerika Irako valdžią buvo atidavusi šiitams, kuriuos spaudė buvęs lyderis Saddamas Husseinas. Amerikiečiai tikėjosi, kad bus suteiktas žodis ir sunitams, tačiau taip neįvyko, o dvi religinės grupės toliau pjovėsi tarpusavyje.
Nestabilumas Irake bei Sirijoje kilęs pilietinis karas buvo tarytum dovanos A.B.al-Baghdadi ambicijoms. Teroristinė grupuotė tapo organizuota – iš vietinių prievartavo turtą, plėšė bankus ir vykdė vis didesnes operacijas, kol galiausiai paskelbė apie kalifato įkūrimą.
Tuo metu tokia žinia Vakarams atrodė juokinga – jie manė, kad jokia grupuotė nesugebės išsilaikyti chaoso krečiamoje Sirijoje, tačiau kalifatas plėtėsi.
Pasaulio karas prieš IV
Manoma, jog pats A.B.al-Baghdadi leido žiauriai nužudyti amerikiečių žurnalistą Jamesą Foley, o egzekucijos vaizdo įrašas išprovokavo tuometinį JAV prezidentą Baracką Obamą prieš IV imtis rimtų veiksmų. Taip prasidėjo viso pasaulio karas su IV.
Ši teroristinė grupuotė tapo skėtine organizacija, kuri vienijo Irako veteranus, naujo gyvenimo Sirijoje norinčius džihadistus, karo turistus iš Vakarų valstybių ir daugybę kitokių skirtingo plauko asmenų.
Afganistane veikiančio Talibano smurtas pradėjo atrodyti lyg žiedeliai, lyginant su kalifato teroru.
IV kirto žmonėms galvas, tarsi tai būtų buvusi jų laisvalaikio veikla, mėtė homoseksualius asmenis nuo namų stogų, skatino vaikus žudyti, degino ar skandino žmones gyvus narvuose.
Stebint IV buvo nesunku įsivaizduoti, kad kažkurį laiką vyriausi organizacijos nariai sėdėjo ir tiesiog galvojo būdus, kaip kuo žiauriau sunaikinti priešus, o A.B.al-Baghdadi tai su malonumu prižiūrėjo.
Jis pradingo iš viešumos po kalbos Mosule 2014-aisiais. Buvo manoma, kad 2015 metais IV vadeiva buvo smarkiai sužeistas JAV pajėgų mūšio lauke, net prikaustytas prie lovos, tačiau Pentagonas tokios informacijos nepatvirtino.
Vėliau pranešta, kad A.B.al-Baghdadi buvo dar kartą sužeistas 2017-aisiais Sirijos teritorijoje. Šalia to jis dar sirgo diabetu.
2018 m. IV pralaimėjo mūšius visose pusėse, tad grupuotės atstovai paviešino A.B.al-Baghdadi garso įrašą, kuriame jis pripažino, kad judėjimas patyrė milžiniškų nuostolių mūšio lauke. Tačiau kartu jis pareiškė, kad tai yra žmonėms Alacho siunčiamas išbandymas, tad jie privalo kovoti toliau ir laikytis drauge.
Šiemet siekiant įkvėpti karius buvo paviešintas ir vaizdo įrašas, kuriame A.B.al-Baghdadi kalbėjo apie neseniai per Velykas Šri Lankoje įvykusius žiaurius išpuolius, kuriuos įkvėpė IV ideologija.
Idėjos plito lyg virusas
A.B.al-Baghdadi niekada neužsiėmė atviru vadovavimu. Jis tiesiogiai nekontroliavo teroristinių operacijų eigos ir nevedė karių į mūšio lauką.
Save jis laikė svarbiausiu judėjimo dvasiniu lyderiu, kurio idėjos lyg virusas plito internete.
IV vadeiva įkvėpė šimtus ar net tūkstančius vyrų ir moterų Libijoje, Belgijoje ar Prancūzijoje sėti terorą.
Jo poveikis buvo toks stiprus, kad niekada kalifato teritorijoje nebuvę asmenys vykdė žiaurias atakas ir save siejo su A.B.al-Baghdadi idėjomis.
JAV pajėgos savaitgalį per specialią operaciją mėgino nukauti ilgai sektą IV lyderį, tačiau tunelių tinkle įvarytas į kampą jis susisprogdino pats, o su savimi nusinešė ir dviejų vaikų gyvybę.
Amerikiečiai šią operaciją laiko dideliu pasiekimu.
Ypač po tragiško mėnesio Viduriniuose Rytuose, kai Vašingtonui atitraukus karius turkai pradėjo puolimą prieš Sirijoje gyvenančius kurdus.
A.B.al-Baghdadi mirtis buvo ne ką mažiau žiauri už šešerius metus trukusį jo valdymą, tačiau net ir dabar Vakarų žvalgybininkams trūksta informacijos, kaip jis galėjo tapti tokiu žvėrimi.
Labai tikėtina, kad netrukus IV atsinaujins, o naujojo teroristinės organizacijos lyderio užduotis bus vėl sukurti teritorinę kontrolę.
Džihadistų planuojamas atakas Vakarų žvalgybos yra pajėgios atremti, todėl greičiausiai padaugės spontaniškų atakų ir sprogdinimų kerštaujant už buvusio dvasinio lyderio mirtį.
A.B.al-Baghdadi to būtų norėjęs.
Parengta pagal CNN informaciją.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.