Po 39 žmonių mirties papasakojo, kaip vyksta nelegalios migrantų kelionės

2019 m. spalio 29 d. 11:29
39 žmonių mirtis vilkiko priekaboje – tartum atspindys gyvenimo, į kurį leidžiasi daugybė vietnamiečių. Ši tragedija parodo, kiek žmonės pasiryžę rizikuoti, kad padėtų savo šeimoms.
Daugiau nuotraukų (38)
Kai praėjusią savaitę Jungtinės Karalystės policininkai aptiko 39 žmonių kūnus šaldomoje vilkiko priekaboje, iš pradžių manė, kad visi negyvi imigrantai yra Kinijos piliečiai.
Dabar pradeda aiškėti, kad didžioji dalis jų yra iš Vietnamo.
24 vietnamiečių šeimos ieško dingusių savo vaikų: 10 dingusiųjų yra iš Ha Tinio provincijos, o 14 dingusiais laikomų žmonių yra iš Nge Ano provincijos.
Abi jos yra skurdžios centrinės Vietnamo sritys.
„Dauguma imigrantų, iš Vietnamo atvykstančių į Europą, yra kilę tik iš kelių konkrečių šalies provincijų, – tikino nelegalių migrantų srautus tirianti ekspertė Mimi Vu. – Iš jų pastaruosius kelerius metus juda stabilūs legalios ir nelegalios migracijos srautai.“
Pasak organizacijos „Ecpat“, šimtai Vietnamo piliečių, siekiančių geresnio gyvenimo svetur, kasmet tampa prekybos žmonėmis ir šiuolaikinės vergijos Jungtinėje Karalystėje aukomis.
Imigrantai iš Vietnamo dažnai dirba nelegaliai, yra išnaudojami. Tačiau jie veržiasi į Vakarus, kad dirbdami juodą darbą galėtų išlaikyti šeimas, likusias gimtinėje.
Mat nors Vietnamas yra į priekį besiveržianti ekonomika, iš jos augimo naudos gauna ne visi. Pasak ekonomistų, šalyje susidaręs didžiulis darbo jėgos perteklius, o kai kuriuose regionuose skurdo lygis didesnis nei bet kada anksčiau.
Skaičiuojama, kad žmonių gabentojai iš Vietnamo į Europą kasmet nelegaliai atveža apie 18 tūkst. žmonių, o į JAV – apie tūkstantį.
Jungtinė Karalystė – populiariausia vietnamiečių kryptis.
Mat čia egzistuoja didelė pigios darbo jėgos paklausa: atvykėliai įsidarbina vietnamiečių restoranuose, manikiūro salonuose arba nelegalioje kanapių auginimo industrijoje.
Mimi Vu teigia, jog migrantai moka skirtingas sumas, kad nelegaliai patektų į šalį. 9–13 tūkst. eurų jie moka už sudėtingesnę kelionę, per kurią gali tekti eiti ilgas kelio atkarpas arba sliūkinti per mišką tamsoje.
36–45 tūkst. eurų mokama už keliones, kurios vykdomos lėktuvu. Tokiems asmenims padirbami asmens dokumentai, vizos, leidimai dirbti.
Pastaroji suma gali prilygti atlyginimui, kurį per 30 metų gauna vargingo Vietnamo kaimo gyventojas.
Tačiau šeimos sutaupo astronomines sumas, skolinasi iš giminaičių arba ima paskolas, nes mano, kad tokiu būdu ir jie, ir jų vaikai galės užsitikrinti geresnę ateitį.
„Vietname gyvuoja į šeimą orientuota kultūra – viskas daroma tiktai šeimos labui“, – tikino Mimi Vu.
Jungtinių Tautų duomenimis, kasmet vietnamiečiai migrantai nelegaliems gabentojams iš viso sumoka apie 270 mln. eurų už keliones į Europą.
Beje, kad ir kokią kelionę rinktųsi migrantas, ir pigesnės, ir brangesnės baigiasi taip pat – kad pasiektų pasienį ir jį pervažiuotų, visi sulaipinami į sunkvežimių priekabas.
Kinija, Prancūzija, Rusija, Vokietija ir Lenkija yra tranzitinės valstybės migrantams iš Vietnamo.
Čia jais pasirūpina su sunkvežimių vairuotojais bendradarbiaujantys žmonių gabentojai.
Vilkiko vairuotojui Maurice’ui Robinsonui, vežusiam 39 žmones, Jungtinės Karalystės policija pateikė kaltinimus dėl nužudymo per neatsargumą, sąmokslo prekiauti žmonėmis, įtariamo pinigų plovimo ir sąmokslo prisidėti prie nelegalios migracijos.
Parengta pagal BBC inf.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.