Daugiau nei tūkstantis suimtųjų per kelis protestus, surengtus Maskvoje, nemažai sumuštų žmonių – taip atrodo protestai prieš valdžios nenorą registruoti opozicijos kandidatų rinkimuose į šalies sostinės dūmą.
Rusai tai vadina susidorojimu su opozicija ir savo teisių laužymu, todėl traukia į gatves.
17-metė O.Misik į protesto mitingus pradėjo vaikščioti tik pernai. Nors jos šeima tam nepritaria, mergina sako, jog nebegali ramiai stebėti, kaip jos šalyje laužomi įstatymai.
Merginos nuotraukos iš mitingo greitai apskriejo visą šalį. Nors paauglė tik ramiai atsisėdusi skaitė konstituciją pareigūnams, ji buvo sulaikyta ir išvežta į areštinę.
Po šio protesto Rusijoje ir pasaulyje ji tapo žvaigžde: jos drąsa imta lyginti su kitų paauglių kovotojų, tokių kaip klimato kaitos aktyvistės švedės Gretos Thunberg ar net Nobelio premijos laureatės Malalos Yousafzai, kovojančios už mergaičių švietimą.
Akistatoje buvo beginklė
Liepos 27-ąją į protesto akciją O.Misik ėjo su draugais, bet Rosgvardijos pareigūnai juos greitai išskirstė. Jie akylai stebėjo susirinkusią minią, nenorėjo praleisti einančių į mitingą, tačiau žmonės vis tiek rinkosi.
Apsiginklavusi tiktai telefonu ir konstitucija prie protestuotojų prisidėjo ir O.Misik. Vienu metu ji priėjo prie pareigūnų ir ėmė jiems skaityti konstitucijoje nustatytas žmogaus teises.
„Nelaukiau iš jų jokios reakcijos. Tiesiog norėjau jiems priminti, kad mes čia atėjome taikiai, be ginklų – priešingai nei jie. Nė nemaniau, kad kas nors, be pareigūnų, išgirs, kad skaitau konstituciją. Tiesiog maniau, kad jie mane tuoj sulaikys“, – sakė mergina.
Tačiau, O.Misik ėmus skaityti konstitucijos tekstą, aplink buvę žmonės staiga nutilo, o vėliau pradėjo ploti ir prašė skaityti toliau.
Vėliau prie O.Misik pribėgo ir žurnalistai, kurie užfiksavo merginos veiksmus.
Nors pareigūnai nesulaikė paauglės, kol ji skaitė konstituciją, išvengti areštinės jai vis dėlto nepavyko.
„Maždaug penktą valandą vakare, kai ėjau metro link, prie manęs priėjo policininkai, galbūt atpažino, kad buvau su aktyvistų judėjimo „Bezsročka“ simbolika. Jie sugriebė mane už rankų, nors toje vietoje nebuvo jokio mitingo, ir nutempė per požeminę perėją. Rėkiau, kad jie skaudžiai mane spaudžia, bet jie atšovė, jog geriau žino, ką daro“, – pasakojo O.Misik.
Prašė medikų pagalbos
Mergina atsidūrė policijos autobusiuke kartu su dar maždaug 20 žmonių. Ji sakė, kad tądien buvo peršalusi ir jau ketvirtą dieną kankino aukšta temperatūra, o praleidusi dvi valandas policijos automobilyje pasijuto dar blogiau.
„Man buvo silpna, tačiau jie atsisakė mane perduoti medikams, taip pat neleido paimti vaistų, kuriuos turėjo viena iš sulaikytųjų.
Mus nuvežė į nuovadą ir išleido tik ketvirtą valandą ryto“, – tikino mergina.
Pasak jos, pareigūnai iš pradžių buvo labai šiurkštūs, mušė kai kuriuos sulaikytuosius, rėkė.
„Girdėjau, kad mane areštinėje žada laikyti dvi paras, tačiau čia įsiterpė advokatas ir pasakė, kad tai neteisėta, nes esu nepilnametė ir jie neturi teisės tiek laiko mane laikyti“, – kalbėjo O.Misik.
Dukros planams nepritaria
O.Misik gyvena ne Maskvoje, o Voskresenske, esančiame 80 kilometrų nuo Rusijos sostinės.
Tačiau kritiką, esą į protestus Maskvoje valdžia neprivalo kreipti dėmesio, nes patys sostinės gyventojai ten neina, o atvyksta žmonės iš kitur, ji atremia.
„Mes kalbame ne tik apie Maskvą. Mes kalbame apie visą šalį.
Šiandien tai liečia rinkimus Rusijos sostinėje, rytoj bus kitas miestas, kita sritis, bus ir Voskresenskas. Aš negaliu ramiai sėdėti, kai mano šalyje laužomi įstatymai“, – kalbėjo O.Misik.
Tiesa, tėvai jos sprendimui eiti į mitingus nepritaria. Mergina pasakojo, jog motina gerokai įpyko sužinojusi, kad jos dukra sulaikyta ir sėdi areštinėje. Jos tėvas tuo metu dirbo kitame mieste ir apie sulaikymą dar nieko nežinojo.
„Mama labai priešinasi mano dalyvavimui mitinguose, nes bijo galimų pasekmių. O tėvas tiesiog dievina mūsų prezidentą Vladimirą Putiną, jis garbina ir Josifą Staliną ir mano, kad tai geriausi visų laikų mūsų šalies lyderiai. Protestuotojų jis negali pakęsti“, – kalbėjo O.Misik.
Mergina pasakojo, kad namuose neretai kyla konfliktų, jei pokalbis pakrypsta apie politiką.
„Su tėčiu susipykstame kas kartą, kai tik pradedame kalbėti apie politiką.
Mamai bandau paaiškinti kai kuriuos dalykus, bet ji dažnai žiūri televiziją ir yra įtikėjusi tuo, kas per ją sakoma. Pavyzdžiui, kad protestuotojai patys puola pareigūnus ir dėl to vėliau yra sulaikomi“, – kalbėjo O.Misik.
Mergina tikino, kad tėvai dažnai nenori jos išleisti į Maskvą, nes nepageidauja, kad ji dalyvautų protestuose, tačiau, pasak jos, teisingumas yra svarbiau.
Nori tapti žurnaliste
O.Misik pirmą kartą į protestą atėjo praėjusiais metais rugsėjį, kai Maskvoje buvo rengiamas mitingas prieš pensinio amžiaus didinimą.
Tą kartą ją pakvietė draugė.
„Apsidžiaugiau, nes jau kurį laiką norėjau sudalyvauti tokiuose įvykiuose.
Tiesa, tąkart mane šiek tiek gąsdino tai, kad protestą organizuoja opozicionierius Aleksejus Navalnas.
Nemėgau jo ir maniau, kad jis yra melagis“, – pasakojo paauglė.
Pasak jos, tądien gyvenime daug kas pasikeitė. Ji ėmė žvelgti kitaip į įvykius šalyje.
„Pradėjau domėtis politika, korupcija. Supratau, kad aš praeityje klydau nekreipdama dėmesio į tai, kas vyksta“, – tikino O.Misik.
Vėliau ji dar kartą ėjo į mitingą, tąkart norėdama išreikšti paramą sulaikytam žurnalistui Ivanui Golunovui. Tądien jai teko pirmą kartą išbandyti sulaikymą ir areštinę.
Vėliau ji dar kartą buvo sulaikyta prieš pat liepos 27-osios protestą Maskvoje.
„Tiesiog dalijau skrajutes, kuriose buvo kalbama apie pažeidimus rengiant rinkimus Rusijos sostinėje. Ten nebuvo jokio raginimo ateiti į protestą. Bet mane sulaikė ir dar suimdami smogė į kaklą“, – prisiminė O.Misik.
Vis dėlto noro eiti į protestus mergina neprarado. Negana to, ji įstojo į universitetą ir svajoja tapti žurnaliste, kad galėtų atvirai pasakoti apie tai, kad vyksta jos šalyje.
„Noriu rašyti tiesą apie politiką ir teisių gynimą. Nematau savęs, besilaikančios atokiau nuo politikos“, – tvirtino mergina.
O.Misik tvirtino, kad I.Golunovo sulaikymo istorija jos neišgąsdino ir neprivertė mesti iš galvos minčių apie siekį tapti žurnaliste.
„Atvirkščiai – ši istorija parodė, kaip svarbu rašyti tiesą. Kuo daugiau žmonių tai darys, tuo saugesni visi būsime“, – įsitikinusi rusė.
Parengta pagal „Meduza“ inf.