Teisėsaugos akiratyje atsidūrė kelios dešimtys Italijos socialinių pareigūnų, psichologų ir net vieno miestelio meras.
Jie, kaip įtariama, atiminėjo mažylius iš šeimų ir perduodavo juos globėjams, taip užsidirbdami didžiules sumas.
Manoma, kad nelegaliame vaikų versle galėjo suktis šimtai tūkstančių eurų.
Vaikus spaudė meluoti
Sudėtinga teisėsaugos operacija, simboliniu pavadinimu „Angelai ir demonai“, atskleidė ilgai dangstytą siaubingą tiesą – Vidurio Italijos Emilijos-Romanijos regiono valdininkai verslą susikūrė iš vaikų grobimo.
Iš viso byloje figūruoja beveik trys dešimtys įtariamųjų, šešiems jų skirtas namų areštas. Tarp jų – Bibiano miestelio meras Andrea Carletti, psichologai, socialiniai ir švietimo darbuotojai, žymi nevyriausybinė organizacija ir viena globėjų šeima, kaltinama smurtu prieš globotinius.
Įtariama, jog vaikams įvairiais sunkiai realybėje įsivaizduojamais metodais buvo plaunamos smegenys, kad nepilnamečiai pradėtų blogai kalbėti apie savo tėvus.
Psichoterapijos seansų metu vaikai buvo bandomi paveikti kartais net ir naudojant elektros impulsų įrenginį, švelniai vadinamą prisiminimų aparatėliu. Tokia priemone psichoterapeutai jiems siūlė „prisiminti“, ar jų tėvai juos seksualiai išnaudojo, mušė ar kitaip skriaudė.
Slapta įrengtomis vaizdo kameromis pareigūnai užfiksavo, kaip psichologai ir socialiniai darbuotojai spaudė vaikus šmeižti savo šeimą.
Neprisiminė, ką pasakojo
Žiniasklaidoje paplito skandalingas psichologės, iš tėvų atimtos mergaitės ir naujomis jos globėjomis tapusių dviejų moterų pokalbis, atskleidžiantis siaubingus faktus.
Jame mergaitė skundėsi neprisimenanti, kodėl nebegali matyti savo tėvų.
„Bet ar tu neprisimeni, kaip sakei, kad savo tėvo nebenori daugiau matyti? Aš tai prisimenu“, – sakė psichologė.
„Ne, aš taip nesakiau! Nesakiau, kad nebenoriu jo matyti“, – tikino mergaitė.
„Taip, tu tikrai sakei, kad nebenori jo matyti, nes bijai, kad jis tave gali nuskriausti, gali keršyti ar kad gali tave atsiimti. Tu prisimeni tą baimę, kurią jautei? Ar dabar prisimeni?“ – mergaitę bandė spausti naujoji globėja.
„To, ką tu pasakysi teisėjui, tavo tėvas nesužinos. Nesužinos ir mama.
Galbūt aš blogai atsimenu, bet kai tau pasakė, kad daugiau nematysi savo tėvo, tu juk džiaugeisi“, – kalbėjo psichologė.
„Ne, aš neatsimenu, kad taip būčiau sakiusi“, – priešinosi mergaitė.
„Palauk, bet tu juk nepadarei nieko blogo! Juk tu patyrei tokią situaciją, kai tave labai skriaudė.
Juk tu, kaip mažas vaikas, gali pasiskųsti, kad tau labai skaudėjo ir tu nenori, kad tave daugiau skaudintų.
Juk suaugusieji privalo pasirūpinti vaikais, o ne atvirkščiai.
Juk nėra taip, kad tapai blogu vaiku, nes pasiskundei, kad daugiau nebenori taip gyventi“, – įtikinėjo globėja.
„Tu norėtum juos pamatyti?“ – klausė psichologė.
„Taip, man būtų labai smagu pamatyti juos vėl. Kartais negaliu nustoti verkti, nes man trūksta tėvelio apkabinimų“, – guodėsi mergaitė.
Italijos žiniasklaida rašė, kad dvi naujos motinos savo mažametę globotinę keiksmais ir riksmais spaudė meluoti apie šeimoje neva patirtą prievartą ir kitaip morališkai žalojo. Pavyzdžiui, neleido nešioti palaidų plaukų, kad nedemonstruotų tuštybės.
Atėmė siekdami pasipelnyti?
Pareigūnai skandalingą tyrimą pradėjo pernai vasarą, kai regione netikėtai padaugėjo socialinių darbuotojų skundų, kad vaikai šeimose seksualiai išnaudojami ar kitaip skriaudžiami.
Per metus teisėsaugai pavyko surinkti daugybę šokiruojančių dokumentų.
Pasirodo, valdininkai buvo sukūrę ir ištobulinę visą vaikų atėmimo iš šeimų sistemą.
Buvo klastojami netgi nekalti mažylių piešiniai. Auklėtojos ar psichologės juose pripiešdavo seksualinės simbolikos ar kitų tėvus apšmeižiančių detalių.
Namai, kur gyveno vaikai, buvo klaidingai apibūdinami kaip apšiurę, o vaikais manipuliuojama įvairiais būdais bandant sumenkinti tėvų vaidmenį.
Psichoterapijos seansų metu vaikų atmintis buvo koreguojama tam tikrais elektromagnetiniais impulsais, uždedant elektrodus ant kojų ir rankų, kad jie neva prisimintų netikrus seksualinio išnaudojimo atvejus ir apie tai papasakotų teisėjams.
Vaikams buvo aiškinama, kad tokia terapija jiems padės atsigauti po patirtų traumų.
Slėpė laiškus ir dovanas
Byloje teigiama, kad terapijų metu psichologai ėmėsi ir kitų abejotinų priemonių. Pavyzdžiui, siūlė vaikams inscenizuoti tėvų laidotuves.
„Turime padaryti labai svarbų dalyką. Žinai, kokį? Psichologai tai vadina pasirengimu gedului. Turime matyti tavo tėvą ir žinoti, kad jo, kaip tėčio, nebėra. Tai yra lyg surengtume jo laidotuves“, – tokį pokalbio įrašą užfiksavo psichologų pokalbių klausęsi karabinieriai.
Nuo vaikų buvo slepiamos net tėvų jiems siųstos dovanos ir ilgesio kupini laiškai. Visa tai buvo rasta sukrauta patalpose, kurios priklausė socialiniams darbuotojams.
Prokurorų surinkti duomenys, tarp jų dokumentai, liudininkų pasakojimai, slapta daryti įrašai, atskleidė, kad mechanizmas veikė taip, kad atimti iš šeimų nepilnamečiai būtų perduodami iš anksto parinktiems globėjams.
Teigiama, kad įtariamieji tokią sistemą sukūrė siekdami pelno, tai yra kad galėtų pretenduoti į finansinę paramą ir įvairių fondų lėšas, skiriamas globojamiems vaikams, taip pat į privatų traumuotų mažylių psichoterapinį gydymą.
Pavyzdžiui, tyrime figūruojanti viena žinoma Turino nevyriausybinė psichologų organizacija „Hansel e Gretel“ kaip tik rūpinosi būtent šeimose skriaudžiamais vaikais ir gaudavo tam finansavimą.
Skaičiuojama, kad toks nelegalus vaikų grobimo verslas galėjo pritraukti nemenkas sumas, siekiančias net šimtus tūkstančių eurų.
Globoti atimtus vaikus dažniausiai imdavosi įtariamųjų socialinių darbuotojų draugai ar pažįstami. Tyrimo metu paaiškėjo, jog nepilnamečiai buvo perduodami ir tokiems globėjams, kurių reputacija kėlė rimtų įtarimų, o kai kurie globėjų namuose net patyrė seksualinę prievartą.
Šokiravo netgi tyrėjus
Tyrimo detalės sukrėtė net visko mačiusius teisėsaugininkus.
„Dešimt metų aš domėjausi mafijos grupuotės „’Ndrangheta“ reikalais, bet šis tyrimas kur kas labiau sukrečia morališkai.
Tai, kokiu greičiu visa tai vyko, verčia susidaryti labai daug nerimo keliantį vaizdą. Bet viską spręs teisėjai. Mes turime surinkę ir daugiau naujos medžiagos, kuri šiuo metu tikrinama.
Tyrimas tęsiamas ir niekas nebus pražiūrėta“, – sakė bylą kuruojantis Emilijos-Romanijos vyriausiasis prokuroras Marco Mescolini.
Prokuroras tikino, kad medžiagos surinkta daug, tačiau paneigė informaciją, kad psichoterapijos seansų metu vaikams buvo taikomas elekrošokas, kaip iš pradžių teigta.
„Tuos įrenginius rado karabinieriai per kratas ir vienas jų šiuo metu yra konfiskuotas. Mes juos ištirsime, bet jau dabar tikrai galime paneigti, kad tai buvo elektrošokas“, – sakė prokuroras.
Manoma, kad psichologai pasitelkė elektromagnetinius impulsus skleidžiantį aparatą, kuris naudojamas JAV, bet nėra registruotas Italijoje kaip gydymo priemonė.
Prokurorai šiuo metu jį tiria norėdami išsiaiškinti, ar, be psichologinio spaudimo, vaikai patyrė ir kitokią žalą.
Kolegos liko be žado
Kolegų darbas šokiravo ir žinomus Italijos psichoterapeutus.
„Šie vaikai tapo aukomis suaugusiųjų, kurie apsimesdami padėti norinčiais profesionalais mažamečiams padarė didžiulę traumą. Kokią ekonominę naudą jie iš to gavo?
Gal mes susidūrėme su sekta, kuri siekia atimti vaikus iš šeimų ir sukurti grupę, kurios ketinimų iki šiol nežinome? Ar mes susidūrėme su pelno siekiančia grupe, kuri užsitikrina ekonominį atlygį už kiekvieną iš šeimos paimtą vaiką?
Tai yra didžiulė trauma – jie sukūrė emocinį atotrūkį tarp tėvų ir vaikų. Šiems vaikams grįžti į normalaus gyvenimo vėžes bus įmanoma, bet labai sudėtinga“, – sakė psichoterapeutas Federico Bianchi.
Italijos žiniasklaida rašo, kad taip iš šeimų galėjo būti atimta dešimtys vaikų. Kai kurie jų dabar jau pilnamečiai ir iki šiol neatsigauna po patirto sukrėtimo.
„Šiems vaikams pasireiškia akivaizdūs emociniai sutrikimai, toksikologinė priklausomybė ar polinkis save žaloti“, – rašoma tyrėjų išvadose.
Siaubo filmų scenarijus
Atskleista vaikų atiminėjimo sistema pašiurpino ne tik Italijos žiniasklaidą ir visuomenę, bet ir aukščiausius politikus.
Valdančiųjų partijų lyderiai neslėpė esą šokiruoti, nes Emilijos-Romanijos regionas vaikų globos klausimais iki šiol buvo laikomas kone pavyzdiniu.
„Dar vienas kraupus verslas su vaikais. Tai, kas pristatoma kaip pavyzdinis modelis, kuriuo vertėtų sekti sprendžiant skriaudžiamų vaikų problemą, dabar atsiskleidė kaip košmariška sistema.
Atrinkti vaikai neteisėtai buvo atimti iš šeimų, kad būtų perduoti abejotinos reputacijos asmenybėms, tarp kurių – sekso reikmenų parduotuvių savininkai, pedofilai ir žmonės, turintys psichikos problemų. Tarsi siaubo filmų scenarijus, kuriuo sunku patikėti“, – savo paskyroje „Facebook“ rašė „Penkių žvaigždučių“ judėjimo lyderis vicepremjeras Luigi Di Maio.
Jis tikino nedelsiant išsiųsiantis laišką Šeimos reikalų ministerijai, kad nacionaliniu lygiu būtų patikrinta visa nepilnamečių globos sistema.
Veikė šalies inteligentai
„Dvi detalės iš tiesų šokiruoja. Pirmiausia – kad visa ši sistema buvo sukurta ir vykdoma ne kokių nors nusikaltėlių, bet atsakingų institucijų atstovų.
Medikai, psichoterapeutai, socialiniai darbuotojai, nevyriausybinės organizacijos ir visa tai dangstantys politikai. Kas galėjo tokiai jėgai pasipriešinti? Kaip galėjo šeima, kurią jie nusižiūrėjo, išgelbėti savo vaiką?
Antra, kaip visuomet panašiais atvejais, šiame reikale sukosi dideli pinigai“, – piktinosi L.Di Maio.
Jam antrino ir vidaus reikalų ministras Matteo Salvini: „Siaubinga. Nedelsiant turime pradėti tikrinti globėjų šeimas, kaip jau seniai siūlė partija „Lyga“.
Per dažnai uždirbami milijonai eurų iš šeimų grobiamų vaikų sąskaita.“
„Tai, kas aiškėja iš tyrimo „Angelai ir demonai“, yra negirdėto baisumo atvejis. Ačiū karabinieriams ir tyrėjams už darbą. Mes jau buriame komisiją, kuri tirs globėjų šeimas ir asociacijas.
Kai kalbama apie vaikus, turi būti užtikrinamas maksimalus skaidrumas kiekviename žingsnyje“, – žadėjo partijai „Lyga“ priklausantis šeimos reikalų ministras Lorenzo Fontana.
„Visa, kas susiję su vaikais, visuomet yra labai dramatiška. Aš informuotas apie situaciją Emilijos-Romanijos regione. Jei tokia informacija pasitvirtins, metami kaltinimai yra sukrečiantys“, – taip situaciją G20 vadovų susitikime Osakoje komentavo Italijos premjeras Giuseppe Conte.
Neteisėta vaikų atiminėjimo sistema Emilijos-Romanijos regione galėjo veikti kelerius metus.
Šiuo metu aiškinamasi, ar panašūs dalykai nebuvo vykdomi nacionaliniu mastu.
Tyrimo detalėms iškilus į viešumą žiniasklaidoje pasirodė ne vienas pasakojimas apie tai, kaip abejotinomis aplinkybėmis nepilnamečiai parinktiems globėjams buvo perduoti ir kitose šalies vietovėse.
Finansuojami ir globėjai, ir psichologai
Italijos įstatymai numato, kad nepilnamečiai iš šeimų gali būti paimami tik tais atvejais, kai kyla pavojus jų gyvybei ar sveikatai, taip pat tuomet, kai vaikams neužtikrinamos normalaus gyvenimo sąlygos, pavyzdžiui, galimybė lankyti mokyklą.
Pirmiausia vaikus siekiama perduoti globoti giminaičiams. Jei tokių neatsiranda, vaikai perduodami globėjų šeimoms ar specialiems kooperatyvams – vadinamajai profesionaliai globai.
Vienas tokių kooperatyvų minimas ir „Angelų ir demonų“ byloje. Tokios organizacijos bendradarbiauja su socialiniais darbuotojais ir vaikus perduoda globoti atrinktoms šeimoms, kurias kuruoja kooperatyvo operatorių tinklas.
Globėjas su kooperatyvu privalo pasirašyti sutartį ir už vaikų globą gauna numatytą atlygį. Ar perduoti vaiką globėjams, sprendžia teismas, tačiau lemiamą reikšmę turi ir psichologų bei socialinių darbuotojų išvados apie nepilnamečio būklę.
Globėjais gali tapti sutuoktinių ar sugyventinių poros, taip pat vieniši asmenys, galintys užtikrinti vaikams tinkamas gyvenimo sąlygas. Tačiau jiems draudžiama šmeižti ar kitaip žeminti tikruosius tėvus ir drausti vaikams su jais matytis.
Vaiką globojanti šeima gauna mėnesinį atlygį, kuris yra nustatomas vietinės savivaldybės. Pagal įstatymus globėjų šeimoms, priėmusioms globoti nepilnamečius, priklauso nuo 600 iki 1200 eurų per mėnesį siekianti finansinė parama. Psichologai, vertinantys vaikų būklę, taip pat gauna kompensaciją už savo darbą su nukentėjusiais vaikais – tai yra apie 130 eurų už vieną terapijos seansą.