Skausmingų „Brexit“ skyrybų žaizda pūliuoja, o pabaigos nematyti: liko dvi išeitys

2019 m. kovo 23 d. 21:57
Dėl pasitraukimo iš Europos Sąjungos (ES) niekaip neapsisprendžianti ir vietoje trypčiojanti Jungtinė Karalystė gavo šiek tiek laiko: ketvirtadienį Europos Vadovų Taryba sutiko trumpam nukelti „Brexit“ datą.
Daugiau nuotraukų (7)
Referendumas, per kurį dauguma britų buvo už išstojimą iš ES, įvyko 2016 metų birželio 23 dieną, o skyrybų data numatyta šių metų kovo 29 dieną.
Tačiau Jungtinės Karalystės Parlamentas du kartus atmetė premjerės Theresos May su ES lyderiais suderėtą pasitraukimo sutartį – ir pirmąjį jos variantą, ir pataisytą. O po 46 metų bendrystės tiesiog imti ir išstoti iš ES be jokio susitarimo ir aiškaus plano nesinori, todėl Th.May dar kartą vyko į Briuselį prašyti nuolaidų ir termino atidėjimo.
Po visą dieną trukusių svarstymų 27 ES šalių lyderiai, tarp kurių buvo ir Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė, vėlų ketvirtadienio vakarą paskelbė sutarę Jungtinei Karalystei pasiūlyti du variantus dėl „Brexit“ atidėjimo.
Jeigu britų parlamentarai per ateinančią savaitę pritars su Briuseliu suderėtai išstojimo sutarčiai, kurią anksčiau jau du kartus atmetė, išstojimas bus atidėtas iki gegužės 22 dienos – likus dienai iki Europos Parlamento rinkimų dienos.
Tačiau tam yra viena kliūtis: Jungtinės Karalystės Parlamento pirmininkas Johnas Bercow paskelbė, kad Th.May negali trečią kartą parlamentarams siūlyti tokio pat susitarimo, jei jame nebus padaryta reikšmingų pakeitimų.
O Europos Sąjungos vadovai apie trečias derybas dėl to paties dokumento sako nenorintys nė girdėti – jau ir antrą kartą prie derybų stalo jie sėdo nenoriai.
Jei Parlamentas susitarimui vis dėlto nepritars, „Brexit“ įvyks balandžio 12 dieną, nebent Jungtinė Karalystė iki tos dienos nuspręs dalyvauti Europos Parlamento rinkimuose.
Nusprendus dalyvauti gegužės 23–26 d. vyksiančiuose rinkimuose į Europos Parlamentą, šaliai reikėtų laiko priimti atitinkamus teisės aktus, tačiau ministrė pirmininkė Th.May tvirtino, kad to nebus ir bus gerbiamas rinkėjų sprendimas nutraukti 46 metus trukusią Londono narystę.
Ji atmetė ir galimybę visai atšaukti 50-ojo Europos Sąjungos sutarties straipsnio, kuris reglamentuoja šalies narės pasitraukimą iš Bendrijos, galiojimą – tokios kalbos pasklido, kai vos per kelias dienas elektroninę peticiją, reikalaujančią straipsnio nutraukimo, pasirašė daugiau kaip 2 milijonai britų.
Šiandien Londono centre taip pat buvo surengtas didžiulis protestas, kurio dalyviai reikalavo pakartotinio referendumo.
Po Vadovų Tarybos balsavimo surengtoje spaudos konferencijoje Th.May darkart pakartojo savo mintį, išsakytą išvakarėse per kalbą Dauningo gatvėje ir sukėlusią Parlamento narių pasipiktinimą: esą tai jų kaltė, kad „Brexit“ įstrigo aklavietėje.
„Praėjusį vakarą aš išreiškiau savo nusivylimą ir žinau, kad Parlamento nariai taip pat nusivylę. Jie turi atlikti sudėtingus darbus. Tikiuosi, kad dabar, kai reikia priimti sprendimą, mes visi galėsime sutarti.
Ir aš pati dėsiu visas pastangas, kad užtikrinčiau, jog išeitume su sutartimi ir vestume šalį į priekį“, – kalbėjo premjerė.
Parlamentarai, pasak Th.May, dabar turi labai aiškų pasirinkimą – patvirtinti jos pasiektą „Brexit“ susitarimą, nors iki šiol įtikinti Bendruomenių Rūmų savo pasiūlymais jai nesisekė. 
Parengta pagal BBC ir ELTA inf.
Brexit^InstantEuropos Sajunga
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.